e-Biuletyn/7/2018, numer (7), 25.07.2018

e-Biuletyn/7/2018, numer (7), 25.07.2018
Z ŻYCIA SAMORZĄDU
Szanowni Państwo,

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym numerem e-Biuletynu. Serdecznie zachęcamy do śledzenia naszych bieżących wydarzeń na stronie internetowej KIDP oraz odwiedzenia i polubienia Krajowej Izby Doradców Podatkowych na portalu społecznościowym facebook.

Zapraszamy do zamieszczania reklam w biuletynie elektronicznym oraz w wydaniu papierowym. Informacje: redakcja@kidp.pl

Wiesława Moczydłowska
Redaktor Naczelny Biuletynu „Doradca Podatkowy”
Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych

AKTUALNOŚCI Z KRAJOWEJ RADY DORADCÓW PODATKOWYCH

Doradca podatkowy jako zarządca sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Szczegóły

Ministerstwo Finansów i Krajowa Izba Doradców Podatkowych zapraszają na webinarium nt. mechanizmu podzielonej płatności w praktyce. Szczegóły

Wiceprzewodniczący KRDP Andrzej Marczak w GP o tajemnicy zawodowej. Szczegóły

Pismo z Ministerstwa Finansów dotyczące dyrektywy Rady (UE) 2018/822. Szczegóły

Krajowa Izba Doradców Podatkowych wspiera kampanię informacyjno-edukacyjną Ministerstwa Finansów „Bezpieczna transakcja”. Szczegóły

Nowy doradca podatkowy - z szerszymi kompetencjami i po aplikacji. Szczegóły

REGIONALNE ODDZIAŁY IZBY INFORMUJĄ...

DOLNOŚLĄSKI OKIDP

Działalność szkoleniowa i integracyjna

Rozpoczął się okres wakacyjny, w którym Oddział jak co roku zawiesza działalność szkoleniową ze względu na okres urlopowy. Nie oznacza to jednak przerwy w pracach Zarządu, który obecnie przygotowuje się do VIII już organizacji konferencji z cyklu „Podatki bez granic”, planowanej na 12-13 października b.r.

Dolnośląski Oddział jest współorganizatorem wspólnego szkolenia z Podlaskim i Warmińsko-Mazurskim Oddziałem KIDP w dniach 23-25 września 2018 r. w Biebrzańskim Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowym ,,Bartlowizna” w Goniądzu o tematyce ,,Wybrane zagadnienia postępowania sądowo-administracyjnego w praktyce doradcy podatkowego” z wykładowcą Sławomirem Sadochą. Dla doradców podatkowych z Dolnego Śląska przewidziano 30 miejsc.

Nowy harmonogram szkoleń DO KIDP na II półrocze 2018 r. rozpocznie szkolenie z Bartoszem Kubistą ,,RODO - zasady ochrony danych osobowych przez doradcę podatkowego”. Szkolenie odbędzie się 30 sierpnia we Wrocławiu.

Wydarzenia

Trwają zapisy na studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym pt. Finanse i prawo w doradztwie podatkowym, które są objęte patronatem merytorycznym Zarządu DO KIDP. Doradcy podatkowi mogą przy zapisywaniu się uzyskać pokrycie części kosztów tych studiów przez Zarząd.

LUBELSKI OKIDP

Działalność szkoleniowa i integracyjna

Zarząd Lubelskiego Oddziału KIDP serdecznie zaprasza na spotkania w Klubie Doradcy Podatkowego:
- 26 wrzesień 2018 r., godz. 12.00, Hotel Lawendowy Dworek w Lublinie. Temat: „Tax compliance” - prowadzący Aleksander Stanek;
- 24 październik 2018 r., godz. 12.00, Hotel Lawendowy Dworek w Lublinie. Temat: „Wybrane zagadnienia na gruncie Kodeksu karnego skarbowego” - prowadzący Urszula Zwolska;
- 28 listopad 2018 r., godz. 12.00, Hotel Lawendowy Dworek w Lublinie. Temat : „Wybrane problemy VAT” - prowadzący Izabela Jośko

Planowana integracja - Rajd rowerowy na Roztoczu 28-30 września, Miejsce: Hotel Roztocze w Zwierzyńcu - oprócz tytułowego rajdu rowerowego planowane są również inne atrakcje!

