e-Biuletyn/3/2022 , numer (3), 08.04.2022

e-Biuletyn/3/2022 , numer (3), 08.04.2022
Z ŻYCIA SAMORZĄDU


WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI

[WAŻNE!] APEL Bardzo prosimy o dalsze wsparcie dla Ukrainy!

[PRZYPOMINAMY] ZMIANA WYSOKOŚCI SKŁADEK OD 1 LUTEGO 2022
Informujemy, że od 1 lutego 2022 roku wysokość składki członkowskiej wynosi 120 zł miesięcznie dla każdego doradcy podatkowego i jest płatna do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (tj. do 20 kwietnia br. za miesiąc marzec).
*Uchwała dotycząca zmiany wysokości składki została opublikowana w systemie mDoradca.

Akcja pomocy Ukrainie - 150 osób bezpiecznie przetransportowanych do Polski
Trwa akcja pomocy uchodźcom uciekającym z objętej wojną Ukrainy. Dzięki doradcom podatkowym bezpieczne schronienie na terytorium Polski znalazło już 150 osób ze wschodniej Ukrainy.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7451 

Zostań autorem Kwartalnika Doradca Podatkowy
Zostań jednym z autorów Kwartalnika Doradca Podatkowy wydawanego przez KIDP. Podziel się swoją wiedzą z innymi doradcami.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7454 

NGO pominięte w 0% stawce VAT na pomoc dla Ukrainy - apel doradców podatkowych o zmianę przepisów
Pomoc humanitarna dla Ukrainy ze stawką 0 % VAT - ale nie dla wszystkich.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7472 

KIDP partnerem konferencji "Podatkowy Rollercoaster"
Wolters Kluwer Polska i Krajowa Izba Doradców Podatkowych zapraszają na II edycję bezpłatnej konferencji „Podatkowy Rollercoaster – czyli codzienność księgowych i doradców podatkowych”.

https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7486 

Rozliczenia podatkowe za rok 2021 – webinarium
Poznań Biznes Partner oraz Wielkopolski Oddział KIDP zrealizowały bezpłatne szkolenie online „Rozliczenia podatkowe za rok 2021”.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7487 

Zostań autorem Journal of Banking and Financial Economics
Zachęcamy doradców podatkowych do wsparcia prac redakcyjnych i przygotowania artykułów merytorycznych - szczegóły poniżej.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7496 

XV Ogólnopolska Konferencja Prawa Podatkowego
1-2 kwietnia odbyła się Ogólnopolska Konferencja Prawa Podatkowego „Dokąd prowadzą zmiany w prawie podatkowym?”, organizowana przez Koło Naukowe Prawa Podatkowego TBSP UJ oraz KIDP.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7506 

KIDP W MEDIACH

RP.pl – Wywiad z Andrzejem Ladzińskim, przewodniczącym KRDP.
https://www.rp.pl/zawody-prawnicze/art35786381-andrzej-ladzinski-automaty-nas-nie-zastapia 

Infor.pl – Dzięki doradcom podatkowym bezpieczne schronienie na terytorium Polski znalazło już 150 osób ze wschodniej Ukrainy.
https://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/5430649,Doradcy-podatkowi-pomagaja-uchodzcom-z-Ukrainy.html 

Dziennikpolski24.pl – Liczby nie kłamią: Polski Ład to duży problem dla przedsiębiorców i samozatrudnionych czerpiących dochody z kilku źródeł. Analizę i opinię ekspercką dla serwisu przygotowała Justyna Zając-Wysocka, przewodnicząca zarządu Małopolskiego Oddziału KIDP.
https://dziennikpolski24.pl/liczby-nie-klamia-polski-lad-to-cios-w-przedsiebiorcow-i-samozatrudnionych-czerpiacych-dochody-z-kilku-zrodel-ile-straca/ar/c3-16065037?fbclid=IwAR25tPjBcUU5IMhwoNND60CSNuuc4XqOLja12ZOevn5LRDqdjnUpLijXM9Y 

Infor.pl – Fundacje i Stowarzyszenia non profit pominięte w 0 % stawce VAT na pomoc dla Ukrainy - apel doradców podatkowych o zmianę przepisów.
https://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/5433331,Fundacje-i-Stowarzyszenia-non-profit-pominiete-w-0-stawce-VAT-na-pomoc-dla-Ukrainy-apel-doradcow-podatkowych-o-zmiane-przepisow.html 

