e-Biuletyn/3/2024, numer (3), 08.04.2024

WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI

 

AKTUALNOŚCI REGIONALNE

GDAŃSK
Dzień Doradcy Podatkowego 2024
W dniach 10-11 maja 2024 r. planowane są obchody Dnia Doradcy Podatkowego, które odbędą się w Kompleksie Wypoczynkowo - Konferencyjnym „U Chłopa” w miejscowości Chmielno. Dzień Doradcy Podatkowego rozpocznie się szkoleniem, na którym Magdalena Michałowska przybliży narzędzia ułatwiające pracę doradcy podatkowemu. Po zakończeniu części szkoleniowej, na doradców będą czekały atrakcje prosto z Kaszub. Naturalne otoczenie będzie sprzyjać relaksującemu wypoczynkowi, a wspólnie spędzony czas będzie doskonałą okazją do integracji. Serdecznie zachęcamy do zapisów przez panel mDoradca.

KATOWICE
Finał XIV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach
5 kwietnia w Katowicach miał miejsce Finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach – konkursu organizowanego przez Śląski Oddział KIDP od 2008 roku. W finale spotkało się XX laureatów pierwszego etapu konkursu, który odbył się w lutym na platformie cyfrowej Moodle. Najlepszą wiedzą o podatkach w tym roku wykazał się Jędrzej Rusinek I Społecznego LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Drugie miejsce zajął Bartosz Drobisz z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Opolu, a trzecie miejsc przypadło Roksanie Roczon z Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie. Gratulujemy!

Dzień doradcy podatkowego
W tym roku śląskie obchody Dnia Doradcy Podatkowego odbędą się 9 maja 2024 r. (czwartek) w Kinoteatrze Rialto w Katowicach, gdzie doradcy podatkowi wraz z osobami towarzyszącymi będą mogli zobaczyć sztukę Teatru Korez „Weltmajstry”. Wcześniej, jeszcze przed uroczystym rozpoczęciem obchodów Dnia Doradcy Podatkowego, w Parku przy Placu Grunwaldzki 8-10 w Katowicach będzie miało miejsce uroczyste odsłonięcie Beboczki Doradców Podatkowych „Doradziejki”

V Śląski Rajd Doradców Podatkowych
W związku z dużym zainteresowaniem, postanowiliśmy kontynuować turystyczną integrację wśród doradców podatkowych oraz ich osób towarzyszących. Przed nami V Śląski Rajd Doradców Podatkowych „W cieniu morawskich zamków i pałaców” który odbędzie się 6 lipca 2024 (sobota).

Szóste spotkanie integracyjno-szkoleniowe
Zarząd Śląskiego Oddziału postanowił zorganizować kolejne, szóste Spotkanie Integracyjno-Szkoleniowe. Tym razem zapraszamy doradców podatkowych wraz z osobami towarzyszącymi do Hotelu Fero Lux w Korbielowie. Przedmiotem szkolenia będą ciekawe wykłady, takie jak: „VAT w obrocie międzynarodowym” oraz „Video marketingowe w kancelarii doradcy podatkowego” W części integracyjnej doradcy podatkowi wraz z osobami towarzyszącymi będą mogli udać się na długi spacer, skorzystać ze strefy Wellness oraz miło spędzić wieczór na zabawie z okazji nocy Kupały.

KRAKÓW
Debata prezydencka z udziałem doradców podatkowych
Małopolski Oddział KIDP jako jeden z przedstawicieli Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego w Krakowie wziął udział w Gospodarczej Debacie Prezydenckiej, która odbyła się 19 marca 2024 w Unity Tower w Krakowie. Debata została zorganizowana przez Redakcję „Dziennika Gazety Prawnej” w partnerstwie z kluczowymi małopolskimi organizacjami gospodarczymi i samorządami zawodów zaufania publicznego. Podczas debaty poruszone zostały następujące zagadnienia: motory rozwoju, inwestycje, budownictwo i ład przestrzenny, transport zbiorowy i indywidualny, polityka mieszkaniowa, dialog społeczny, rola GBS, rola turystyki, wyzwania demograficzne i silver economy, zieleń. Partnerami głównymi debaty była Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie oraz Małopolski Związek Pracodawców Lewiatan.