Coroczne kultywowane spotkania wigilijne, w tym roku planowane na 7 grudnia w Lublinie, dokładna lokalizacja - w trakcie ustaleń.

Szkolenia

1-2 luty 2019 r., miejsce Kazimierz Dolny nad Wisłą, tematyka: podatek VAT i podatki dochodowe, prowadzący: Zdzisław Modzelewski, Marek Kolibski.

Zapraszamy do udziały w szkoleniach organizowanych przez Lubelski Oddział KIDP.

Promocja zawodu

Wzorem ubiegłych miesięcy zachęcamy doradców podatkowych naszego regionu, do przyłączenia się do akcji wspierania przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą pod hasłem „Start Biznes”. Jest to przedsięwzięcie edukacyjne, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o podatkach wśród przedstawicieli małego i średniego biznesu. W ramach akcji przewidziana jest nieodpłatna pomoc początkującym biznesmenom w założeniu firmy, wyborze najkorzystniejszej formy opodatkowania, wskazaniu konsekwencji podatkowych zawieranych umów i wielu innych zagadnieniach, które pojawiają się przy zakładaniu firmy.

MAŁOPOLSKI OKIDP

Z uwagi na sezon urlopowy w miesiącu lipcu oraz sierpniu szkolenia w MOKIDP nie są organizowane. Zapraszamy na szkolenia od września. Informacje nt. szkoleń organizowanych w MOKIDP znajdują się w systemie mDoradca.

W okresie wakacyjnym nie odbywają się również w MOKIDP spotkania „czwartkowe”. Na kolejne spotkania „czwartkowe” zapraszamy od września.

W sposób ciągły Małopolski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych przy współpracy Urzędu Miasta Krakowa oraz Urzędu Miasta Tarnowa prowadzi akcję polegającą na udzielaniu informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą. Akcja polega na pełnieniu przez doradców podatkowych stałych dyżurów na terenie ww. Urzędów (w pierwszy oraz ostatni poniedziałek każdego miesiąca w godz. od 9.00 do 13.00 w Urzędzie Miasta Krakowa przy ul. Wielickiej 28a oraz w każdy pierwszy i ostatni dzień roboczy miesiąca w Urzędzie Miasta Tarnowa przy ul. Nowej 4). Podczas dyżurów zainteresowani podatnicy mogą bezpłatnie uzyskać informacje na tematy związane z zakładaniem działalności gospodarczej.

Od marca br. akcja odbywa się także, przy współpracy Gminy Krzeszowice, w Urzędzie Miejskim w Krzeszowicach, gdzie doradcy podatkowi w ramach akcji pełnią dyżury w pierwszą środę miesiąca w godz. 10.00-12.00.

Od kwietnia podobna akcja odbywa się również, przy współpracy Gminy Brzesko, w Urzędzie Miejskim w Brzesku, gdzie doradcy podatkowi w ramach akcji pełnią dyżury w pierwszy i ostatni wtorek miesiąca w godz. 12.00-14.00.

Zapraszamy doradców podatkowych do włączenia się do powyższych akcji. W sprawie ustalenia terminów dyżurów prosimy o kontakt z Biurem Małopolskiego Oddziału KIDP.

Zapraszamy do włączenia się doradców podatkowych do Akcji Start Biznes. Akcja polega na świadczeniu usług doradztwa podatkowego przez doradców podatkowych a także spółki doradztwa podatkowego dla osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Usługa doradztwa podatkowego, która jest świadczona w ramach akcji obejmuje jednorazową poradę podatkową, dotyczącą optymalizacji przy wyborze formy opodatkowania przez osobę, która rozpoczyna działalność gospodarczą. Przedsiębiorca nie ponosi kosztów takiej jednorazowej porady.

