e-Biuletyn/3/2020 , numer (3), 02.04.2020

e-Biuletyn/3/2020 , numer (3), 02.04.2020
Z ŻYCIA SAMORZĄDU
Szanowni Państwo,
Koleżanki i Koledzy, Doradcy Podatkowi

Nieco ponad dwa tygodnie temu, w krótkiej chwili, wszyscy znaleźliśmy się w sytuacji bez precedensu. Kryzys wywołany epidemią wirusa COVID-19 swoją skalą zaskoczył wszystkich Polaków. Tym bardziej, mamy prawo być dumni z tego, jak szybko i sprawnie samorząd doradców podatkowych przystosował się do dynamicznej sytuacji i nauczył funkcjonowania w zupełnie nowych realiach.

Pracownicy centralnego biura KIDP oraz biur regionalnych sprawnie przeszli na pracę zdalną zachowując płynność procesów i prowadzonych spraw. Dzięki współpracy członków Krajowej Rady Doradców Podatkowych, zarządów regionalnych oddziałów KIDP i wszystkich zaangażowanych doradców, udało się nam szybko podjąć decyzje o odwołaniu planowanych wydarzeń i szkoleń, dzięki czemu zdrowie doradców i pracowników KIDP nie zostało narażone.

Szczególnie należy docenić zaangażowanie i osiągnięcia specjalnego zespołu legislacyjnego, któremu przewodził Kolega Wiceprzewodniczący Radomir Szaraniec. Został on powołany w ekspresowym tempie, zaraz na samym początku kryzysu, krótko po tym, jak rząd zapowiedział rozpoczęcie prac nad pakietem osłonowym dla przedsiębiorców. Pracując dniami i wieczorami, bez chwili przerwy zespół wypracował liczne postulaty w zakresie prawa podatkowego, które finalnie, w znacznej części, trafiły do tarczy antykryzysowej uchwalonej przez sejm i podpisanej przez prezydenta.
Zaangażowanie Krajowej Izby Doradców Podatkowych w tworzenie dobrych przepisów pomocowych dla przedsiębiorców zostało zauważone przez opinię publiczną i było szeroko komentowane w mediach. Jako pierwszy samorząd zaufania publicznego zostaliśmy zaproszeni do reaktywowanej Rady Przedsiębiorczości, skupiającej wszystkie ogólnopolskie organizacje przedsiębiorców. Będziemy dalej pogłębiać świadomość przedsiębiorców o braku możliwości prowadzenia biznesu bez wsparcia doradców podatkowych.

KRDP podjęła także działania zmierzające do przygotowania informatorów o nowej sytuacji, zwłaszcza regulacji specjalnych ustaw. Dodatkowo rozpoczynamy serię webinariów, a w najbliższym czasie również szkolenia online.

Możemy także z zaistniałej sytuacji wyciągnąć wnioski w zakresie zakresu dostarczanych usług, a także sposobu ich świadczenia. Automatyzacja i cyfryzacja to nieuchronny proces. Już dzisiaj możemy wykorzystać, również bezpłatne narzędzia, do komunikacji z klientami. Niedługo stanie to się standardem. Mamy zatem unikalną okazję swoją organizację dostosować do nadchodzących zmian, a tym samym nie tylko przetrwać, ale rozwinąć biznes.

W roku 2020 przygotujemy specjalny raport strategii rozwoju kancelarii doradztwa podatkowego, który w czasach po epidemii, umożliwić ma budowanie przewagi konkurencyjnej doradców podatkowych.

Przed nam najprawdopodobniej długi czas, w którym będziemy musieli funkcjonować w zupełnie innych, trudniejszych warunkach. Jestem przekonany, że dzięki zaangażowaniu i solidarności doradców podatkowych, uda nam się przejść przez ten trudny czas razem. Teraz ratujmy polski biznes, także nasz biznes. Jednak po ustaniu epidemii rozwijajmy nasze umiejętności, wiedzę i zakres świadczonych usług.

