e-Biuletyn/8/2019, numer (8), 31.08.2019
Z ŻYCIA SAMORZĄDU
KIDP W MEDIACH
Ruszył oficjalny profil KIDP na portalu LinkedIn. Wszystkich doradców podatkowych i pracowników biur izby zachęcamy do obserwowania i oznaczania w swoim profilu zawodowym
https://www.linkedin.com/company/krajowa-izba-doradców-podatkowych
„Radio ESKA”. Zmiany w stawce podatku PIT dla osób poniżej 26 roku życia komentuje w serwisach radiowych Anna Misiak, wiceprzewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych
https://krdp.pl/aktualnosciall.php/3/6094
„Polskie Radio”. Prof. Adam Mariański o projekcie obniżenia PIT z 18 na 17 procent.
https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/2361518,Kilkaset-zlotych-wiecej-w-portfelu-Nizsza-stawka-PIT-coraz-blizej
Prawo.pl: Radomir Szaraniec o wadach i zaletach białej listy podatników VAT
https://www.prawo.pl/podatki/biala-lista-podatnikow-vat-zmiany-w-vat-od-wrzesnia-2019,464686.html
„Dziennik Gazeta Prawna”. Justyna Zając-Wysocka o problemach z procedurą Tax Free
https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1427182,znika-limit-tax-free-problemy-z-procedura.html
AKTUALNOŚCI REGIONALNE
WROCŁAW
„Zmiany w podatku VAT” – szkolenia
W związku z licznymi zmianami w podatku VAT, które wchodzą tej jesienią w życie, zarząd dolnośląskiego oddziału KIDP podjął decyzję o organizacji cyklu szkoleń z tej tematyki. Dwa pierwsze spotkania odbyły się w Bolesławcu, 21 sierpnia oraz we Wrocławiu, w dniu 22 sierpnia. Oba szkolenia poprowadził doradca podatkowy regionu dolnośląskiego dr Krzysztof Biernacki. Szkolenie, na prośbę doradców, zostanie powtórzone 9 września.
WROCŁAW
Studia podyplomowe „Finanse i prawo w doradztwie podatkowym”
Jesienią 2019 roku planowane jest uruchomienie studiów podyplomowych „Finanse i prawo w doradztwie podatkowym”, które realizowane będą przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu we współpracy i pod patronatem merytorycznym Dolnośląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Studia zostały przygotowane z myślą o doradcach podatkowych, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje i uaktualnić lub poszerzyć wiedzę z obszarów podatkowych, prawnych i finansowych. Zapisy ruszają we wrześniu. Informacje o studiach można znaleźć na stronie internetowej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Studia zostały objęte przez Dolnośląski Oddział KIDP częściowym dofinansowaniem w wysokości 30% ceny studiów. Zarząd Dolnośląskiego Oddziału chce w ten sposób ułatwić dostęp doradcom podatkowym do kolejnej formy podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Przypominamy również, że od jesieni uruchomiona zostanie kolejna już, VIII edycja studiów podyplomowych „Doradztwo podatkowe”. Patronem merytorycznym jest również DO KIDP.
ZIELONA GÓRA
Zaproszenie na Międzynarodową Polsko-Niemiecką Konferencję Podatkową
Konferencja odbędzie się w Zielonej Górze w dniach 23-24 września 2019 roku. Tematem przewodnim jest „Uszczelnianie systemów podatkowych w krajach Unii Europejskiej”. Do udziału w wydarzeniu organizatorzy zapraszają polskich i niemieckich doradców podatkowych. Podczas wykładów, dyskusji, spotkań będzie możliwość wymiany poglądów, doświadczeń i nawiązania bliższych relacji z niemieckimi doradcami podatkowymi. W programie konferencji są wykłady polskich i niemieckich prelegentów na tematy m.in. implementacji Konwencji MLI, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania; raportowaniu schematów podatkowych MDR oraz problematyki transgranicznych przepływów pieniężnych i cen transferowych.
