e-Biuletyn/8/2015, numer (8), 24.09.2015

e-Biuletyn/8/2015, numer (8), 24.09.2015
Z ŻYCIA SAMORZĄDU
Z ŻYCIA SAMORZĄDU

Szanowni Państwo,

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym numerem e-Biuletynu oraz serdecznie zachęcamy do odwiedzenia i polubienia Krajowej Izby Doradców Podatkowych na portalu społecznościowym facebook.

Redakcja e-Biuletynu

 


AKTUALNOŚCI Z KRAJOWEJ RADY DORADCÓW PODATKOWYCH
Andrzej Marczak, wiceprzewodniczący KRDP w Programie 1 Polskiego Radia

 
Co to jest ryczałt ewidencjonowany i kto może skorzystać z tej formy opodatkowania - o tym informował słuchaczy Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Andrzej Marczak, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Szczegóły

 
Wywiad z Panią prof. dr hab. Jadwigą Glumińską-Pawlic na portalu Infor.pl

 
„Księgowy to za mało, potrzebny jest prawnik i doradca podatkowy” Szczegóły


 

Dni dla Biznesu 1-2 października 2015 w Kielcach

 
Zarząd Świętokrzyskiego Oddziału KIDP zaprasza na „Dni dla Biznesu” - Forum Finanse i Podatki dla Przedsiębiorcy. Targi Usług dla Firm. Szczegóły 

REGIONALNE ODDZIAŁY IZBY INFORMUJĄ…

 

LUBUSKI OKIDP

 Zarząd Lubuskiego Oddziału KIDP podjął decyzję o organizacji “Czwartkowych spotkań podatkowych”, które odbywać się będą w ostatni czwartek każdego miesiąca. Spotkania przeznaczone są wyłącznie dla doradców podatkowych, a udział w nich jest bezpłatny. Celem spotkań jest dyskusja nad obowiązującymi przepisami podatkowymi i innymi zagadnieniami wspierającymi funkcjonowanie kancelarii oraz omawianie bieżących problemów zawodowych. Doradcy podatkowi uczestniczący w spotkaniu każdorazowo otrzymają 3 punkty z tytułu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

 Szkolenia Lubuskiego Oddziału prezentowane są w mDoradcy.

MAŁOPOLSKI  OKIDP

 W miesiącu wrześniu w Małopolskim Oddziale KIDP odbyło się szkolenie „Prowadzenie działalności gospodarczej za granicą w aspekcie podatkowym, zatrudnianie cudzoziemców w Polsce, pracownicy za granicą, podatki i ubezpieczenia”. W październiku odbędzie się szkolenie „Najnowsze zmiany w prawie pracy oraz ustawie o ochronie danych osobowych”.


Ponadto w dniach 1-3 października odbędzie się szkolenie dla doradców podatkowych w Sromowcach Niżnych. W trakcie szkolenia zaplanowano wykład z Sędzią WSA Ewą Michna oraz Prof. dr hab. Adamem Mariańskim. Poza częścią szkoleniową uczestnicy będą mogli wziąć udział m.in. w wycieczce do Czerwonego Klasztoru, kolacji grillowej oraz bankiecie.

22 września br. odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie “czwartkowe” spotkanie integracyjne doradców podatkowych, w trakcie którego odbyły się warsztaty prowadzone przez Sędzię WSA Ewę Michna. Zgodnie z zapowiedzią począwszy od miesiąca września br. spotkania odbywają się w nowym miejscu oraz mają nową formułę (punktowane warsztaty + spotkanie integracyjne przy kawie i herbacie).

Trwa akcja Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych polegająca na udzielaniu informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą. Akcja odbywa się przy współpracy Urzędu Miasta Krakowa. Akcja polega na pełnieniu przez doradców podatkowych stałych dyżurów w pierwszy oraz ostatni poniedziałek każdego miesiąca w godz. od 9.00 do 13.00 w punkcie informacyjnym zlokalizowanym na terenie Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Wielickiej 28a.


Podczas dyżurów  zainteresowani podatnicy mogą bezpłatnie uzyskać informacje na tematy związane z zakładaniem działalności gospodarczej.Zapraszamy do odwiedzenia profilu Małopolskiego Oddziału KIDP na portalu społecznościowym Facebook www.facebook.com/malopolskioddzialkidp. Publikowane są na nim wszelkie aktualności dotyczące MOKIDP oraz istotne fakty, wydarzenia i zmiany przepisów związane z profesją doradcy podatkowego.

