e-Biuletyn/6/2022, numer (6), 04.07.2022

e-Biuletyn/6/2022, numer (6), 04.07.2022
Z ŻYCIA SAMORZĄDU


WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI

[PRZYPOMINAMY] ZMIANA WYSOKOŚCI SKŁADEK OD 1 LUTEGO 2022
Informujemy, że od 1 lutego 2022 roku wysokość składki członkowskiej wynosi 120 zł miesięcznie dla każdego doradcy podatkowego i jest płatna do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (tj. do 20 czerwca br. za miesiąc maj).
*Uchwała dotycząca zmiany wysokości składki została opublikowana w systemie mDoradca.

[NABÓR] Przedstawiciele KIDP w Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do spraw Doradztwa Podatkowego
Krajowa Rada Doradców Podatkowych podjęła w dniu 7 czerwca r. uchwałę w sprawie przyjęcia procedury wyłaniania członków Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego. O delegowanie do PKE mogą ubiegać się doradcy podatkowi z min. 5-letnim stażem. Wnioski można składać do 3 sierpnia do biura KIDP.
Szczegóły:
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7652 

KIDP W MEDIACH

Money.pl – „Zdrowym dzieciom z niepełnych rodzin przysługuje tylko "pół ulgi". Absurd w noweli podatkowej” – problemy z nowelizacją przepisów Polskiego Ładu komentuje Radomir Szaraniec, członek Krajowej Rady Doradców Podatkowych
https://www.money.pl/podatki/zdrowym-dzieciom-z-niepelnych-rodzin-przysluguje-tylko-pol-ulgi-absurd-w-noweli-podatkowej-6775118282873440a.html 

Gazeta Wyborcza – „Nowe kierunki na uczelniach – co studiować?”. Dziennik informuje o nowym kierunku studiów otwartym na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Od października będzie można tam się kształcić na kierunku DORADZTWO PODATKOWE
https://wyborcza.pl/AkcjeSpecjalne/7,183958,28604510,nowe-kierunki-na-krakowskich-uczelniach-co-studiowac.html?disableRedirects=true 

Prawo.pl – „Prawo coraz gorsze. Doradcy podatkowi i sądy administracyjne ratunkiem dla podatników”. Największy w Polsce portal prawny przedstawia wnioski z Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Podatkowego, zorganizowanej przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.
https://www.prawo.pl/podatki/doradcy-i-sady-administracyjne-ratunkiem-dla-podatnikow,515799.html 

Gazeta Krakowska – „Justyna Zając-Wysocka: Podniżka, czyli wielkie odkręcanie nieprzemyślanej rewolucji Polskiego Ładu w czasach covidowo-inflacyjno-wojennych”. Wywiad z przewodniczącą Małopolskiego Oddziału KIDP.
https://gazetakrakowska.pl/justyna-zajacwysocka-podnizka-czyli-wielkie-odkrecanie-nieprzemyslanej-rewolucji-polskiego-ladu-w-czasach/ar/c3-16434951 

 

 

AKTUALNOŚCI REGIONALNE

BIAŁYSTOK
Porozumienie z wydziałem prawa UwB
22 czerwca 2022 r. zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Krajową Izbą Doradców Podatkowych a Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Z ramienia KIDP porozumienie podpisał Przewodniczący Zarządu Podlaskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych – Dariusz Grabowski, w imieniu Wydziału Prawa UwB działał Dziekan Wydziału – prof. dr hab. Mariusz Popławski.

Nadchodzące wydarzenia
21 lipca 2022 – odbędzie się szkolenie stacjonarne „Zmiany podatkowe od 1 lipca 2022 r. i bieżące problemy” prowadzone przez Dorotę Kosacką.

GDAŃSK
Zgromadzenie Pomorskiego Oddziału KIDP
W dniu 22 czerwca 2022 r. odbyło się Zgromadzenie Pomorskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych zwołane w celu wyboru członków Pomorskiego Oddziału Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego w Gdańsku. Serdecznie dziękujemy wszystkim Doradcom Podatkowym z Pomorskiego regionu, którzy wzięli udział w głosowaniach oraz gratulujemy nowo wybranym Sędziom Pomorskiego Oddziału Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego.

