e-Biuletyn/7/2020, numer (7), 07.08.2020

e-Biuletyn/7/2020, numer (7), 07.08.2020
Z ŻYCIA SAMORZĄDU
WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI


Zawieszenie biegu przedawnień - ważny wyrok NSA


W wydanych 30 lipca 2020 r. wyrokach (I FSK 128/20 i I FSK 42/20) NSA potwierdził, że sąd administracyjny jest uprawniony do zbadania, czy w danej sprawie nastąpiło zawieszenie biegu terminu przedawnienia w związku z wszczęciem postępowania karno-skarbowego.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6602 


"Etyka dla doradców podatkowych" – od sierpnia w księgarniach


Od 24 sierpnia w księgarniach będzie dostępna książka “Etyka dla doradców podatkowych. Komentarz praktyczny, orzecznictwo, stany faktyczne” autorstwa Jerzego Dworakowskiego, dr Katarzyny Feldo, Michała Kłosa, dr. Jacka Matarewicza i Andrzeja Nikończyka. Publikacja została przygotowana pod redakcją prof. Adama Mariańskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6605 


Sukces KIDP - Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem doradców w sprawie MDR


Trybunał Konstytucyjny nadał dalszy bieg wnioskowi KIDP co oznacza przekazanie wniosku do merytorycznego rozpoznania.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6597 


Rzecznik MŚP interweniuje w ZUS na wniosek doradców podatkowych


Jest szansa, że dzięki działaniom Krajowej Izby Doradców Podatkowych, 140 tys. przedsiębiorstw dostanie zwrot nadpłaconych marcu, kwietniu i maju składek ZUS. Interwencję w tej sprawie, na wniosek środowiska doradców podatkowych, podjął minister Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6592 


Raport o sytuacji doradców podatkowych w czasie pandemii


Doradcy podatkowi mogą zapoznać się z raportem prezentującym wyniki badania, które zleciła Krajowa Izba Doradców Podatkowych w czasie pandemii. Samorząd doradców podatkowych sprawdził jak sytuacja kryzysu wywołana COVID-19 wpłynęła na funkcjonowanie biznesu doradztwa podatkowego i samych doradców.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6582 


Najnowsze szkolenia online


KIDP kontynuuje program szkoleń w formule online. Wszystkie wykłady i webinaria udostępniamy doradcom podatkowym za darmo. Udział w każdym ze szkoleń jest punktowany. Prezentujemy listę najnowszych szkoleń udostępnionych w systemie #mdoradca
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6599 


Dołącz do katalogu doradców podatkowych


Przypominamy o możliwości dołączenia do katalogu doradców podatkowych zamieszczonego na stronie PODATKI BEZ RYZYKA. Wystarczy wypełnić ankietę zamieszczoną w systemie mDoradca i wysłać ją wraz ze zdjęciem na adres katalog@kidp.pl
https://podatkibezryzyka.pl/znajdz-doradce 

 


KIDP W MEDIACH


Rzeczpospolita „Doradcy podatkowi: kryzys zmniejsza przychody, ale wzmacnia relacje z klientami” – wywiad z Radomirem Szarańcem, wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Doradców Podatkowych
https://www.rp.pl/Doradcy-podatkowi/307169990-Doradcy-podatkowi-kryzys-zmniejsza-przychody-ale-wzmacnia-relacje-z-klientami.html 


Forbes „Dlaczego należy korzystać z usług doradcy podatkowego?
https://www.forbes.pl/dlaczego-nalezy-korzystac-z-uslug-doradcy-podatkowego/x1rqt0m#forbes-has-paylock 


Business Insider „Interpretacja przepisów pozbawiła ich zwolnienia z ZUS. Jest nadzieja dla 140 tys. przedsiębiorców”
https://businessinsider.com.pl/firmy/przepisy/zwolnienie-z-zus-rzecznik-msp-podjal-interwencje-ws-firm-z-nadplatami/n3rm9tn 


Rzeczpospolita „Nie róbmy z podatnika przestępcy” - Samorząd doradców podatkowych apeluje, by NSA napiętnował nadużywanie postępowań karnych skarbowych.
https://www.rp.pl/Doradcy-podatkowi/307219990-Nie-robmy-z-podatnika-przestepcy---doradcy-podatkowi-apeluja-o-napietnowanie-praktyk-skarbowki.html 


