Koniec świata prawników? Przyszłość rynku usług prawnych - Konferencja KRRP

Data publikacji: 2009-09-17

Koniec świata prawników? Przyszłość rynku usług prawnych - Konferencja KRRP

W konferencji zorganizowanej przez Krajową Radę Radców Prawnych 15 września br. roku w Warszawie, obok przedstawicieli samorządów zawodów prawniczych,  reprezentowana była także Krajowa Rada Doradców Podatkowych.
  Najważniejszym punktem konferencji był wykład gościa specjalnego – Richarda Susskinda zatytułowany „Koniec świata prawników? Ponowne spojrzenie na specyfikę usług prawnych”. Wykładowca jest autorem wydanej w ubiegłym roku książki pt. „Koniec świata prawników”, kontynuacji bestsellera  „Przyszłość prawa” (z 1996 r.).
Zdaniem  Richarda Susskinda rynek usług prawnych stoi u progu wielkich zmian. Aby sprostać nowym wyzwaniom, należy dokonać zmian w organizacji pracy i metodach świadczenia usług kancelarii prawnej oraz zwiększyć efektywność działania, poprzez wykorzystanie narzędzi informatycznych. Przyszłość należy do prawników, którzy wykonanie prostych, rutynowych czynności delegują na personel niższego szczebla lub skorzystają z odpowiedniego oprogramowania komputerowego. Sami prawnicy natomiast skupią się na rozwiązywaniu nietypowych i skomplikowanych problemów, z jakimi klienci zwracają się do ich kancelarii. W opinii Susskinda przeważająca ilość czynności podejmowanych przez prawników jest na tyle prosta i powtarzalna, że z powodzeniem może być wykonana przez osoby o niższych kwalifikacjach, podzlecana (outsourcing, off-shoring i in.), a nawet wykonywana przez programy komputerowe. Konieczna jest przy tym standaryzacja – wprowadzenie przejrzystych procedur świadczenia usług. Autor „Końca świata prawników” przewiduje stopniową utratę znaczenia radców prawnych i adwokatów w społeczeństwie w wyniku coraz powszechniejszego wykorzystania technologii informacyjnej i „utowarowienia” usług prawniczych. W swoim wystąpieniu Susskind stwierdził, że tylko prawnicy, którzy poddadzą się trendowi związanemu z rozwojem technologii informatycznych i odpowiednio dostosują organizacje swoich firm do nowych wymagań rynku, mają szansę sprostać zmieniającym się oczekiwaniom klientów i osiągnąć sukces zawodowy.
  Po wystąpieniu głównego gościa Konferencji, Prezes KRRP Maciej Bobrowicz poprowadził panel dyskusyjny pod hasłem „Przeszłość rynku usług prawnych”. W dyskusji wzięli udział prawnicy zarządzający kancelariami i działami prawnymi oraz Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku – Jerzy Stępień. Podczas konferencji wystąpił także Sekretarz Stanu Ministerstwa Sprawiedliwości – Krzysztof Kwiatkowski.   Ostatnia część spotkania została poświęcona prezentacji najnowszych rozwiązań dla rynku usług prawnych w zakresie ubezpieczeń oraz technologii komunikacyjnych.   dodała: Joanna Polańska-Solarz
Asystentka ds. wydawnictw KIDP

 


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.