Informacje

Wiceprzewodniczący KRDP Andrzej Marczak o tajemnicy zawodowej w komentarzu dla GP

Data publikacji: 2018-03-15

Wiceprzewodniczący KRDP Andrzej Marczak o tajemnicy zawodowej w komentarzu dla GP

„Tajemnice podatkowe trafią za dwa lata na unijny stół” – pod takim tytułem ukazał się 14 marca br.  w Gazecie Prawnej artykuł autorstwa Mariusza Szulca i Łukasza Zalewskiego, do którego komentarza udzielił Andrzej Marczak, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

„Jeżeli doradca, związany tajemnicą zawodową, nie będzie mógł poinformować o międzynarodowych optymalizacjach, zrobią to jego klienci. Tak wynika z nowelizacji unijnej dyrektywy 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej (tzw. projekt DAC 6). Przyjęła ją wczoraj unijna Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ang. ECOFIN)” – informuje Gazeta Prawna.

Nowelizacja ma wejść w życie od lipca 2020 r., a pierwsze raporty o transgranicznych optymalizacjach trzeba będzie zgłosić do końca sierpnia 2020 r.

„Unia Europejska chce ujawniania tylko transgranicznych optymalizacji, natomiast Polska zamierza pójść dalej. Najprawdopodobniej w kwietniu zostanie opublikowany projekt ustawy, która ma zobowiązać do ujawniania także krajowych schematów podatkowych” – informuje GP.

Pomysł na raportowanie schematów opublikowała przedwczoraj również Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Co więcej, on również przewiduje, że jeśli doradca będzie związany tajemnicą zawodową, wówczas o zastosowanych schematach musieliby informować sami podatnicy.

Andrzej Marczak, wiceprzewodniczący KRDP udzielając komentarza Gazecie Prawnej, stwierdził, że:
„Tajemnica zawodowa to fundament zawodu doradcy podatkowego i innych zawodów zaufania publicznego. Oznacza konieczność respektowania tajemnicy zarówno przez regulacje międzynarodowe, jak i krajowe. Cieszy więc to, że dyrektywa dotycząca raportowania schematów podatkowych uwzględnia tajemnicę zawodową. Wynika z niej bowiem, że obowiązek raportowania musi respektować krajowe regulacje w zakresie tajemnicy zawodowej, handlowej i tajemnicy przedsiębiorstwa. W praktyce oznacza to, że na doradców podatkowych nie będą mogły być nałożone obowiązki w zakresie raportowania schematów podatkowych. Najprawdopodobniej obowiązek taki będzie mógł zostać nałożony na podatników, którzy podejmą decyzje o skorzystaniu ze schematu podatkowego. Zwróćmy też uwagę, że do ochrony tajemnicy zawodowej zobowiązał Krajową Radę Doradców Podatkowych najwyższy organ samorządu, czyli Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych. Chodzi nam o to, żeby nasi klienci mieli gwarancję, że przekazane informacje doradcy zostaną poufne”.

Więcej:
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1110839,raporty-o-transgranicznych-optymalizacjach-zmiany-w-prawie.html

Oprac. Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.