Infor.pl „Doradcy podatkowi skierowali do NSA opinię amicus curiae”
https://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/4638995,Doradcy-podatkowi-skierowali-do-NSA-opinie-amicus-curiae.html 


Rzeczpospolita „Doradcy podatkowi o swoich przychodach w czasie pandemii”
https://www.rp.pl/Doradcy-podatkowi/307109968-Koronawirus-doradcy-podatkowi-o-swoich-przychodach-w-czasie-epidemii.html 


wGospodarce.pl „Jest nadzieja dla przedsiębiorców. Mogą odzyskać miliony”
https://wgospodarce.pl/informacje/82742-jest-nadzieja-dla-przedsiebiorcow-moga-odzyskac-miliony 

 


AKTUALNOŚCI REGIONALNE


KRAKÓW
Szkolenia stacjonarne we wrześniu i październiku
Małopolski Odział KIDP przystąpił do organizacji następujących szkoleń stacjonarnych we wrześniu:
- „JPK VAT i zmiany w podatku VAT” (Kraków),
- „Zmiany w Kodeksie pracy i zasad funkcjonowania przedsiębiorców w ramach tarcz antykryzysowych i obostrzeń z tym związanych” (Kraków).
Ponadto, w dniach 1-3 października planowane jest wyjazdowe szkolenie dla doradców podatkowych do Kocierz Hotel & SPA (Targanice k/Andrychowa) – podczas szkolenia oprócz wykładów o tematyce „Doradca partnerem biznesowym XXI wieku” - planowany jest bankiet oraz wycieczka do Muzeum Browaru w Żywcu. 
Szczegóły dostępne w panelu: mDoradca.


RZESZÓW
Planowane szkolenia
18 września w Rezydencji Alabaster w Rzeszowie odbędzie się szkolenie organizowane przez PO KIDP, w czasie którego Sławomir Zieleń przeprowadzi wykład ”Spadki i darowizny. Podatek od nieruchomości.”
30 września oraz 1 października   odbędzie się szkolenie, w trakcie którego Krzysztof Woźniak omówi nowelizację ustawy o VAT wchodzących w życie od 1 stycznia 2020r. oraz „przesuniętych” na 1 lipca 2020r oraz 1 października 2020. W kolejnych miesiącach Oddział Podkarpacki planuje organizację szkoleń m. in. z prawa pracy, podatku dochodowego oraz oddelegowania pracowników za granicę podczas którego zostaną omówione aspekty prawne, PIT, ZUS.


RZESZÓW
Bieszczadzki Rajd Doradców Podatkowych
W miesiącu wrześniu (25-27.09) wszystkich zwolenników pieszych wędrówek zapraszamy do udziału w Podkarpackim Rajdzie Bieszczadzkim Doradców Podatkowych. Więcej informacji w panelu mDoradca.


GDAŃSK
Szkolenia Pomorskiego Oddziału KIDP
Serdecznie zapraszamy na bezpłatne szkolenie online organizowane przez Pomorski Oddział KIDP:
Szkolenie „Pracownicze Plany Kapitałowe”, które poprowadzi Pan Krzysztof Słomiński w dniu 5 sierpnia 2020 r. w godz. 10:00-13:00. Zapisy na szkolenie oraz szczegóły organizacyjne znajdują się w panelu mDoradca
 
GDAŃSK
Dyżury eksperckie doradców podatkowych
Dyżury eksperckie – akcja „Biznes w Gdańsku – bezpłatne doradztwo podatkowe na start”
Pomorski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych we współpracy z Urzędem Miasta Gdańsk oraz Urzędem Miasta Gdynia prowadzi dyżury eksperckie (telefoniczne) mające na celu wsparcie przedsiębiorców zakładających firmy.


POZNAŃ
Kalendarz szkoleń
Serdecznie zapraszamy na nowe niżej wymienione bezpłatne szkolenia online oraz odpłatne szkolenia stacjonarne organizowane przez Wielkopolski Oddział KIDP.
• 09.09.2020 r., 12.00-14.00, Szkolenie online: „JPK”, Wykładowca: Pan dr inż. Paweł Małecki
• 24.09.2020 r., 17.00-20.00, Klub Doradcy Podatkowego Poznań, Panel Dyskusyjny
• 25.09.2020 r., 18.00-21.00, Klub Doradcy Podatkowego Ostrów Wielkopolski, Panel Dyskusyjny
• 30.09.2020 r., 10.00-15.15, Pracownicze plany kapitałowe - wybrane zagadnienia, Wykładowca: Pani Anna Kucal.
Zapisy na szkolenia oraz szczegóły organizacyjne znajdują się w panelu mDoradca (www.mdoradca.krdp.pl).
 
