x x
x x

Andrzej Marczak w Rzeczpospolitej: "Terminy ujawniania odsunięte, to zmiana na korzyść"

x

„Ministerstwo najwyraźniej zwróciło uwagę na postulat naszego samorządu, by odsunąć w czasie terminy spełniania tych nowych i nie do końca jasnych obowiązków” stwierdził Andrzej Marczak, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, udzielając komentarza dziennikowi Rzeczpospolita. Artykuł autorstwa Pawła Rochowicza pt.: „Schematy podatkowe: terminy ujawniania odsunięte powielaczem” informuje o tym, że odłożenie obowiązków informowania o schematach podatkowych to krok w dobrym kierunku, mimo wątpliwej formy prawnej.

„Kto musiał w styczniu przyznać się do opracowywania i stosowania schematów podatkowych, może odetchnąć z ulgą. Opublikowane w ubiegłym tygodniu wyjaśnienia ministra finansów przedłużyły do końca lutego terminy ujawnienia schematów dotychczas wdrożonych. Przypomnijmy, że chodzi o schematy transgraniczne wdrażane od 25 czerwca 2018 r., a inne – od 1 listopada 2018 r.” – informuje Rzeczpospolita.

Gazeta cytuje komentarz Andrzeja Marczaka, wiceprzewodniczącego KRDP, dotyczący odsunięcia o miesiąc tych obowiązków.
„To zmiana na korzyść. Ministerstwo najwyraźniej zwróciło uwagę na postulat naszego samorządu, by odsunąć w czasie terminy spełniania tych nowych i nie do końca jasnych obowiązków – mówi Marczak. Zwraca jednak uwagę, że MF zrobiło to w formie prawa powielaczowego. – Artykuł 50 ordynacji podatkowej upoważnia ministra do odsuwania w czasie różnych terminów mocą rozporządzenia, w którym określa też zakres jego stosowania do określonych grup podatników – przypomina wiceprzewodniczący KRDP. Dodaje, że są to jedynie objaśnienia bez mocy prawnej, a do tego nieokreślające zakresu stosowania” informuje Rzeczpospolita.

Ministerialne objaśnienia przewidują też złagodzenie negatywnych konsekwencji dla firm i ich doradców za wykonanie obowiązku raportowania w okresie od marca do końca kwietnia 2019 r.

Więcej:

https://www.rp.pl/Postepowanie-podatkowe/302059980-Schematy-podatkowe-terminy-ujawniania-odsuniete-powielaczem.html

Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych.DATA PUBLIKACJI: 2019-02-05 + pozostałe aktualności

Kontakt

tel.: (693 920 360)
KIDP (centrala)

ul. Giełdowa 4c/34
Warszawa 01-211
e-mail: biuro@kidp.pl

tel.: 693 920 360

x x x
x