LUBLIN
Kalendarz szkoleń i spotkań Klubu Doradcy Podatkowego
Zarząd Lubelskiego Oddziału KIDP zaprasza na spotkania w Klubie Doradcy Podatkowego. Pierwsze spotkanie odbędzie się 25 września o godz. 12:00 w Hotelu Lawendowy Dworek w Lublinie, a tematem dyskusji będą „Aspekty podatkowe spółki cywilnej, jawnej i komandytowej”. Wykładowcą będzie Monika Markisz. Kolejne spotkanie w tym samym miejscu poprowadzi Andrzej Świderek. Temat to „KKS - Praktyczne aspekty związane z pracą Doradcy Podatkowego”.
4-5 października lubelscy doradcy spotkają się także na dwudniowym szkoleniu w Hotelu Oskar w Puławach. Tematami szkolenia będą podatek VAT oraz inteligencja emocjonalna w biznesie. Szkolenie poprowadzą Krzysztof Woźniak i Cezary Fryszkiewicz.
WARSZAWA
II Konferencja Podatkowa w Szkole Głównej Handlowej
Mazowiecki Oddział KIDP zaprasza na II Konferencję Podatkową, którą współorganizuje razem ze Szkołą Główną Handlową 17 września 2019. Tematem konferencji będzie "System podatkowy jako akcelerator inwestycji w Polsce”. Dyskusje naukowe będą prowadzone w formie dwóch paneli: panel pierwszy poświęcony zostanie czynnikom podatkowym kształtującym atrakcyjność podatkową państw, a panel drugi wyzwaniom podatkowym dla Polski. Po konferencji zostanie wydana przez Oficynę Wydawniczą SGH recenzowana monografia. Dodatkowe informacje:
http://kolegia.sgh.waw.pl/pl/KZiF/struktura/IF/konferencjepodatkowe/Strony/IIKonferencja-Podatkowa.aspx
GDAŃSK
Harmonogram szkoleń na wrzesień
Pomorski Odział KIDP organizuje szkolenie wyjazdowe do Ziemi Lubuskiej połączone z wyjazdem do Drezna. Termin szkolenia to 23-26 września 2019 r. Tematem przewodnim będzie „Struktura organizacyjna i prawo korporacyjne samorządu doradców podatkowych”. Zapisy prowadzone są poprzez panel mDoradca.
Kolejne szkolenie na Pomorzu planowane jest 30 września. Tematem będą „Nieruchomości w świetle ustawy o podatku dochodowym z uwzględnieniem podatku od przychodów z budynków, ustawy o podatku VAT, PCC, podatku od spadków i darowizn i podatku od nieruchomości”. Szkolenie poprowadzi Barbara Spychała-Krzesaj.
KATOWICE
Koncert: najpiękniejsze arie i duety miłosne
Wzorem ubiegłego roku, śląscy doradcy podatkowi zapraszają na koncert w ramach Śląskiego Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, który odbędzie się 24 września o godz. 18:00 w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach przy ul. Zacisze 3 (http://www.am.katowice.pl/). Tematem przewodnim koncertu będą najpiękniejsze arie i duety miłosne operowe i operetkowe. Zapisy należy kierować na adres mailowy slaski@kidp.pl.
KATOWICE (KROCZYCE)
Wyjazdowe spotkanie szkoleniowo-integracyjne
Wychodząc naprzeciw doradcom podatkowym Śląski Oddział KIDP organizuje wyjazdowe spotkanie integracyjne połączone z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Spotkanie zaplanowano w dniach 6 - 7 września 2019 r. w Hotelu Ostaniec w miejscowości Kroczyce Podlesice (https://www.ostaniec.com.pl/). Jest to bardzo przyjazny hotel położony w spokojnej zielonej okolicy, który z pewnością spełni oczekiwania doradców. Dla uczestników dostępny jest bezpłatny parking, małe spa, otwarty basen oraz przepiękne trasy spacerowe i rowerowe.
