Wydarzenia i imprezy

KIDP podczas XVIII Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Podatkowego

Data publikacji: 2025-04-04

W dniach 27–28 marca 2025 r. w historycznych wnętrzach Pałacu Larischa Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Prawa Podatkowego – wydarzenie poświęcone aktualnym wyzwaniom i przyszłości systemu podatkowego w Polsce. Organizatorem konferencji było Towarzystwo Biblioteki Słuchaczów Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego – organizacja studencka zrzeszająca Koła Naukowe działające na Wydziale Prawa i Administracji UJ. 

Z przyjemnością informujemy, że Krajowa Izba Doradców Podatkowych objęła to wydarzenie swoim patronatem, a w gronie zaproszonych ekspertów znalazł się doradca podatkowy Radomir Szaraniec, członek Krajowej Rady Doradców Podatkowych, który wystąpił jako prelegent drugiego dnia konferencji w panelu pt.  „Sztuczna inteligencja i podatki: jak zbudować system opodatkowania przyszłości?” 

Debata stanowiła ważny głos w dyskusji o roli sztucznej inteligencji i nowoczesnych technologii w kształtowaniu przyszłego systemu podatkowego. Eksperci z różnych środowisk – w tym przedstawiciele Ministerstwa Finansów, przedsiębiorcy i doradcy podatkowi – poruszali kwestie opodatkowania firm wdrażających AI oraz potencjału, jaki niesie ze sobą automatyzacja i cyfryzacja dla administracji skarbowej. 

Udział Radomira Szarańca w tej debacie potwierdza aktywne zaangażowanie KIDP w rozwój prawa podatkowego oraz w dialog na temat przyszłości zawodu doradcy podatkowego.

Program XVIII Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Podatkowego obejmował następujące tematy: 

  • Podatkowe panta rhei – czy lekcje z przeszłości pozwolą uniknąć błędów w przyszłości?
    Dyskusja o wpływie czasu na system podatkowy, przedawnieniu, zasadzie szybkości postępowania i przepisach przejściowych.
  • Innowacja, robotyzacja i automatyzacja: prawo podatkowe wobec wyzwań współczesnej gospodarki
    Panel poświęcony m.in. opodatkowaniu platform cyfrowych, walutom wirtualnym i uldze na innowacje.
  • Fiskus w chmurze: jak cyfryzacja wpłynie na prawo podatkowe w przyszłości?
    Analiza wdrażania KSeF, ulg IP Box, B+R i regulacji dotyczących gospodarki cyfrowej.
  • Symulacja rozprawy przed NSA – „Czy sztuczna inteligencja powinna zostać opodatkowana?”
    Przeniesienie uczestników do roku 2100 i analiza opodatkowania AI z perspektywy sprawiedliwości podatkowej.
  • Debata: „Sztuczna inteligencja i podatki: jak zbudować system opodatkowania przyszłości?”
    Praktyczna dyskusja o wyzwaniach legislacyjnych, etycznych i technologicznych, związanych z wdrażaniem i opodatkowaniem sztucznej inteligencji. 

 To była niezwykle wartościowa debata – cieszę się, że głos doradców podatkowych został wysłuchany w tak ważnym temacie. Wierzę, że wspólnie – eksperci, administracja i biznes – jesteśmy w stanie zaprojektować system podatkowy, który nie tylko nadąży za technologią, ale wręcz ją wyprzedzi. Sztuczna inteligencja już teraz zmienia sposób prowadzenia działalności gospodarczej i funkcjonowania państwa – naszym zadaniem jest zapewnić, by system podatkowy nadążał za tymi zmianami, nie tracąc przy tym przejrzystości, stabilności i sprawiedliwości – komentuje Radomir Szaraniec, doradca podatkowy, członek KRDP. 

 


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.