x x
x x

Postulaty KIDP uwzględnione przez rząd w tarczy antykryzysowej

x

Wszystko wskazuje na to, że część propozycji wypracowanych przez ekspertów ze specjalnego zespołu Krajowej Izby Doradców Podatkowych już niebawem wejdzie w życie i pomoże przedsiębiorcom znajdującym się w kryzysie. Rząd przyjąl projekt tarczy antykryzysowej w której znalazły się takie pomysły doradców podatkowych jak odroczenie płatności podatku dochodowego od osób prawnych i składania rocznych sprawozdań finansowych czy automatyczne zawieszenie kontroli skarbowych.


Przypomnijmy, że od początku kryzysu wywołanego przez epidemię koronawirusa, w Krajowej Izbie Doradców Podatkowych działa specjalny zespół który pracuje nad propozycjami zmian w prawie, które mają ułatwić funkcjonowanie biznesu w czasie przestoju związanego z epidemią. KIDP apelowała do władz państwowych o jak najszybsze przyjęcie przepisów, które będą chroniły biznes przed upadłością. 


Do rządowego projektu specustawy oraz innych aktów prawnych, które mają być zmienione w związku z epidemią, eksperci KIDP przedstawili 63 propozycje zmian w prawie. Część z nich znalazła się w projekcie, który rząd skierował do sejmu. Rząd, na wniosek doradców podatkowych, zdecydował się na automatyczne zamrożenie wszystkich postępowań i kontroli skarbowych. W specustawie pojawiła się tez możliwość złożenia „czynnego żalu” droga elektroniczną (do tej pory wymagana była forma papierowa). Dodatkowo, Minister Finansów wydał rozporządzenie o przesunięciu terminu składania deklaracji CIT - 8 oraz sprawozdań finansowych na koniec maja.


- Cieszy nas to, że po stronie rządu znalazły się osoby, które wysłuchały naszych apeli o pilne zmiany w przepisach podatkowych. To dobry początek, na pewno ułatwi to działanie biznesowi w najbliższym czasie. Liczymy jednak na to, że w kolejnym kroku, także pozostałe postulaty przedsiębiorców i doradców podatkowych zostana spełnione - mówi Radomir Szaraniec, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych oraz szef zespołu ekspertów KIDP.


Projektem specustawy kryzysowej będzie teraz zajmował się sejm i senat. Pełne zestawienie propozycji zmian w prawie podatkowych sformułowanych przez ekspertów podatkowych KIDP można pobrać i przeczytać TUTAJ.


DATA PUBLIKACJI: 2020-03-26 + pozostałe aktualności

Kontakt

tel.: (22 578-50-00)
KIDP (centrala)

ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. nr 3/310
02-362 Warszawa
e-mail: biuro@kidp.pl

tel.: (22) 578-50-00,01,02
fax: (22) 578-50-09

x x x
x