Za nami ponad 100 dni od rozpoczęcia prac nad deregulacją przepisów w Polsce. W siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyło się oficjalne podsumowanie tego etapu. Środowisko doradców podatkowych, które aktywnie zaangażowało się w przygotowywanie zmian deregulacyjnych w podatkach, reprezentował na nim Andrzej Ladziński, Przewodniczący KRDP.
Samorząd doradców podatkowych dołączył do inicjatywy SprawdzaMy na samym początku akcji. Doradcy podatkowi nie tylko zgłaszali pomysły rozwiązań ułatwiających życie podatnikom, ale też opiniowali inne projekty podatkowe. Krajowa Izba Doradców Podatkowych objęła bowiem funkcję koordynatora podatkowej część całej inicjatywy deregulacyjnej.
- Nikt nie zna lepiej zawiłości polskiego systemu podatkowego niż doradcy podatkowi – którzy przepisy podatkowe stosują w praktyce i znają ich wszystkie dobre i złe strony. Jako samorząd doradców podatkowych od lat postulujemy uproszczenie przepisów prawa podatkowego i zmianę nastawienia fiskusa do przedsiębiorców. Dlatego połączyliśmy siły z inicjatywą SprawdzaMy, aby wspólnie zawalczyć o lepsze warunki prowadzenia biznesu w Polsce – komentuje Andrzej Ladziński, Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
Podczas rządowego podsumowania 100 dni akcji deregulacyjnej, przedstawione zostały pierwsze efekty tych starań.
- Umówiliśmy się na 100 zmian, które rząd miał przyjąć w ciągu 100 dni. Te 100 dni właśnie minęło, możemy zaraportować, że przyjęliśmy 125 postulatów - przyjęliśmy, zrealizowaliśmy, tak się umawialiśmy, że faza prac rządowych będzie tym momentem, który będzie rozliczeniem tego, czego się podjęliśmy - powiedział w trakcie spotkania w GPW Maciej Berek, szef Rządowego Zespołu Deregulacyjnego. - Deregulacja to pewna filozofia rządzenia, to pewien sposób myślenia o państwie. Od samego początku, podejmując się tej współpracy, staraliśmy się ułożyć procedury, w których pracujemy i ukierunkować nasze zespoły na dokładnie takie myślenie.
Chociaż zgłaszane propozycje deregulacyjne dotyczyły niemal wszystkich obszarów życia społecznego i gospodarczego, to największa ich część - bo aż 18 proc, - stanowiły projekty zmian w obszarze podatków. Po stronie KIDP, koordynacją tych działań zajmowała się Komisja Prawna. Przez ręce ekspertów - doradców podatków - przeszły setki pomysłów, które finalnie nabrały kształtu w postaci 56 konkretnych propozycji zmian przepisów podatkowych.
W kolejnym kroku, postulaty opracowane przez KIDP trafiły do Rządowego Zespołu Deregulacyjnego. Pierwsze z nich - już przeszły cały proces legislacyjny w rządzie i parlamencie i czeka już tylko na podpis prezydenta.
- Pracując nad propozycjami zmian deregulacyjnych koncentrowaliśmy się na usunięciu zbędnych barier i absurdów z prawa podatkowego oraz wprowadzeniu poprawek, które ułatwią życie przedsiębiorcom. Wśród tych, które są na końcu etapu legislacyjnego i za moment mają szansę wejść w życie jest m.in. likwidacja odsetek za zwłokę w przypadku, gdy urzędnicy fiskusa zbyt długo prowadzą kontrolę, domniemanie niewinności podatnika w rozliczeniach podatkowych czy wprowadzenie obowiązkowego 12 miesięcznego vacatio legis na zmiany przepisów podatkowych - aby podatnicy nie byli zaskakiwani nagłymi zmianami prawa podatkowego - mówi Andrzej Ladziński, przewodniczący KRDP. - Ale to nie koniec pracy nad deregulacją prawa podatkowego w Polsce, doradcy podatkowi pracują nad kolejnymi propozycjami, które zostaną zgłoszone w kolejnej fazie projektu deregulacyjnego.