OPOLSKI  OKIDP

W dniu 17.09. w siedzibie OOKIDP odbyło się spotkanie członków Zarządu z dr Piotrem Stanisławiszynem – wykładowcą Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, a także dr Jackiem Pieczonką z Katedry Finansów i Rachunkowości i Bartoszem Chorkowy – Prodziekanem ds. Kształcenia i Studentów (obaj z Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Opolskiego).

Podczas spotkania podjęto decyzję o rozpoczęciu działań zmierzających do powstania na Uniwersytecie Opolskim - na Wydziale Ekonomicznym oraz Wydziale Prawa i Administracji:

1)      Studiów podyplomowych– kierunek „Doradztwo Podatkowe”
2)      Studiów dualnych (licencjackich) – kierunek „Rachunkowość i Doradztwo Podatkowe” 

Na spotkaniu dyskutowano także na temat konkursu wiedzy o podatkach, w którym wzięliby udział studenci opolskich uczelni wyższych. 


PODKARPACKI OKIDP

 III Podkarpacka Konferencja  6-7 listopada 2015 r  W miesiącu listopadzie tj. 6-7  już po raz trzeci odbędzie się    III  Podkarpacka Konferencja pod hasłem przewodnim „Współczesne problemy prawa podatkowego.” Patronat nad Konferencją już po raz trzeci objął Zakład Prawa Finansowego Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Ośrodkiem Studiów Fiskalnych Prawa i Administracji Uniwersytety Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wśród prelegentów  na Konferencji wystąpią przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof.  dr hab. Bogumił Brzeziński i prof. dr hab. Adam Nita.

 SZKOLENIA

Zapraszamy do udziały w szkoleniach organizowanych przez Podkarpacki Oddział KIDP . Informacje o organizowanych wykładach znajdują się w panelu mDoradca  oraz na stronie www.podkarpacki.kidp.pl.

 POMORSKI OKIDP

Działalność szkoleniowa

 

We wrześniu 2015 r. w Pomorskim Oddziale KIDP odbyły się następujące szkolenia:
- w dniu 09 września 2015 r. w Redzie na temat „Specjalista ds. rozliczeń PFRON”, wykład przeprowadził Pan Łukasz Leszczyński.
- W październiku i listopadzie 2015 roku Zarząd Pomorskiego Oddziału zaplanował następujące szkolenia:
a) w dniu 12 października 2015 r. w Redzie na temat „Rola doradcy jako profesjonalisty w postępowaniach”, wykład przeprowadzi Pan Wojciech Gandurski.
b) w dniach 27-29 października 2015 r.  na tematy:
Optymalizacja podatkowa z wykorzystaniem pozawspólnotowych europejskich systemów prawnych, wykład przeprowadzi Filip Przybylski-Lewandowski;
Zmiany w Ordynacji podatkowej w 2015 roku, wykład przeprowadzi Marek Kwietko-Bębnowski.
c) w dniu 09 listopada 2015 r. w Redzie na temat „Ceny transferowe”, wykład przeprowadzi Pan Wojciech Gandurski.
Integracja

 
 W terminie od 23 lutego do 06 marca 2016 roku Zarząd PO KIDP organizuje wyjazd integracyjny do Meksyku.

Nowe inicjatywy / Promocja zawodu doradcy podatkowego

 
08 września 2015 roku w godzinach 10:00 - 12:00 w ramach współpracy z Urzędem Miasta w Gdyni doradcy podatkowi z Pomorskiego Oddziału KIDP pełnili dyżury w Gdyńskim Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, które nadal cieszą się dużym zainteresowaniem osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

 
Dodatkowe konsultacje obyły się również w terminie: 1, 22, 29 września 2015 roku w godzinach 14:00 – 16:00 oraz w dniu 15 września 2015 roku w godzinach 12:00 – 14:00.

 
 Zakres dodatkowych konsultacji:

 
* Podatki szyte na miarę, czyli jak dobrać najlepszą formę prowadzenia. aktywności biznesowej wraz z najbardziej optymalnym sposobem jej opodatkowania.

 
* Bieżące doradztwo w zakresie podatków dochodowych oraz VAT.
* Na czym polega planowanie podatkowe i czy to się rzeczywiście opłaca.

