e-Biuletyn/6/2021 , numer (6), 06.07.2021

e-Biuletyn/6/2021 , numer (6), 06.07.2021
Z ŻYCIA SAMORZĄDU


WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI

Sukces doradców podatkowych: przedsiębiorcy zwolnieni z podatku za tarczę PFR
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że przedsiębiorcy nie zapłacą podatku od umorzonych dotacji z tarczy finansowej PFR. To skutek apelu Krajowej Izby Doradców Podatkowych, która jako pierwsza zwróciła uwagę na ten problem.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7062 

Abolicja podatkowa: doradcy podatkowi wyłącznym pełnomocnikiem stron w postępowaniu
Ministerstwo Finansów zaprezentowało na konferencji prasowej założenia programu repatriacji kapitału. Nowa ustawa ma wprowadzić abolicję podatkową dla tych podatników, którzy posiadają za granicą nieujawnione w Polsce dochody. Teraz będą mogli bez negatywnych skutków powrócić z kapitałem do Polski, a zachętą będzie atrakcyjne, niskie opodatkowanie ujawnionego i przeniesionego do kraju kapitału. Z abolicji będzie można skorzystać jednorazowo, od lipca do grudnia 2022.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7059 

Apel do Premiera RP o zmiany w "Polskim Ładzie"
KIDP oraz kilkanaście innych organizacji tworzących Ogólnopolskie Porozumienie Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego wystosowało do premiera RP Mateusza Morawieckiego apel o wprowadzenie pilnych zmian podatkowych do „Polskiego Ładu”.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7067 

Kwartalnik Doradca Podatkowy - cyfrowe wydanie specjalne 1/2021
Ukazał się specjalny numer Kwartalnika Doradca Podatkowy - bezpłatnie udostępniony doradcom podatkowym i pozostałym czytelnikom.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7023 

Doradcy podatkowi apelowali do MF w sprawie podatku za umorzone subwencje z Tarczy PFR
Krajowa Izba Doradców Podatkowych zaapelowała do ministra finansów o niezwłoczne podjęcie działań, które mają zapobiec opodatkowaniu firm, które będą miały, lub już mają umorzoną część subwencji otrzymanej z Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach Tarczy Finansowej PFR dla Firm i Pracowników.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7028 

e-Doręczenia - informator dla doradców podatkowych
1 lipca 2021 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych, wprowadzająca usługę rejestrowanego doręczenia elektronicznego i publicznej usługi hybrydowej. KIDP przygotowała Informator dotyczący tego zagadnienia.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7032 

Bezpłatne szkolenie online dla przedsiębiorców
Wielkopolski Oddział KIDP oraz Gmina Tarnowo Podgórne i Tarnowskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości zorganizowały bezpłatne szkolenie online „Podatkowe aspekty wsparcia uzyskanego w ramach Tarcz Antykryzysowych”, które odbyło się w dniu 29 czerwca 2021 r. w godz. 10:00-13:00 za pośrednictwem platformy ClickMeeting.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7038 

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Podatkach
Krajowa Izba Doradców Podatkowych zorganizowała Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Podatkach. Dwuetapowy konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych (i nie tylko), a ze względu na pandemię w tym roku został przeprowadzony w formule online. Przygotowaniem konkursu zajął się Śląski Oddział KIDP.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7016 

Ogólnopolska konferencja "Tajemnica zawodowa zawodów zaufania publicznego"
Wielkopolski Oddział KIDP wraz z innymi samorządami zawodów zaufania publicznego zorganizował Ogólnopolską konferencję naukowo-szkoleniową „Tajemnica zawodowa zawodów zaufania publicznego”, która odbyła się w formule online w dniu 22.06.2021 r. w godz. 09:30-15:15.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7041 

Stanowisko MF w sprawie kas fiskalnych dla doradców podatkowych
Doradcy podatkowi nie zostali ujęci w grupie podatników, których dotyczy obowiązek stosowania kas fiskalnych online od 1 lipca – informuje Ministerstwo Finansów. Jednocześnie resort w odpowiedzi na zapytanie KRDP stwierdza, że nie planuje wydania objaśnień podatkowych w tym zakresie, o co poprosił samorząd doradców podatkowych.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7044 

