e-Biuletyn/4/2021 , numer (4), 30.04.2021

e-Biuletyn/4/2021 , numer (4), 30.04.2021
Z ŻYCIA SAMORZĄDU
WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI

Nowe logo Krajowej Izby Doradców Podatkowych
Jury konkursu na rebranding KIDP wybrało nowe logo izby. Zwycięzcą konkursu zostało studio graficzne Podpunkt, jedna z najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych firm w Polsce zajmujących się brandingiem. Nowe logo zostanie zaprezentowane opinii publicznej w Dniu Doradcy Podatkowego, 11 maja 2021 r.

Konferencja w Senacie RP
8 kwietnia miała miejsce Konferencja „O sprawiedliwy podatek dochodowy dla Polaków”. Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Adam Mariański, przewodniczący KRDP, który wygłosił wykład na temat sprawiedliwości opodatkowania dochodu.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/9/6926 

Młody Talent Doradztwa Podatkowego
Doradca podatkowy z Warszawy, Jacek Drzazga został zwycięzcą kategorii „Młody Talent Doradztwa Podatkowego” rankingu organizowanego corocznie przez redakcję dziennika „Rzeczpospolita”. Patronem tej kategorii jest Krajowa Izba Doradców Podatkowych.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6938 

Doradcy podatkowi pomagają osobom niepełnosprawnym
Na Śląsku odbyła się kolejna edycja akcji „Doradcy Podatkowi Niepełnosprawnym”. Od 6 do 29 kwietnia doradcy podatkowi ze Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych prowadzili bezpłatne konsultacje, doradzając osobom z niepełnosprawnością oraz ich rodzinom.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6923 

Sprawiedliwy PIT - 7 postulatów profesora Mariańskiego
Publikacja na temat postulatów prof. Mariańskiego, których wdrożenie ma pomóc uzdrowić podatek dochodowy w Polsce – szeroko udostępniana i cytowana w mediach.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6929 

XIV Ogólnopolska Konferencja Prawa Podatkowego pod patronatem KIDP
W kwietniu odbyła się Ogólnopolska Konferencja Prawa Podatkowego "Dokąd prowadzą zmiany w prawie podatkowym?" organizowana przez Towarzystwo Biblioteki Słuchaczów Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej patronem honorowym była Krajowa Izba Doradców Podatkowych.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/9/6936 

Kwietniowe e-ślubowanie nowych doradców podatkowych
Kolejnych 28 osób dołączyło do grona doradców podatkowych w Polsce. Tak jak do tej pory ślubowanie nowych członków KIDP odbyło się w formule online.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6939 

Konkurs podatkowy dla studentów UAM
Krajowa Izba Doradców Podatkowych Odział Wielkopolski, Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poznań oraz Koło Naukowe Katedry Prawa Finansowego „Pecunia” zapraszają do udziału w Konkursie z Prawa Podatkowego.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6943 

KRDP patronem IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Prawa Nieruchomości
28 kwietnia odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Nieruchomości organizowana przez Wielkopolski Oddział KIDP wraz z ELSA Poznań. Patronat nad konferencją objęła Krajowa Rada Doradców Podatkowych.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/9/6945 

MF odpowiada na apel KIDP: nie będzie przesunięcia terminu składania PIT
Mimo apelu środowiska doradców podatkowych o przesunięcie terminu składania zeznań PIT w tym roku, Ministerstwo Finansów nie zdecydowało się na takie posunięcie. W odpowiedzi na apel KIDP czytamy, że „akcja składania zeznań za 2020 rok przebiega prawidłowo” i że do końca marca zeznania złożyła połowa podatników.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6947 

 


KIDP W MEDIACH

TRÓJKA Polskie Radio – audycja „Ekonomia w Trójce”. Temat: Rozmowa na tematy ekonomiczne.
Andrzej Marczak, wiceprzewodniczący KRDP wyjaśnia, dlaczego zeznania podatkowe składane drogą elektroniczną cieszą się dużą popularnością i jakie korzyści przynoszą podatnikowi.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6925 

TVP3 Olsztyn – Program: „Informacje”. Temat: Zadłużenia przedsiębiorców.
Tomasz Kaczyński, przewodniczący Zarządu Warmińsko-Mazurskiego Oddziału KIDP tłumaczy przed kamerą, jakie konsekwencje podatkowe wiążą się z nieopłaceniem faktur.

