Podatki

Przewodnicząca i Skarbnik KRDP w Gazecie Prawnej o split payment

Data publikacji: 2017-07-25

Przewodnicząca i Skarbnik KRDP w Gazecie Prawnej o split payment

„Split payment nie taki zły” – pod takim tytułem ukazał się w Gazecie Prawnej artykuł autorstwa prof. dr hab. Jadwigi Glumińskiej-Pawlic, Przewodniczącej Krajowej Rady Doradców Podatkowych oraz dr Mariusza Cieśli, Skarbnika KRDP. „Proponowane przez Ministerstwo Finansów rozwiązanie należy oceniać pozytywnie. Należy tylko żywić nadzieję, że organy nie będą przedłużały postępowań i nie będą przetrzymywały w sposób nieuzasadniony pieniędzy podatnika” – napisali autorzy w artykule.
Resort finansów proponuje – w ramach uszczelniania systemu podatkowego – mechanizm podzielonej płatności w podatku od towarów i usług (split payment). Wśród podatników VAT, zwłaszcza tych, którzy nie mieli okazji zapoznać się z projektem, rodzi się obawa, czy mechanizm ten nie pogorszy ich dotychczasowej sytuacji i czy nie przyczyni się do negatywnych zmian w gospodarce.
„Wydaje się jednak, że obawy są niezasadne” – podkreślają autorzy artykułu. Uzasadniają, że projekt zakłada uruchomienie przez podatnika dodatkowego rachunku bankowego, na który będą wpływały jedynie należności z tytułu VAT, natomiast kwoty netto z faktur będą zasilały, tak jak do tej pory, rachunek podstawowy przedsiębiorcy. „Kwoty wpływające na rachunek VAT będą mogły być wykorzystywane w dwóch celach: do zapłaty kwoty równej kwocie VAT z faktury otrzymanej od dostawcy albo do zapłaty do urzędu skarbowego zobowiązania z tytułu tego podatku. Oznacza to, że środki na rachunku VAT będą co do zasady na bieżąco wykorzystywane do opłacania dostawców” – podkreślają prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic i dr Mariusz Cieśla.

Zapraszamy do lektury:
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1060003,splity-payment-wady-i-zalety.html,komentarze-najnowsze,1

Oprac.: Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.