 Trwa ogłoszony w czerwcu 2015 roku I Pomorski Konkurs na najlepszą pracę licencjacką lub magisterską z zakresu prawa podatkowego i postępowania podatkowego. Konkurs ten został skierowany do absolwentów uczelni wyższych z siedzibą w województwie pomorskim.


 

ŚLĄSKI  OKIDP

 W Oddziale Śląskim w ostatnim okresie miały miejsce następujące wydarzenia:

 - 1.09.2015 r., posiedzenie Zarządu Śląskiego O. KIDP.

 - 2.09.2015 r., posiedzenie Zamiejscowego Sądy Dyscyplinarnego KIDP.

 - 3.09.2015 r., warsztaty podatkowe – Katowice.

- 4.09.2015 r., szkolenie „Dokumentacja podatkowa cen transferowych po zmianach. Szkolenie dla doradców podatkowych oraz ich pracowników,  które zorganizowano w Śląskim Oddziale Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Szkolenie przeprowadziła wykładowczyni Pani Joanna Patyk.

 - 7.09.2015 r., szkolenie „Obowiązki w przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy; rola doradcy podatkowego”. Szkolenie dla doradców podatkowych oraz ich pracowników, które zorganizowano w Śląskim Oddziale Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Szkolenie przeprowadził wykładowca Pan Tomasz Gzela.

 - 10.09.2015 r., szkolenie „Komunikacja i promocja w małej kancelarii podatkowej”. Szkolenie dla doradców podatkowych, które zorganizowano w Śląskim Oddziale Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Szkolenie przeprowadziła wykładowczyni Pani Joanna Polańska-Solarz.

 - 15.09.2015 r., szkolenie „Niewypłacalność spółki z o.o. Odpowiedzialność członków zarządu wobec jej wierzycieli”. Szkolenie dla doradców podatkowych, które zorganizowano w Śląskim Oddziale Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Szkolenie przeprowadziła wykładowczyni Pani Katarzyna Młynarek-Siadak.

 

ŚWIĘTOKRZYSKI OKIDP

 

Promocja zawodu
W ramach szeroko rozumianej promocji zawodu doradcy podatkowego z inicjatywy Przewodniczącego Regionu Świętokrzyskiego, Zarząd Świętokrzyskiego Oddziału KIDP podjął działania w celu zorganizowania imprezy targowej wspólnie z jednym z dwóch liderów targowych w Polsce - TARGAMI KIELCE S.A. Efektem tej inicjatywy było zawarcie przez KIDP w dniu 4.12.2014 r. umowy o współpracy przy organizacji imprezy targowej o nazwie: „Dni dla Biznesu” - Forum Finanse i Podatki dla Przedsiębiorcy. Targi Usług dla Firm.


Pierwsza edycja tej imprezy targowo-konferencyjnej odbędzie się w dniach 1-2 października 2015 r. na ternie Targów Kielce.Patronat medialny nad imprezą będzie sprawował Dziennik Gazeta Prawna.Wydarzenie składać się będzie z części konferencyjno-naukowej „Forum Finanse i Podatki dla Przedsiębiorcy” oraz część wystawienniczej „Targi Usług dla Firm”.W ramach części konferencyjno-naukowej będą odbywały się sesje plenarne, panele dyskusyjne i wystąpienia eksperckie.


Wśród poruszanych obszarów tematycznych przewidywanych dyskusji programowych znajdą się w szczególności zagadnienia dotyczące tworzenia i stosowania prawa podatkowego, stosowania w prawie podatkowym klauzul generalnych, moralności podatkowej, koncepcji i kierunków zmian Ordynacji podatkowej, systemu odwrotnego obciążenia w opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, oraz ocena, wnioski i kierunki działań legislacyjnych mających na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.Przesłaniem planowanej imprezy targowo-konferencyjnej jest zwiększenie efektywności przedsiębiorstw, zwiększenie wiedzy prawno-podatkowej przedsiębiorców, zwiększenie świadomości przedsiębiorców w zakresie wykorzystania pojawiających się na rynku usług i innowacji wspomagających prowadzenie biznesu. Z punktu widzenia, natomiast systemu podatkowego wydarzenie, zgodnie z oczekiwaniami organizatorów winno stać się ogólnokrajowym forum dyskusji pomiędzy ustawodawcą, administracją skarbową, przedstawicielami nauki i praktyki a przedsiębiorcami, której celem jest tworzenia dobrego i sprawiedliwego prawa podatkowego.