Spotkanie integracyjne
W dniu 27 czerwca 2022 r. w Hotelu Mercure Posejdon w Gdańsku odbyło się spotkanie Doradców Podatkowych, którzy dokonali wpisu na listę w latach 2020-2022. Serdecznie dziękujemy Państwu za udział w spotkaniu, jak również przedstawienie nowych pomysłów. Wszystkich zainteresowanych współpracą z Samorządem Doradców Podatkowych zapraszamy do kontaktu.

Szkolenia
- 04 lipca 2022 r. odbędzie się szkolenie online z Moniką Brzostowską na temat „Zmian w opodatkowaniu wynagrodzeń w związku z Polskim Ładem”.
- 21 lipca 2022 r. w biurze Pomorskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych odbędzie się kolejne spotkanie Klubu Dyskusyjnego na temat „Zmian w podatkach dochodowych”.
- 27 lipca 2022 r. Izabela Leśniewska poprowadzi szkolenie online na temat „Składki zdrowotnej właściciela i jej wpływu na formę opodatkowania na 2022 r.”. Kontynuacją będzie szkolenie online na temat „Polskiego Ładu 2.0 zmian dla płatników od 1 lipca 2022 r. i od 1 stycznia 2023 r.”, które odbędzie się w dniu 03 sierpnia 2022 r.

Dodatkowo we wrześniu 2022 r. planowane jest szkolenie wyjazdowe do Brukseli, w trakcie którego Doradcy Podatkowi będą mogli się bliżej zapoznać z funkcjonowaniem Parlamentu Europejskiego, jak również odwiedzić Dom Historii Europejskiej. Szczegółowe informacje już niedługo!

Jednocześnie informujemy, że na stronie Pomorskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych zostanie umieszczona ankieta dot. potrzeb szkoleniowych Doradców Podatkowych z regionu Pomorskiego. Serdecznie zachęcamy do udziału!

KATOWICE
Spotkanie integracyjno-szkoleniowe
Już dziś serdecznie zapraszamy Doradców Podatkowych wraz z osobami towarzyszącymi na Czwarte Spotkanie integracyjno – szkoleniowe, które odbędzie się 8-9 września 2022 r (czwartek - piątek) w Hotelu Zimnik w Dolinie Zimnika w Beskidzie Żywieckim do https://www.zimnik.com.pl/


W programie znajdzie się szkolenie z tematyki „Zbiegi tytułów do ubezpieczeń społecznych w 2022 r.” oraz „Jak zaistnieć w przestrzeni internetowej – social media w praktyce doradcy podatkowego”. Po wykładach będą Państwo mogli udać się na spacer po malowniczej Dolinie Zimnika (na miejscu możliwość wypożyczenia rowerów, hulajnóg, kijków do nordic walking), wziąć udział w warsztatach z fotografii, skorzystać ze strefy Wellnes, którą oferuje hotel: basen, sauna sucha i mokra, jacuzzi, bicze wodne, skorzystać z hotelowej siłowni oraz zasiąść wspólnie do kolacji grillowej. Szczegóły wydarzenia oraz zapisy znajdują się na naszej stronie https://slaski.kidp.pl/main.php?m=szkolenia&rodzaj=SZK&id=5250  Serdecznie zapraszamy!

III Śląski Rajd Doradców Podatkowych
Zarząd Śląskiego Oddziału KIDP podjął decyzję o zorganizowaniu kolejnego spotkania integracyjnego dla Doradców Podatkowych w ramach cyklu „AKCJA-INTEGRACJA”. Przed nami III ŚLĄSKI RAJD DORADCÓW PODATKOWYCH, który odbędzie się 9 lipca 2022 r. W spotkaniu zaplanowaliśmy wejście czerwonym szlakiem wzdłuż kolejki linowej na Polanę Stokłosicę, następnie przejście na szczyt Czantorii Wielkiej, gdzie znajduje się wieża widokowa i punkt gastronomiczny. Kolejnym etapem spotkania integracyjnego będzie przyjazd do Cieszyna, gdzie zaplanowaliśmy zwiedzania miasta oraz Browaru Zamkowego Cieszyn.

