x x
x x

Krzysztof Janas o zawodzie doradcy podatkowego w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej

Doradca podatkowy coraz bardziej niezbędny przedsiębiorcy – pod takim tytułem ukazał się wywiad opublikowany przez PAP, którego udzielił Krzysztof Janas, Przewodniczący Komisji Rozwoju i Promocji Zawodu, członek Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Polscy doradcy podatkowi odgrywają coraz większą rolę w życiu gospodarczym, więc z dumą celebrują jubileusz 20-lecia tego zawodu. Umacniają swoją pozycję wśród zawodów prawniczych, efektywnie współpracują z klientami, sędziami i mają coraz większy wpływ na walkę z absurdami w systemie podatkowym.

Centrum Prasowe PAP rozmawiało o tym z Krzysztofem Janasem, członkiem Krajowej Rady Doradców Podatkowych i przewodniczącym Komisji Promocji i Rozwoju Zawodu. Próbowało też znaleźć odpowiedź na pytanie, czy w Polsce w ogóle istnieje system podatkowy.

CP PAP: Jest pan przewodniczącym zespołu odpowiedzialnego w KRDP za obchody jubileuszu 20-lecia zawodu doradcy podatkowego. Zakładam, że z przyjemnością wymieni pan najważniejsze dla państwa wydarzenia z tym związane. Niewątpliwie jednym z celów jest umacnianie prestiżu waszego zawodu, zaufania publicznego i jak najbardziej godne prezentowanie się na "zewnątrz", także przed sądami.

Krzysztof Janas: Na początku nawiązałbym do słów prof. Jana Tarno, który podczas naszej konferencji międzynarodowej „Podatki bez granic” użył takiego sformułowania, że 20 lat funkcjonowania naszego zawodu pokazało, iż jesteśmy potrzebni, że "instytucja doradcy podatkowego jest trwałym i niezbędnym elementem systemu podatkowego w Polsce". Doradca podatkowy jest łącznikiem między urzędami skarbowymi i podatnikami, którymi są nie tylko przedsiębiorcy, ale i osoby fizyczne, nie prowadzące działalności gospodarczej jako spadkobiercy, czy jako osoby otrzymujące darowizny, sprzedający mieszkania. Przecież w różnych sytuacjach życiowych powstają zobowiązania podatkowe, a my staramy się pomagać w ich rozpoznaniu i rozliczaniu. Doradca podatkowy jest zatem niezbędnym elementem sprawnego funkcjonowania systemu podatkowego.

Cały ten rok jest naznaczony dwudziestoleciem, dlatego też odbywa się cykl konferencji, w ramach których staramy się obok merytorycznych wykładów, także podsumowywać naszą działalność.

Myślę, że istotnym elementem jest to, na co wskazuje w swoich sprawozdaniach Naczelny Sąd Administracyjny. Co roku przedstawia on sprawozdanie z którego wynika w ilu sprawach uczestniczą doradcy podatkowi przed Wojewódzkimi Sądami Administracyjnymi oraz Naczelnym Sądem Administracyjnym w zakresie sporów pomiędzy podatnikami/obywatelami, a organami podatkowymi. Statystyki wskazują, że jesteśmy podstawową grupą zawodową reprezentującą podatników w zakresie takich postępowań. I to właśnie doradcy podatkowi występują w większej liczbie spraw aniżeli radcowie prawni czy adwokaci w zakresie sądowej kontroli decyzji administracyjnych. Myślę, że to jest najlepszym potwierdzeniem naszej fachowości, profesjonalizmu i rangi tego zawodu, który przez lata oczywiście ewaluował i w efekcie dziś osiągamy taki rezultat.

CP PAP: Twierdzi pan, że liczba jest ważna, a ja bym prosił także o podsumowanie skuteczności doradców podatkowych przed sądami. Domyślam się, że klienci coraz chętniej korzystają z państwa usług, bo jesteście "dobrzy", czyli skuteczni?

KJ: Owszem. Ale nie tylko o skuteczność tu chodzi bo rozstrzygniecie sporu podatnika z organem podatkowym należy oczywiście do sądu. Jednak ważne jest to, że nasz udział w postępowaniu - na co zresztą wskazują sami sędziowie - podnosi jakość tego postępowania.
 

Więcej:
Informacja Doradca podatkowy coraz bardziej niezbędny przedsiębiorcy została opublikowana dnia 03.11.2016 r.
• na stronie internetowej Centrum Prasowego PAP: http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/64619,,doradca-podatkowy-coraz-bardziej-niezbedny-przedsiebiorcy
• na stronie internetowej PAP
• CSI (Codzienny Serwis Informacyjny – serwis kodowany)
 
Informacja została także wysłana za pośrednictwem Serwisu on-line do dziennikarzy zainteresowanych tematyką: Finanse, Społeczeństwo oraz Newsletterem CP PAP do jego subskrybentów.

Dzięki Polskiej Agencji Prasowej wywiad dotarł do wielu Czytelników.

Opublikowali go m.in.:

http://biznes.interia.pl/podatki/news/doradca-podatkowy-coraz-bardziej-niezbedny,2415775,4211

http://gpwinfostrefa.pl/GPWIS2/pl/news/pap/info/865831,doradca-podatkowy-coraz-bardziej-niezbedny-przedsiebiorcy-(centrum-prasowe)#

http://biznes.pap.pl/pl/news/writeToUs/info/1740120,doradca-podatkowy-coraz-bardziej-niezbedny-przedsiebiorcy-(centrum-prasowe)
http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/169807/Wazny-lacznik--Doradcy-zawsze-beda-mieli-prace--bo-nie-ma-latwych-podatkow


http://manager24.pl/doradca-podatkowy-coraz-bardziej-niezbedny-przedsiebiorcy/

http://stooq.com/n/?f=1121454&c=1&p=0
http://kurier.pap.pl/depesza/169789/Doradca-podatkowy-skoro-nas-klienci-wybieraja-to-oznacza--ze-jestesmy-skuteczni---


Wywiad odnotowały także media społecznościowe, m.in.:

https://www.facebook.com/TAX-NET-212844738729579/

TAX-NET - 04-11-16 11:50
www.facebook.com 04-11-2016 TAX-NET
Dlaczego doradcy podatkowi są coraz bardziej potrzebni? Z okazji jubileuszu 20-lecia zawodu doradcy podatkowego polecamy lekturę ciekawego wywiadu z Krzysztofem Janasem, członkiem Krajowej Rady Doradców Podatkowych i przewodniczącym Komisji Promocji i Rozwoju Zawodu.

IEXPERT.PL - 04-11-16 14:27
www.facebook.com 04-11-2016 iExpert.pl
Doradcy podatkowi odgrywają coraz większą rolę w życiu gospodarczym. O tym jak ewoluowała profesja przez 20 lat i jakie są cele samorządu opowiada Krzysztof Janas, członek Krajowej Rady Doradców Podatkowych i przewodniczący Komisji Promocji i Rozwoju Zawodu.

Zapraszamy do lektury!

Oprac. Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

DATA PUBLIKACJI: 2016-11-07 + pozostałe aktualności

Kontakt

tel.: (693 920 360)
KIDP (centrala)

ul. Giełdowa 4c/34
Warszawa 01-211
e-mail: biuro@kidp.pl

tel.: 693 920 360

x x x
x