Informacje

Prawo

Deregulacja w sejmie. Doradcy podatkowi o postępowaniach KKS

Data publikacji: 2025-07-01

26 czerwca 2025 r. odbyło się kolejne posiedzenie sejmowej Komisji do Spraw Deregulacji. W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele Krajowej Rady Doradców Podatkowych: Andrzej Ladziński i Tomasz Rolewicz, którzy przedstawili stanowisko w przedmiocie zmiany przepisów ordynacji podatkowej dotyczących zawieszeniu biegu przedawnienia w postępowaniach KKS.

Praktyka wszczynania przez urzędników skarbowych postępowań karno-skarbowych w celu zawieszenia biegu przedawnienia znana jest od lat. To problem, o którym głośno zrobiło się za sprawa doradców podatkowych, którzy od dawna apelują o zmianę krzywdzących podatników przepisów. Instrumentalne wszczynanie postępowań KKS dzięki inicjatywie Krajowej izby Doradców Podatkowych stało się przedmiotem aktywności inicjatywy SprawdzaMy.

Sejmowa komisja deregulacyjna zajmuje się praca nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej (druk 907). To projekt deregulacyjny zmieniający niekorzystne dla przedsiębiorców przepisy w ustawach o PIT, CIT i ordynacji podatkowej. W projekcie znalazło się także nowe brzmienie przepisu regulującego wstrzymywanie biegu przedawnienia w postępowaniach KKS. 

- W naszej ocenie, to jest propozycja w tym projekcie najważniejsza. Dotyczy problemu, z którym przedsiębiorcy, podatnicy, ale również doradcy podatkowi zmagają się już ponad 15 lat, a mianowicie, zjawisko instrumentalnego wszczynania postępowań KKS - wyjaśniał posłom Andrzej Ladziński, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. - Jest to przepis, który został uchwalony w 2003, zmieniony w 2005 i na dzisiaj nikt nie jest w stanie powiedzieć, dlaczego taki przepis został uchwalony i czemu ma służyć. Natomiast w praktyce, w powszechnym odczuciu przedsiębiorców, osób na co dzień zajmujących się stosowanie przepisów prawa podatkowego, służy on instrumentalnemu zawieszaniu terminu biegu przedawnienia, w sytuacjach, kiedy administracja skarbowa nie jest w stanie przewidzianym przepisami prawa, zakończyć postępowania podatkowego. Dlatego bardzo często się zdarza, że w trakcie postępowania podatkowego, wszczynane jest postępowanie karno-skarbowe, organ informuje podatnika, że zawiesił bieg przedawnienia, no i następnie postępowanie podatkowe jest kontynuowane mimo upływu 5 lat przedawnienia, a w samym postępowaniu KKS nic się nie dzieje, a następnie podatnicy spierają się z administracją skarbową przed sądami administracyjnymi o to, jaki był rzeczywisty cel wszczęcia postępowania KKS i czy rzeczywiście nastąpił skutek w postaci wstrzymania biegu przedawnienia.

Projektodawcy nowych przepisów deregulacyjnych chcą co do zasady wyłączyć możliwość zawieszenia biegu terminu - zostawiając jednak kilka wyjątków. Zdaniem ekspertów - zmniejszenie liczby takich przypadków, to wciąż za mało.

- My, jako strona społeczna uważamy, że te 100-150 przypadków to jest nadal za dużo, bo mówimy o sytuacjach, w których postępowanie KKS jest wszczynane w sytuacjach które wcale nie wskazują na to, że doszło do popełnienia przestępstwa - mówił Andrzej Ladziński na posiedzeniu komisji. - W naszej ocenie rozwiązaniem problemu byłoby uchylenie tego przepisu jako źródła problemu, ewentualnie takie jego przeformułowanie, żeby oddawał on pierwotne intencje, jakie towarzyszyły uchwaleniu tego przepisu.

Transmisję z obrad sejmowej Komisji do Spraw Deregulacji można zobaczyć tutaj.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.