Prawo.pl – Ogólnopolska Fundacja Doradców Podatkowych zwraca uwagę, że z ulgi podatkowej, która miała ułatwić niesienie pomocy ofiarom wojny na Ukrainie, nie skorzystają polskie fundacje i stowarzyszenia
https://www.prawo.pl/podatki/zerowy-vat-na-pomoc-dla-ukrainy-nie-dla-fundacji-i-stowarzyszen,513950.html?fbclid=IwAR01UMcbv1A26VAXAyf3nHGptbkZJvgmzmQ0gzSRun61OulRL4pN5cbrs0A 

Tvn24.pl - "Tarcza antyputinowska" zastąpiła Polski Ład. Rząd szykuje zmiany w podatkach. Projekt ma być konsultowany z Krajową Izbą Doradców Podatkowych.
https://tvn24.pl/biznes/pieniadze/podatki-2022-zmiany-w-podatkach-nizszy-pit-likwidacja-ulgi-dla-klasy-sredniej-i-zmiany-w-skladce-zdrowotnej-od-1-lipca-5647383?source=rss 

AKTUALNOŚCI REGIONALNE

KRAKÓW
Relacja
W dniu 3 marca 2022 r. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie odbyło się Zgromadzenie Małopolskiego Oddziału KIDP, w czasie którego zostali wybrani członkowie Zarządu Małopolskiego Oddziału KIDP VI kadencji. W dniu 17 marca 2022 r. podczas posiedzenia Zarządu ukonstytuował się Zarząd Małopolskiego Oddziału KIDP VI kadencji, w składzie:
1. Justyna Zając-Wysocka - Przewodnicząca Zarządu
2. Zygmunt Tabisz - Wiceprzewodniczący Zarządu
3. Andrzej Bazarnik - Wiceprzewodniczący Zarządu
4. Paweł Wójciak - Wiceprzewodniczący Zarządu
5. Wojciech Dobosz - Skarbnik Zarządu
6. Patryk Prus - Sekretarz Zarządu
7. Patrycja Kubiesa - członek Zarządu
8. Ewa Sokołowska - członek Zarządu.

W trakcie Zgromadzenia MOKIDP w dniu 3 marca 2022 r. wybrano również sędziów Małopolskiego Oddziału Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego w Krakowie VI kadencji, w osobach:
1. Anna Nawrot nr wpisu 12146
2. Radosław Olesiński nr wpisu 11379
3. Maria Stępniewska-Janowska nr wpisu 12868
4. Magdalena Sławińska-Rzemek nr wpisu 12564
5. Teresa Sykulska nr wpisu 05942
6. Dorota Zembaczyńska nr wpisu 05976
7. Joanna Żołna nr wpisu 12819

KRAKÓW
Szkolenia:
W kwietniu 2022 r. w MOKIDP planowana jest organizacja następujących szkoleń:
• 5 kwietnia 2022 r. „Umowa pomiędzy Kancelarią a kontrahentami – wybrane zagadnienia w 2022 r.” – szkolenie online za pośrednictwem Clickmeeting
• 27 kwietnia 2022 r. „Wybrane orzecznictwo w zakresie VAT” – szkolenie online za pośrednictwem Clickmeeting.
W kwietniu, w ramach spotkań „czwartkowych” odbędzie się webinarium nt. pomocy prawnej dla obywateli Ukrainy. Szczegóły już wkrótce w systemie mDoradca.
Aktualny harmonogram szkoleń zaplanowanych w MOKIDP znajduje się w systemie mDoradca.

KRAKÓW
W dniach 1-2 kwietnia 2022 r. w formie zdalnej na platformie ClickMeeting odbyła się XV Ogólnopolska Konferencja Prawa Podatkowego „Dokąd prowadzą zmiany w prawie podatkowym?”, organizowana przez Koło Naukowe Prawa Podatkowego TBSP UJ. Krajowa Izba Doradców Podatkowych jest patronem honorowym tego wydarzenia natomiast Małopolski Oddział KIDP jest sponsorem strategicznym.