 

Wśród szacownego grona wykładowców i prelegentów I edycji „Dni dla Biznesu” znajdą się między innymi: Janusz Piechociński Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki, Mateusz Szczurek Minister Finansów, Jacek Męcina Sekretarz Stanu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Artur Gierada poseł na sejm VI i VII kadencji, członek Komisji Finansów Publicznych i Komisji Gospodarki. Prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic Przewodnicząca Krajowej Izby Doradców Podatkowych, Prof. dr hab. Ryszard Mastalski, Prof. dr hab. Witold Modzelewski, Dr Dariusz Strzelec, Robert Gwiazdowski Przewodniczący Rady Centrum im. Adama Smitha i wiele innych osób. Udział w konferencjach jest bezpłatny, wymaga jedynie rejestracji.
Rejestracja udziału w konferencji na stronie internetowej wydarzenia - Targów Kielce: http://www.targikielce.pl/pl/dni-dla-biznesu.htm  zakładka: Rejestracja uczestników forum.

 

ZACHODNIOPOMORSKI OKIDP

8 września w Szczecinie odbyło się szkolenie dotyczące „Źródeł nieujawnionych i czynności egzekucyjnych”. Spotkanie w siedzibie Oddziału prowadził pan Tomasz Gzela który omówił m.in.  metody typowania do kontroli źródeł nieujawnionych, nowe zasady prowadzenia postępowań czy warunki przerwania biegu przedawnienia.


25 września na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się V Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Opodatkowanie przedsiębiorstw” pod honorowym patronatem Przewodniczącej Krajowej Rady Doradców Podatkowych prof. dr hab. Jadwigi Glumińskiej-Pawlic. Zarząd ZOKIDP jako współorganizator konferencji, umożliwił chętnym doradcom podatkowym nieodpłatny udział w obradach.

W ostatni czwartek września w siedzibie Oddziału odbyły się tradycyjne warsztaty podatkowe połączone z dyżurem członka zarząd ZOKIDP. Tym razem spotkanie poprowadziła sekretarz zarządu ZOKIDP pani Iwona Juszczyk-Mazur, która omówiła kwestie dotyczące opodatkowania działów specjalnych produkcji rolnej i hodowli zwierząt. W ramach działalności szkoleniowej w październiku zarząd ZOKIDP zaprasza na dwudniowe warsztaty praktyczne „Skuteczny doradca podatkowy w przesłuchaniu”. Warsztaty odbędą się  w Barlinku, a prowadzi je nadkomisarz Wiesław Zyskowski, który w czerwcu br. moderował podobne spotkanie w siedzibie Oddziału. Pod koniec miesiąca planowane jest szkolenie nt.: „ Fundacje i stowarzyszenia”. Zapraszamy!


 
PRACE LEGISLACYJNE
PRACE LEGISLACYJNE
Na platformie "Konsultowane akty prawne" zostały zamieszczone kolejne projekty aktów prawnych, przekazanych do zaopiniowania Krajowej Radzie Doradców Podatkowych. Poniżej zamieszczamy te, które są jeszcze w fazie konsultacji, pozostałe znajdują się na platformie Konsultowane akty prawne. Zachęcamy Państwa do umieszczania swoich komentarzy oraz zgłaszania postulatów.
Projekt rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 września 2015 r. w sprawie określenia kategorii podatników i płatników obsługiwanych przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwego miejscowo

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 września 2015 r. w sprawie wyznaczenia naczelników urzędów skarbowych do wykonywania niektórych zadań należących do innych naczelników urzędów skarbowych oraz określenia terytorialnego zasięgu ich działania

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 września 2015 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych w egzekucji należności pieniężnych
PODATKI W PRAKTYCE
NAJNOWSZE ZMIANY W PRZEPISACH
Od 11 września rada gminy może wprowadzić opłatę reklamową

Od piątku 11 września gminy mogą nakładać nową opłatę lokalną - opłatę reklamową. Opłata dotyczyć będzie tablic lub urządzeń reklamowych znajdujących się na obszarze gminy. Szczegóły

Sejm przyjął końcowe brzmienie nowelizacji Ordynacji podatkowej

Posłowie zakończyli parlamentarne prace nad zmianami w Ordynacji podatkowej, które mają na celu uproszczenie procedur podatkowych dla firm oraz uszczelnienie systemu poboru podatków. Sejm przyjął wszystkie 27 zgłoszonych przez Senat poprawek do ustawy.Szczegóły