"Ochrona praw podatnika"- monografia pod patronatem KIDP
Publikacja “Ochrona praw podatnika. Diagnoza sytuacji” powstała w ramach projektu Ośrodka Studiów Fiskalnych UMK, Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych UŁ oraz Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Jest obszernym zbiorem opracowań dotyczących relacji zachodzących między prawami podatnika a środkami ich ochrony. Zawarte w niej rozważania objęły zarówno płaszczyznę prawa krajowego, jak i prawa unijnego oraz międzynarodowego i dotyczą zagadnień w dziedzinach prawa konstytucyjnego, postępowania administracyjnego, prawa karnego skarbowego i praw człowieka. Książka uzyskała patronat Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7052 

KIDP wśród założycieli Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego
Prof. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych został jednym z sygnatariuszy deklaracji powołującej ogólnopolskie porozumienie zrzeszające samorządy zawodów zaufania publicznego. Wśród sygnatariuszy są m.in. organizacje zrzeszające doradców podatkowych, adwokatów, lekarzy, radców prawnych, farmaceutów, architektów oraz innych zawodów zaufania publicznego.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7054 

Transmisja video: Polski Ład - wzrost opodatkowania pracy i działalności wykonywanej osobiście?
30 czerwca odbyła się debata samorządów zawodów zaufania publicznego, poświęcona skutkom wprowadzenia Polskiego Ładu na zawody zaufania publicznego w Polsce. Eksperci prawa podatkowego i przedstawiciele środowisk lekarzy i lekarzy dentystów, adwokatów, i radców prawnych przedstawili ocenę zapowiedzianych przepisów i zaproponują propozycje niezbędnych zmian w założeniach Polskiego Ładu.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7065 

KIDP W MEDIACH

Rzeczpospolita – W dzienniku „Rzeczpospolita” opublikowano tekst dotyczący apelu KIDP do ministra finansów o zaniechanie poboru podatku od przedsiębiorców, którzy korzystają z umorzenia subwencji PFR.
https://archiwum.rp.pl/artykul/1452443-KIDP-apeluje-o-zwolnienie-dla-firm.html 

Puls Biznesu – dziennik donosi o apelu doradców podatkowych w sprawie zdjęcia z przedsiębiorców podatkowego obciążenia umorzonych subwencji pomocowych z PFR.
https://www.pb.pl/rzadzie-odpusc-firmom-ten-podatek-1118774 

Sukcespopoznansku.pl – Na łamach magazynu Sukces po poznańsku ukazał się materiał dotyczący 25-lecia ustawy o doradztwie podatkowym oraz o działalności samorządu doradców podatkowych w Wielkopolsce.
https://sukcespopoznansku.pl/pl/aktualnosci/25-lat-ustawy-o-doradztwie-podatkowym 

Bankier.pl – Kolejna ważna publikacja dotycząca apelu KIDP o zwolnienie z podatku umorzonej pomocy w ramach Tarczy Finansowej PFR.
www.bankier.pl/wiadomosc/Doradcy-podatkowi-apeluja-o-zwolnienie-z-podatku-umorzonej-pomocy-w-ramach-Tarczy-Finansowej-PFR-8129310.html 

Money.pl – Materiał o oczekiwaniu na decyzję dot. opodatkowania umorzonej części subwencji przekazanej w formie tarczy polskim przedsiębiorcom - ze wzmianką dotyczącą apelu KIDP.
https://www.money.pl/gospodarka/co-z-umorzona-czescia-tarczy-antykryzysowej-niemoc-decyzyjna-rzadu-przedsiebiorcy-czekaja-6653735571106784a.html 

Radiozet.pl – Artykuł dotyczący apelu i działań KIDP - doradcy podatkowi postulują, by pomoc otrzymana przez przedsiębiorców w ramach Tarczy Finansowej PFR została zwolniona z podatku
https://biznes.radiozet.pl/News/Zwolnienie-z-podatku-od-wsparcia-z-Tarczy-Finansowej-PFR.-Co-zrobic-zeby-nie-placic 

Infor.pl – Publikacja informująca o Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Podatkach.
https://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/5281747,Ogolnopolski-Konkurs-Wiedzy-o-Podatkach-dla-uczniow-szkol-ponadpodstawowych.html 

Pit.pl – Serwis informuje, że doradcy podatkowi nie są zobligowani do korzystania z kas rejestrujących online i przedstawia odpowiedź MF na zapytanie przesłane przez KRDP.
https://www.pit.pl/aktualnosci/mf-doradcy-podatkowi-bez-kas-fiskalnych-od-1-lipca-2021-r-1005677 