KOŚCIAN
Dyżury doradców podatkowych
Wspólnie z Ośrodkiem Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie kontynuujemy stacjonarne dyżury doradcy podatkowego.  Stacjonarne spotkanie z doradcą podatkowym odbędzie się w dniu 31 sierpnia 2020 r. w godz. 14:00-16:00 w biurze Ośrodka Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie (ul. Dworcowa 1, 64-000 Kościan).


KATOWICE
Konferencja PODATKI-FINANSE-PRZEDSIĘBIORSTWO
Uprzejmie informujemy, iż podjęliśmy decyzję o współorganizacji z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach już ósmej konferencji z cyklu PODATKI-FINANSE-PRZEDSIĘBIORSTWO. Konferencja odbędzie się 16 listopada 2020 i będzie miała formę online. Tematem przewodnim Konferencji będzie „Podatkowe instrumenty pomocowe w dobie pandemii COVID-19 a finanse przedsiębiorstw”. Wykładów udzielą dla Państwa doradcy podatkowi: dr Mariusz Cieśla, Mariusz Gałuszka oraz Bartosz Kubista.


KATOWICE
Szkolenia w reżimie sanitarnym
W związku z poluzowaniem obostrzeń wprowadzonych przez Rząd RP z powodu pandemii COVID-19, Zarząd Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych podjął decyzję o powrocie do organizacji szkoleń stacjonarnych oraz webinariów od września 2020 r. W pierwszej kolejności zostaną dla Państwa przygotowane szkolenia o tematyce VAT. 


Wracając do organizacji szkoleń, ciągle jednak pamiętamy o zachowaniu głównych zasad higieny i ochrony. Chronimy Was i siebie, co za tym idzie pamiętamy, że stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dlatego podczas szkolenia będą obowiązywały następujące zasady:
- zasada „jeden uczestnik = jeden stolik” z zachowaniem odpowiednich odstępów, minimum 1,5-metrowa odległość od innych uczestników szkolenia dla grupy 50 osób, dla większych grup po 2 osoby przy stole i 1,5 metra odległości
-  zasłaniamy nos i usta,
- stosujemy i udostępniamy uczestnikom żele antybakteryjne /na wyposażeniu Sali szkoleniowej/  
- przed każdym szkoleniowym weryfikujemy wszystkie informacje, będąc z Państwem w stałym kontakcie, uczestnicy wypełniają stosowne ankiety dotyczące stanu zachorowalności na COVID-19 oraz dobrowolne zgody na uczestnictwo w szkoleniu, 
- na bieżąco monitorujemy komunikaty Głównego Inspektoratu Sanitarnego 
i stosujemy się do wytycznych.


Szkolenia stacjonarne będą odbywać się kameralnie w małych grupach, tak by powyższe zasady bezpieczeństwa były zachowane. O terminach i propozycjach szkoleń poinformujemy Państwa niebawem.


PODATKI W PRAKTYCE
ZMIANY W PRAWIE


Będą zmiany w monitorowaniu towarów akcyzowych


Ministerstwo Finansów planuje rozszerzenie listy towarów objętych systemem monitoringu drogowego i kolejowego (SENT). Chodzi m.in. o metanol syntetyczny. Projekt nowego rozporządzenia trafił właśnie do konsultacji społecznych. Zmiany wejdą w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia.


https://www.prawo.pl/podatki/transport-metanolu-wlaczony-w-system-monitoringu-sent,501804.html 


Nagrody dla powstańców bez podatku dochodowego


Ministerstwo Finansów pracuje nad przepisami, na podstawie których nagrody wypłacane Powstańcom Warszawskim przez Radę miasta stołecznego Warszawy nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym. Zaniechanie poboru daniny obejmie świadczenia wypłacone od 16 stycznia do 31 grudnia 2020 roku.


https://www.prawo.pl/podatki/nagrody-dla-powstancow-warszawskich-a-podatek-dochodowy-w-2020,501801.html 


