Informacje

Prawo

Objaśnienia WHT - Ministerstwo Finansów realizuje postulat KIDP

Data publikacji: 2025-07-11

9 lipca Ministerstwo Finansów opublikowało długo oczekiwane objaśnienia podatkowe w zakresie podatku u źródła. To efekt starań środowiska doradców podatkowych, którzy zgłosili taki postulat w ramach inicjatywy deregulacyjnej SprawdzaMy.

Brak objaśnień do przepisów o WHT to problem, na który od lat zwracali uwagę eksperci. Przepisy zmieniły się w 2019 roku, ale przez ponad 5 kolejnych lat MF nie publikowało jasnych wytycznych dotyczących podatku u źródła. Dlatego publikacja objaśnień podatkowych do WHT, była jednym z kilkudziesięciu postulatów, który Krajowa Izba Doradców Podatkowych zgłosiła w ramach akcji deregulacji przepisów.

- Brak wykładni skutecznie zniechęca inwestorów zagranicznych. Niestabilność prawna i niejasność, nieprecyzyjność przepisów, a przy tym obecne podejście administracji i problemy z interpretacją przepisów na szczeblu sądownictwa powodują, że niektóre międzynarodowe grupy kapitałowe rozważają wycofanie swoich inwestycji w Polsce i przeniesienie działalności do innych krajów UE z prostszym systemem podatku u źródła - argumentowała Krajowa Izba Doradców Podatkowych we wniosku złożonym w ramach akcji SprawdzaMY.

W międzyczasie, w resorcie finansów rozpoczęły się konsultacje na ten temat, w których udział brali doradcy podatkowi i przedsiębiorcy. Efekt tych prac ujrzał światło dzienne 9 lipca. 

- Wydanie objaśnień dotyczących podatku u źródła realizuje jeden z postulatów inicjatywy SprawdzaMY. Stanowisko Ministerstwa adresuje większość postulatów doradców podatkowych i biznesu, aczkolwiek w dalszym ciągu szereg pojęć pozostaje niejasnych. Pozytywnie należy ocenić wskazanie, że działalność spółek inwestycyjnych powinna być oceniana w inny sposób niż działalność w innych sektorach. Ministerstwo uwzględniło również uwarunkowania rynkowe, w których personel zarządczy czy analityczny w ramach grup kapitałowych jest scentralizowany w jednym podmiocie dla całej grupy i wykonuje prace na rzecz różnych spółek. Nowe rozwiązania zaproponowane w stosunku do płatności międzynarodowych takie jak „look through approach” lub domniemanie spełnienia przesłanek beneficjenta rzeczywistego w ramach Unii Europejskiej jest również ciekawą koncepcją, która pomoże wielu inwestorom unijnym. Pozostaje mieć nadzieję, że organy podatkowe będą stosowały wykładnię przedstawioną w objaśnieniach - komentuje treść wydanych objaśnień podatkowych Justyna Bauta-Szostek, współautorka postulatu zgłoszonego przez KIDP.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.