Znamy normy dopuszczalnych ubytków wyrobów akcyzowych
 Minister finansów określił normy dopuszczalnych ubytków niektórych wyrobów akcyzowych. Nowe przepisy stanowią uproszczenie administracyjnej procedury ustalania tych norm dla dużej grupy wyrobów jakimi są paliwa ciekłe. Szczegóły


Opublikowano zmiany w zasadach przekazywania 1 proc. podatku

 
 W środę opublikowana została zmiana ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy o fundacjach. Nowelizacja wprowadza nowe zasady prowadzenia przez OPP kampanii promocyjnych na rzecz przekazywania 1 proc. podatku na działalność pożytku publicznego. Szczegóły


Naczelnik urzędu celnego będzie orzekał o kwocie zwrotu akcyzy

Naczelnik urzędu celnego będzie jedynie orzekał, w drodze decyzji, o kwocie zwrotu akcyzy, natomiast wypłaty tej kwoty będzie dokonywał na wniosek tego organu podatkowego, dyrektor właściwej izby celnej - wynika z nowelizacji rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. Szczegóły

NAJNOWSZE ORZECZNICTWO

Samodzielne ściąganie długów też może być zwolnione z VAT
 Spółka udzielająca pożyczki, która we własnym zakresie podejmuje czynności związane ze ściąganiem długów podlega z tego tytułu zwolnieniu z VAT, gdyż czynności te mieszczą się w pojęciu "zarządzania pożyczkami pieniężnymi przez pożyczkodawcę". Tak wynika z wyroku WSA w Poznaniu z 2 lipca 2015 r.Szczegóły


NSA: powoływanie się przez nieuczciwego podatnika na trudną sytuację wierzycieli to nadużycie

 
 Powoływanie się we wniosku o zastosowanie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych przez przedsiębiorcę, który świadomie próbował uniknąć opodatkowania części swoich przychodów na trudną sytuację wierzycieli upadłego jest swoistym nadużyciem. Tak wynika z wyroku NSA z 14 lipca 2015 r.Szczegóły


ETS: za krótkie przedawnienie w przypadku oszustw VAT może naruszać prawo UE

 
 Uniemożliwiając w dziedzinie poważnych oszustw w podatku VAT nałożenie skutecznych i odstraszających sankcji z powodu ogólnego zbyt krótkiego terminu przedawnienia uregulowanie krajowe może naruszać interesy finansowe Unii - tak wynika z wczorajszego wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Zdaniem Trybunału, w takim przypadku sąd krajowy powinien w miarę potrzeby powstrzymać się od stosowania spornego ogólnego systemu przedawnienia. Szczegóły


VAT: wybór najemcy przepustką do obniżonej stawki przy refakturowaniu mediów

 
 Media w postaci zużycia wody, energii elektrycznej i cieplnej, odprowadzania ścieków co do zasady powinny być uważane za odrębne świadczenia od usługi najmu, jeżeli najemca miał możliwość wyboru sposobu korzystania z danych towarów i usług poprzez decydowanie o wielkości zużycia. Natomiast w przypadku wywozu nieczystości, czynności te powinny być traktowane, jako odrębne od usługi najmu, jeżeli najemca miał możliwość dokonania wyboru świadczeniodawcy tych usług. Szczegóły


CIT: klucz przychodowy ma zastosowanie do przychodów z całego roku

 
 W związku z przejęciem przez spółkę prowadzącą działalność strefową spółki prowadzącej działalność pozastrefową klucz alokacji kosztów na podstawie przychodów opodatkowanych i nieopodatkowanych powinien mieć zastosowanie do całości przychodów uzyskanych w całym roku podatkowym, w którym dojdzie do przejęcia. Tak wynika z wyroku WSA w Gliwicach z 15 lipca 2015 r.Szczegóły


NAJNOWSZE INTERPRETACJE

PIT: odziedziczony kredyt nie pomniejszy podatku ze sprzedaży nieruchomości

 Spłata zaciągniętego przez spadkodawcę kredytu hipotecznego i odsetek od tego kredytu jest osobistym zobowiązaniem spadkobiercy i nie wpływa na ciążące na nim obowiązki podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 12 sierpnia 2015 r.Szczegóły


