UCHWAŁA 14/2002
Pierwszego Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych
z dnia 27 stycznia 2002r.
w sprawie programu działania
§1
Na podstawie art. 51. ust. 1 pkt.1 ustawy z dnia 5 lipca 1996 roku o doradztwie podatkowym (Dz. U. Nr 88 poz. 554 z późniejszymi zmianami) Pierwszy Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych przyjmuje w glosowaniu jawnym program działania Krajowej Izby Doradców Podatkowych na lata 2002-2006.
§2
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Zjazdu Robert Wrzesiński
Sekretarz Zjazdu Maria Szarek
Załącznik- Uchwała 14/2002
PROGRAM DZIAŁANIA KRAJOWEJ IZBY DORADCÓW PODATKOWYCH
I. Ochrona zawodu doradcy podatkowego.
Krajowa Rada Doradców Podatkowych obowiązana jest podjąć wszelkie działania w celu zrównania praw doradców podatkowych z prawami adwokatów i radców prawnych w zakresie ochrony tajemnicy zawodowej we wszelkich postępowaniach, w tym w postępowaniu karnym i karnym skarbowym.
Krajowa Rada Doradców Podatkowych obowiązana jest również podjąć wszelkie działania w celu ochrony istniejącego ustawowego uprawnienia doradcy podatkowego do występowania w charakterze pełnomocnika w postępowaniu w zakresie sądowej kontroli decyzji administracyjnych w sprawach dotyczących obowiązków podatkowych.
Krajowa Rada powinna czuwać nad zapewnieniem właściwej ochrony prawnej tytułu "Doradcy podatkowego" (art. 9 ustawy o doradztwie podatkowym), a także podejmować wszelkie prawnie dopuszczalne działania zmierzające do jego ochrony i podniesienia rangi zawodu, w szczególności poprzez:
inicjowanie postępowań dotyczących podejrzenia naruszenia prawa przez osoby nie będące doradcami podatkowymi w zakresie doradztwa podatkowego i usług księgowych,
podejmowanie działań mających na celu zwrócenie uwagi organów administracji rządowej i samorządowej na fakty wykonywania czynności doradztwa podatkowego i usług księgowych bez wymaganych uprawnień
reprezentowanie Izby w powyższych postępowaniach,
przystępowanie do postępowań karnych i karnych skarbowych prowadzonych przeciwko doradcy podatkowemu, w związku z wykonywaniem zawodu doradcy podatkowego, a także udzielanie pomocy prawnej w tym zakresie,
dołożenie starań w sprawie ochrony i respektowania istniejącego prawa występowania przez doradcę podatkowego w charakterze pełnomocnika przed NSA w sprawach danin publicznych i obowiązków podatkowych.
II.Opiniowanie aktów prawnych dotyczących prawa podatkowego.
Do ustawowych obowiązków Krajowej Rady Doradców Podatkowych należy opiniowanie projektów ustaw i rozporządzeń dotyczących prawa podatkowego i przedstawianie wniosków w tym zakresie. Od jakości przepisów prawa podatkowego, ich precyzji, a także profesjonalizmu ich stosowania, zależy w podstawowym zakresie możliwość obrony interesów podatników oraz bezpieczeństwo wykonywania zawodu doradcy podatkowego.
Realizacja ustawowego obowiązku polegać będzie w szczególności na:
prawnym zapewnieniu udziału Krajowej Rady Doradców Podatkowych w uzgodnieniach międzyresortowych w zakresie projektów ustaw oraz aktów wykonawczych dotyczących prawa podatkowego,
obowiązkowym opiniowaniu projektów ustaw opracowywanych w parlamencie,
uczestniczeniu z głosem doradczym w pracach komisji i podkomisji Sejmu i Senatu debatujących nad projektami ustaw,
opracowywaniu raportów oceniających funkcjonowanie prawa podatkowego przekazywanych Parlamentowi, Prezydentowi, Radzie Ministrów oraz Ministrowi Finansów,
podejmowanie działań zmierzających do wyeliminowania wadliwości przepisów dotyczących prawa podatkowego w tym ich stosowania i interpretacji.
Ocena prawa podatkowego dokonywana przez Krajową Radę Doradców Podatkowych będzie podyktowana wyłącznie troską o dobro podatników i interes publiczny.
III. Rozwój doradztwa podatkowego.
KRDP będzie wspierać rozwój doradztwa podatkowego między innymi przez propagowanie wiedzy i rozwiązań w zakresie:
popularyzacji nowoczesnych produktów doradztwa podatkowego,
nadawania zasadom etyki zawodowej funkcji wzorca działalności doradców podatkowych,
zastosowania informatyki w doradztwie podatkowym.
współpracy i wymiany doświadczeń z zagranicznymi organizacjami doradców podatkowych,
doskonalenia umiejętności interpersonalnych doradców podatkowych, które mogą być użyteczne w wykonywaniu zawodu,
wspierania doradców podatkowych w procesie integracji z Unią Europejską
IV.Ubezpieczanie doradców podatkowych.
KRDP podejmuje działania związane z ubezpieczeniem obowiązkowym doradców podatkowych, zmierzające do zabezpieczenia ich interesów.
Zadania te będą polegać w szczególności na:
zawarciu generalnej umowy ubezpieczenia podstawowego doradców podatkowych od odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania tego zawodu, pod warunkiem, że cena takiego ubezpieczenia będzie korzystniejsza od średnich cen rynkowych w wypadku ubezpieczenia indywidualnego. Umową tą objęte byłyby również inne niż wymienione w art 2 ust. 1 ustawy dozwolone czynności wykonywane przez doradców podatkowych na zasadzie dobrowolności.
udzielania pomocy doradcom podatkowym w sporach z ubezpieczycielami, ze szczególnym uwzględnieniem sporów o roszczenia odszkodowawcze toczonych przed sądami powszechnymi,
wypracowaniu standardów współpracy z ubezpieczycielami.
podjęciu działań w celu objęcia gwarancjami Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego odpowiedzialności cywilnej doradców podatkowych w przypadku upadłości ubezpieczyciela.
V.Inne zadania.
Dokonanie przekształcenia wpisów warunkowych we wpisy.
Propagowanie i budowanie właściwego wizerunku zawodu doradcy podatkowego.
Wspieranie działań zmierzających do integracji środowiska doradców podatkowych.