Pit.pl – Tekst dotyczący programu „Polski Ład” z wypowiedzią prof. Adama Mariańskiego.
https://www.pit.pl/aktualnosci/maksymalna-kwota-skladki-zdrowotnej-i-inne-propozycje-przedsiebiorcow-do-polskiego-ladu-1005692 

Rzeczpospolita – Artykuł mówiący o niejasnej sytuacji polskich przedsiębiorców, w związku z brakiem decyzji w sprawie podatku od umorzonej części subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju. Opatrzony wzmianką o apelu KIDP
https://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/210629806-Podatek-od-wsparcia-z-tarczy-finansowej---niejasna-sytuacja-przedsiebiorcow.html 


AKTUALNOŚCI REGIONALNE

WROCŁAW
Kalendarz szkoleń
- 06 lipca, szkolenie: „Rozliczenie delegacji krajowych i międzynarodowych” - wykładowca Sebastian Ząbczyk.
- 15 lipca, szkolenie: „Rozliczenie samochodów w podatkach dochodowych i podatku VAT” - wykładowca dr Krzysztof Biernacki.
- 27 lipca, szkolenie: „Faktury w obrocie gospodarczym” - wykładowca dr Krzysztof Biernacki.

ŁÓDŹ
Plan szkoleń
- 7 lipca 2021 przewidziane jest szkolenie z zakresu wchodzących w życie dużych zmian w zakresie tzw. e-commerce, czyli m.in. sprzedaży wysyłkowej. Szkolenie to poprowadzi Zdzisław Modzelewski. Podpisana przez Prezydenta RP dwa dni temu ustawa nowelizująca wchodzi w życie 1 lipca 2021 roku. Zapraszamy do zgłoszeń poprzez panel mDoradca.
Termin: 07.07.2021 r., godz.9.30
Platforma: ClickMeeting,
Temat: "Podatek VAT - nowe regulacje w zakresie e-commerce"
Wykładowca: Zdzisław Modzelewski

KRAKÓW
Kalendarz szkoleń i spotkań
W lipcu Małopolski Odział KIDP organizuje następujące webinaria za pośrednictwem systemu Clickmeeting:
- 16-19 lipca „Prawo Pracy - zmiany” - odtworzenie webinarium z dnia 5 maja 2021 r.,
- 30 lipca – 2 sierpnia „Tarcza antykryzysowa 1.0 – rozliczanie, umorzenie, kontrola” - odtworzenie webinarium z dnia 24 maja 2021 r.
W ramach spotkań „czwartkowych” za pośrednictwem systemu Clickmeeting w lipcu odbędą się następujące webinaria:
- 2-5 lipca „Wybrane orzecznictwo TSUE w 2020 r.” - odtworzenie webinarium z dnia 26 marca 2021 r.
Zapraszamy do udziału w szkoleniach. Aktualny harmonogram szkoleń zaplanowanych w MOKIDP w okresie od września do grudnia br. znajduje się w systemie mDoradca.

KRAKÓW
Konsultacje
Małopolski Oddział KIDP kontynuuje współpracę z Urzędem Miasta Krakowa oraz z Urzędem Miasta Tarnowa polegającą na organizacji stałej akcji udzielania informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą. Akcja polega na pełnieniu przez doradców podatkowych stałych dyżurów:
- w każdy roboczy poniedziałek miesiąca w godz. 10.00-12.00 w Urzędzie Miasta Krakowa przy ul. Wielickiej 28a,
- w pierwszy dzień roboczy każdego miesiąca w godz. od 9.00 do 13.00 w Tarnowskim Centrum Przedsiębiorczości - pok. 5, ul. Wałowa 10 w Tarnowie.
Podczas dyżurów zainteresowani podatnicy mogą bezpłatnie uzyskać informacje na tematy związane z zakładaniem działalności gospodarczej np. wybór formy opodatkowania, wyłączenie z form opodatkowania, obowiązek rejestracji do podatku VAT, obowiązek zgłoszenia do podatku akcyzowego, obowiązek zgłoszenia kasy rejestrującej itp.