POZNAŃ
Dyżury doradców podatkowych w ramach Akcji Start Biznes
W ramach ogólnopolskiej akcji Start Biznes we współpracy z Urzędami Miast i Gmin, Wielkopolski Oddział KIDP organizuje dyżury doradców podatkowych. Dyżury polegają na udzielaniu bezpłatnych porad podatkowo-prawnych podmiotom rozpoczynającym działalność gospodarczą. We wrześniu wielkopolscy doradcy podatkowi będą pełnić dyżur w poniższych instytucjach:
• 02.09.2019 r. Urząd Miasta i Gminy Stęszew
• 03.09.2019 r. Urząd Miasta i Gminy w Buku
• 17.09.2019 r. Pilski Inkubator Przedsiębiorczości
• 30.09.2019 r. Ośrodek Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie
POZNAŃ
Kalendarz szkoleń na wrzesień
10 września 2019 r. po wakacyjnej przerwie odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Dyskusje praktyków”. Wrześniowe spotkanie pt. „Praktyczne aspekty związane ze sprzedażą firmy doradztwa podatkowego i poszukiwaniem inwestora” poprowadzi Jacek Bajson. Uczestnicy będą mieli możliwość rozmowy na temat metod wyceny kancelarii, a także dowiedzą się jak przebiegają negocjacje z potencjalnym inwestorem. Spotkanie odbędzie się w godzinach popołudniowych w siedzibie Wielkopolskiego Oddziału. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
We wrześniu Wielkopolski Oddział KIDP zaprasza na następujące szkolenia:
• 06.09.2019 „Pracownicze Plany Kapitałowe”, wykładowca Anna Kluj
• 10.09.2019 Cykl spotkań „Dyskusje praktyków”, wykładowca Jacek Bajson
• 12.09.2019 „Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej w 2019 r.”, wykładowca Łukasz Leszczyński
• 16.09.2019 „Dokumenty elektroniczne i obsługa e-PUAP w praktyce doradcy podatkowego”, wykładowca Marek Kwietko-Bębnowski
• 26.09.2019 Klub Doradcy Podatkowego, Poznań
• 27.09.2019 Klub Doradcy Podatkowego, Ostrów Wielkopolski
POZNAŃ
Konsultacje doradców podatkowych i księgowych
Od 2016 r. Wielkopolski Oddział KIDP wraz ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce organizuje bezpłatne konsultacje z zakresu podatków, które prowadzone są przez doradców podatkowych dla członków Stowarzyszenia Księgowych oraz bezpłatne konsultacje z zakresu rachunkowości, które prowadzone są przez księgowych dla członków Wielkopolskiego Oddziału KIDP. Konsultacje służą wymianie informacji, doświadczeń i wiedzy związanej z pracą doradców podatkowych oraz księgowych.
Termin najbliższych konsultacji to 24.09.2019 – dyżur księgowego dla doradców podatkowych. Konsultacje odbywają się w siedzibie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu przy ul. Ziębickiej 18 w godz. 15:00-17:00. Doradców podatkowych zainteresowanych pełnieniem konsultacji prosimy o zgłaszanie mailem: wielkopolski@kidp.pl
KOSZALIN, SZCZECIN
Cykl szkoleń związanych z przygotowaniem do bilansowego zamknięcia roku
Zachodniopomorski Oddział zaprasza na cykl szkoleń związanych z przygotowaniem do bilansowego zamknięcia roku 2019. Zajęcia poprowadzi Maciej Baranowicz, MBA, biegły rewident i doradca podatkowy. W skład cyklu szkoleń wchodzą: rachunek przepływów pieniężnych, leasing finansowy, niezakończone usługi długoterminowe, instrumenty finansowe oraz podatek odroczony. Uczestnicy mogą wziąć udział w całym cyklu lub w wybranych szkoleniach. Każde spotkanie składa się z dwóch bloków – teorii i zadań sytuacyjnych, dlatego spotkania odbędą się małych grupach: w Koszalinie liczących do 20 osób, a w Szczecinie maksymalnie 30 osób. Pierwsze szkolenie odbędzie się w Koszalinie 30 września a w Szczecinie 4 października. Ostatnie przewidziane są na grudzień.
SZCZECIN
Raportowanie MDR – szkolenie
Zachodniopomorski Oddział KIDP zaprasza na szkolenie dotyczące obowiązku raportowania schematów podatkowych – MDR. Szkolenie odbędzie się 1 października 2019. Wykładowca: Paweł Bębenek.