KRAKÓW
Małopolski Oddział KIDP kontynuuje współpracę z Urzędem Miasta Krakowa oraz z Urzędem Miasta Tarnowa polegającą na organizacji stałej akcji udzielania informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą. Akcja polega na pełnieniu przez doradców podatkowych stałych dyżurów:
• w każdy roboczy poniedziałek miesiąca w godz. 10.00-12.00 w Urzędzie Miasta Krakowa przy ul. Wielickiej 28a,
• w pierwszy dzień roboczy każdego miesiąca w godz. od 9.00 do 13.00 w Tarnowskim Centrum Przedsiębiorczości - pok. 5, ul. Wałowa 10 w Tarnowie.
Podczas dyżurów zainteresowani podatnicy mogą bezpłatnie uzyskać informacje na tematy związane z zakładaniem działalności gospodarczej np. wybór formy opodatkowania, wyłączenie z form opodatkowania, obowiązek rejestracji do podatku VAT, obowiązek zgłoszenia do podatku akcyzowego, obowiązek zgłoszenia kasy rejestrującej itp.

WROCŁAW
Zapowiedzi szkoleń
• 12 kwietnia 2022 r. – szkolenie ,,Rozliczanie czasu pracy kierowców – porównanie zasad wynikających z kodeksu pracy i ustawy o czasie pracy kierowców, szczegółowe omówienie nowych zasad rozliczania kierowców po wprowadzeniu Pakietu Mobilności od 2.02.2022 r. (m.in. brak diet, ustalenie i naliczenie nowych składników wynagrodzenia kierowców etc.).” Wykładowca: Joanna Koralewska- Szyszka.
• 22-24 kwietnia 2022 r. – szkolenie wyjazdowe w Kudowie Zdroju „Kancelaria doradcy podatkowego w relacji do kontrahentów po wprowadzeniu Nowego Ładu” Wykładowca: dr Krzysztof Biernacki. Szkolenie w drugim dniu „Podatek VAT w rozliczeniach krajowych i międzynarodowych, pakiet e-commerce, projektowany SLIM VAT III, bieżące zagadnienia związane z rozliczeniem tego podatku”. Wykładowca: Rafał Szafraniec.
• 23 kwietnia 2022 r. – Webinarium nr 3 z Cyberbezpieczeństwa "Zmniejszanie ryzyka infekcji złośliwym oprogramowaniem". Wykładowcy: Eksperci z Fundacji Cyber Tax Security.

WROCŁAW
Wydarzenia
4 kwietnia 2022 r. odbyło się VI Zgromadzenie Dolnośląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych, które miało na celu: wybór członków Zarządu DO KIDP VI kadencji oraz wybór Sędziów Zamiejscowego Sądy Dyscyplinarnego VI kadencji. VI Zgromadzenie DO KIDP odbyło się w formie stacjonarnej w Hotelu Q Wrocław.

SZCZECIN
Zgromadzenie Zachodniopomorskiego Oddziału KIDP
W dniu 12 kwietnia 2022 r. w odbędzie się Zgromadzenie Zachodniopomorskiego Oddziału KIDP, w czasie którego zostaną wybrani członkowie Zarządu Zachodniopomorskiego Oddziału KIDP VI kadencji oraz sędziowie Zachodniopomorskiego Oddziału Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego w Szczecinie VI kadencji.

Zgromadzenie zostanie zrealizowane w trybie stacjonarnym w Szczecinie, w hotelu DANA, ul. Wyzwolenia 50. Rozpoczęcie Zgromadzenia zaplanowano na godz. 12:15 (rejestracja w godz. 10:00-12:00). Bezpośrednio przed Zgromadzeniem (w godzinach 10-12) odbędzie się stacjonarne szkolenie "Nowy Polski Ład ulepszony. Przegląd zmian od 1 lipca 2022 r.", które poprowadzi dr hab. Adam Bartosiewicz.

PODATKI W PRAKTYCE

 


ZMIANY W PRAWIE

Skarbówka więcej spraw załatwi automatycznie
Podatnicy będą mogli w sposób kompleksowy załatwić swoje sprawy on-line. Nie będą też wnosić opłaty skarbowej za wydawanie zaświadczeń, jeśli wnioski złożą przez e-US. Taka m.in. zasada wynika z projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową. Zmiany we wtorek przyjął rząd, a w czwartek Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy.
https://www.prawo.pl/podatki/automatyczne-zalatwianie-spraw-przez-kas,514327.html 