Małopolski Oddział KIDP przystąpił do Internetowego Katalogu Doradców Podatkowych, który jest elektroniczną wizytówką doradcy podatkowego zawierającą dane kancelarii doradcy podatkowego wraz z opisem specjalizacji usług świadczonych przez kancelarię. Celem katalogu jest ułatwienie dostępu szerokiej grupie podatników do doradców podatkowych. Katalog to szybki sposób zapoznania się z informacjami dotyczącymi doradcy podatkowego. Do Internetowego Katalogu Doradców Podatkowych będą mogli przystąpić doradcy, którzy wykonali zdjęcie profilowe (czynni doradcy podatkowi niezalegający w opłacaniu składek członkowskich - powyżej 3 składek). Doradca podatkowy jest zobowiązany do wykonania zdjęcia z obowiązującym dress codem biznesowo-klasycznym. Informujemy, iż w terminie do 30 listopada 2018 r. (na hasło Krajowa Izba Doradców Podatkowych) doradcy podatkowi z MOKIDP mają możliwość wykonania bezpłatnie zdjęć do katalogu w wybranych punktach fotograficznych (informacja nt. adresów punktów fotograficznych znajduje się na stronie MOKIDP). Po wykonaniu zdjęcia doradca podatkowy otrzyma ankietę do wypełnienia danych, które zostaną zamieszczone w Internetowym Katalogu Doradców Podatkowych.

Więcej informacji o katalogu, prezentacja oraz Regulamin widnieją na stronie internetowej Małopolskiego Oddziału KIDP.

Zapraszamy do odwiedzania profilu Małopolskiego Oddziału KIDP na portalu społecznościowym Facebook www.facebook.com/malopolskioddzialkidp.

PODKARPACKI OKIDP

VI Podkarpacka Konferencja

9-11.11.2018 r. odbędzie się w Zespole Zamkowo-Parkowym w Krasiczynie VI Podkarpacka Konferencja organizowana przez Podkarpacki i Małopolski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Patronat nad konferencją objął Ośrodek Studiów Fiskalnych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytety Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Zakład Prawa Finansowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Wśród prelegentów podczas konferencji zaprezentują się znakomici przedstawiciele doktryny prawa podatkowego m.in. prof. dr hab. Bogumił Brzeziński, dr Karolina Tetłak, dr Jowita Pustuł, dr Adam Bartosiewicz, dr Michał Wilk, przedstawiciele środowiska naukowego podkarpacia dr Olgierd Łunarski , dr Paweł Majka oraz inni znakomici wykładowcy prawa podatkowego. Program konferencji poza prelekcjami, przewiduje również symulację rozprawy oraz panel dyskusyjny dotyczący bieżących problemów podatkowych.

Podkarpacki Rajd Bieszczadzki Doradców Podatkowych

28-30 września br. odbędzie Podkarpacki Rajd Bieszczadzki Doradców Podatkowych na który zapraszamy wszystkich zwolenników pieszych wędrówek.

POMORSKI OKIDP

Działalność szkoleniowa

Zapraszamy do udziału w szkoleniu nt: „Pracownicy zagraniczni w Polsce oraz polscy pracownicy delegowani za granicę - obowiązki podatkowe polskiego pracodawcy w trakcie roku i w związku z rozliczeniem rocznym w zakresie PIT”, które odbędzie się 3 sierpnia 2018 r.

28 sierpnia 2018 r. w siedzibie Pomorskiego Oddziału KIDP odbędą się warsztaty dla doradców podatkowych nt. „Rachunkowość stowarzyszeń”.