Doradcy podatkowi na antenie Radia Kraków
W ramach współpracy z Radiem Kraków 1 marca 2024 r. w Radiu Kraków odbyła się kolejna audycja z cyklu "Kwadrans z prawnikiem" podczas której doradca podatkowy Justyna Zając-Wysocka omówiła temat „Podatki dla przedsiębiorców w 2024 roku”. Link do audycji: https://open.spotify.com/episode/6OTaAUfhH4jnJgl4w4xq9H 

Lekcje podatkowe w krakowskich liceach
W ramach akcji edukacji podatkowej dla młodzieży szkół ponadpodstawowych w marcu odbyło się kilka lekcji w krakowskich szkołach: II Liceum Ogólnokształcącym, IV Liceum Ogólnokształcącym oraz X Liceum Ogólnokształcącym. W ramach lekcji podatkowych przedstawiciele małopolskiej KIDP omówili zagadnienia dot. szeroko rozumianej przedsiębiorczości, uświadomili młodzieży dlaczego płacenie podatków jest tak istotne oraz przybliżyli uczniom zawód doradcy podatkowego. Zajęcia poprowadzone przez doradców podatkowych spotkały się z dużym zainteresowaniem i bardzo dobrym odbiorem ze strony młodzieży licealnej. MO KIDP planuje kontynuację powyższych działań. Zapraszamy doradców do włączenia się w w/w akcję. W sprawie szczegółów zapraszamy do kontaktu z biurem MOKIDP.

Zajęcia dla studentów prowadzone przez doradców podatkowych
Małopolski Oddział KIDP nawiązał współpracę z Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, w ramach której doradcy podatkowi poprowadzą część zajęć w ramach przedmiotu „Praktyka zawodowa w rachunkowości i podatkach” i omówią zagadnienia praktyczne w ramach wykonywania zawodu doradcy podatkowego.

Dzień doradcy podatkowego
Tegoroczne obchody Dnia Doradcy Podatkowego odbędą się 11 maja 2024 w Folwarku Zalesie w Grajowie k/Wieliczki. Szczegóły organizacyjne znajdują się w zaproszeniu, karcie zgłoszenia oraz programie spotkania dostępnych w mDoradcy. Zapraszamy do udziału!!!

Bezpłatne doradztwo podatkowe
Małopolski Oddział KIDP kontynuuje współpracę z Urzędem Miasta Krakowa oraz z Urzędem Miasta Tarnowa polegającą na organizacji stałej akcji udzielania informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą. Akcja polega na pełnieniu przez doradców podatkowych stałych dyżurów:
• w każdy roboczy poniedziałek w godz. 10.00-12.00 oraz dodatkowo w każdą roboczą środę miesiąca (od października do odwołania) w godz. 10.00-12.00 w nowej lokalizacji: Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych ul. Zabłocie 20.22.
• w pierwszy dzień roboczy każdego miesiąca w godz. od 9.00 do 13.00 w Tarnowskim Centrum Przedsiębiorczości - pok. 5, ul. Wałowa 10 w Tarnowie. 
Podczas w/w dyżurów zainteresowani podatnicy mogą bezpłatnie uzyskać informacje na tematy związane z zakładaniem działalności gospodarczej. Zapraszamy do zapisów na w/w dyżury. W tym celu prosimy o kontakt z biurem Małopolskiego Oddziału KIDP. 