Zmiany w PIT dla rodziców dobre, ale niewystarczające
Będący w trakcie konsultacji projekt nowelizacji Polskiego Ładu przewiduje korzystne zmiany w zakresie rozliczania PIT przez samotnych rodziców. Będą oni mogli dwukrotnie skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Wyższy będzie też limit zarobków dzieci. Niestety, dla potrzeb rozliczania ulgi prorodzinnej cały czas będzie on niski. Doradcy podatkowi sugerują, by przy okazji ułatwić także korzystanie z ulgi na dziecko.
https://www.prawo.pl/podatki/zmiany-w-pit-dla-samotnych-rodzicow-i-ulga-na-dziecko,514345.html 

E-fakturowanie stanie się obowiązkowe dla wszystkich
Jest zgoda Komisji Europejskiej na obowiązkową e-fakturę w Polsce – potwierdziło w środę Ministerstwo Finansów. Wskazało, że Krajowy System e-Faktur (e-faktura) to kolejny etap wdrażania innowacyjnych e-usług administracji, ułatwiających rozliczenia między firmami i zapewniających im bezpieczeństwo rozliczeń.
https://www.prawo.pl/podatki/e-fakturowanie-obowiazkowe-dla-wszystkich,514346.html 

Zmiany w Polskim Ładzie - nie wiadomo, co z podwójnym liczeniem zaliczek na PIT
Do 2 kwietnia 2022 roku trwają konsultacje projektu nowelizacji podatkowej części Polskiego Ładu. Jedną z propozycji jest obniżenie stawki PIT z 17 do 12 proc. dla podatników w pierwszym przedziale skali podatkowej. Pod znakiem zapytania jest jednak zapowiadana likwidacja obowiązku podwójnego liczenia zaliczek – jest o niej mowa w uzasadnieniu, ale projekt ustawy nie zawiera uchylenia tego obowiązku.
https://www.prawo.pl/podatki/obliczanie-zaliczek-na-pit-zmiany-w-polskim-ladzie,514309.html 

RPO krytykuje planowane zmiany w przepisach karnych skarbowych
Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że zmiany w kodeksie karnym skarbowym, które przygotowuje Ministerstwo Sprawiedliwości, są niekorzystne dla obywateli. Chodzi przede wszystkim o przedawnienie karalności, przerzucenie ciężaru dowodu na oskarżonego i zaostrzenie kar. Proponowane zmiany mają dotknąć także czynnego żalu.
https://www.prawo.pl/podatki/zmiany-w-przepisach-karnych-skarbowych-opinia-rpo-marzec-22,514319.html 

Zmiany w Polskim Ładzie w trakcie roku uderzą w przedsiębiorców
Księgowi, doradcy podatkowi i ich klienci-przedsiębiorcy wydali znaczne sumy pieniędzy na analizy, szkolenia, zakup poradników, zmiany w oprogramowaniu, a nawet w strukturze organizacyjnej i podatkowej swoich firm. Ich celem był wybór najkorzystniejszej formy opodatkowania po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Planowane zmiany w trakcie roku podatkowego mogą spowodować, że te wybory okazały się niekorzystne.
https://www.prawo.pl/podatki/zmiany-w-polskim-ladzie-w-trakcie-roku-dla-przedsiebiorcow,514311.html 

Komplementariusz stanie się przedsiębiorcą i zapłaci składki ZUS
Koniec optymalizacji - od przyszłego roku składki zdrowotne zapłacą też komplementariusze w spółkach komandytowo-akcyjnych. Wynika to z opublikowanego projektu zmian w ustawie o PIT w ramach Polskiego Ładu. Kuszące dla wielu przedsiębiorców na początku roku zakładanie spółek komandytowo-akcyjnych przestanie być atrakcyjne.
https://www.prawo.pl/podatki/komplementariusz-stanie-sie-przedsiebiorca-i-zaplaci-skladki-zus,514254.html 

Zmiany w Polskim Ładzie - 12 proc. PIT i wyłączenie składki zdrowotnej z podstawy opodatkowania
Ministerstwo Finansów przedstawiło propozycje zmian w PIT. Z zapowiedzi resortu wynika, że stawka PIT zostanie obniżona z 17 do 12 proc. dla podatników rozliczających się według skali podatkowej. Likwidacji ulegnie też ulga dla klasy średniej. Zmiany mają wejść w życie w 2023 roku, ale będą obowiązywać wstecznie - od 1 lipca 2022 r. Od przyszłego roku składki zdrowotne zapłacą też komplementariusze w spółkach komandytowo-akcyjnych.
https://www.prawo.pl/podatki/zmiany-w-polskim-ladzie-2022,514219.html 