PRACE LEGISLACYJNE
Nowe projekty aktów prawnych przekazanych do zaopiniowania Krajowej Radzie Doradców Podatkowych:
Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw
https://krdp.pl/akty.php/akt/1145
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu
https://krdp.pl/akty.php/akt/1146
PODATKI W PRAKTYCE
ZMIANY W PRAWIE
Rząd chce uprościć rozstrzyganie sporów podatkowych
20 sierpnia rząd przyjął projekt ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych. Nowe przepisy mają uporządkować istniejące i stworzyć nowe procedury. Nowością będzie wdrożenie – od lipca 2020 roku – programu współdziałania z fiskusem.
https://www.prawo.pl/podatki/spory-dotyczace-podwojnego-opodatkowania-projekt-ustawy,460262.html
Kasy fiskalne w smartfonie, ale paragon ciągle papierowy
Rządowe Centrum Legislacji ogłosiło właśnie projekt przepisów o kasach fiskalnych w formie oprogramowania. Wynika z niego, że już od przyszłego roku nie trzeba będzie mieć osobnych urządzeń. Wystarczy zainstalowanie specjalnego programu w smartfonie. Projektowane przepisy utrzymują jednak obowiązek wystawiania papierowych paragonów.
https://www.prawo.pl/podatki/kasy-fiskalne-online-w-smartfonie-ale-paragon-ciagle-papierowy,458345.html
W przyszłym roku podatnicy będą mieli indywidualne mikrorachunki
Od nowego roku każdy podatnik, czyli "Kowalski", i płatnik, czyli przedsiębiorca, będzie miał indywidualny mikrorachunek podatkowy, dedykowany do wpłat odpowiednich danin - zapowiedział minister finansów Marian Banaś. Zdaniem resortu, mikrorachunki pozwolą na szybsze rozliczenia wpłat.
https://www.prawo.pl/podatki/indywidualne-mikrorachunkipodatkowe-minister-finansow-zapowiada,455945.html
Dochody młodych już bez podatku.
1 sierpnia 2019 roku weszły w życie przepisy dotyczące zwolnienia z PIT dochodów osób przed 26 rokiem życia. Jeśli młodzi chcą skorzystać z tego uprawnienia, muszą złożyć swoim pracodawcom specjalne oświadczenia.
https://www.prawo.pl/podatki/zwolnienie-z-pit-dla-mlodych-od-1-sierpnia-2019-roku,453592.html
ORZECZNICTWO I INTERPRETACJE
NSA: Sam pozew nie wystarczy, by uprawdopodobnić nieściągalność długu
Dla uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności nie wystarczy jej kwestionowanie przez dłużnika odpowiedzią na pozew złożoną w trakcie procesu sądowego wszczętego przez wierzyciela ‒ uznał NSA. Konieczne jest jeszcze, aby taki proces zakończył się prawomocnym orzeczeniem i aby sprawę skierowano do przymusowej egzekucji.
http://www.doradcy.krdp.pl/artykuly.php/3/1728,nsa_sam_pozew_nie_wystarczy_by_uprawdopodobnic_niesciagalnosc_dlugu
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop to nie wynagrodzenie za pracę
Do wynagrodzenia wypłacanego członkowi zarządu w ciągu sześciu miesięcy poprzedzających miesiąc wypłaty odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji, nie należy zaliczać ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Nie jest on świadczeniem wypłacanym w zamian za wykonaną pracę. Potwierdził to właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
http://www.doradcy.krdp.pl/artykuly.php/10/1729,ekwiwalent_za_niewykorzystany_urlop_to_nie_wynagrodzenie_za_prace
W podatkach dzień zapłaty to data obciążenia rachunku
Dniem zapłaty przy płatnościach przelewem jest dzień obciążenia rachunku zobowiązanego, a nie dzień uznania rachunku. Zasada ta obowiązuje także przy ustalaniu ujemnych i dodatnich różnic kursowych oraz współczynnika zadłużenia w przepisach o niedostatecznej kapitalizacji. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.
http://www.doradcy.krdp.pl/artykuly.php/3/1730,w_podatkach_dzien_zaplaty_to_data_obciazenia_rachunku