12/2002 w sprawie zasad wyłaniania i wyboru kandydatów do Krajowej Rady Doradców Podatkowych

Uchwała Nr 12/2002
Pierwszego Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych
z dnia 27 stycznia 2002 r.

W sprawie zasad wyłaniania i wyboru kandydatów
do Krajowej Rady Doradców Podatkowych

Działając na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz. U. nr 102 poz. 475, z późn. zm.) Pierwszy Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych ustala co następuje:

§1

Wybory do Krajowej Rady Doradców Podatkowych odbywają się według zasad reprezentatywności i proporcjonalności.

§2

W celu zapewnienia zasady reprezentatywności wybiera się 16 członków Rady. Zasada reprezentatywności polega na tym iż, na poszczególne mandaty określone w zdaniu pierwszym zgłaszani są przedstawiciele poszczególnych regionów. Mandat uzyskuje kandydat otrzymujący największą liczbę głosów ze zgłoszonych kandydatów do poszczególnych miejsc mandatowych.
Poszczególne regiony w Krajowej Radzie Doradców Podatkowych reprezentują doradcy podatkowi wybrani spośród delegatów na zjazd w liczbie mandatów z poszczególnych regionów:- mazowieckie 1,
- śląskie 1,
- wielkopolskie 1,
- dolnośląskie 1,
- małopolskie 1,
- łódzkie 1,
- pomorskie 1,
- zachodniopomorskie 1,
- kujawsko-pomorskie 1,
- lubelskie 1,
- warmińsko-mazurskie 1,
- lubuskie 1,
- podkarpackie 1,
- opolskie 1,
- podlaskie 1,
- świętokrzyskie 1.
Kandydatów na członków Krajowej Rady Doradców Podatkowych zgłaszają delegaci na Zjazd.
O ile w regionie zgłoszona jest większa liczba kandydatów niż liczba mandatów przypadających na ten region, członkiem Rady zostaje osoba która uzyskała największą liczbę głosów w wyborach.
W przypadku gdy w wyniku głosowania kandydaci uzyskali równą ilość głosów na ostatnim miejscu mandatowym, przeprowadza się dodatkowe głosowania pomiędzy tymi kandydatami.
§3

W celu zapewnienia zasady proporcjonalności wybiera się 38 członków Rady. Zasada proporcjonalności polega na tym, iż na poszczególne mandaty w ilości określonej w zdaniu pierwszym zgłaszani są kandydaci z poszczególnych regionów wg. klucza określonego w ustępie drugim niniejszego paragrafu. Mandaty uzyskują kandydaci otrzymujący największą ilość głosów w ramach ilości przysługujących mandatów.
Poszczególne regiony w Krajowej Radzie Doradców Podatkowych reprezentują doradcy podatkowi wybrani spośród delegatów na zjazd w liczbie mandatów z poszczególnych regionów:- mazowieckie 7,
- śląskie 5,
- wielkopolskie 3,
- dolnośląskie 3,
- małopolskie 3,
- łódzkie 3,
- pomorskie 2,
- zachodniopomorskie 2,
- kujawsko-pomorskie 2,
- lubelskie 2,
warmińsko-mazurskie 1,
lubuskie 1,
podkarpackie 1,
opolskie 1,
podlaskie 1,
- świętokrzyskie 1.
Kandydatów na członków Krajowej Rady Doradców podatkowych zgłaszają delegaci na Zjazd.
O ile w regionie zgłoszona jest większa liczba kandydatów niż liczba miejsc dla tego regionu, członkami Krajowej Rady Doradców Podatkowych zostają osoby, które uzyskały największą liczbę głosów.
W przypadku gdy w wyniku głosowania kandydaci uzyskali równą ilość głosów na ostatnim miejscu mandatowym, przeprowadza się dodatkowe głosowania pomiędzy tymi kandydatami.
§4

Krajowa Rada Doradców Podatkowych liczy 55 (pięćdziesięciu pięciu) członków:

Przewodniczącego,
Szesnastu pozostałych członków wyłonionych wg. Zasady reprezentatywności,
Trzydziestu ośmiu pozostałych członków wyłonionych wg. Zasady proporcjonalności.
§5

Uchwała w chodzi w życie z dniem podjęcia.

 

Przewodniczący Zjazdu Robert Wrzesiński
Sekretarz Zjazdu Maria Szarek

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.