e-Biuletyn/9/2019, numer (9), 30.09.2019
Z ŻYCIA SAMORZĄDU
KIDP W MEDIACH
Prof. Mariański: Urzędy tolerują podszywanie się pod doradców podatkowych - wywiad z przewodniczącym Krajowej Rady Doradców Podatkowych
https://www.prawo.pl/podatki/doradcy-podatkowi-bez-uprawnien-akceptowani-przez-urzedy,475715.html
Biała lista może uprzykrzyć życie podatnikom – wiceprzewodniczący KRDP, Radomir Szaraniec nt. białej listy podatników VAT
https://www.prawo.pl/podatki/biala-lista-podatnikow-vat-zmiany-w-vat-od-wrzesnia-2019,464686.html
Doradcy podatkowi będą mieli własny kodeks RODO – Bartosz Kubista, członek KRDP o kodeksie RODO KIDP i pracach swojego zespołu
https://www.prawo.pl/podatki/kodeks-rodo-dla-doradcow-podatkowych,467699.html
Magazyn ekonomiczny RDC: Ulga badawczo-rozwojowa a ulga podatkowa – audycja radiowa z udziałem Mai Rezanko-Zielińskiej, członka zarządu mazowieckiego oddziału KIDP
https://www.rdc.pl/podcast/magazyn-ekonomiczny-ulga-badawczo-rozwojowa-a-ulga-podatkowa/
Coraz więcej samozwańczych doradców podatkowych – artykuł portalu Prawo.pl o tym, jak Krajowa Izba Doradców Podatkowych walczy z szarą strefą w naszym zawodzie
https://www.prawo.pl/podatki/uslugi-doradztwa-podatkowe-bez-uprawnien-sa-karane,475713.html
Podatki w biznesie – pierwsze studia MBA TAX. Informacja na temat studiów podyplomowych pod patronatem KIDP
https://www.prawo.pl/podatki/podatki-w-biznesie-pierwsze-studia-mba-tax-w-lodzi,480638.html
Podatkowa puszka Pandory – czy wystarczy po prostu księgowy? – artykuł promujący zawód doradcy podatkowego w Dzienniku Łódzkim
https://dzienniklodzki.pl/podatkowa-puszka-pandory-czy-wystarczy-po-prostu-ksiegowy/ar/c314451417?czy_podglad=t&hash_podglad=d0f423b29de73dc1aec21e8193d01e9c
AKTUALNOŚCI REGIONALNE
KRAKÓW
Zaproszenie na VIII Ogólnopolską Konferencję Naukową Prawa Podatkowego
Stowarzyszenie Naukowe Prawa Podatkowego przy współpracy Małopolskiego Oddziału KIDP organizują VIII Ogólnopolską Konferencję Naukową Prawa Podatkowego, która odbędzie się w dniach 11-12 października 2019 r. w Zakopanem. Celem konferencji jest promocja i popularyzacja prawa podatkowego, a także stworzenie i utrzymanie forum wymiany poglądów pomiędzy doktorantami, pracownikami nauki, doradcami podatkowymi, administracją skarbową oraz sędziami sądów administracyjnych.
Zapowiedzi szkoleń w październiku
3-5 października odbędzie się szkolenie wyjazdowe dla doradców podatkowych w Muszynie. Uczestnicy szkolenia będą mieli możliwość udziału w symulacji rozprawy administracyjnej przed WSA i NSA oraz prezentacji ciekawej sprawy podatkowej przed TSUE. Ponadto w programie szkolenia przewidziane są warsztaty z praktycznego stosowania przepisów związanych z obowiązkiem raportowania schematów podatkowych. Poza częścią szkoleniową uczestnicy będą mieli możliwość integracji podczas mistrzostw doradców podatkowych w grze w kręgle, wycieczki do Kamiannej oraz uroczystej kolacji połączonej z dyskoteką.
28 października na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie odbędzie się szkolenie organizowane przez KIDP, na którym Iwona Biernat-Baran omówi kwestie związane z czynnościami sprawdzającymi, kontrolą podatkową i celno-skarbową.
29 października w Hotelu Galaxy w Krakowie odbędzie się kolejne spotkanie dla doradców podatkowych z cyklu „spotkań czwartkowych”. Część szkoleniową w ramach spotkania poprowadzi dr Agnieszka Franczak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Więcej informacji nt. spotkania i możliwość zgłoszeń już wkrótce w systemie mDoradca.
OPOLE
Seminarium: Rola przedsiębiorców w ubezpieczeniach Społecznych współorganizowane przez KIDP
26 września w Auli Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, na Wydziale Ekonomicznym w Opolu odbyło się seminarium „Rola przedsiębiorców w ubezpieczeniach Społecznych”. Współuczestnikami i Współorganizatorem seminarium oprócz opolskiego oddziału KIDP były ZUS i Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu. Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Radio Opole, Nowa Trybuna Opolska i TVP 3 Opole. Podczas trwania seminarium omówiono następujące tematy: ubezpieczenia społeczne, przezorność indywidualna i zbiorowa; przedsiębiorca w ubezpieczeniach społecznych; ZUS – partner i doradca w relacjach z płatnikami składek i ubezpieczonymi; migracja na Opolszczyźnie; praktyczne aspekty zatrudniania obcokrajowców; Pracownicze Plany Kapitałowe; delegowanie pracowników za granicę. Wykład „Rola doradcy podatkowego w systemie ubezpieczeń społecznych” wygłosiła Przewodnicząca Zarządu Opolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych Elżbieta Konopka.