Integracja

Klub Integracyjny Doradców Podatkowych przy Pomorskim Oddziale KIDP zaprosił doradców podatkowych do wzięcia udziału w wyjeździe integracyjnym do Gruzji, który został zaplanowany w październiku br. Program wyjazdu jest bardzo atrakcyjny, a zainteresowanie wyjazdem było tak duże, że ostatecznie zorganizowano go w dwóch terminach. W wyjeździe integracyjnym weźmie udział ponad 40 osób.

Nowe inicjatywy / Promocja zawodu doradcy podatkowego

Kontynuowane są dyżury doradców podatkowych w ramach współpracy z Urzędem Miasta w Gdyni. Dyżury odbywają się w Gdyńskim Centrum Wspierania Przedsiębiorczości w każdy drugi i czwarty wtorek miesiąca w godz. 12.00-14.00. Podczas dyżurów udzielane są porady dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

W celu podniesienia rangi Pomorskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach Zarząd Pomorskiego Oddziału KIDP podjął działania mające na celu objecie konkursu honorowym patronatem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Jednocześnie uzyskano zgodę na organizację II etapu konkursu na terenie Uniwersytetu Gdańskiego. W trakcie rozmów poruszono także kwestie nawiązania współpracy w zakresie organizacji konferencji. Obecnie trwają rozmowy na temat współorganizowania konferencji podatkowej.

ŚLĄSKI OKIDP

• 4.07.2018 r. - posiedzenie Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego KIDP;
• 5.07.2018 r. - spotkanie grupy dyskusyjnej;
• 21.07.2018 r. - Pierwszy Śląski Rajd Doradców Podatkowych;
• 31.07.2018 r. - posiedzenie Zarządu Śląskiego OKIDP.

Zarząd Śląskiego Oddziału KIDP podjął decyzję o rozpoczęciu cyklu spotkań integracyjnych dla doradców podatkowych pod hasłem „AKCJA-INTEGRACJA”. Będą to spotkania o tematyce kulturalnej, rozrywkowej, rekreacyjnej, hobbistycznej. Celem spotkań ma być wspólne spędzanie czasu, lepsze poznanie się i przekonanie się o tym, że zawód doradcy podatkowego to nie tylko świadczenie usług doradztwa podatkowego - to również przynależność do aktywnego, pełnego pasji i pomysłów grona osób czynnych kulturalnie, społecznie, czy też sportowo. 21 lipca br. miał miejsce „Pierwszy Śląski Rajd Doradców Podatkowych” a 10 sierpnia br. doradcy podatkowi wraz z osobami towarzyszącymi obejrzą film „na świeżym powietrzu” na tarasie Kina Grajfka w Chorzowie. Szczegóły akcji znajdują się na naszej stronie http://www.slaski.kidp.pl/.

Zarządy Regionów Warmińsko-Mazurskiego, Mazowieckiego, Śląskiego, Dolnośląskiego oraz Łódzkiego zorganizowali II Ogólnopolskie Regaty Doradców Podatkowych, które odbyły się 14-17 czerwca 2018 r. w Wilkasach/k Giżycka na jeziorze Niegocin.

Wraz z kilkoma Regionami KIDP (Łódzkim, Mazowieckim, Małopolskim i Wielkopolskim) w ramach promocji zawodu podjęliśmy się współtworzenia Internetowego Katalogu Doradców Podatkowych, który jest elektroniczną wizytówką doradcy podatkowego zawierającą dane kancelarii doradcy podatkowego wraz z opisem specjalizacji usług świadczonych przez doradcę podatkowego. Celem katalogu jest ułatwienie dostępu szerokiej grupie potencjalnych klientów do doradców podatkowych.

