x x
x x

Temat dnia w Polskim Radiu z udziałem wiceprzewodniczącego KRDP

x

O nowych formach składania zeznań rocznych i ich skutkach mówił Andrzej Marczak, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, w audycji Polskiego Radia Program 1 „Gospodarczy temat dnia”. Artykuły zawierające przekazane przez Andrzeja Marczaka informacje opublikowane zostały także na stronie polskieradio.pl i na stronie polskieradio24.pl „PIT po nowemu: zeznanie wypełni za nas urzędnik. Ale nie każdy z tego skorzysta”.

Początek każdego roku przynosi wiele zmian w przepisach, wymagających komentarzy ekspertów. W niesieniu  pomocy w zrozumieniu zawiłości i rozwiewaniu wszelkich wątpliwości regulacji podatkowych aktywnie uczestniczy Krajowa Izba Doradców Podatkowych. To czas kiedy zainteresowanie podatników w dużej mierze skupia się na kwestii zeznań rocznych.

Można powiedzieć, że ten rok będzie rewolucyjny dla polskiego podatnika - po raz pierwszy zeznanie podatkowe PIT zostanie przygotowane nie przez nas, ale przez urząd skarbowy, który skorzysta z danych Krajowej Administracji Skarbowej, ZUS i rejestru PESEL.  Oczywiście nie wszyscy muszą skorzystać z tego ułatwienia.

O tych wszystkich zmianach i ich skutkach mówił Andrzej Marczak, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych w programie 1 Polskiego Radia w audycji „Gospodarczy temat dnia”

Andrzej Marczak potwierdził, że faktycznie mamy do czynienia z rewolucją i trzeba to docenić, gdyż dla większości podatników zeznanie będzie przygotowane przez urząd skarbowy. Ale jak zastrzegł – dotyczy to najprostszych i najbardziej popularnych zeznań podatkowych, czyli PIT-37 i PIT-38.

− Czyli dotyczyć to będzie zeznań, gdzie następuje pobór podatku u tzw. źródła. Czyli dotyczy to pracowników, zleceniobiorców, emerytów, rencistów, osób, które inwestują na giełdzie i biura maklerskie wysyłają wtedy PIT-8c – mówi ekspert.

Andrzej Marczak podkreślił, że skorzystają na tym rozwiązaniu miliony podatników.
Ale zastrzegł, że osoby, które same rozliczają podatki, czyli prowadzące działalność gospodarczą, otrzymujące dochody z prowadzonej działalności, najmu czy z zagranicy, nie otrzymają przygotowanego przez urząd zeznania.

Zeznanie przygotowane przez urząd zostanie opublikowane od 15 lutego na stronie podatki.gov.pl

Andrzej Marczak wyjaśnił, że po wejściu na stronę należy wybrać zakładkę „wybierz Twój e-PIT” i należy się zweryfikować.

− Trzeba wcześniej przygotować następujące dane: PESEL, albo NIP, datę urodzenia, kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017 i kwotę przychodu jednej z informacji od pracodawców, czyli z PIT-11 lub PIT-8c – wyjaśnił Andrzej  Marczak.

Pierwszy wariant: pozostawiamy zeznanie bez zmian

W pierwszej opcji weryfikujemy, czy wszystkie dane się zgadzają i jeśli je akceptujemy, to pozostawiamy zeznanie bez zmian.

Brak reakcji na przedstawione zeznanie oznacza, że zostało ono zaakceptowane.

− Możemy nic nie robić i wtedy jest domniemanie, że skoro podatnik nie złożył innego zeznania, brak z jego strony akcji, to zostało przez niego zaakceptowane – mówił Marczak.

Drugi wariant przewiduje modyfikację

−W drugiej opcji może być weryfikacja i modyfikacja zeznania – tu trzeba pamiętać, że zeznanie w zakresie odliczeń i ulg bazuje na zeznaniu z 2017 r. Stąd jeśli np. chcemy zmienić organizację pożytku publicznego, na którą przekazujemy 1 procent, to możliwa jest modyfikacja zeznania w tej sprawie – mówi Andrzej Marczak.

Trzeba pamiętać: jeśli z ulgi nie korzystaliśmy w 2017 r. to nie zostaną one uwzględnione

− Te ulgi, z których korzystaliśmy w roku ubiegłym, zostaną uwzględnione w tegorocznym zeznaniu – te najbardziej popularne to ulgi na dzieci czy na ubezpieczenie społeczne. Natomiast ulgi pojawiające się sporadycznie – takie jak darowizny, czy wpłaty na IKZE, można ująć, czyli zmodyfikować przedstawione zeznanie – poinformował Andrzej Marczak.

W nowym rozwiązaniu jest możliwość wspólnego rozliczania się z małżonkiem.

Można też skorzystać z tradycyjnej metody złożenia zeznania podatkowego

Ustawodawca wprowadzający nowe rozwiązanie, uwzględnił też sytuację, gdy ktoś nie ma dostępu do internetu.

- Skorzystanie z e-PITa jest naszym prawem, ale obok elektronicznego rozliczenia istnieją alternatywne, tradycyjne sposoby złożenia zeznania podatkowego – mówi Marczak.

- Można złożyć papierowe zeznanie w urzędzie, w jego kancelarii w urzędzie pocztowym, czy przez bramkę internetową e-deklarację, sami sobie wypełniamy i wysyłamy zeznanie – wymienia.

Jeśli sami przygotujemy zeznanie, to ma ono pierwszeństwo przed zeznaniem fiskusa.

Trzeba tu podkreślić, że jeśli sami zdecydujemy się na wypełnienia zeznania, to ma ono pierwszeństwo w stosunku do deklaracji przygotowanej przez fiskusa.

− Zeznanie wypełnione i podpisane przez podatnika ma priorytet – podkreślił Marczak.
Jak dodał, zeznanie można też zaakceptować ze zmianami, albo je odrzucić.

Ministerstwo Finansów zapowiada, że w 2020 r. obecne rozwiązanie będzie rozszerzone także na podatników prowadzących działalność gospodarczą.


DATA PUBLIKACJI: 2019-01-23 + pozostałe aktualności

Kontakt

tel.: (693 920 360)
KIDP (centrala)

ul. Giełdowa 4c/34
Warszawa 01-211
e-mail: biuro@kidp.pl

tel.: 693 920 360

x x x
x