Podatku i tak się nie uniknie, warto więc złożyć u pracodawcy oświadczenie
Wątpliwe zasady rozliczania zaliczek na PIT od tegorocznych wynagrodzeń pracowników przeniesiono z kontrowersyjnego rozporządzenia do ustawy. Przepisy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw w marcu. Nie rozwiązało to jednak problemów z naliczaniem wynagrodzeń. Firmy pytają teraz pracowników, co mają robić i oczekują ich decyzji do końca miesiąca.
https://www.prawo.pl/podatki/oswiadczenie-o-niestosowaniu-przepisow-o-zaliczkach-na-pit-w,514208.html 

Spółki nieruchomościowe dostaną więcej czasu na złożenie informacji
Ministerstwo Finansów przekazało do konsultacji projekt rozporządzenia, które przedłuży o sześć miesięcy termin składania informacji dotyczących spółek nieruchomościowych. Dokumenty trzeba więc będzie złożyć do końca września, a nie – jak to jest obecnie – do końca marca.
https://www.prawo.pl/podatki/spolki-nieruchomosciowe-termin-na-zlozenie-informacji-w-2022-roku,514143.html 

Przepis o zaniechaniu poboru ryczałtu od dochodu firm przekazujących pomoc dla Ukraińców już obowiązuje
Weszło w życie rozporządzenie ministra finansów o zaniechaniu poboru ryczałtu od dochodów firm przekazujących pomoc humanitarną dla obywateli Ukrainy. Zaniechanie poboru obowiązuje od 24 lutego do 31 grudnia 2022 roku. Będzie dotyczyło dochodów z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
https://www.prawo.pl/podatki/zaniechanie-poboru-ryczaltu-od-dochodu-firm-przekazujacych-pomoc,514064.html 

Tarcza inflacyjna przedłużona, dodatkowo tarcza antyputinowska
Tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Poinformował również, że trwają pracę nad tarczą antyputinowską. Ochrona przed inflacją weszła w życie 1 lutego, jej celem była obniżka podatków i akcyzy na paliwa, gaz, energię elektryczną. Zmniejszyły się również stawki, którymi objęte zostały podstawowe produkty żywnościowe.
https://www.prawo.pl/podatki/tarcza-inflacyjna-bedzie-przedluzona-rzad,513994.html 

NAJNOWSZE ORZECZNICTWO I INTERPRETACJE

TSUE uznał prawo do zwolnienia z akcyzy dla zakładów energochłonnych
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał 31 marca 2022 r. wyrok, w którym oddalił skargę Komisji Europejskiej przeciwko Polsce w sprawie zwolnienia z akcyzy wyrobów energetycznych wykorzystywanych przez zakłady energochłonne. TSUE stwierdził, że unijne przepisy nie wykluczają ze zwolnienia od akcyzy zakładów energochłonnych, objętych unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji.
https://www.prawo.pl/podatki/zwolnienie-z-akcyzy-dla-zakladow-energochlonnych-wyrok-tsue,514382.html 

NSA: Definicja paliw silnikowych nieistotna po wyroku TSUE
Wykładnia pojęcia paliw silnikowych, których wewnątrzwspólnotowe nabycie objęte zostało obowiązkiem ustanowionym w art. 103 ust. 5a ustawy o podatku od towarów i usług, nie ma istotnego znaczenia w świetle wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-855/19. Wynika to z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w składzie 7 sędziów.
https://www.prawo.pl/podatki/definicja-paliw-silnikowych-nieistotna-po-wyroku-tsue,514303.html 

Podatek u źródła przy wynajmie serwerów ciągle problematyczny
Po jednolitej linii orzeczniczej WSA w sprawie braku obowiązku opodatkowania podatkiem u źródła nabywanych od zagranicznych podatników usług wynajmu serwerów, przyszedł czas na rozstrzygnięcie sporu przez NSA. Spór wygrywają podatnicy, bowiem NSA, podobnie jak WSA, nie podzielił argumentacji stanowiska przedstawianego przez organ podatkowy w wydawanych interpretacjach.
https://www.prawo.pl/podatki/podatek-u-zrodla-przy-wynajmie-serwerow,514291.html 