Przystąpiliśmy do akcji „START BIZNES”, zainicjowanej przez Wielkopolski Oddział KIDP, polegającej na oferowaniu bezpłatnych porad przez doradców podatkowych ze Śląskiego Oddziału KIDP dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Celem akcji jest wspieranie przedsiębiorców przez śląskich doradców podatkowych. Podejmujemy działania na terenie wielu urzędów miast oraz powiatowych urzędów pracy, w których nowy przedsiębiorca zostanie poinformowany o możliwości uzyskania nieodpłatnej porady podatkowej związanej z założeniem własnego biznesu. W powiatowych urzędach pracy w województwie śląskim zostały rozmieszczone tablice informując o zawodzie doradcy podatkowego oraz o akcji Start Biznes. Poniżej przekazujemy informację o miejscach oraz terminach konsultacji:
- Urząd Miasta Katowice, konsultacje w każdy ostatni czwartek miesiąca w godzinach 9.00-12.00 przy ul. Rynek 1 w sali 701 na VII piętrze;
- Powiatowy Urząd Pracy w Jaworznie, ul. Północna 9B, 43-600 Jaworzno, terminy ustalane są każdorazowo;
- Zabrzańskie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości, ul. Powstańców Śląskich 3, 41-800 Zabrze, konsultacje odbywają się w każdy piątek miesiąca 11.00-15.00;
- Miejskie Centrum Kultury w Żywcu, os. 700-lecia 9, klub Akwarium, konsultacje odbywają się w każdą trzecią sobotę miesiąca w godzinach 10.00-12.00;
- Urząd Miasta Świętochłowice, konsultacje 26.06.2018 r., godz. 12.00-15.00, ul. Katowicka 54, 41-600 Świętochłowice.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom doradców podatkowych zorganizowaliśmy pierwsze spotkanie szkoleniowo-integracyjne. Celem spotkania jest integracja połączona z jednoczesnym podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Spotkanie zaplanowaliśmy 21-22 września 2018 r. w Hotelu Premium w Wiśle.

W ramach spotkania będzie miał miejsce wykład „Odpowiedzialność Doradcy Podatkowego związana ze świadczeniem usług doradztwa podatkowego (cywilna, karna i karno-skarbowa, wewnątrzkorporacyjna). W drugim dniu doradcy wezmą udział w szkoleniu miękkim z tematu „Konflikt - dobrodziejstwo czy zło?” W ramach integracji natomiast zaproponowaliśmy uczestnikom spotkania występ zespołu Trio Appassionata - MUZYKA SZKLANEGO EKRANU, a po koncercie czas na wspólne spędzenie czasu i rozmowy.

Podjęliśmy działania w sprawie wyboru wykonawców materiałów promocyjnych dla doradców podatkowych na 2019 rok oraz materiałów promujących zawód doradcy podatkowego na zewnątrz.

Zaproponowaliśmy również doradcom podatkowym możliwość zamówienia spersonalizowanej tabliczki - wizytówki doradcy podatkowego. Inicjatywa ta wpisuje się w strategię promocji zawodu wśród potencjalnych klientów, szczególnie przedsiębiorców oraz - w co głęboko wierzymy - wzmocni poczucie przynależności do środowiska doradców podatkowych. Spersonalizowane tabliczki zostaną przekazane doradcom bezpłatnie.

WIELKOPOLSKI OKIDP

Działalność szkoleniowa i integracyjna

W miesiącu wrześniu i październiku zapraszamy na następujące wydarzenia:
• 26.09.2018 r. (Poznań) Zmiany w prawie pracy, prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk;
• 27.09.2018 r. (Poznań) Klub Doradcy Podatkowego;
• 28.09.2018 r. (Poznań) Nieruchomości w świetle ustawy o podatku dochodowym, podatku VAT, PCC, podatku od spadków i darowizn i podatku od nieruchomości, Barbara Spychała-Krzesaj;
• 2.10.2018 r. (Poznań) Efektywne działanie spółki kapitałowej i sprawne funkcjonowanie zarządu. Aspekty handlowe i cywilnoprawne - dla II grupy, Leszek Ciulkin;
• 9.10.2018 r. (Poznań) Obowiązki doradców podatkowych i biur rachunkowych oraz ich klientów w nowej ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, Tomasz Gzela;
• 28.10.2018 r. (Poznań) Klub Doradcy Podatkowego.