PIT: to sam podatnik decyduje, jak długo składnik jego majątku będzie używany

 
 Skoro przedsiębiorca zakłada, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie używał zakupionego motocykla krócej niż 1 rok, to brak jest podstaw prawnych do zakwalifikowania tych składników majątku do środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej, a tym samym i do dokonania ich amortyzacji podatkowej. Szczegóły


Dziesięć lat przechowujemy dokumenty dotyczące straty

 
Spółka, która wykazała stratę ma obowiązek przechowywać księgi i dokumenty podatkowe do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego, tj. przez okres 5 lat, licząc od końca tego roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku za rok, w którym po raz ostatni została odliczona strata. Szczegóły


Zawieszenie działalności nie wyklucza odliczenia VAT

 
 Przedsiębiorca, który zawiesił działalność gospodarczą, może kontynuować inwestycje i ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek VAT naliczony w fakturach dotyczących tej inwestycji - potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi. Szczegóły


Zasiłki z Wielkiej Brytanii są zwolnione z PIT


Bank nie może pobierać zaliczek na podatek dochodowy od otrzymywanych z Wielkiej Brytanii świadczeń - zasiłku dochodowego dla osób niezdolnych do pracy oraz składnika zapomogowego - stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 21 sierpnia br.Szczegóły


KOMENTARZ PODATKOWY

Zmiany w Ordynacji podatkowej na rok 2016 - na czym skorzysta podatnik?

 
 W dniu 9 lipca 2015 r. Sejm uchwalił dużą nowelizację Ordynacji podatkowej. W niniejszym artykule wskazane zostaną najważniejsze z wprowadzanych zmian wraz ze wskazaniem czy zmiany te są dla podatników korzystne czy niekorzystne.Szczegóły


Sankcje w zakresie cen transferowych

 
 Podstawowym warunkiem niewystąpienia sankcji jest posiadanie dokumentacji cen transferowych i jej przedstawienie na żądanie odpowiedniego organu. W przypadku gdy organ nie wystąpił z żądaniem przedstawienia dokumentacji, nie jest możliwe zastosowanie stawki sankcyjnej. Jeżeli organ zażąda dokumentacji, należy przedstawić ją w odpowiednim terminie.Szczegóły


PYTANIA I ODPOWIEDZI 

Spółka jest kontrolowana przez urząd kontroli skarbowej. Już po raz kolejny pełnomocnikowi nie udostępniono akt, ponieważ nie było w urzędzie osoby mogącej to uczynić.

 
Czy jest to prawnie dozwolone?

Jak strona może na to zareagować? Odpowiedz i uzasadnienie

W lutym 2011 r. dwóch wspólników spółki z o.o. objęło udziały o wartości 4.200.000 zł. w zamian za wkład niepieniężny w skład którego wchodziły m.in. projekty architektoniczno - inwestycyjne o wartości ok. 3.500.000 zł. W 2013 r. zostało przeprowadzone postępowanie kontrolne zakończone decyzjami Dyrektora UKS określającymi zobowiązania podatkowe w PIT w wysokościach po ok. 350.000 zł. dla każdego wspólnika z tytułu objęcia udziałów. Obecnie wspólnicy zamierzają na podstawie art. 240 § 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej wnieść o wznowienie postępowania co jest uzasadnione tym, że projekty inwestycyjne nie były okazane inspektorom skarbowym i przez to nie podlegały ich ocenie. Kontrola skarbowa oparła się wyłącznie na wycenie projektów sporządzonej przez rzeczoznawcę. Istotne w sprawie jest to, że projekty z różnych względów były niezbywalne a zatem nie mogły być przedmiotem aportu zgodnie z art. 14 Kodeksu spółek handlowych. Wiedzę w zakresie wymagań stawianych aportom wspólnicy nabyli dopiero teraz dlatego podejmują starania w celu pozyskania środków pieniężnych niezbędnych do wyrównania spółce różnicy pomiędzy wartością objętych udziałów a faktyczną wartością aportu.

 
Czy fakt, że aport był wadliwy a przez to objęcie udziałów w zamian za ten aport nie mogło być skuteczne jest wystarczającą przesłanką do uchylenia decyzji ostatecznych?

Czy to, że w rzeczywistości środki pieniężne jako wkład zostaną wprowadzone do spółki dopiero w 2015 r., a udziały zostały objęte w 2011 r. ma jakiekolwiek znaczenie w aspekcie zobowiązań w podatku dochodowego? Odpowiedź i uzasadnienie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.