Prof. Adam Mariański
Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych


WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI

KIDP opracowała przewodnik po tarczy antykryzysowej
Krajowa Izba Doradców Podatkowych przygotowała przewodnik po przepisach tarczy antykryzysowej. Instrukcja ma pomóc doradcom podatkowym w zastosowaniu w praktyce przepisów pomocowych uchwalonych przez sejm.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6397 

Pomoc w płaceniu składek
W ostatnich dniach pojawiło się wiele pytań od doradców podatkowych na temat możliwości zrezygnowania z poboru składek przez KIDP na czas epidemii w Polsce. Artykuł Tomasza Ziółkowskiego, Skarbnika Krajowej Rady Doradców Podatkowych, wyjaśnia na jaką pomoc w tej kwestii mogą liczyć doradcy podatkowi.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6395 

Działalność KIDP w okresie zagrożenia koronawirusem
Biura i organy Krajowej Izby Doradców Podatkowych dostosowały swoją aktywność do wymagań sytuacji kryzysowej.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6360 

Doradcy podatkowi pracują nad pakietem osłonowym dla firm
Samorząd doradców podatkowych powołał specjalny zespół, który ma pomóc rządowi w pracach nad specustawą wprowadzającą pakiet osłonowy dla przedsiębiorców.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6344 

Doradcy podatkowi napisali 46 propozycji do specustawy osłonowej dla przedsiębiorców
Propozycje zmian przepisów podatkowych sformułowali doradcy podatkowi pracujący w specjalnym zespole Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6353 

Samorząd doradców podatkowych krytycznie o projekcie nowelizacji specustawy ws. koronawirusa
Projekt, którego założenia zostały ujawnione w weekend, nie uwzględnia większości wniosków zgłaszanych wcześniej przez doradców podatkowych i przedsiębiorców.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6364 

KRDP przedstawia 23 poprawki do specustawy podatkowej i 40 innych propozycji pilnych zmian w prawie
Samorząd doradców podatkowych w trosce o polskich przedsiębiorców apeluje o jak najszybsze dostosowanie obowiązujących obecnie przepisów do nadzwyczajnej sytuacji w kraju.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/5/6367 

Pomoc dla doradców podatkowych - komunikat KRDP
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6370 

KIDP dołącza do Rady Przedsiębiorczości
Krajowa Izba Doradców Podatkowych dołączyła do reaktywowanej 24 marca Rady Przedsiębiorczości – koalicji polskich organizacji gospodarczych, której celem jest współpraca z rządem oraz wszystkim stronami sceny politycznej w celu ratowania polskiej gospodarki.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6378 

Postulaty KIDP uwzględnione przez rząd w tarczy antykryzysowej
Rząd przyjął projekt tarczy antykryzysowej w której znalazły się takie pomysły doradców podatkowych jak odroczenie płatności podatku dochodowego od osób prawnych i składania rocznych sprawozdań finansowych czy automatyczne zawieszenie kontroli skarbowych.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6381 

 


KIDP W MEDIACH

RMF FM „Przesuniecie terminów podatkowych, zaniechanie poboru niektórych danin czy rezygnacja z kar dla biznesu - to propozycje Krajowej Izby Doradców Podatkowych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.”
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-125-przypadkow-koronawirusa-w-polsce-ponad-1800-ofiar-we-wlo,nId,4382937 

Dziennik Gazeta Prawna „46 propozycji do specustawy osłonowej dla przedsiębiorców złożyli doradcy podatkowi”
https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1460809,doradcy-podatkowi-proponuja-46-propozycji-do-specustawy-oslonowej-dla-przedsiebiorcow.html 

PIT.PL „Doradcy podatkowi pracują nad pakietem osłonowym dla firm”
https://www.pit.pl/aktualnosci/doradcy-podatkowi-pracuja-nad-pakietem-oslonowym-dla-firm-979859 

Prawo.pl „Doradcy podatkowi krytykują pakiet pomocowy”
https://www.prawo.pl/podatki/pakiet-pomocowy-w-zakresie-podatkow-opinia-krdp,498916.html 