Współpraca z ZUS w Rybniku - podpisane porozumienie
W dniu 13 kwietnia 2022 r. w siedzibie Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych zostało podpisane porozumienie z terenową jednostką ZUS w Rybniku. Nasz Oddział reprezentował Przewodniczący Zarządu Pan dr Mariusz Cieśla oraz Pani Wanda Nowak – Przewodnicząca Komisji Rozwoju i Promocji Zawodu. Ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rybniku swoją obecnością zaszczycił nas Pan dr Władysław Świątek. To kolejny krok we współpracy z naszym Partnerem - od 2017 r. łączy nas bowiem Porozumienie generalne. Podpisany dzisiaj dokument jest naturalną kontynuacją i wzmocnieniem relacji na szczeblu wojewódzkim.
Nasza współpraca będzie dotyczyć działalności promocyjnej, informacyjnej, szkoleniowej i edukacyjnej, świadczonej bezpłatnie, w zakresie m.in.:
1. Organizacji form wiedzy na temat ubezpieczeń społecznych i zmian podatkowych na dany rok,
2. Wsparciu działań edukacyjnych ZUS o zakres doradztwa podatkowego,
3. Organizacji szkoleń dla Oddziału ZUS w Rybniku z tematyki podatkowej,
4. Organizacji szkoleń dla doradców podatkowych z tematyki ubezpieczeń społecznych oraz świadczeń z ZUS,
5. Wzajemnym wsparciu działań promocyjno-informacyjnych.
Opisane formy współpracy będą realizowane w formie stacjonarnej lub zdalnej.

Podpisane porozumienie z akademią WSB w Dąbrowie Górniczej
Uprzejmie informujemy, że w dniu 17 maja br. zostało podpisane kolejne porozumienie o wzajemnej współpracy - z Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej. Śląski Oddział KIDP reprezentował Przewodniczący Zarządu ŚO KIDP Pan dr Mariusz Cieśla, Akademię WSB Pan dr hab. Marcin Lis, prof. AWSB (Assoc. prof.) Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem. Przy podpisaniu porozumienia była również obecna Pani Wanda Nowak Przewodnicząca Komisji Rozwoju i Promocji Zawodu, członek KRDP. Na bazie podpisanego porozumienia będziemy wspólnie promować zawód doradcy podatkowego głównie w środowisku studenckim oraz prowadzić na szeroką skalę inne wspólne działania na rzecz środowiska naukowego i samorządu doradców podatkowych.

Podpisane porozumienie z Zespołem Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim
Uprzejmie informujemy, że w dniu 17 maja br. zostało podpisane kolejne porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim. Przy podpisaniu porozumienia Śląski Oddział KIDP reprezentował Pan Piotr Maciejewski – Wiceprzewodniczący Zarządu ŚO KIDP, ze strony szkoły – Pani Dyrektor Maria Lach. Na bazie podpisanego porozumienia będzie prowadzona wszelka działalność promocyjna, edukacyjna i informacyjna wspierająca młodzież oraz promująca wśród niej zawód doradcy podatkowego.

KRAKÓW
Relacje
Krajowa Izba Doradców Podatkowych, za pośrednictwem Małopolskiego Oddziału uczestniczyła, w charakterze Partnera Głównego w XVII Forum Przedsiębiorców Małopolski. To kolejna edycja konferencji organizowanej przez Redakcje Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej, w której już po raz piąty uczestniczyła Krajowa Izba Doradców Podatkowych. Konferencja miała formułę hybrydową. Spotkanie odbyło się w siedzibie Narodowego Banku Polskiego, w Krakowskim Salonie Ekonomicznym przy ulicy Basztowej 20. Przeprowadzona również została transmisja live w serwisach: forumprzedsiebiorcow.pl, dziennikpolski24.pl oraz gazetakrakowska.pl.