Wielkopolski Oddział KIDP jest w trakcie przygotowywania kolejnych szkoleń, konferencji oraz spotkań integracyjnych. Szczegóły wkrótce!

Promocja zawodu

Dyżury doradców podatkowych w Urzędach Miasta, Urzędach Gminy oraz w innych instytucjach
Od 2015 r. organizowany jest cykl bezpłatnych dyżurów doradców podatkowych w Urzędach Miasta oraz w Urzędach Gminy, a także w innych instytucjach w Wielkopolsce. Dyżury polegają na udzielaniu bezpłatnych porad podatkowo-prawnych podmiotom rozpoczynającym działalność gospodarczą.Dyżury odbywają się między innymi w Mosinie, Ostrowie Wielkopolskim, Poznaniu, Przygodzicach, Rychwale, Stęszewie, Tarnowie Podgórnym i Kościanie. Zainteresowanych doradców podatkowych pełnieniem dyżurów prosimy o zgłaszanie się na e-mail: wielkopolski@kidp.pl

Akcja Start Biznes
Ogólnopolska akcja zainicjowana przez Wielkopolski Oddział KIDP mająca na celu wsparcie przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą, podniesienie świadomości prawno-podatkowej podatników, a także promowanie usług świadczonych przez doradców podatkowych.
Zachęcamy wszystkich doradców podatkowych do wzięcia udziału w akcji Start Biznes. Szczegóły dotyczące akcji na www.startbiznesdp.pl

Internetowy Katalog Doradców Podatkowych
Wielkopolski Oddział KIDP we współpracy z innymi Regionami KIDP podjął się współtworzenia Internetowego Katalogu Doradców Podatkowych, który jest elektroniczną wizytówką doradcy podatkowego zawierającą dane kancelarii doradcy podatkowego wraz z opisem specjalizacji usług świadczonych przez kancelarię. Celem katalogu jest ułatwienie dostępu szerokiej grupie podatników do doradców podatkowych oraz zasięgnięcie wiedzy o zawodzie. Katalog to szybki sposób zapoznania się z informacjami dotyczącymi doradcy podatkowego.
Serdecznie zapraszamy doradców do przystąpienia do Internetowego Katalogu Doradców Podatkowych www.twojdoradcapodatkowy.info

Konsultacje doradców podatkowych i księgowych
Od 2016 r. Wielkopolski Oddział KIDP wraz ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu organizują cykl wspólnych bezpłatnych konsultacji z zakresu podatków, które prowadzone są przez doradców podatkowych dla członków Stowarzyszenia Księgowych oraz bezpłatnych konsultacji z zakresu rachunkowości, które prowadzone są przez księgowych dla Członków Wielkopolskiego Oddziału KIDP. Konsultacje mają służyć wymianie informacji, doświadczeń i wiedzy związanej z pracą doradców podatkowych oraz księgowych, a także promocji zawodu.
Konsultacje odbywają się w siedzibie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu przy ul. Ziębickiej 18 w godz. 15.00-17.00. Zainteresowanych doradców podatkowych pełnieniem konsultacji prosimy o zgłaszanie się na e-mail: wielkopolski@kidp.pl

Posiedzenia Zarządu Wielkopolskiego Oddziału KIDP

Serdecznie zapraszamy na najbliższe posiedzenia Zarządu Wielkopolskiego Oddziału KIDP, które odbędą się 6.09.2018 r. oraz 4.10.2018 r. w siedzibie Oddziału o godz. 15.00. Zachęcamy do wspólnej pracy na rzecz samorządu.