RZESZÓW
Szkolenia: zmiany w podatku akcyzowym i delegowanie pracowników za granicę
W związku z zapowiedzią zmian dotyczących podatku akcyzowego Podkarpacki Oddział KIDP w dniu 18 października organizuje szkolenie z wyżej wymienionego zakresu. Prelegentem szkolenia będzie Szymon Parulski. W odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez koleżanki i kolegów w 28 października odbędzie się szkolenie z tematu oddelegowania pracowników do pracy za granicą (kwestie podatkowe i ubezpieczeniowe) które poprowadzi Marcin Grześkowiak.
SANDOMIERZ
VII Podkarpacka Konferencja Współczesne problemy prawa podatkowego
15-16 listopada odbędzie się w Sandomierzu VII Podkarpacka Konferencja pod hasłem przewodnim „Współczesne problemy prawa podatkowego” organizowana przez Podkarpacki i Małopolski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Wśród prelegentów podczas konferencji zaprezentują się znakomici przedstawiciele doktryny prawa podatkowego m.in. prof. dr hab. Bogumił Brzeziński, dr hab. Krzysztof Lasiński-Sulecki, dr Michał Wilk, przedstawiciele środowiska naukowego podkarpacia dr Olgierd Łunarski, dr Paweł Majka oraz inni znakomici wykładowcy prawa podatkowego, a także przedstawiciel administracji państwowej reprezentujący sądownictwo administracyjne sędzia NSA, Adam Bącal.
GDAŃSK
Warsztaty podatkowe w pomorskim biurze KIDP
Pomorska KIDP zachęca doradców podatkowych do udziału w kolejnych warsztatach podatkowych, które odbywają się cyklicznie w Biurze Pomorskiego Oddziału KIDP w Gdańsku (salka konferencyjna). Najbliższe dwa terminy spotkań: 8 października 2019 r. na temat: „Podstawowe instrumenty finansowe w sprawozdaniu finansowym”, które poprowadzi Dorota Kania oraz 8 listopada 2019 r. na temat: „Kontrakty długoterminowe w rachunkowości i podatkach”, które poprowadzi Monika Matyszewska.
KATOWICE
Koncert w ramach Śląskiego Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego
Wzorem ubiegłego roku śląski oddział KIDP zaprasza doradców podatkowych wraz z osobami towarzyszącymi na koncert w ramach Śląskiego Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego - 24 września o godz. 18:00 w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach przy ul. Zacisze 3 (http://www.am.katowice.pl/). Temat przewodni to najpiękniejsze arie i duety miłosne operowe i operetkowe.
Konferencja „Podatki-finanse-przedsiębiorstwo
Trwają prace nad przygotowaniem siódmej Konferencji dla doradców podatkowych oraz studentów z cyklu „Podatki –finanse –przedsiębiorstwo” organizowanej wraz z Katedrą Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, która została zaplanowana na 5 listopada. Temat przewodni to „Instrumenty przeciwdziałania nadużyciom podatkowym a finanse przedsiębiorstw”. W ramach konferencji odbędzie się również coroczny konkurs na najlepszą pracę licencjacką oraz magisterską z dziedziny podatków.
XVII Ogólnopolska Konferencja Podatkowa
22 listopada w Siemianowickim Centrum Kultury – Park Tradycji odbędzie się XVII Ogólnopolska Konferencja Podatkowa w ramach cyklu „Doradca Podatkowy Obrońcą Praw Podatnika”. Tegoroczna konferencja pod roboczym tytułem „Rzetelny Podatnik” zorganizowana zostanie w odświeżonej atrakcyjnej formie.
POZNAŃ
Kalendarz szkoleń i spotkań w październiku
Wielkopolski oddział KIDP zaprasza na następujące szkolenia:
03.10.2019 Zmiany w podatku VAT - druga połowa 2019 roku, wykładowca: dr Krzysztof Biernacki
07.10.2019 Spółki komandytowe, wykładowca: Pan Łukasz Motała
08.10.2019 Cykl spotkań „Dyskusje praktyków”
10.10.2019 Tajemnica zawodowa doradcy podatkowego w postępowaniu karnym, wykładowca: dr Paweł Kołodziejski
15.10.2019 Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z uwzględnieniem orzecznictwa sądowego, wykładowca: Piotr Buszka