Tematem przewodnim tej edycji forum było „Energia dla firm Energia – Biznes – Środowisko – Klimat. Harmonijne połączenie?”. Uczestnikami forum byli liderzy organizacji gospodarczych i przedsiębiorców z Polski południowej, przedstawiciele administracji centralnej i samorządowej, przedstawiciele firm i instytucji oraz eksperci z zakresu ekonomii, prawa i podatków.
Podczas konferencji uczestnicy odpowiedzieli na pytania:
• Jak zapewnić bezpieczne i stabilne źródła energii?
• Co sprawdzi się w firmie w miejsce ropy, gazu, węgla?
• Jakie przełomowe technologie energetyczne mają na warsztacie małopolskie uczelnie, ośrodki badawcze i przedsiębiorstwa?
• Jak zoptymalizować koszty energetyczne i jak uzyskać pełną niezależność energetyczną?
• Skąd wziąć pieniądze na niezbędne zmiany?
• Jak zarządzać kryzysem i transformacją energetyczną na poziomie firmy, samorządu, regionu, państwa i całej Unii Europejskiej?
• Jakie regulacje prawne i rozwiązania podatkowe są niezbędne, byśmy przeszli przez transformację energetyczną możliwie bezboleśnie?
• Jak wykorzystać szansę, jaką jest obecny kryzys i robić dochodowy biznes na fali transformacji energetycznej?
Krajową Izbę Doradców Podatkowych w czasie wydarzenia reprezentowały: Justyna Zając-Wysocka – Przewodnicząca Zarządu Małopolskiego Oddziału KIDP oraz Patrycja Kubiesa – Członek Zarządu Małopolskiego Oddziału KIDP.

Link do wydarzenia: link
Link do bezpłatnego raportu opisującego przedsięwzięcie: link

Zapowiedzi szkoleń
W lipcu 2022 r. w MOKIDP planowana jest organizacja następujących szkoleń:
- 1 lipca 2022 r. „Zmiany w Polskim Ładzie od lipca br.” – szkolenie stacjonarne w Krakowie,
- 1-4 lipca 2022 r. „Estoński CIT, czy to takie zupełnie proste?” – odtworzenie webinarium z dnia 31 marca 2022 r.
- 8-11 lipca 2022 r. „Ukraińcy – zatrudnianie i zakładanie działalności w Polsce” - odtworzenie webinarium z dnia 5 maja 2022 r.
- 15-18 lipca 2022 r. „KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur po zgodzie Komisji Europejskiej” - odtworzenie webinarium z dnia 21 kwietnia 2022 r.,
- 22-25 lipca 2022 r. „Polski Ład – składka zdrowotna w praktyce” - odtworzenie webinarium z dnia 18 maja 2022 r.,
- 29 lipca – 1 sierpnia 2022 r. „Wybrane orzecznictwo w zakresie VAT” - odtworzenie webinarium z dnia 27 kwietnia 2022 r.

W ramach spotkań „czwartkowych” w dniu 7 lipca 2022 r. odbędzie się webinarium z tematu: "Nowy Jeszcze Lepszy Ład - nowe zasady liczenia wynagrodzeń pracowników i zleceniobiorców".

Aktualny harmonogram szkoleń zaplanowanych w MO KIDP znajduje się w systemie mDoradca. Zapraszamy do udziału w szkoleniach!

Dyżury w Urzędzie Miasta Krakowa oraz Urzędzie Miasta Tarnowa
Małopolski Oddział KIDP kontynuuje współpracę z Urzędem Miasta Krakowa oraz z Urzędem Miasta Tarnowa polegającą na organizacji stałej akcji udzielania informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą. Akcja polega na pełnieniu przez doradców podatkowych stałych dyżurów:
• w każdy roboczy poniedziałek w godz. 10.00-12.00 oraz dodatkowo w każdą roboczą środę i piątek miesiąca (od maja do odwołania) w godz. 10.00-12.00 w Urzędzie Miasta Krakowa przy ul. Wielickiej 28a,
• w pierwszy dzień roboczy każdego miesiąca w godz. od 9.00 do 13.00 w Tarnowskim Centrum Przedsiębiorczości - pok. 5, ul. Wałowa 10 w Tarnowie.
Podczas w/w dyżurów zainteresowani podatnicy mogą bezpłatnie uzyskać informacje na tematy związane z zakładaniem działalności gospodarczej np. wybór formy opodatkowania, wyłączenie z form opodatkowania, obowiązek rejestracji do podatku VAT, obowiązek zgłoszenia do podatku akcyzowego, obowiązek zgłoszenia kasy rejestrującej itp.