Business Insider „Doradcy podatkowi i księgowi apelują do premiera. Chodzi o zmianę terminów”
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/koronawirus-apel-ksiegowych-do-premiera/387mzq0 

TOK FM „Czy "tarcza antykryzysowa" spełni swoje zadanie? Komentarze ekspertów”
https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103090,25815675,czy-tarcza-antykryzysowa-spelni-swoje-zadanie-komentarze.html 

Bankier.pl "Część podatków powinna być zawieszona w związku z koronawirusem"
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Koronawirus-a-podatki-Czesc-powinna-byc-zawieszona-7839923.html 

RMF FM „Eksperci alarmują – błąd w tarczy antykryzysowej”
https://www.rmf24.pl/news-eksperci-alarmuja-blad-w-ustawie-o-tarczy-antykryzysowej,nId,4406143 

AKTUALNOŚCI REGIONALNE

W związku ze stanem epidemii ogłoszonym na terenie całego kraju, biura regionalnych oddziałów KIDP oraz ich zarządy pracują w systemie zdalnym. Wydarzenia i szkolenia organizowane przez RO KIDP zostały odwołane.

POZNAŃ
Bezpłatne konsultacje telefoniczne dla podatników z Wielkopolski
W związku z odwołaniem stacjonarnych dyżurów doradców podatkowych w Urzędzie Miasta Poznania z uwagi na sytuację epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się COVID-19 (koronawirusa) przygotowaliśmy bezpłatne dyżury doradców podatkowych dla podatników z Wielkopolski polegające na udzielaniu porad podatkowych telefonicznie lub za pomocą Skype. Urząd Miasta Poznania będzie zbierać zgłoszenia od podatników wraz z pytaniami, które zadane będą dyżurującemu doradcy podatkowemu. Uczestnicy na doradztwo będą mogli zgłaszać się telefonicznie lub SMS-owo, pod numerem: 512-256-114, 885-994-955. Dyżur odbędzie się w dniu 7 kwietnia 2020 r. oraz w dniu 22 kwietnia 2020 r. w godzinach od 12.00 do 14.00.
Wszelkie szczegóły organizacyjne dostępne są na naszej stronie internetowej oraz Facebooku Wielkopolskiego Oddziału KIDP, a także na stronie https://www.poznan.pl/mim/msp/news/bezplatne-zdalne-doradztwo-podatkowe,145567.html

KATOWICE
Szkolenia e-learningowe
W związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się COVID-19 (koronawirusa), Śląski Oddział KIDP rozpoczął prace związane z organizacją szkoleń e- elearningowych. O sposobie i możliwości uczestnictwa w takich szkoleniach doradcy podatkowi będą informowani drogą mailową.

KATOWICE
Akcja dla niepełnosprawnych
W oparciu o współpracę Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego z Oddziałem Śląskim Krajowej Izby Doradców Podatkowych, w dniach od 24 marca 2020 do 28 kwietnia 2020 prowadzona jest akcja „Doradcy Podatkowi Niepełnosprawnym” skierowana do osób niepełnosprawnych i ich rodzin. W ramach akcji doradcy podatkowi udzielają bezpłatnych konsultacji telefonicznych dla środowisk osób niepełnosprawnych z zakresu ulg i uprawnień podatkowych przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Jest to już jedenasta tego typu wspólna akcja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Śląskiego Oddziału KIDP. Akcji patronuje Marszałek Województwa Śląskiego.
PODATKI W PRAKTYCE
ZMIANY W PRAWIE

Koronawirus zwrotów VAT jednak nie zatrzyma
Rząd chciał zawiesić postępowania podatkowe i kontrole na czas epidemii koronawirusa. Pojawiło się jednak ryzyko, że nowe przepisy wstrzymają również postępowania dotyczące zwrotu VAT. Po naszej publikacji niefortunne zapisy zostały z projektu wykreślone. Przyjęta przez parlament ustawa zawiera całkowicie inne rozwiązania – a w uzasadnieniu zostały poprzednie, niekorzystne zapisy.
https://www.prawo.pl/podatki/zwroty-vat-i-zawieszenie-terminow-z-powodu-koronawirusa,499114.html 

