Trofeum za zajęcie I miejsca trafiło w tym roku do Lublina. Wśród 131 finalistów Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach najlepszą wiedzą o podatkach wykazała się Oliwia Maciejak z Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie. Konkurencja była wyjątkowo duża, bo w tegorocznej edycji prestiżowego konkursu organizowanego przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych udział wzięło 1059 uczniów z 53 szkół średnich z całej Polski.
Konkurs swoimi korzeniami sięga 2008 roku, kiedy został zainicjowany przez doradców podatkowych ze Śląskiego Oddziału KIDP. To dlatego miastem goszczącym co roku uczestników wielkiego finału są Katowice. W tym roku, do zmagań o zwycięstwo w auli Uniwersytetu Śląskiego stanęło 131 finalistów. To uczniowie z poszczególnych województw, którzy podczas I etapu konkursu, które odbyły się 4 marca 2025 roku, uzyskali najwięcej punktów. W eliminacjach udział wzięło w tym roku 1059 uczniów ze szkół ponadpodstawowych z całej Polski, którzy za pośrednictwem platformy Moodle rozwiązywali test wiedzy podatkowej przygotowany przez doradców podatkowych.
Zadania finałowe były jeszcze trudniejsze. Na początek, 131 finalistów dostało do rozwiązania test – w ciągu 30 minut, każdy uczestnik musiał odpowiedzieć na 20 pytań. Na podstawie wyników testu wytypowana została grupa finalistów, która przeszła do ostatniego etapu konkursu. Tym razem, każdy z uczestników musiał stanąć oko w oko z komisja konkursową złożoną z doradców podatkowych i odpowiedzieć ustnie na 3 zadane pytania podatkowe.
Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła Oliwia Maciejak z Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie. Kolejne dwa stopnie na podium zajęli natomiast uczniowie: Filip Łabno z I Liceum Ogólnokształcące Filip Łabno – I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie i Mateusz Kowal reprezentujący Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gliwicach.
Wyniki finału XV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach:
1. Oliwia Maciejak – Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie
2. Filip Łabno – I Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie
3. Mateusz Kowal – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gliwicach
4. Karolina Lasman – Zespół Szkół Ekonomicznych im. Gen. S. Roweckiego „Grota” w Opolu
5. Wiktoria Śliwa – Zespół Szkół Ekonomicznych Technikum nr 3 w Zawierciu
6. Amadeusz Bielewicz – Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. J. Groszkowskiego w Białymstoku
7. Oliwia Kacprowska – Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy
8. Kinga Janik – Technikum Ekonomiczne nr 6 w Bydgoszczy
9. Marta Szczęsna – Zespół Szkół Ekonomicznych im. T. Kotarbińskiego w Radomsku
10. Kalina Szłabowicz – VII LO im. J. Wybickiego w Gdańsku
Zwycięzcy otrzymali wartościowe nagrody. Warto podkreślić także fakt, że oprócz zmagań konkursowych organizatorzy przygotowali także dla uczestników finału część edukacyjną. W przerwie między poszczególnymi częściami konkursu uczniowie mogli usłyszeć od specjalistów wykład na temat cyberzagrożeń i budowania odporności osobistej na zagrożenia w internecie a także poznać zasady udzielania pierwszej pomocy.
W organizację konkursu i udział w pracach jury włączeni byli doradcy podatkowi z Krajowej Rady Doradców Podatkowych i Regionalnych Oddziałów KIDP: Iwona Wojsław (główna organizatorka konkursu z ramienia KIDP), dr Anna Leszczyńska, dr Marcin Rymaszewski, Wanda Nowak, Patryk Kozioł, Michał Laskowski, Andrzej Świderek, dr Mariusz Cieśla, Marian Sworobowicz, Anna Wierzbicka, Przemysław Piotrowski, Joanna Śnieg, Eugeniusz Strahl, Michał Zbutowicz, Mirosław Bochniak, Iwona Łysy. Michael Thieme, Aleksandra Kurczewska, Justyna Zając-Wysocka, Dariusz Grabowski, Tomasz Kaczyński, Małgorzata Ostrowska-Krzewina, Katarzyna Winiecka, Katarzyna Surma, Michał Franc, Hanna – Głownia, Piotr Maciejewski, Krzysztof Ciesielski i Fryderyk Fila.
Finał konkursu swoją obecnością zaszczycili także goście specjalni: Agnieszka Wichary (Prokurator Prokuratury Regionalnej w Katowicach), kom. Krystian Duda (Wydział Wywiadu Kryminalnego KWP w Katowicach), kom. Adam Pawelczyk (Wydział Wywiadu Kryminalnego KWP w Katowicach), Tomasz Laskowski (Operator Jednostki Specjalnej GROM) oraz Mariola Juraszek-Morawska (była przedstawicielka Śląskiego Kuratora Oświaty – delegatura Rybnik).