SLIM VAT ma uprościć i jeszcze bardziej uszczelnić pobór podatku


Kolejne uszczelnienie systemu VAT, a także uproszczenia w fakturowaniu, eksporcie i w kursach walut - to elementy projektu nazywanego SLIM VAT, którego zarys przedstawił w minister finansów Tadeusz Kościński. Jedną ze zmian ma być wydłużenie terminu do odliczenia VAT na bieżąco do czterech miesięcy.


https://www.prawo.pl/podatki/vat-mf-zamierza-uproscic-i-jeszcze-bardziej-uszczelnic-pobor,501742.html 


Sprzeczne zasady dokumentowania wewnątrzunijnych dostaw nie ułatwią rozliczeń VAT


Obowiązujące zmiany w zakresie zerowej stawki VAT do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) są nieprecyzyjne. Podatnicy nie wiedzą jak dokumentować takie transakcje, bo obowiązujące od stycznia unijne rozporządzenie przewiduje nieco inne zasady niż najnowsze regulacje ustawy o VAT. Dodatkowo, skarbówka pozwala na istotne uproszczenia, ale ta droga - w przypadku kontroli - może być pułapką.


https://www.prawo.pl/podatki/rozliczanie-wdt-i-dokumentowanie-transakcji-po-1-lipca-2020-roku,501366.html 


Płyn do e-papierosów bez akcyzy kolejne trzy miesiące


Minister finansów podpisał rozporządzenie dotyczące zaniechania poboru podatku akcyzowego od płynu do papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich. Przedsiębiorcy nie zapłacą podatku od 1 lipca do końca września 2020 roku. Do 30 czerwca wyroby były objęte zerową stawką podatku.


https://www.prawo.pl/podatki/plyn-do-e-papierosow-bez-akcyzy-rozporzadzenie-mf-2020,501360.html 


Będzie siedem dni na zgłoszenie płatności na rachunek spoza białej listy


Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia, w którym wydłuża czas – z trzech do siedmiu dni – na zgłoszenie wpłaty na rachunek spoza białej listy podatników. Niezgłoszona płatność – wyższa niż 15 tys. złotych - nie może być kosztem. Cały czas nie jest jednak określone, czy trzeba zgłaszać każdą wpłatę na rzecz jednego kontrahenta, czy tylko pierwszą.

https://www.prawo.pl/podatki/zgloszenie-platnosci-na-niezgloszony-rachunek-spoza-bialej-listy,501246.html 


ORZECZNICTWO I INTERPRETACJE


Radca prawny nie musi wystawiać PIT-11 dla klienta od otrzymanych odsetek


Radca prawny nie jest zobowiązany do sporządzenia informacji PIT-11 oraz przesłania jej urzędowi skarbowemu, jeśli wypłata zasądzonego przez sąd zadośćuczynienia wraz z odsetkami wpłynęła na jego konto. To towarzystwo ubezpieczeniowe wypłacające świadczenie na rzecz poszkodowanego ma taki obowiązek. Potwierdza to skarbówka w interpretacji.


https://www.prawo.pl/podatki/pit-11-dla-klienta-od-otrzymanych-odsetek-wystawia-platnik-nie,501766.html 


 WSA: Specyfika niemieckiego rynku może mieć wpływ na cenę samochodu


Spółka toczyła z fiskusem spór o wartość kupionego w Niemczech samochodu. Kwestia ta miała niebagatelne znaczenie, ponieważ wpływała na wysokość podatku akcyzowego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wskazał, że specyfika sprzedaży pojazdów na tamtejszym rynku należy do uzasadnionych przyczyn, dla których cena zakupionego samochodu może znacząco odbiegać od ceny na rynku krajowym.


https://www.prawo.pl/podatki/podatek-akcyzowy-specyfika-niemieckiego-rynku-moze-miec-wplyw-na,501630.html 


WSA: Uchwała NSA dotycząca nadpłaty akcyzy od energii elektrycznej nie ma zastosowania do nadpłaty akcyzy od piwa


Teza uchwały NSA dotycząca nadpłaty w podatku akcyzowym od energii elektrycznej nie ma zastosowania w sprawie, która dotyczy stwierdzenia nadpłaty akcyzy od piwa - uznał WSA w Warszawie i uchylił decyzję organów podatkowych. To kolejny wyrok sądu administracyjnego wydany w postępowaniu przy udziale Rzecznika MŚP.


