x x
x x

Przewodnicząca KRDP w Rzeczpospolitej "Widzę płaszczyznę do rozmów z MF"

„W kierownictwie resortu finansów nad przygotowaniem projektu pracują osoby, które są doradcami podatkowymi i mam nadzieję, że nie przygotują rozwiązań szkodliwych dla korporacji. Widzę płaszczyznę do rozmów i będę wskazywać na ewentualne zagrożenia. Jeśli projekt będzie rozsądny i wyważony, nie obawiam się, że klienci uciekną za granicę” – skomentowała prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Komentarz został zamieszczony w artykule „Doradca nie musi donosić bo luki zamyka klauzula”, opublikowanym w dzienniku Rzeczpospolita we wtorek, 5 września 2017 r.

Polska chce aktywnie włączyć się w światowy trend uszczelniania systemu podatkowego. Ma temu służyć wdrożenie rekomendowanych m.in. przez Unię Europejską obowiązków raportowania schematów podatkowych. O rozpoczęciu prac wiceminister  finansów Paweł Gruza poinformował w specjalnym piśmie przewodniczącą Krajowej Rady Doradców Podatkowych  prof. Jadwigę Glumińską - Pawlic.

Szczegółów jeszcze nie ma ale dwie propozycje już budzą wątpliwości. Pierwsza to wprowadzenie dla osób opracowujących, udostępniających i wdrażających schematy o cechach agresywnej optymalizacji podatkowej – w tym doradców podatkowych – obowiązku przekazywania o tym informacji. W piśmie zapewnia się, że doradcy nie będą zasadniczo obowiązani do wskazywania danych klientów. Niemniej nie wyklucza się, że obowiązek ujawniania informacji może objąć inne dane o schemacie, które aktualnie są chronione tajemnica zawodową. To drugi element wywołujący poruszenie wśród prawników.
 
Zapraszamy do lektury:
http://www.rp.pl/Doradcy-podatkowi/309059994-Doradca-nie-musi-donosic-bo-luki-zamyka-klauzula.html#ap-1

oprac. Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych

DATA PUBLIKACJI: 2017-09-05 + pozostałe aktualności

Kontakt

tel.: (693 920 360)
KIDP (centrala)

ul. Giełdowa 4c/34
Warszawa 01-211
e-mail: biuro@kidp.pl

tel.: 693 920 360

x x x
x