Pozostałe informacje

Chcesz wiedzieć więcej o działaniach Wielkopolskiego Oddziału KIDP:
- skontaktuj się z Biurem Oddziału, e-mail: wielkopolski@kidp.pl, tel. 61 843 42 55;
- wejdź na stronę Oddziału www.wielkopolski.kidp.pl;
- odwiedź Facebook’a Oddziału www.facebook.com/WOKIDP oraz dołącz do grupy zamkniętej „Doradcy Podatkowi”.


PRACE LEGISLACYJNE
PRACE LEGISLACYJNE

Na platformie „Konsultowane akty prawne” zostały zamieszczone kolejne projekty aktów prawnych, przekazanych do zaopiniowania Krajowej Radzie Doradców Podatkowych.

Projekt ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. Szczegóły

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Szczegóły

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Szczegóły


PODATKI W PRAKTYCE
NAJNOWSZE ZMIANY W PRZEPISACH

Będą nowe zasady rozliczania PIT

17 lipca 2018 r. opublikowano projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, który przewiduje, że rozliczenie roczne PIT dla wszystkich podatników przygotuje Krajowa Administracja Skarbowa. Od przyszłego roku, dzięki nowej usłudze Twój e-PIT, niemal 4 mln podatników nie będzie musiało nic robić, aby rozliczyć roczny podatek. Szczegóły

Podmioty powiązane czeka rewolucja

Od nowego roku progi dokumentacyjne zostaną podniesione. Terminy na sporządzenie dokumentacji lokalnej będą wydłużone. Zasady rozliczeń i kalkulacji ceny rynkowej mają być uproszczone. Takie są m.in. założenia projektu zmian w ustawie o CIT i PIT. Szczegóły

Rząd poprawia podatki lokalne

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o podatku leśnym. Zmianie ulegną zasady opodatkowania gruntów. Szczegóły

Danina solidarnościowa - projekt ustawy gotowy

Najbogatsi zapłacą więcej w rocznym PIT. Fundusz pomocy niepełnosprawnym zasili też część składek na Fundusz Pracy. Wynika to z ogłoszonego właśnie projektu ustawy. Nowe przepisy wejdą w życie w styczniu 2019 roku. Szczegóły

Niższa stawka podatku tylko dla płacących CIT

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektami trzech ustaw całkowicie zmieniających zasady opodatkowania dochodów. Działalność gospodarcza zostanie opodatkowana 9-proc. daniną. Nie będą jednak mogli z niej skorzystać przedsiębiorcy płacący PIT. Szczegóły

Będą nowe wymagania dla kas rejestrujących

Opublikowane zostało rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych dla kas rejestrujących. Chodzi o dostosowanie kas do wymogów jednolitych plików kontrolnych i wprowadzenie kas online. Szczegóły

Urząd zażąda dodatkowych struktur jpk

Od 1.07.2018 r. wszyscy przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoje rozliczenia w formie elektronicznej, będą przekazywać organom podatkowym kolejne struktury jednolitych plików kontrolnych (jpk). Dane trzeba będzie wysyłać na żądanie urzędu. Będzie na to tylko trzy dni. Za nieprzesłanie pliku podatnik zapłaci karę. Szczegóły

NAJNOWSZE ORZECZNICTWO

NSA: Komputer nie musi być sprzętem przemysłowym

Urządzeniem przemysłowym można nazwać jedynie taką maszynę, która jest wykorzystywana w przemyśle. Komputer wykorzystywany do pracy biurowej na pewno taką maszyną nie jest. Wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Szczegóły

WSA: Dane o zaległościach podatkowych spółki chroni tajemnica skarbowa

Z ordynacji podatkowej wynika, że indywidualne dane zawarte w deklaracji oraz innych dokumentach składanych przez podatników, płatników lub inkasentów objęte są tajemnicą skarbową. Wniosek o udostępnienie informacji publicznej o zaległościach podatkowych konkretnego podmiotu był zatem bezpodstawny. Potwierdza to WSA w Kielcach. Szczegóły