W związku z dużym zapotrzebowanie na udzielanie porad podatkowych dla przebywających w Polsce obywateli Ukrainy, MOKIDP wraz z Urzędem Miasta Krakowa podjął decyzję o czasowym zwiększeniu częstotliwości dyżurów w Urzędzie przy ul. Wielickiej 28a. Oprócz stałych dyżurów w każdy roboczy poniedziałek miesiąca w godz. od 10.00 do 12.00, akcja udzielania informacji odbywa się dodatkowo w każdą roboczą środę oraz piątek w godzinach od 10.00 do 12.00.

ŁÓDŹ
Szkolenia
5 lipca 2022 r. – webinarium "Składka zdrowotna + wybór formy opodatkowania wraz z praktycznymi przykładami"; wykładowca: Izabela Leśniewska
8 września 2022 r. – szkolenie stacjonarne w Łodzi "VAT – zmiany 2022 oraz SLIM VAT 3"; wykładowca: Andrzej Nikończyk

WARSZAWA
I Mazowiecka Debata o Podatkach i Prawie „Prawo podatkowe a prawo cywilne – orzecznicze próby zrozumienia się”
W dniach 3-4 czerwca 2022 r. w gmachu głównym Uczelni SGH miała miejsce pierwsza edycja MAZOWIECKICH DEBAT O PODATKACH I PRAWIE, która rozpoczęła coroczny cykl czerwcowych konferencji podatkowych organizowanych przez Mazowiecki Oddział KIDP.
Pierwsza odsłona spotkania poświęcona było rozważaniom nad prawem podatkowym w kontekście części regulacji prawa cywilnego. Całość wydarzenia została podzielona na VI sesji tematycznych:
1. Ekspansja instytucji cywilnoprawnych w prawie podatkowym czy autonomizacja prawa podatkowego?
2. Prawo cywilne a podatki dochodowe cz. I
3. Rekompensata za szkody poniesione przez podatników wskutek wydania bezprawnych decyzji
4. Datki majątkowe i nieporozumienia cywilistyczno-podatkowe
5. Prawo cywilne a podatki dochodowe cz. II
6. VAT - podatek ponad prawem cywilnym?

Wydarzenie to miało na celu podjęcie dyskusji wokół problemów podatkowych w kontekście wybranej gałęzi prawa lub analizę specyficznego, istotnego aspektu prawa podatkowego. Tegoroczną edycję zaszczycili następujący prelegenci: Izabela Andrzejewska-Czernek, Bartosz Barański, Adam Bącal, Michał Bernat, Prof. dr hab. Bogumił Brzeziński dr h.c., Marek Gizicki, Michał Goj, Magda Jaworska, Dr Adam Kałążny, Dr Katarzyna Kamińska-Krawczyk, Dr Joanna Kisielińska[1]Garncarek, Tomasz Krzywański, Andrzej Ladziński, Dr hab. Krzysztof Lasiński-Sulecki, Jacek Matarewicz, Lesław Mazur, Dominik Mączyński, Mirosław Michna, Paweł Mikuła, Małgorzata Militz, Dr hab. Wojciech Morawski, Michał Nielepkowicz, Prof. dr hab. Adam Nita, Sławomir Pilarczyk, Michał Potyrała, Dr Beata Rajda-Rogowska, Alicja Sarna, Tomasz Siennicki, Adam Wacławczyk, Maciej Zborowski.

Założeniem konferencja jest, aby była bliska praktyki, a jednocześnie obejmowała także szersze teoretyczne podejście do analizowanych zagadnień. Gwarancją tego jest oparcie konferencji na analizie oraz zróżnicowany krąg prelegentów. Różne perspektywy spojrzenia prelegentów dają w efekcie bardziej pełen obraz problemu. Z tego względu konferencja organizowana jest przez KIDP we współpracy ze środowiskiem naukowym (głównie Katedry Prawa Finansów Publicznych UMK, a także Ośrodka Studiów Fiskalnych).