INFOR.pl – Artykuł dotyczący konferencji „O sprawiedliwy podatek dochodowy dla Polaków”, opatrzony komentarzem prof. Adama Mariańskiego, przewodniczącego KRDP.
https://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/5231125,Sprawiedliwy-podatek-dochodowy-dla-Polakow-konferencja-w-Senacie.html 

Prawo.pl – Tekst o przebiegu konferencji w Senacie dotyczącej podatku dochodowego. W materiale przytoczono opinię prof. Mariańskiego, przewodniczącego KRDP.
https://www.prawo.pl/podatki/sprawiedliwe-opodatkowanie-dochodow-konferencja-w-senacie,507561.html 

JEDYNKA Polskie Radio – audycja „Sygnały Dnia”. Temat: Dodatkowy dzień wolny za pracę 1 maja.
Radomir Szaraniec, wiceprzewodniczący KRDP mówi o tym, jak rozliczyć nadprogramowy dzień wolny i przybliża obowiązki pracodawcy oraz prawa pracownika z tym związane.
https://soundcloud.com/user-935939805/radomir-szaraniec-jedynka-program-i-polskiego-radia-sygnaly-dnia 

Gloswielkopolski.pl – artykuł o konferencji zrealizowanej przez Wielkopolski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz Poznań Biznes Partner. W materiale komentarz Marka Hoffmana, przewodniczącego Zarządu Wielkopolskiego Oddziału KIDP.

https://gloswielkopolski.pl/przygotuja-przedsiebiorcow-do-rozliczen-z-fiskusem-za-2020-rok-wystarczy-wziac-udzial-w-bezplatnej-konferencji/ar/c1-15536604 

Dziennika Gazeta Prawna – artykuł na temat pomysłów na sprawiedliwe podatki. Z komentarzami prof. Adama Mariańskiego, przewodniczącego KRDP.
https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/8144575,system-opodatkowania-dochodow-osob-fizycznych-ustawa-o-pit.html 

Radio Kraków – Audycja: „Rozmowy”. Temat: Ostatni tydzień rozliczeń PIT za ubiegły rok.
O przysługujących ulgach i odliczeniach (także z darowizn na walkę z COVID 19) rozmawiają Marzena Florkowska i Justyna Zając Wysocka, wiceprzewodnicząca Zarządu Małopolskiego Oddziału KIDP.
http://www.radiokrakow.pl/rozmowy/ostatni-tydzien-rozliczen-pit-za-ubiegly-rok/ 

NGO.pl – tekst informujący o akcji „Doradcy podatkowi niepełnosprawnym”
https://wydarzenia.ngo.pl/350402-doradcy-podatkowi-niepelnosprawnym-350402.html 

AKTUALNOŚCI REGIONALNE

WROCŁAW
Z okazji zbliżającego się Dnia Doradcy Podatkowego, Zarząd Dolnośląskiego Oddziału KIDP życzy wszystkim doradcom podatkowym pomyślności w realizacji trudnych zadań związanych z wykonywaniem zawodu doradcy podatkowego, wytrwałości, a także pogody ducha oraz samych sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.

WROCŁAW
Plan szkoleń na marzec:
11 maja - szkolenie: „Opodatkowanie czynności prawnych na rynku nieruchomości” wykładowca Stella Brzeszczyńska.
18 maja - szkolenie: „Zmiany dot. opodatkowania spółek komandytowych – problemy praktyczne (przekształcenia, wpłaty zysku, wycofanie wkładu, wnoszenie aportów)” wykładowca Sebastian Ząbczyk.
27 maja - szkolenie: „Przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu” wykładowca Sebastian Ząbczyk.
W drugiej połowie maja 2021 r. planowane jest przeprowadzenie szkolenia pt. „Cyberbezpieczeństwo w kancelarii doradcy podatkowego”.

KRAKÓW
Kalendarz szkoleń w kwietniu:
5 maja – szkolenie: „Prawo pracy - zmiany”
14-17 maja – szkolenie: „Kontrola podatkowa, i celno-skarbowa. Postępowanie podatkowe - strategia działania pełnomocnika” - odtworzenie webinarium z dnia 18 listopada 2020 r.

W ramach spotkań „czwartkowych” za pośrednictwem systemu ClickMeeting w maju odbędą się następujące webinaria:
7-10 maja - temat: „Rewolucja w opodatkowaniu spółek komandytowych” - odtworzenie webinarium z dnia 26 listopada 2020 r.
27 maja - temat: „Zachowanie się osoby asystującej w trakcie przeszukania”.

KRAKÓW
Małopolski Oddział KIDP wznowił współpracę z Urzędem Miasta Krakowa oraz Urzędem Miasta Tarnowa w ramach akcji udzielania informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą. Doradcy podatkowi pełnią stałe dyżury:
w każdy roboczy poniedziałek miesiąca, w godz. 10.00-12.00 w Urzędzie Miasta Krakowa przy ul. Wielickiej 28a
w pierwszy dzień roboczy każdego miesiąca, w godz. od 9.00 do 13.00 w Tarnowskim Centrum Przedsiębiorczości - pok. 5, ul. Wałowa 10, Tarnów.
Podczas dyżurów zainteresowani podatnicy mogą bezpłatnie uzyskać informacje na tematy związane z zakładaniem działalności gospodarczej np. wybór formy opodatkowania, wyłączenie z form opodatkowania, obowiązek rejestracji do podatku VAT, obowiązek zgłoszenia do podatku akcyzowego, obowiązek zgłoszenia kasy rejestrującej itp.