KRAKÓW
Małopolski Oddział KIDP przystąpił do współpracy w charakterze Partnera, w ramach organizowanego przez ELSA Kraków międzynarodowego projektu “ELSA Webinars Academy on International Tax Law”, który odbędzie się w formie online na platformie ClickMeeting w dniach 19 - 22 lipca 2021 r.
Wydarzenie zostało podzielone na trzy dni merytorycznych prelekcji, podczas których zostaną poruszone najciekawsze tematy z dziedziny międzynarodowego prawa podatkowego, takie jak środki przeciwdziałające oszustwom i nadużyciom w systemie opodatkowania VAT, wyzwania stojące przed firmami i rządami w zakresie opodatkowania zysków osiąganych w transgranicznej gospodarce cyfrowej czy opodatkowanie największych eventów sportowych.
Czwartego dnia odbędzie się moot court, gdzie chętni uczestnicy będą mogli w międzynarodowych drużynach sprawdzić swoją wiedzę w praktyce pod okiem specjalistów z Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Serdecznie zachęcamy do udziału każdego, kto interesuje się prawem podatkowym, chce poznać aktualną problematykę tej dziedziny i zyskać wiedzę od specjalistów z całej Europy.

Uczestnictwo w akademii jest certyfikowane, a dla zwycięzców moot court’u przewidziane są nagrody. Aby wziąć udział, należy wypełnić poniższy formularz do 4 lipca 2021 r. i dokonać niewielkiej opłaty https://forms.gle/vS1ppBxGaKKb6bRSA
Więcej szczegółów można znaleźć na stronie wydarzenia https://fb.me/e/13ESBOwv9

KRAKÓW
Małopolski Oddział KIDP uczestniczył, w charakterze Partnera Głównego, w XV Forum Przedsiębiorców Małopolski. Wydarzenie odbyło się w formule online, w dniu 23 czerwca 2021 r. Tematem przewodnim tej edycji forum była „Małopolska po pandemii - szanse i bariery”. Uczestnikami forum byli liderzy organizacji gospodarczych i przedsiębiorców z Polski południowej, przedstawiciele administracji centralnej i samorządowej, przedstawiciele firm i instytucji oraz eksperci z zakresu ekonomii, prawa i podatków. Gościem specjalnym Forum był Jarosław Gowin Wiceprezes Rady Ministrów, Minister rozwoju, pracy i technologii. Małopolski Oddział KIDP reprezentowała p. Justyna Zając-Wysocka wiceprzewodnicząca Zarządu MOKIDP.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem z XV Forum Przedsiębiorców Małopolski https://forumprzedsiebiorcow.pl/wp-content/uploads/2021/06/Raport-konferencji-czerwiec.pdf
oraz najnowszym numerem Strefy Biznesu
https://forumprzedsiebiorcow.pl/wp-content/uploads/2021/06/Strefa-Biznesu.pdf

POZNAŃ
Kalendarz szkoleń w lipcu:
- 1 lipca 10:00-15:00 - odbyło się szkolenie: „Zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych i świadczeń chorobowych w 2021 r. Zwolnienia z oskładkowania świadczeń pracowniczych w świetle najnowszych interpretacji ZUS”, wykładowca Paweł Ziółkowski
- 6 lipca 10:00-15:15 – szkolenie: „Estoński CIT”, wykładowca Maciej Guzek
- 7 lipca 10:00-15:15 – szkolenie: „Rozliczanie tarczy w ramach PFR”, wykładowca dr inż. Paweł Małecki
- 9 lipca 10:00-13:00 – szkolenie: „SLIM VAT 2”, wykładowca dr inż. Paweł Małecki
- 14 lipca 10:00-15:30 – szkolenie: „Prosta spółka akcyjna – powstanie, funkcjonowanie, opodatkowanie, likwidacja”, wykładowca Andrzej Dmowski.
- 16 lipca 10:00-15:15 – szkolenie: „e-Doręczenia - usługa rejestrowanego doręczenia elektronicznego w Polsce, e-doręczenia w postępowaniach podatkowych i sądowo-administracyjnych”, wykładowca Bartosz Kubista.
- 27 lipca 10:00-13:00 – szkolenie: „Opodatkowanie transakcji łańcuchowych
w VAT” wykładowca Marcin Grześkowiak.