Tegoroczna debata cieszyła się dużą popularnością i zyskała uznanie wśród uczestników wydarzenia. Cała debata przygotowana była na najwyższym merytorycznym poziomie, który został doceniony przez przybyłych gości.

WROCŁAW
Szkolenia:
- 30 czerwca 2022 – szkolenie ,,Legalne wykonywanie, przez cudzoziemców, pracy zarobkowej w Polsce” Wykładowca: Jarosław Uhornicki
- 02 lipca 2022 - Webinarium nr 5 z Cyberbezpieczeństwa "Zabezpieczania w organizacji”. Wykładowcy: Eksperci z Fundacji Cyber Tax Security
- 05 lipca 2022 – szkolenie ,,Jak nie dać się stresowi". Wykładowca: Joanna Konczanin.

Wręczanie nagród za konkurs wiedzy o podatkach:
W ramach promocji zawodu doradcy podatkowego, Członkowie Zarządu Dolnośląskiego Oddziału KIDP uczestniczyli w zakończeniu roku szkolnego w Zespole Szkół Politechnicznych w Głogowie (Maciej Piotrowski) oraz w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia w Świdnicy (Anna Wierzbicka). Podczas uroczystości wręczyli w imieniu Zarządu DO KIDP nagrody rzeczowe dla uczniów z regionu Dolnego Śląska, którzy zakwalifikowali się do Finału Konkursu Wiedzy o Podatkach w 2022 r. oraz upominki dla Opiekunów i Dyrektorów Szkół w podziękowaniu za zaangażowanie w promowanie konkursu i merytoryczne przygotowywanie uczniów do udziału w tym wydarzeniu. Fotorelacja ze spotkania została umieszczona na stronie internetowej Dolnośląskiego Oddziału KIDP - link.

PODATKI W PRAKTYCE


ZMIANY W PRAWIE

Minimalny CIT będzie na razie zawieszony
W tym roku zawieszony będzie podatek od firm wykazujących straty albo niską rentowność. Jak jednak zaznacza wiceminister finansów Artur Soboń, zawieszenie polskiego podatku minimalnego nie oznacza przerwania prac nad daniną o podobnej nazwie, która jest czymś zupełnie innym i ma być wprowadzona mocą europejskiej dyrektywy.
https://www.prawo.pl/podatki/cit-minimalny-projekt-mf,515895.html 

Lipcowe zmiany w PIT pozwolą niektórym zmienić formę opodatkowania
1 lipca weszła w życie duża nowelizacja Polskiego Ładu. Poza obniżeniem stawki PIT z 17 do 12 procent, wprowadzona zostałą również możliwość zmiany formy opodatkowania PIT. Na podstawie przepisów przejściowych, będzie można przejść na skalę podatkową do 22 sierpnia lub po zakończeniu roku. Niektórzy podatnicy będą musieli jednak złożyć dwa roczne PIT-y.
https://www.prawo.pl/podatki/zmiana-formy-opodatkowania-po-zmianach-w-polskim-ladzie,514864.html 

Zmiany w rozliczeniu dochodów rodziców samotnie wychowujących dzieci
1 lipca 2022 roku wejdzie w życie Polski Ład 2.0. Poza obniżeniem stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. nowelizacja przywróciła możliwość preferencyjnego rozliczenia dla osób samotnie wychowujących dzieci na zasadach, jakie obowiązywały do końca 2021 r. Co ważne, zmienią się też zasady rozliczenia ze współmałżonkiem.
https://www.prawo.pl/podatki/jakie-zmiany-w-polskim-ladzie-wchodza-1-lipca-2022-r,515865.html 