Przedłużenie terminu na złożenie CIT-8 w końcu możliwe
Ministerstwo Finansów nie mogło się zdecydować czy przedłużyć termin złożenia CIT-8 i sprawozdań finansowych. Z opublikowanego rozporządzenia wynika w końcu, że podatnicy, którzy osiągają dochody zwolnione z CIT i organizacje pożytku publicznego CIT-8 mogą złożyć do końca lipca. Wszyscy pozostali CIT muszą natomiast rozliczyć do końca maja. MF planuje też wydłużenie czasu na przygotowanie sprawozdań finansowych.
https://www.prawo.pl/podatki/przedluzenie-terminu-na-zlozenie-cit-8-za-2019-a-koronawirus,498988.html 

Egzaminy ustne na doradcę podatkowego później przez koronawirusa
Z powodu epidemii koronawirusa odwołane zostały marcowe egzaminy na doradcę podatkowego i nie wiadomo, kiedy będą mogły się odbyć. Aby zdobyć uprawnienia, egzamin ustny trzeba natomiast zdać w ciągu roku od zaliczenia części pisemnej. Jest szansa, że - dzięki naszej publikacji - zdający zyskają dodatkowy czas.
https://www.prawo.pl/podatki/egzaminy-ustne-na-doradce-podatkowego-pozniej-terminy-marcowe,498915.html 

Darowizny środków biobójczych i dezynfekujących z 0-proc. VAT
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które wprowadza zerową stawkę VAT m.in. na produkty biobójcze, dezynfekujące, maski, ochraniacze na buty, czepki i rękawice. Obniżona stawka będzie miała zastosowanie do darowizn na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych i Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.
https://www.prawo.pl/podatki/darowizny-srodkow-biobojczych-i-dezynfekujacych-z-0-proc-vat,498599.html 

Alkohol etylowy do produkcji produktów biobójczych bez akcyzy
Od 23 marca obowiązują zwolnienia z akcyzy ważne w kontekście produkcji środków dezynfekujących. Dwa rozporządzenia w tej sprawie zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw. Pierwsze zwalnia pod pewnymi warunkami alkohol etylowy użyty do produkcji środków biobójczych. Drugie zmienia przepisy w sprawie środków skażających alkohol etylowy.
https://www.prawo.pl/podatki/zwolnienie-z-akcyzy-alkoholu-etylowego-do-produkcji-srodkow,498897.html 


ORZECZNICTWO I INTERPRETACJE

Wynoszenie dokumentów z firmy i praca zdalna mogą naruszać prawo
Z powodu epidemii koronawirusa biura rachunkowe w dużej mierze pracują zdalnie. Księgowanie w domu i wynoszenie dokumentów klientów z firmy może jednak naruszać przepisy dotyczące ochrony danych osobistych czy tajemnicy przedsiębiorstwa. Eksperci radzą opracować szczegółowe procedury obiegu dokumentów. Dzięki nim będzie można uniknąć dotkliwych konsekwencji prawnych i finansowych.
https://www.prawo.pl/podatki/wynoszenie-dokumentow-z-firmy-i-praca-zdalna-moga-naruszac-prawo,498775.html 

Spirytus do dezynfekcji w biurze może być kosztem
Na forach internetowych księgowi szukają pomocy, jak rozliczać wydatki firm związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wątpliwości dotyczą m.in. ujmowania w kosztach i odliczania VAT przy zakupie spirytusu do dezynfekcji. Niektórym wydaje się, że takich wydatków nie można odliczyć, ponieważ zakup alkoholu nie jest kosztem.
https://www.prawo.pl/podatki/spirytus-do-dezynfekcji-w-biurze-jako-koszt-podatkowy-i,498611.html 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.