x x
x x

Gazeta Prawna o kosztach za urzędówki

Źródło: ShutterStock

„Koszty zastępstwa procesowego: Doradcy podatkowi chcą więcej za urzędówki” – pod takim tytułem ukazał się 5 maja br. artykuł w Gazecie Prawnej autorstwa red. Łukasza Zalewskiego. Autor zwrócił uwagę na nierówności w zakresie kosztów zastępstwa procesowego u adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych. Krajowa Rada Doradców Podatkowych wystosowała w tej sprawie list do Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości.
 
„Minister sprawiedliwości zwiększył koszty zastępstwa procesowego adwokatom i radcom prawnym, ale nie doradcom podatkowym. Krajowa Rada Doradców Podatkowych wystosowała w tej sprawie list do Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości. Zwraca w nim uwagę, że w obecnej sytuacji bezpodstawnie różnicuje się sytuację doradców podatkowych w zakresie wynagradzania za czynności w postępowaniu przed sądami administracyjnymi i sytuację adwokatów oraz radców prawnych podejmujących takie czynności” – napisał Łukasz Zalewski.
Autor wyjaśnił, iż chodzi o to, że minister w październiku zeszłego roku zmienił dwa rozporządzenia: w sprawie wynagrodzenia za urzędówki adwokatów oraz radców prawnych. Weszły one w życie 1 stycznia tego roku. W efekcie podwyższył im wynagrodzenia np. za reprezentowanie podatników, których nie stać na opłacenie profesjonalnego pełnomocnika, a którym sąd  przyznał taką pomoc z urzędu.

Łukasz Zalewski podkreślił, że minister zapomniał jednak o wynagrodzeniach doradców podatkowych. Nie zmienił bowiem stosownego rozporządzenia, które określa, ile doradca dostaje za tzw. urzędówkę. Podkreślił, że Krajowa Rada Doradców  Podatkowych w piśmie do ministra sprawiedliwości argumentuje, że w efekcie doszło do sytuacji, w której następuje nierówne traktowanie zawodu doradcy podatkowego w stosunku do sytuacji, w jakiej znajdują się radcowie prawni oraz adwokaci.

Link do artykułu:

http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/941133,koszty-postepowania-doradcy-podatkowi.html

oprac. Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych

DATA PUBLIKACJI: 2016-05-05 + pozostałe aktualności

Kontakt

tel.: (693 920 360)
KIDP (centrala)

ul. Giełdowa 4c/34
Warszawa 01-211
e-mail: biuro@kidp.pl

tel.: 693 920 360

x x x
x