POZNAŃ
Bezpłatne porady doradców podatkowych
W dniu 26 lipca w godz. 14.00-16.00 w Ośrodku Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie odbędzie się zdalne spotkanie z doradcą podatkowym. Podczas dyżuru doradca podatkowy udzieli bezpłatnych porad osobom chcącym założyć działalność gospodarczą. Osoby zainteresowane bezpłatnymi konsultacjami proszone są o wcześniejsze zgłoszenie w celu ustalenia godziny pod nr. tel. 65 512 77 83/797 508 207 lub pod adresem mailowym biuro@owp.koscian.net.

RZESZÓW
XI Podkarpacki Rajd Bieszczadzki Doradców Podatkowych
W miesiącu październiku (15-17.10.2021 r.) wszystkich zwolenników pieszych wędrówek zapraszamy na XI Podkarpacki Rajd Bieszczadzki Doradców Podatkowych. Więcej informacji już wkrótce w panelu mDoradca.

RZESZÓW
Kalendarz szkoleń: wrzesień, październik, listopad
8 września - szkolenie Krajowy System e-Faktur (KSeF) zamiast Centralnego Rejestru Faktur już od 1.10.2021 r. - wykładowca Iwona Biernat-Baran
14 września - szkolenie SLIM VAT 2 - wykładowca Marcin Grześkowiak
22 września - Pakiet Akcyzowy oraz inne zmiany w akcyzie - wykładowca Szymon Parulski
14 października – szkolenie Podatki dla inwestujących w nieruchomości - wykładowca Mariusz Makowski
18 października - Ceny transferowe 2021 dokumentacja część I - wykładowca dr Jarosław F. Mika
28 października - Ceny transferowe 2021 dokumentacja część II - wykładowca dr Jarosław F. Mika
29 października - Sukcesja biznesu rodzinnego w 2020/2021 r. - przekształcenie przedsiębiorstwa osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą oraz zarząd sukcesyjny - wykładowca dr Andrzej Dmowski
10 listopada - Estoński CIT – wykładowca Paweł Wójciak
15 listopada - PFRON od A do Z

KATOWICE
Konkurs wiedzy o podatkach
Śląski Oddział KIDP od 2008 roku organizuje Konkurs Wiedzy o Podatkach, który corocznie jest objęty patronatem Wojewódzkiego Kuratora Oświaty oraz od kilku lat honorowym patronatem Ministra Finansów.
Tegoroczny Konkurs odbył się 23.06.2021 r. Cześć pisemna i ustna konkursu została zastąpiona testem do rozwiązania na platformie moodle. Test zawierał 30 pytań z podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych, z podatku VAT oraz Ordynacji Podatkowej jak również z Ustawy o doradztwie podatkowym. Zorganizowanie Finału Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach i wyłonienie laureatów odbędzie się na takich samych zasadach jak w latach poprzednich o ile pozwoli na to sytuacja pandemiczna w kraju. W przeciwnym wypadku laureaci konkursu zostaną wyłonieni poprzez udział w dodatkowych testach.

PODATKI W PRAKTYCE

 


ZMIANY W PRAWIE

Ulga na zakup kasy fiskalnej jest, ale procedura żmudna
Od 1 lipca kolejne branże muszą stosować kasy fiskalne online. Zakup urządzenia daje prawo do ulgi w wysokości 700 zł. Do wniosku o jej otrzymanie trzeba jednak dołączyć kopię raportu miesięcznego z kasy. To niepotrzebna biurokracja, bo urząd ma stały dostęp do informacji o sprzedaży. Nowe kasy łączą się automatycznie z serwerami MF i przekazują dane.
https://www.prawo.pl/podatki/ulga-na-zakup-kasy-fiskalnej-w-2021-konieczny-wniosek-o-zwrot,508927.html 

Ulga badawczo-rozwojowa nie dla spółek komandytowych
Po ostatniej zmianie przepisów dotyczących opodatkowania spółek komandytowych, ich wspólnicy nie osiągają już dochodów z działalności gospodarczej. Zamiast tego wykazują dochody z udziału w spółce. Przez niekonsekwencję ustawodawcy i pozostawienie bez zmian przepisów o uldze na badania i rozwój, wspólnicy nie mogą skorzystać z odliczenia. Problem wymaga pilnej reakcji resortu finansów.

https://www.prawo.pl/podatki/ulga-badawczo-rozwojowa-nie-dla-spolek-komandytowych-i-ich,508924.html 

