Krajowa Izba Doradców Podatkowych skierowała do pięciu ministerstw prośby o współpracę i wsparcie projektu ulgi na bezpieczeństwo. Pisma skierowano do ministrów kierujących resortami finansów, obrony narodowej, cyfryzacji, spraw wewnętrznych i administracji oraz zdrowia.
Ulga na bezpieczeństwo to pomysł grupy doradców podatkowych. Jego celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa indywidualnego oraz krajowego poprzez zachętę podatkową do inwestowania w środki zapewniające bezpieczeństwo i rozwój kompetencji związanych np. z ratownictwem i pierwsza pomocą. Inicjatorzy ulgi proponują, aby wydatki na sprzęt związany z bezpieczeństwem lub szkolenia, pozwalały zmniejszyć podstawę opodatkowania: zarówno osób fizycznych jak i firm.
W 2024 roku Krajowa Izba Doradców Podatkowych przeprowadziła badanie na ten temat. W ankiecie, którą wypełniło ponad 800 osób fizycznych i przedsiębiorców, pomysł wprowadzenia ulgi na bezpieczeństwo spotkał się z pozytywnym przyjęciem.
- Kolejnym krokiem w dyskusji nad wprowadzeniem ulgi na bezpieczeństwo będzie ustalenie katalogu kosztów kwalifikowanych - czyli takich, których poniesienie przez podatnika, będzie pozwalało na zmniejszenie płaconego podatku dochodowego - wyjaśnia Patryk Kozioł, pomysłodawca ulgi na bezpieczeństwo. - Liczymy tutaj na współpracę ze strony ministerstw m.in. odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, zdrowie czy sprawy wewnętrzne, dlatego zwróciliśmy się do nich o pomoc informując jednocześnie o naszych dotychczasowych działaniach i prezentując raport z badania na temat ulgi na bezpieczeństwo.
Stosowne pismo w tej sprawie otrzymał Andrzej Domański, Minister Finansów.
- Jako przedstawiciele środowiska doradców podatkowych, jesteśmy przekonani, że nasze doświadczenie i wiedza mogą Stanowic istotny wkład w tworzenie skutecznych oraz praktycznych rozwiązań prawnych […] Jesteśmy przekonani, że wspólnie możemy stworzyć projekt ulgi, który nie tylko odpowie na te wyzwania, ale również będzie zrozumiały i łatwo akceptowany przez obywateli oraz przedsiębiorców - czytamy w piśmie podpisanym przez Andrzeja Lodzińskiego, Przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
Więcej o działaniach KIDP w sprawie ulgi na bezpieczeństwo można przeczytać w artykule red. Moniki Pogroszewskiej opublikowanym w portalu Prawo.pl: https://www.prawo.pl/podatki/ulga-na-bezpieczenstwo-czas-na-stanowisko-rzadu,530413.html