24.10.2019 Klub Doradcy Podatkowego
28.10.2019 Opodatkowanie inwestycji w nieruchomości, wykładowca: dr Krzysztof Biernacki.
PRACE LEGISLACYJNE
Nowe projekty aktów prawnych przekazanych do zaopiniowania Krajowej Radzie Doradców Podatkowych:
Konsultacje wniosku o włączenie kwalifikacji "Doradzanie w zakresie zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji
https://krdp.pl/akty.php/akt/1148
Zielona księga o fundacji rodzinnej - zaproszenie do prekonsultacji
https://krdp.pl/akty.php/akt/1150
Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (przedstawiciel wnioskodawców: poseł Sławomir Jan Piechota)
https://krdp.pl/akty.php/akt/1151
PODATKI W PRAKTYCE
ZMIANY W PRAWIE
Od stycznia faktury tylko do paragonów z NIP
Do paragonów bez wskazanego NIP nabywcy nie będzie można wystawiać faktur. Zmiana ma przeciwdziałać wyłudzeniom VAT. Nowe regulacje będą wymagały od kupujących rozstrzygania już na etapie zakupów, czy działają jako przedsiębiorca, czy jako osoba prywatna. Może to rodzić problemy praktyczne – zwłaszcza, że surowe kary za błędy będą groziły obu stronom transakcji.
https://www.prawo.pl/podatki/faktury-do-paragonow-z-nip-nowe-zasady-wystawiania-faktur,468881.html
Wpłata na konto z białej listy dopiero od stycznia 2020 roku
Przepisy o tzw. białej liście podatników obowiązują od początku września. Jednak dopiero od przyszłego roku za zapłatę na rachunek spoza wykazu firmy będą musiały liczyć się z negatywnymi konsekwencjami w podatku dochodowym oraz z odpowiedzialnością solidarną w VAT – przypomniało Ministerstwo Finansów.
https://www.prawo.pl/podatki/wplata-na-konto-z-bialej-listy-podatnikow-vat-kary-styczen-2020,473992.html
Od stycznia nowe rygory w rozliczaniu VAT wewnątrz UE
Nowy rok przyniesie rewolucję w rozliczaniu transakcji towarowych. Chodzi m.in. o zerowy VAT dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Zmiany mają dotknąć również magazynów konsygnacyjnych i dostaw łańcuchowych. Eksperci zwracają uwagę, że nowe przepisy mogą okazać się niekorzystne. Radzą, aby przygotowania do nich zacząć już dzisiaj.
https://www.prawo.pl/podatki/nowe-zasady-rozliczania-vat-dla-wdt-magazynow-konsygnacyjnych-i,473468.html
System SENT będzie rozszerzony
Ministerstwo Finansów chce w szerszym zakresie monitorować transport towarów akcyzowych. Przewiduje to opublikowany 17 września projekt nowelizacji przepisów akcyzowych. Najbardziej kontrowersyjna zmiana to pomysł nałożenia systemu SENT na towary wrażliwe przemieszczane w procedurze zawieszenia akcyzy i tranzytu.
https://www.prawo.pl/podatki/nowelizacja-ustawy-o-podatku-akcyzowym-rozszerzy-stosowanie,474560.html
ORZECZNICTWO I INTERPRETACJE
NSA: Zeznania podatnika w postępowaniu karnoskarbowym nie zawsze skuteczne
Nawet jeśli podatnik stawił się na przesłuchanie w postępowaniu karnoskarbowym i udzielał wyjaśnień, nie wywołuje to skutków materialnoprawnych, jeśli organ skarbowy nie powiadomił go o przerwaniu biegu przedawnienia. Wynika to ze środowego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.
https://www.prawo.pl/podatki/zeznania-podatnika-w-postepowaniu-karnoskarbowym-moga-byc,474577.html
Hulajnoga i rower mogą być pojazdami służbowymi
Najnowsze stanowiska skarbówki potwierdzają, że kupno roweru czy hulajnogi może być kosztem uzyskania przychodów przedsiębiorcy. Eksperci przestrzegają jednak przed zbyt pochopnym rozliczaniem tego typu wydatków. W trakcie kontroli mogą być zakwestionowane. Ciekawostką jest również prawo do odliczenia całego VAT od takich pojazdów.
https://www.prawo.pl/podatki/rower-i-hulajnoga-z-prawem-do-kosztow-podatkowych-i-odliczeniem,474001.html
O uldze decyduje cel mieszkaniowy, a nie kolejność zawarcia umów
Jeśli pieniądze ze sprzedaży lokalu przeznaczone zostały na zakup kolejnej nieruchomości realizującej własne cele mieszkaniowe, to przysługuje zwolnienie podatkowe, nawet gdy umowa zakupu nowego lokalu powstała wcześniej niż doszło do sprzedaży starego - wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
https://www.prawo.pl/podatki/ulga-na-cel-mieszkaniowy-liczy-sie-cel-a-nie-data-popisania-umowy,472291.html
Wydatki ponoszone na rzecz pracowników to nie koszty reprezentacji
Wyposażenie stołówki i zakup dla pracowników posiłków to przejaw starań pracodawcy dążącego do poprawy atmosfery pracy i w efekcie do zwiększania wydajności pracy. Nie pozostanie bez wpływu na uzyskiwane przez niego przychody. Poniesione wydatki będą zatem stanowić koszty uzyskania przychodów – potwierdza fiskus.
https://www.prawo.pl/podatki/stolowka-i-posilki-dla-pracownikow-jako-koszt-uzyskania,468294.html