Sarnowski: Wkrótce zmiany podatkowe w Polskim Ładzie, jesienią kolejne uproszczenia w VAT
Chcemy, by składka zdrowotna była obliczana od realnie uzyskanego dochodu. Po wakacjach przedstawimy także kolejne uproszczenia w VAT. Będzie to pakiet Slim VAT 3. Częste zmiany przepisów są konieczne. Legislacja podatkowa przyspiesza na całym świecie – mówi serwisowi Prawo.pl Jan Sarnowski, wiceminister finansów.
https://www.prawo.pl/podatki/podatkowe-zmiany-w-polskim-ladzie-i-slim-vat-jan-sarnowski,508904.html 

Nowe zasady opłat za autostrady już obowiązują
17 czerwca weszła w życie ustawa w sprawie poboru opłat drogowych, która zakłada m.in. przedłużenie do 30 września tego roku okresu przejściowego, kiedy to równolegle będzie działał nowy system poboru opłat drogowych od pojazdów ciężkich e-TOLL i obecny viaTOLL. Nowe regulacje mają zwiększyć płynność ruchu i komfort kierowców.
https://www.prawo.pl/podatki/oplaty-za-przejazdy-autostrada-w-polsce-w-2021-roku,507416.html 

Grupa VAT złoży jedną wspólną deklarację
MF zaczyna prekonsultacje projektu przepisów, które pozwolą tworzyć grupy VAT na wzór podatkowych grup kapitałowych w podatku dochodowym. Założeniem jest jeden zbiorczy JPK_VAT zamiast oddzielnych JPK_VAT składanych przez poszczególne spółki, brak faktur wewnątrz grupy i ekonomiczna neutralność obrotów.
https://www.prawo.pl/podatki/grupa-vat-zlozy-jedna-wspolna-deklaracje-zamiast-kilku-projekt,508649.html 

 


NAJNOWSZE ORZECZNICTWO I INTERPRETACJE

Sprzedaż majątku z prywatnej kolekcji to nie działalność gospodarcza
Osoba prywatna może sprzedać bez podatku dochodowego elementy zbieranej przez lata kolekcji lub rzeczy używane dłużej niż pół roku. Dopóki transakcje nie mają charakteru inwestycyjnego, nie trzeba do tego rejestrować działalności gospodarczej. Taki wniosek wynika z niedawnej interpretacji skarbówki. Ale nabywca ma obowiązek zapłaty 2 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych.
https://www.prawo.pl/podatki/sprzedaz-majatku-z-prywatnej-kolekcji-jakie-skutki-podatkowe-w,508908.html 

Samochód firmowy pod domem, więc nie będzie odliczenia VAT
Z najnowszej interpretacji podatkowej wynika, że firma nie odliczy całego VAT od wydatków związanych z samochodami, jeśli istnieje nawet potencjalna możliwość skorzystania z pojazdu w celach prywatnych. Regulamin użytkowania auta i zakaz prywatnych jazd - jest bez znaczenia. Zdaniem doradców podatkowych, argumenty fiskusa nie mają żadnej podstawy prawnej. Eksperci sugerują skierowanie sprawy do sądu.

https://www.prawo.pl/podatki/odliczenie-100-proc-vat-od-samochodow-i-paliwa-blokowane-w,508883.html 

Faktura zaliczkowa czasami nie jest potrzebna
Z najnowszej interpretacji podatkowej wynika, że można nie wystawiać faktury zaliczkowej, jeśli w tym samym miesiącu zostanie wystawiona faktura końcowa. To spore ułatwienie dla firm, jednak – jak zwracają uwagę doradcy podatkowi – nie ma ono oparcia w przepisach. By uniknąć ewentualnych sporów, sugerują wystąpić o własną interpretację.
https://www.prawo.pl/podatki/wystawianie-faktur-zaliczkowych-i-koncowych-w-tym-samym-miesiacu,508782.html 

WSA: Podejrzenie zakażenia koronawirusem uzasadnia przywrócenie terminu
Radca prawna zwróciła się o przywrócenie terminu, ponieważ zbyt późno wniosła odwołanie. Było to spowodowane podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Fiskus odmówił, ponieważ uznał, że mogła ona nadać pismo drogą elektroniczną lub skontaktować się z substytutem. Z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się WSA w Bydgoszczy, który wskazał, że oczekiwanie podejmowania czynności zawodowych w takiej sytuacji nie jest uzasadnione.
https://www.prawo.pl/podatki/przywrocenie-terminu-do-wniesienia-odwolania-z-powodu,508751.html 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.