Informacje

Prof. Adam Mariański o zadaniach dla nowych władz samorządu doradców podatkowych - wywiad z Przewodniczącym KRDP w Rzeczpospolitej

Data publikacji: 2018-01-23

Prof. Adam Mariański o zadaniach dla nowych władz samorządu doradców podatkowych - wywiad z Przewodniczącym KRDP w Rzeczpospolitej

„Czeka nas dużo pracy nad prestiżem zawodu” – powiedział prof. Adam Mariański, Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych – w wywiadzie, który ukazał się w Rzeczpospolitej 16 stycznia 2018 r.


Prof. dr hab. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych

Rz: Jakie jest najpilniejsze zadanie dla nowych władz samorządu doradców?

prof. Adam Mariański: Chcemy dalej prowadzić dyskusję z Ministerstwem Finansów o propozycji obowiązkowego ujawniania schematów podatkowych. Najważniejszym zadaniem jest tu obrona naszej tajemnicy zawodowej. Utrzymujemy stanowisko poprzedniej Krajowej Rady i V Zjazdu: w żadnym wariancie tych projektów nie zgadzamy się na uchylanie tajemnicy. Uważam, że powinniśmy też ustalić w tych rozmowach, jak nakreślić granicę między doradztwem podatkowym a agresywną optymalizacją podatkową. W moim odczuciu, a także – jak myślę – większości doradców dziś nie wiadomo, gdzie jest ta granica. Naszym zadaniem jest doradzanie klientowi, by zapłacił tyle podatku, ile wynika z przepisów prawa, a nie więcej.

Słyszy się, że MF zgodzi się na ustawowe rozszerzenie kompetencji doradców w zamian za częściowe zrzeczenie się tajemnicy zawodowej.

Takich targów nie będziemy uprawiać. Tajemnica to podstawowa gwarancja naszego zawodu i nie wyobrażam sobie, by można było nią kupczyć. Oczywiście rozszerzenie uprawnień byłoby dla nas istotne, ale nie zapominajmy, że naszą rolą jest też wspomaganie podatnika w prawidłowym wypełnianiu obowiązków podatkowych wobec państwa. Naszą pracą zwiększamy świadomość obywateli, a to powinno przynosić coraz lepsze efekty dla budżetu państwa. Dlatego współpraca organów państwa z doradcami podatkowymi jest taka ważna.

Co pan sądzi o propozycji Ministerstwa Finansów, by znów zastrzec usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych dla uprawnionych osób, w tym dla doradców podatkowych?

Zjazd tego nie postulował w swoich uchwałach. Zdania są podzielone. Uważam, że nie jest to konieczne. Podatnicy i dziś mają wybór między biurami rachunkowymi prowadzonymi bez żadnej licencji a doradcą podatkowym. My dajemy większą gwarancję rzetelnej obsługi, bo poza prowadzeniem ksiąg możemy zaproponować ich analizę, reprezentację w sporach z organami podatkowymi, a także zasady wynikające z istnienia samorządu: etykę zawodową, obowiązkowe szkolenia itd. Zależy mi, by uświadomić potencjalnym klientom, że warto skorzystać z usług doradcy podatkowego. Gdybyśmy tu osiągnęli postęp, byłoby to lepsze rozwiązanie niż proponowane licencjonowanie działalności rachunkowej.

Z prof. Adamem Mariańskim rozmawiał Paweł Rochowicz.

Więcej:
http://www.rp.pl/Doradcy-podatkowi/301169965-Prof-Adam-Marianski-o-zadaniach-dla-nowych-wladz-samorzadu-doradcow-podatkowych.html

Oprac. Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.