Ślubowanie

Ślubowanie nowych doradców podatkowych [Relacja]

Data publikacji: 2024-01-19

Środowisko doradców podatkowych powiększyło się w styczniu o 71 nowych osób, które dołączyły do zawodu składając uroczyste ślubowanie przed przedstawicielami organów KIDP.

Nowi doradcy podatkowi to w większości osoby, które zdały egzamin w 2023 roku. Co warto zauważyć, większość wśród ślubujących stanowiły panie: na ślubowaniu stawiło się aż 40 kobiet i 31 mężczyzn. 

- Przed państwem niesamowita przygoda świadczenia usług na rzecz klientów i zgłębiania prawa podatkowego. Proszę przy tym pamiętać o tajemnicy zawodowej i dbaniu o dobro klienta, co oznacza także odczytywanie przepisów podatkowych w taki sposób, żeby ich zastosowanie nie prowadziło do sporów z administracją skarbową - radził nowym adeptom zawodu doradcy podatkowego gość specjalny ślubowania, dr Marcin Lachowicz, Dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej Ministerstwa Finansów.

Nowych doradców ślubowali przedstawiciele Krajowej Rady Doradców Podatkowych: jej przewodniczący, Andrzej Ladziński oraz skarbnik KRDP, dr Anna Leszczyńska. W uroczystości udział wzięła także Anna Misiak, przewodnicząca zarządu Mazowieckiego Oddziału KIDP, któremu podlegać będzie największa grupa nowych doradców.

- Jedna rzecz stała i pewna w podatkach - to ciągłe zmiany przepisów. Trzeba o tym pamiętać i cały czas dbać o to, żeby trzymać rękę na pulsie nowych przepisów. Zachęcam Was, żeby cały czas się rozwijać i poznawać przepisy, zwłaszcza z działki prawa podatkowego, którą się interesujecie - zapewniam, nigdy nie będziecie się nudzić - mówiła do zebranych Anna Misiak

Ślubowanie nowych doradców podatkowych to szczególny moment - dopiero po jego złożeniu, nabywa się prawo do wykonywania zawodu i staje się członkiem samorządu zawodowego: Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Kim są nowi doradcy? To bardzo różnorodna grupa. Najstarszy nowy doradca podatkowy ukończył 53 lata, a najmłodsi ślubujący mają lat 26 lat i niedawno skończyli studia. Łączy ich jedno – pasja do podatków. Różne są za to ścieżki dojścia do tego zawodu i powody wyboru kariery doradcy podatkowego.

- Do egzaminu przygotowywałam się razem z koleżankami. Wcześniej pracowałam jako asystentka w dziale podatkowym dużej firmy i uznałam, że następny krok, który muszę wykonać to zdobycie uprawnień zawodowych doradcy podatkowego. Egzamin jest niełatwy, mnogość tematów i zakres materiału do opanowania jest bardzo duży, ale warto się do tego przyłożyć - mówi jedna ze ślubujących, Patrycja Sołtysik, doradca podatkowy nr 14622.

- Z zawodu jestem radcą prawnym, więc z tego tytułu mogę również świadczyć usługi doradztwa podatkowego, które świadczyłem już wcześniej, ale zależało mi na tym, aby uzyskać także dodatkowo tytuł doradcy podatkowego - bo stanowi on dla klientów gwarancją tego, że usługi świadczone na ich rzecz będą na wysokim poziomie. Dzieje się tak dlatego, że próg wejścia do zawodu jest bardzo wysoki, a Krajowa Izba Doradców Podatkowych dba o to, żeby członkami samorządu były osoby na wysokim poziomie wiedzy i umiejętności - komentuje dr Radosław Patryk Bulejak, radca prawny i doradca podatkowy nr 14577.

Najczęstszym sposobem na uzyskanie uprawnień doradcy podatkowego jest zdanie dwuetapowego, państwowego egzaminu organizowanego przez Ministerstwo Finansów. Dodatkowymi warunkami uzyskania uprawnień zawodowych jest niekaralność, posiadanie wyższego wykształcenia oraz wykazanie się odpowiednią praktyką zawodową.

 


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.