Z uwagi na sytuację epidemiczną i wprowadzone obostrzenia w kwietniu dyżury doradców podatkowych w Urzędzie Miasta Krakowa i Urzędzie Miasta Tarnowa zostały odwołane. Jeżeli tylko pozwoli na to sytuacja związana z pandemią, dyżury doradców w w/w urzędach zostaną wznowione od maja 2021.

POZNAŃ
Kalendarz szkoleń w maju:
7 maja 10:00-13:00 – szkolenie: „Podatek akcyzowy w 2021 r. – aspekty praktyczne i planowane zmiany”, wykładowca Piotr Paszek
11 maja 10:00-15:15 – warsztaty: „Metody kalkulacyjne cen transferowych - praktyczne warsztaty”, dr Andrzej Dmowski
14 maja 10:00-14:00 – szkolenie: „Rozliczanie kosztów samochodów w firmie – regulaminy, odliczenie VAT-u, koszty podatkowe”, wykładowca dr inż. Paweł Małecki
26-27 maja 10:00-15:15 – szkolenie: „Warsztaty Fuzje i przejęcia spółek kapitałowych oraz wycena aportów”, wykładowca Jacek Kołaczyński
28 maja 10:00-15:30– szkolenie: „Likwidacja spółki komandytowej/z o.o. – aspekty prawne i podatkowe”, wykładowca dr Andrzej Dmowski
31 maja 10:00-13:00 – szkolenie: „Delegowanie pracowników za granicę – kwestie formalne/opodatkowanie”, wykładowca Mariusz Makowski.

POZNAŃ
Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Finansach „Finansomania”
Realizując działania związane z promocją zawodu doradcy podatkowego oraz propagowaniem wiedzy prawno-podatkowej, Wielkopolski Oddział KIDP bierze udział w organizacji pierwszej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Finansach „Finansomania” organizowanej przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Celem Olimpiady jest zwiększenie świadomości finansowej młodzieży oraz pobudzenie i rozwijanie ich zainteresowań dotyczących zagadnień finansowych. Jej adresatami są uczniowie szkół ponadpodstawowych, w których program nauczania kończy się egzaminem maturalnym.
Olimpiada została objęta patronatem Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

POZNAŃ
Bezpłatne porady doradców podatkowych
W dniu 31 maja 2021 r. w godz. 14.00-16.00 w Ośrodku Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie odbędzie się zdalne spotkanie z doradcą podatkowym. Podczas dyżuru doradca podatkowy udzieli bezpłatnych porad osobom chcącym założyć działalność gospodarczą. Osoby zainteresowane bezpłatnymi konsultacjami proszone są o wcześniejsze zgłoszenie w celu ustalenia godziny pod nr. tel. 65 512 77 83/797 508 207 lub pod adresem mailowym biuro@owp.koscian.net.

GDAŃSK
Szkolenia:
5 maja 9:30-12:45 – temat: „Tarcza Antykryzysowa i inne formy pomocy uzyskanej w związku z COVID-19 – skutki księgowe, podatkowe i sprawozdawcze” prowadząca dr Dorota Mikulska.

Zapisy na szkolenie oraz szczegóły organizacyjne znajdują się w panelu mDoradca (www.mdoradca.krdp.pl).
Dyżury eksperckie
Pomorski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych nawiązał współpracę z Centrum Usług Społecznych Gminy Słupsk. Wszystkich zainteresowanych doradców podatkowych zachęcamy do zgłaszania chęci prowadzenia jednogodzinnych dyżurów telefonicznych. Zgłoszenia można wysyłać na adres: pomorski@kidp.pl 

LinkedIn oraz Facebook
Z przyjemnością informujemy, że od teraz Pomorski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych można znaleźć nie tylko na Facebooku, ale również w serwisie LinkedIn. Serdecznie zapraszamy do obserwowania naszych profili.

OPOLE
Szkolenia:
10 maja – szkolenie „Prawo pracy”, wykładowca Piotr Malinowski (w latach 2010-2017 Inspektor Pracy w Państwowej Inspekcji Pracy).

Relacje:
26. 03. 2021 r.
Zakończenie i wyłonienie laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach 2019/2020. I i II miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Brzegu, a ex aequo dwa III miejsca uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu.

28.04. 2021 r.
Podpisanie porozumienia o współpracy Opolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych z Wyższą Szkołą Bankową w Opolu. Porozumienie ma na celu popularyzację zawodu doradcy podatkowego, organizację staży i praktyk dla studentów w kancelariach doradców podatkowych, opiniowanie kierunków rozwoju Uczelni oraz uczestnictwo w Radzie Biznesu WSB.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.