Dwie umowy o pracę u tego samego pracodawcy to wyższe koszty uzyskania przychodu
Pracownika mającego dwie umowy o pracę u tego samego pracodawcy, wiążą z pracodawcą dwa stosunki pracy. Ma on więc prawo do wykazania w zeznaniu podatkowym wyższych kosztów uzyskania przychodu - 4 500 zł, jeśli otrzymywał dodatek za rozłąkę lub 5 400 zł, jeśli takiego dodatku nie otrzymywał. Tak wynika z korzystnej interpretacji skarbówki.
https://www.prawo.pl/podatki/dwie-umowy-o-prace-u-tego-samego-pracodawcy-a-wyzsze-koszty,514225.html 

Fiskus ma prawo odmówić podatnikowi dostępu do zebranych dowodów
Organ podatkowy nie ma obowiązku udostępniania akt sprawy zawsze, gdy strona wystąpi z takim żądaniem. Prawo wglądu podlega ograniczeniom w odniesieniu do dokumentów zawierających informacje niejawne, a także innych dokumentów wyłączonych przez organ z akt sprawy ze względu na interes publiczny. Chronione musi być dobro osób trzecich, niebędących stroną postępowania. Potwierdza to niedawny wyrok NSA.
https://www.prawo.pl/podatki/dostepu-do-zebranych-dowodow-mozna-odmowic-podatnikowi,514178.html 

Ubezpieczenie na życie członka zarządu może być kosztem podatkowym firmy
Jeśli prawo do dodatkowego świadczenia na rzecz członka zarządu wynika z uchwały zgromadzenia wspólników lub umowy spółki, możliwe jest zaliczenie do koszów podatkowych składek na jego ubezpieczenie na życie - zarówno w części ubezpieczeniowej, jak i inwestycyjnej. Wynika to z najnowszych interpretacji fiskusa.
https://www.prawo.pl/podatki/ubezpieczenie-na-zycie-czlonka-zarzadu-a-koszt-uzyskania,514145.html 

Unijny Trybunał zajmie się odsetkami od podatku pobranego niezgodnie z prawem UE
Obowiązujące przepisy pozbawiają fundusze z państw trzecich prawa do oprocentowania nadpłat. Zwrócił na to uwagę Naczelny Sąd Administracyjny i skierował sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Problem ten może mieć znaczenie także dla innych podatków (np. VAT) - mówi Michał Niżnik, partner w zespole ds. podatków międzynarodowych w KPMG w Polsce, pełnomocnik funduszu EMS.
https://www.prawo.pl/podatki/odsetki-od-podatku-pobranego-niezgodnie-z-prawem-ue-do-tsue,514149.html 

Fiskus może posługiwać się dowodami z postępowań karnych
Dowody zebrane w postępowaniu karnym skarbowym, które potwierdzają istnienie w transakcjach między kontrahentami pustych faktur, mogą być wykorzystane przez skarbówkę w sprawach podatkowych. Fiskus nie może jednak tych dowodów ukrywać przed podatnikiem. To niedopuszczalne, ponieważ w ten sposób organ ogranicza prawo podatnika do obrony swoich praw.
https://www.prawo.pl/podatki/dowody-z-postepowan-karnych-w-sprawach-podatkowych,514094.html 

Sprzedaż używanych rzeczy bez PIT, ale za to z PCC
Osoba prywatna może sprzedać bez podatku dochodowego elementy zbieranej przez lata kolekcji. Dopóki transakcje nie mają charakteru inwestycyjnego, nie trzeba do tego rejestrować działalności gospodarczej. Ale nabywca czasami ma obowiązek zapłaty 2 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych. Taką daninę płaci się nawet od umowy kupna-sprzedaży psa.
https://www.prawo.pl/podatki/sprzedaz-uzywanych-rzeczy-bez-pit-ale-za-to-z-pcc,513968.html 

Klimatyzacja z funkcją grzania do odliczenia w zeznaniu za 2021 rok
Zakup klimatyzacji z funkcją grzania można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Trzeba jednak wykazać związek poniesionego wydatku z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym, którego celem jest każdorazowo modernizacja istniejącego budynku, Chodzi o docieplenie i modernizację systemu grzewczego. Tak wynika z najnowszej interpretacji skarbówki.
https://www.prawo.pl/podatki/klimatyzacja-z-funkcja-grzania-do-odliczenia-w-pit-za-2021-rok,513962.html 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.