x x
x x

Tajemnica zawodowa: Sejm pracuje nad przepisami o raportowaniu schematów podatkowych

x

„Adwokaci, radcowie prawni i doradcy podatkowi apelują do posłów o to, by nie uchwalać przepisów o obowiązkowym ujawnianiu schematów podatkowych. Mimo to, sejmowa komisja rozpoczęła prace nad projektem ustawy. We środę liderzy trzech samorządów zawodowych zaapelowali do posłów o nieuchwalanie przepisów zobowiązujących adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych do ujawniania schematów biznesowych, które mogą prowadzić do unikania opodatkowania. Zarzucają rządowemu projektowi, że narusza ich tajemnicę zawodową – poinformowała Rzeczpospolita.

W artykule „Tajemnica zawodowa: Sejm pracuje nad przepisami o raportowaniu schematów podatkowych” autor poinformował o liście w sprawie ochrony tajemnicy zawodowej, który podpisali: prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela oraz przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych prof. Adam Mariański.

Rzeczpospolita podkreśla w artykule, że  Komisja Finansów Publicznych zaczęła prace nad obszernym projektem zmian w podatkach dochodowych i ordynacji podatkowej, wprowadzających obowiązek ujawniania schematów podatkowych. Autor artykułu zwraca uwagę na fakt, że przedstawiciel samorządu doradców podatkowych Andrzej Ladziński apelował do posłów, by część dotyczącą tegoż raportowania wyłączyć z projektu i rozpatrywać osobno.

„Przepisy o podatkach dochodowych powinny być ogłoszone do 30 listopada, więc rzeczywiście trzeba się z nimi spieszyć, ale w przypadku raportowania nie ma takiej presji czasowej, więc można o nich spokojnie podyskutować – mówił Ladziński. Z podobnym apelem wystąpili przedstawiciele m. in. samorządu notariuszy oraz konfederacji Lewiatan” – informuje Rzeczpospolita.

„Komisja nie przychyliła się do tej prośby. Obecny na obradach wiceminister finansów Filip Świtała zaznaczył, że przepisy o obowiązkowym raportowaniu schematów biznesowych wynikają z unijnej dyrektywy o zwalczaniu unikania opodatkowania (tzw. ATAD). – Musimy ją wdrożyć do 1 stycznia 2019 roku – powiedział Świtała. Przyznał też, że przepisy o ujawnianiu schematów są obszerne i dlatego MF ma wydać oficjalne objaśnienia, które mają pomóc we właściwym stosowaniu tych regulacji” – czytamy na łamach Rzeczpospolitej.

https://www.rp.pl/Doradcy-podatkowi/310179932-Tajemnica-zawodowa-Sejm-pracuje-nad-przepisami-o-raportowaniu-schematow-podatkowych.html

Oprac. Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

DATA PUBLIKACJI: 2018-10-18 + pozostałe aktualności

Kontakt

tel.: (693 920 360)
KIDP (centrala)

ul. Giełdowa 4c/34
Warszawa 01-211
e-mail: biuro@kidp.pl

tel.: 693 920 360

x x x
x