ŁÓDŹ
Forum Partnerów WPiA Uniwersytetu Łódzkiego
22 marca 2024 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się kolejne spotkanie Forum Partnerów WPiA UŁ. W ramach forum Łódzki Oddział KIDP wspiera kierunek studiów "Prawo Podatkowe i Rachunkowość". Łódzki Oddział KIDP podczas spotkania reprezentował Maciej Plichta, członek zarządu Łódzkiego Oddziału KIDP. Poruszane były między innymi zagadnienia dotyczące wzbogacenia treści programowych na kierunku „Prawo podatkowe i rachunkowość”, wymiany informacji o bezpłatnych wydarzeniach naukowych organizowanych przez członków forum, rozważano także możliwość praktyk zawodowych studentów w instytucjach partnerów, w tym także w kancelariach doradców podatkowych.

Dzień doradcy podatkowego
W tym roku uroczyste obchody Dnia Doradcy Podatkowego odbędą się 18 maja 2024 r. (sobota) w hotelu Kasor Resort & Spa w Strykowie, gdzie doradcy podatkowi będą mogli spędzić czas na wspólnej biesiadzie grillowej. Atrakcją wieczoru będzie pokaz ekwilibrystyczny jednego z najbardziej utalentowanych polskich sztukmistrzów JUST EDI SHOW. Podczas spotkania, łodzianin Jacek Sławomir Mak-Makiewicz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, wykona niepowtarzalne i niebanalne karykatury doradców. Serdecznie zapraszamy.

OLSZTYN
Udział w III Konferencji Naukowej: „Podatki – Ubezpieczenia – Przedsiębiorczość”
W dniach 18 – 20 marca 2024 r. przewodniczący zarządu Warmińsko–Mazurskiego Oddziału KIDP miał zaszczyt uczestniczyć w III Konferencji Naukowej pod nazwą „Podatki – Ubezpieczenia – Przedsiębiorczość”. Konferencja została zorganizowana przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw we współpracy z Akademią Bialską im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Tematyka wystąpień dotyczyła współpracy uczelni zawodowych z otoczeniem społeczno-gospodarczym, niezgodnych z Konstytucją Biznesu praktyk ZUS wobec przedsiębiorców, systemu zasiłków chorobowych oraz sposobów ustalania wysokości płacy minimalnej w krajach UE, jak również postulatów Rady Przedsiębiorców i Rady Naukowej przy Rzeczniku MŚP do polityki gospodarczej nowego rządu. 

Spotkania z uczniami szkół ponadpodstawowych w regionie Warmińsko-Mazurskim
W marcu, w regionie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału KIDP został przeprowadzony cykl spotkań z uczniami szkół ponadpodstawowych promujących zawód doradcy podatkowego. Z młodzieżą szkół średnich spotkał się przewodniczący zarządu Warmińsko–Mazurskiego Oddziału KIDP. Celem wydarzenia było zapoznanie uczniów z pracą doradcy podatkowego jako zawodu zaufania publicznego oraz zapoznanie z problematyką podatkową. 

OPOLE
Dzień doradcy podatkowego 
W tym roku Oddział Opolski KIDP planuje obchodny Dnia Doradcy Podatkowego 17 maja na Zamku w Mosznej. Kapituła OO KIDP wręczy odznaczenia uhonorowanym doradcom, a atrakcją wieczoru integracyjnego będzie występ artystyczny oraz pokaz fireshow.

POZNAŃ
Piknik Rodzinny z okazji Dnia Doradcy Podatkowego
Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w organizowanym Pikniku Rodzinnym z okazji Dnia Doradcy Podatkowego, który odbędzie się w dniu 11 maja 2024 r. (sobota) w godz. 12:00-18:00 w Poznaniu (pole piknikowe przy Kopcu Wolności przy Jeziorze Maltańskim). Szczegóły: https://wielkopolski.kidp.pl/piknik-rodzinny-z-okazji-dnia-doradcy-podatkowego-11-05-2024-r

Współpraca z II Liceum Ogólnokształcącym im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu
Wielkopolski Oddział KIDP kontynuuje zeszłoroczną współpracę z II Liceum Ogólnokształcącym im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu, współorganizując w okresie od marca do kwietnia 2024 r. zajęcia dla uczniów klas licealnych promujące zawód doradcy podatkowego, samorząd zawodowy oraz przybliżające w przystępny sposób obowiązujące przepisy prawno-podatkowe. Prelekcje dla licealistów poprowadzą członkowie zarządu Wielkopolskiego Oddziału KIDP: Małgorzata Ostrowska-Krzewina, Katarzyna Surma, Konrad Bednarowski oraz Remigiusz Pytlik.