NSA: Cel mieszkaniowy spełnia jedno mieszkanie, a nie kilka

Trudno mówić, aby zakup trzech mieszkań był realizacją celu mieszkaniowego. Taka inwestycja nie daje prawa do zwolnienia z PIT. Do takiego wniosku doszedł Naczelny Sąd Administracyjny. Szczegóły

NSA: Osobą bliską może być żona, ale nie spółka

Jeśli podatnik udzieli pożyczki, którą otrzyma spółka, w której wspólnikiem jest małżonka, to nie można mówić o zwolnieniu podatkowym. Z takiego przywileju mogą korzystać osoby bliskie, ale prywatnie, a nie biznesowo. Wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Szczegóły

NSA: Nie każde szkolenie jest źródłem przychodu w PIT

Skoro udział w szkoleniu jest możliwy wyłącznie po opłaceniu składek członkowskich, to nie można przyjąć, że zachodzi nieodpłatność świadczenia. Wynika to z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Szczegóły

NAJNOWSZE INTERPRETACJE

Split payment wyłącza odpowiedzialność solidarną firm faktoringowych

Podatnicy zawierający umowę faktoringu powinni oczekiwać od faktora wyłącznie kwoty netto, ponieważ podzielona płatność znosi jego odpowiedzialność solidarną z tytułu umowy faktoringu. Taki wniosek wypływa z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 czerwca 2018 r. Szczegóły

KOMENTARZ PODATKOWY

Opłacalność uzyskania wsparcia na przykładach

Czy po wejściu w życie ustawy z 10.05.2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (Dz.U. poz. 1162) cały kraj rzeczywiście stanie się jedną wielką strefą inwestycyjną? Czy w związku z tym obecnie funkcjonujące strefy przestaną działać? Czy bardziej opłaca się inwestować w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE), czy na nowych zasadach? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym poradniku. Szczegóły

Split payment a centralizacja rozliczeń VAT w gminach

Od 1.07.2018 r. istnieje w Polsce możliwość płacenia za faktury przy wykorzystaniu tzw. podzielonej płatności. Kręgosłupem tego systemu są rachunki VAT. Środki znajdujące się na tych rachunkach, odpowiadające kwotom podatku, mają ograniczoną płynność. Jak w takiej sytuacji gmina będzie realizowała obowiązkową centralizację rozliczeń VAT? Szczegóły

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Na rachunek, np. walutowy faktura wystawiona jest w PLN i obejmuje kwotę VAT, a do rachunku walutowego bank nie założył konta powiązanego dotyczącego VAT.
W przypadku, gdy nie będzie to możliwe, a firma realizuje/wdraża tę procedurę dla całej działalności czy może sama wpłacać na rachunek wydzielony VAT, czy nie jest to możliwe? Odpowiedź i uzasadnienie

Od lipca 2018 weszły w życie przepisy dotyczące podzielonej płatności. Jesteśmy fundacją świadczącą usługi medyczne zwolnione w VAT. Bank automatycznie założył nam konto dot. wpłat podatku VAT mimo, że naszych fakturach sprzedaży nie będzie VAT-u tylko ogólna kwota brutto.
Co powinniśmy zrobić w sytuacji, gdy nasz kontrahent płacąc nam (przelewem) za wykonaną przez nas usługę wybierze omyłkowo wersję przelewu uwzględniającą podzieloną płatność i wpisze jakąś kwotę jako kwotę VAT?
Wtedy ta kwota trafi pewnie na konto założone przez nasz bank ale jak mamy ja odzyskać?
Nie mamy z urzędem skarbowym żadnych rozliczeń z tyt. VAT.
A może powinniśmy wystąpić do naszego banku z prośbą o likwidację tego rachunku (dot. rozliczeń VAT), żeby uniknąć ewentualnych pomyłek?
A może bank ma obowiązek założenia takiego nowego rachunku i nie można go zlikwidować? Odpowiedź i uzasadnienie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.