Elektroniczne fakturowanie w ramach KSeF obowiązkowe od 2024 roku
Wystawianie faktur elektronicznych w Krajowym Systemie e-Faktur będzie obowiązkowe od 2024 roku. Istnieje jednak ryzyko, że część firm będzie musiała podawać dużo więcej szczegółowych informacji i prowadzić podwójne systemy rozliczeń. Przejście na e-faktury może jednak przynieść korzyści – także finansowe i odciążenie działów księgowych. To kolejny etap cyfryzacji rozliczeń.
https://www.prawo.pl/podatki/elektroniczne-fakturowanie-w-ramach-ksef,515082.html 

NAJNOWSZE ORZECZNICTWO I INTERPRETACJE

Prawo podatnika do korekty deklaracji podlega ograniczeniom
Korektę deklaracji lub zeznania podatkowego można wysłać drogą elektroniczną. Potwierdzeniem złożenia takiej korekty jest urzędowe potwierdzenie odbioru, tzw. UPO. Prawo do złożenia korekty jest jednak ograniczone pewnymi warunkami. W przypadku korekty, która nie wywołuje skutków prawnych, organ podatkowy zawiadamia na piśmie składającego korektę o jej bezskuteczności.
https://www.prawo.pl/podatki/prawo-podatnika-do-korekty-deklaracji-ograniczenia,515893.html 

Zysk przedsiębiorstwa w spadku bez daniny solidarnościowej
Przedsiębiorstwo w spadku osiągając zysk i wypłacając dywidendy nie ma obowiązku odprowadzania daniny solidarnościowej. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji. A przedsiębiorcy i prawnicy chwalą tę interpretację i podkreślają, że stanowisko Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej wpisuje się również w cel ustawy o zarządzie sukcesyjnym.
https://www.prawo.pl/podatki/zarzad-sukcesyjny-spadek-bez-daniny-solidarnosciowej,515843.html 

Skarbówka przychylna transakcjom obrotu walutami wirtualnymi
Koszty uzyskania przychodów z tytułu nabycia walut wirtualnych można rozliczać bez ograniczeń czasowych. Kosztem uzyskania przychodu w przypadku transakcji na kryptowalutach jest cena zakupu tych kryptowalut i prowizje. Potwierdza to skarbówka i eksperci, według których to istotna i korzystna interpretacja dla osób parających się obrotem walutami wirtualnymi.
https://www.prawo.pl/podatki/obrot-walutami-wirtualnymi-interpretacja,515844.html 

Ulga na złe długi – dobre wiadomości dla podatników
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął o niezgodności polskich przepisów ustawy o VAT w zakresie braku możliwości skorzystania z ulgi na złe długi w przypadku upadłości kontrahenta. Wyrok jest korzystny dla przedsiębiorców, usunął przeszkody korzystania z tej ulgi - mówi serwisowi Prawo.pl Wojciech Kliś, doradca podatkowy.
https://www.prawo.pl/podatki/ulga-na-zle-dlugi-po-wyroku-tsue-wojciech-klis,515677.html 

Fiskus łaskawy dla sportowców – pozwala rozliczać koszty
Wydatki na zakup sportowego, profesjonalnego obuwia oraz odzieży, na realizację zaleceń medycznych, na obiekty sportowe i rehabilitację, a także na konieczne wizyty u fryzjera czy kosmetyczki pozostają w ścisłym związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i stanowią koszt uzyskania przychodów sportowca. Taką korzystną interpretację indywidualną wydały organy skarbowe. Eksperci oceniają ją jako niezwykle liberalną.
https://www.prawo.pl/podatki/koszty-podatkowe-sportowca-przedsiebiorcy,515676.html 

W modelu estońskim PIT od dywidendy można pomniejszyć już przy zaliczkach
Przepisy obowiązujące od początku roku pozwalają, aby spółka, która wypłaca zaliczki na poczet dywidendy, pomniejszyła potrącany od nich 19-proc. PIT o część podatku należnego od dochodów spółki. Potwierdził to niedawno dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w przełomowej i bardzo ważnej dla podatników interpretacji. To dobry znak dla przyszłości tej formy opodatkowania w polskim porządku prawnym.
https://www.prawo.pl/podatki/pit-od-dywidendy-mozna-pomniejszyc-juz-przy-zaliczkach-w,515620.html 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.