Wyjazd integracyjny do Wiednia
Zapraszamy na wyjazd integracyjny do Wiednia, który odbędzie się w dniach 27-30 kwietnia 2024 r. (sobota-wtorek). Zapisy, odpłatność, harmonogram wyjazdu, szczegóły organizacyjne: panel mDoradca (www.mdoradca.krdp.pl). Maksymalna liczba uczestników: 45 osób. W wyjeździe mogą brać udział tylko doradcy podatkowi. Szczegóły: https://wielkopolski.kidp.pl/wyjazd-integracyjny-do-wiednia-27-30-04-2024-r-2

XIV Spływ Kajakowy Doradców Podatkowych 
Zapraszamy do wzięcia udziału w organizowanym XIV Spływie Kajakowym Doradców Podatkowych, który odbędzie się w dniach 30 maja - 2 czerwca 2024 r. (czwartek - niedziela). Zapisy, odpłatność, harmonogram spływu i szczegóły organizacyjne znajdują się w panelu mDoradca oraz na stronie https://wielkopolski.kidp.pl/xiv-splyw-kajakowy-doradcow-podatkowych-30-05-02-06-2024-r

Targi Praktyk z ELSA Poznań 2024
W ramach wieloletniej współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Poznań w dniu 11 kwietnia 2024 r. weźmiemy udział w Targach Praktyk 2024, które odbędą się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, w głównym hallu budynku Collegium Iuridicum Novum (przy Al. Niepodległości 53). Szczegóły: https://www.facebook.com/events/1408138353414105?active_tab=about&locale=pl_PL

WARSZAWA
Konferencja „VAT w erze cyfrowej”
Zapraszamy na Międzynarodową Konferencję Naukową pt. "VAT w erze cyfrowej", która odbędzie się w dniach 18–19 kwietnia 2024 r. w Warszawie. Wydarzenie stanie się doskonałą okazją do zdobycia cennej wiedzy, a także platformą do wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów z profesjonalistami z branży. Zapewniamy możliwość uczestnictwa zarówno osobiście, jak i online. Organizatorem wydarzenia są Zakład Prawa Finansowego i Podatkowego oraz Centrum Badań nad VAT-em Akademii Leona Koźmińskiego, przy współpracy z Mazowieckim Oddziałem KIDP. Więcej informacji na temat konferencji tutaj.


Dzień Doradcy Podatkowego
16 maja 2024 r. zapraszamy wszystkich doradców podatkowych do udziału w obchodach Dnia Doradcy Podatkowego. Przygotowaliśmy szereg interesujących wydarzeń, w tym uroczysty bankiet, emocjonującą galę konkursową oraz niezapomniany koncert. O szczegółach tego wydarzenia będziemy sukcesywnie informować. 

Promocja radiowa
W kwietniu planujemy także specjalną kampanię radiową, w ramach której będziemy podkreślać korzyści płynące z korzystania z usług doradztwa podatkowego, również przy rozliczaniu PIT. Chcemy tym samym podkreślić jak ważne jest fachowe wsparcie doradcy podatkowego w realizacji zobowiązań podatkowych. 

WROCŁAW
Spotkanie z radcami prawnymi
7 marca 2023 odbyło się spotkanie przedstawicieli Dolnośląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych z reprezentantami Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu. Izbę Radców Prawnych reprezentowali dziekan OIRP we Wrocławiu Tomasz Scheffler oraz wicedziekan Krystian Mularczyk, natomiast z ramienia DO KIDP w spotkaniu wzięli udział: przewodnicząca Dolnośląskiego Oddziału KIDP Alicja Marciniak, wiceprzewodniczący Dolnośląskiego Oddziału KIDP dr Krzysztof Biernacki oraz wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych Sebastian Ząbczyk.