https://www.prawo.pl/podatki/czy-uchwala-nsa-w-sprawie-nadplaty-akcyzy-od-energii,501792.html 


Współwłaściciel nieruchomości ma prawo do ulgi w podatku od spadków i darowizn


Podatniczka ma prawo do skorzystania z ulgi w podatku od spadków i darowizn w związku z nabyciem własności lokalu mieszkalnego tytułem zapisu zwykłego za opiekę, mimo, że jest współwłaścicielem innego lokalu mieszkalnego. Ograniczenie skorzystania z ulgi dotyczy tylko właścicieli innych lokali. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.


https://www.prawo.pl/podatki/ulgi-w-podatku-od-spadkow-i-darowizn-takze-dla-wspolwlascicieli,501692.html 


WSA: Organy powinny wspólnie dążyć do oddłużenia gospodarstwa domowego


Sąd umorzył niezaspokojone zobowiązania męża wnioskodawczyni. Tym samym stała się ona jedynym dłużnikiem odpowiedzialnym za spłatę zaległości podatkowych, ale organy odmówiły ich umorzenia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wskazał, że działania organów powinny prowadzić do wspólnego rezultatu, jakim było oddłużenie gospodarstwa domowego.


https://www.prawo.pl/podatki/umorzenie-zaleglosci-sadowych-organy-powinny-wspolnie-dazyc-do,501632.html 


NSA za 2 tygodnie wypowie się o wszczynaniu postępowań karnych skarbowych tuż przed przedawnieniem


Do 30 lipca br. postanowił odroczyć wyrok Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie o wszczynanie postępowań karnych skarbowych na krótko przed przedawnieniem biegu sprawy. Zdaniem ekspertów, to może być przełomowy wyrok dla polskich podatników, bo zjawisko ma masową skalę. WSA uznał je za naganne.


https://www.prawo.pl/podatki/wszczynanie-postepowan-karnych-skarbowych-na-krotko-przed,501750.html 


NSA: Przeniesienie prawa własności nieruchomości za zwolnienie z długu bez PIT


Przeniesienie prawa własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu nie ma odpłatnego charakteru, gdyż przenoszący to prawo nie uzyskuje przysporzenia majątkowego, zmienia się tylko struktura jego majątku. Nie powoduje zatem powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku.


https://www.prawo.pl/podatki/przy-przeniesienie-prawa-wlasnosci-nieruchomosci-za-zwolnienie-z,501723.html 


Najem lokalu użytkowego bankowi bez VAT


Podatnik, dokonujący usługi najmu lokalu użytkowego na rzecz banku, może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT. Potwierdza to najnowsza interpretacja skarbówki. Przewidywany przez niego czynsz za najem nie może jednak przekroczyć w roku podatkowym kwoty 200 tysięcy złotych.


https://www.prawo.pl/podatki/najem-lokalu-uzytkowego-bankowi-bez-vat-interpretacja-lipiec-2020,501562.html 


Wydatki na liceum integracyjne z ulgą w PIT


Wydatki poniesione przez podatniczkę na zabiegi rehabilitacyjne świadczone w społecznym integracyjnym liceum ogólnokształcącym dla jej niepełnosprawnego syna można zaliczyć do wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne i odliczyć od podstawy opodatkowania w zeznaniu rocznym. Fiskus na to pozwala.


https://www.prawo.pl/podatki/wydatki-na-liceum-integracyjne-do-odliczenia-w-ramach-ulgi,501564.html 


Płatności do 2 milionów złotych bez żmudnej weryfikacji


Zastosowanie zwolnień lub niższych stawek podatku przy wypłatach zagranicznych wymaga spełnienia szeregu obowiązków. Wypłacający musi posiadać certyfikat rezydencji odbiorcy i dokonać szczegółowej i żmudnej weryfikacji kontrahenta. Najnowszy wyrok WSA potwierdza, że do wypłat niższych niż dwa miliony złotych rocznie wystarczy sam certyfikat. Skarbówka upiera się, że jest inaczej. Zdaniem ekspertów to przełomowy wyrok.

https://www.prawo.pl/podatki/platnosci-do-2-milionow-zlotych-a-podatek-u-zrodla-certyfikat,501435.html 

 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.