Motywem przewodnim spotkania były zagadnienia ochrony tajemnicy zawodowej, nieuprawnionego wykonywania zawodów prawniczych oraz wspólnych przedsięwzięć konferencyjno-szkoleniowych. Podczas posiedzenia poruszono wiele istotnych kwestii związanych z funkcjonowaniem obu instytucji, w tym m.in. organizacji wyznaczania pełnomocników z urzędu i wymieniono się doświadczeniami w zakresie prowadzenia spraw samorządu. Podczas spotkania przedstawiono także możliwości rozszerzenia współpracy, dotyczące m.in. wspólnych przedsięwzięć szczególnie w wymienianym już zakresie ochrony tajemnicy zawodowej oraz przeprowadzania konferencji lub szkoleń o tematyce interesującej członków obu izb. 

Spotkanie ze studentami Koła Naukowego Katedry Prawa z Uniwersytetu SWPS
21 marca 2024 przedstawiciele Dolnośląskiego Oddziału KIDP wzięli udział w spotkaniu ze studentami Koła Naukowego Katedry Prawa z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Dr Krzysztof Biernacki (zastępca przewodniczącej zarządu DO KIDP) oraz Tomasz Gawron (członek KRDP) przybliżyli studentom realia zawodu doradcy podatkowego, drogę uzyskania uprawnień do jego wykonywania, a także etykę oraz zasady funkcjonowania samorządu zawodowego. W spotkaniu z ramienia SWPS wziął udział mec. Marcin Bodziony, który opowiedział o postępowaniach przed organami podatkowymi oraz Sądami Administracyjnymi, także w kontekście współpracy z klientem w ramach danego postępowania.

Patronat nad konkursem koła naukowego Prawa Finansowego UW
Zarząd Dolnośląskiego Oddziału KIDP zadecydował o objęciu patronatem konkursu koła naukowego Prawa Finansowego „FISCUS”, współorganizowanego z kołem Postępowania Administracyjnego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Konkurs odbędzie się w drugiej połowie kwietnia 2024 r. na Uniwersytecie Wrocławskim i będzie polegać na przeprowadzeniu serii trzech, posiadających odmienne stany faktyczne, symulacji rozpraw przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w sprawach podatkowych. Studenci, pracując w drużynach trzyosobowych będą reprezentować w postępowaniach stronę lub organ podatkowy. Naczelny Sąd Administracyjny będzie natomiast składał się z wybranych członków koła naukowego Postępowania Administracyjnego. Za ocenę argumentacji stron postępowania oraz wyłonienie zwycięzców konkursu odpowiedzialna będzie pięcioosobowa komisja złożona z autorytetów w przedmiotowych zagadnieniach, w następującym składzie: prof. dr hab. Paweł Borszowski, dr hab. Krzysztof Sobieralski prof. UWr, dr hab. Katarzyna Kopyściańska prof. UWr, dr hab. Marek Kopyściański, dr Piotr Janiak. W marcu 2024 przeprowadzone zostaną eliminacje polegające na opracowaniu kazusu w formie pisemnej, które wyłonią maksymalnie osiemnastu studentów zakwalifikowanych do właściwej części konkursu.

Seminarium o tajemnicy zawodowej
20 marca 2024 w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu odbyło się IV Seminarium Procesowe „Tajemnica zawodowa (radcy prawnego, adwokata i notariusza) w postępowaniach sądowych”. Organizatorami wydarzenia byli Okręgowa Izba Radców Prawnych we Wrocławiu, Sąd Okręgowy we Wrocławiu, Okręgowa Rada Adwokacka we Wrocławiu, Centrum Mediacji i Arbitrażu WPAiE UWr, IUSTITIA – oddział we Wrocławiu, Izba Notarialna we Wrocławiu oraz Redakcja czasopisma „Palestra”. Dolnośląski Oddział KIDP w dyskusji reprezentował dr Krzysztof Biernacki.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.