e-Biuletyn/3/2018, numer (3), 28.03.2018
Z ŻYCIA SAMORZĄDU
Drodzy Czytelnicy,
ciepłych i udanych Świąt Wielkanocnych
oraz wszelkiej pomyślności i radości
w życiu zawodowym i prywatnym
życzy
Wiesława Moczydłowska
Redaktor Naczelny Biuletynu „Doradca Podatkowy”
Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych
Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym numerem e-Biuletynu. Serdecznie zachęcamy do śledzenia naszych bieżących wydarzeń na stronie internetowej KIDP oraz odwiedzenia i polubienia Krajowej Izby Doradców Podatkowych na portalu społecznościowym facebook.
AKTUALNOŚCI Z KRAJOWEJ RADY DORADCÓW PODATKOWYCH
Portal infor.pl informuje o Ogólnopolskim Finale Konkursu Wiedzy o Podatkach. Szczegóły
KRDP kontynuuje kampanię informacyjną o tajemnicy zawodowej. Szczegóły
Ogólnopolski Finał Konkursu Wiedzy o Podatkach już 13 kwietnia. Szczegóły
Głos Przewodniczącego KRDP w debacie na SGH o kosztach twórców. Szczegóły
Unijne reguły uszanują poufność - Przewodniczący KRDP w Rzeczpospolitej o tajemnicy zawodowej. Szczegóły
Dyrektywa Unii nie nakazuje zniesienia tajemnicy zawodowej - donoszą media prezentując stanowisko KRDP. Szczegóły
Wiceprzewodniczący KRDP Andrzej Marczak o tajemnicy zawodowej w komentarzu dla GP. Szczegóły
Komunikat w sprawie składania wniosków o wpis na listę doradców podatkowych. Szczegóły
Przewodniczący KRDP w Programie „3” Polskiego Radia . Szczegóły
REGIONALNE ODDZIAŁY IZBY INFORMUJĄ...
DOLNOŚLĄSKI OKIDP
Działalność szkoleniowa i integracyjna
5 marca 2018 r., Wrocław: „Ochrona majątku prywatnego oraz firmowego - sukcesja biznesu” - wykładowca: Wojciech Łagiewka
12 marca 2018 r.,Wrocław: „Bilansowe Zamknięcie roku 2017- warsztaty praktyczne” - wykładowca Monika Król-Stępień
Na maj zaplanowano spotkanie integracyjne: Rodzinny Piknik Doradców Podatkowych, który odbędzie się 12 maja w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Program obejmuje zwiedzanie kopalni, spotkanie w ,,kręgu górniczej tradycji”, zajęcia ceramiczne dla dzieci oraz wiele innych atrakcji. Już teraz serdecznie zapraszamy na to wydarzenie Doradców Podatkowych zarówno oddziału Dolnośląskiego, jak również innych Oddziałów.
Wydarzenia
27 lutego 2018 r. odbyło się Zgromadzenie Dolnośląskiego Oddziału KIDP, które miało na celu wybór członków Zarządu Dolnośląskiego Oddziału KIDP V kadencji, członków Oddziału Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego w Dolnośląskim Oddziale KIDP oraz kandydatów na Zastępców Rzecznika Dyscyplinarnego. Zgromadzenie Dolnośląskiego Oddziału zdecydowało o wyborze 9-osobowego Zarządu DO KIDP oraz 7 członków Oddziału Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego.
Obecny skład Zarządu Dolnośląskiego Oddziału KIDP tworzą:
1. Krzysztof Biernacki, nr wpisu 11354
2. Janusz Juchnowicz, nr wpisu 03894
3. Andrzej Kempa, nr wpisu 02973
4. Teresa Kujawińska-Werner, nr wpisu 06050
5. Robert Motyka, nr wpisu 03854
6. Marian Sworobowicz, nr wpisu 00087
7. Mirosława Zachar, nr wpisu 03149
8. Sebastian Ząbczyk, nr wpisu 12460
9. Jacek Zieliński, nr wpisu 00411.
Podczas Zgromadzenia wybrano także członków Oddziału Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego w Dolnośląskim Oddziale KIDP:
1. Aneta Chmura, nr wpisu 01262
2. Lidia Janicka, nr wpisu 00579
3. Reginald Mierzwa, nr wpisu 04901
4. Brygida Mizera, nr wpisu 08204
5. Władysław Rosa, nr wpisu 03373
6. Teresa Stańczyk, nr wpisu 01215
7. Grażyna Wysocka, nr wpisu 09374.
W trakcie Zgromadzenia wyłoniono również kandydatów na Zastępców Rzecznika Dyscyplinarnego DO KIDP V kadencji. Wybrani kandydaci to:
1. Krzysztof Mickiewicz, nr wpisu 00187
2. Waldemar Szewc, nr wpisu 04672
27 lutego 2018 r. na pierwszym posiedzeniu ukonstytuował się Zarząd Dolnośląskiego Oddziału KIDP. Podział funkcji w Zarządzie kształtuje się następująco:
1. dr Jacek Andrzej Zieliński - Przewodniczący Zarządu
2. Mirosława Zachar - Wiceprzewodnicząca Zarządu
3. Sebastian Ząbczyk - Wiceprzewodniczący Zarządu
4. Teresa Kujawińska - Werner - Skarbnik Zarządu
5. Andrzej Kempa - Sekretarz Zarządu
6. dr Krzysztof Biernacki - członek Zarządu
7. Janusz Juchnowicz - członek Zarządu
8. Robert Motyka - członek Zarządu
9. Marian Sworobowicz - członek Zarządu
W marcu zakończył się regionalny finał VIII Dolnośląskiego Konkursu wiedzy o Podatkach. Odbył się on 15 marca 2018 r. we Wrocławiu i został zorganizowany pod patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.
Zwycięzcami konkursu zostali:
1 miejsce: Katarzyna Marusiak - I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Bolesławcu (opiekun: Dorota Chrzanowska-Florków)
2 miejsce: Oktawian Stefaniak - Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Bogatyni. (opiekun: Joanna Wąsowska-Zając)
3 miejsce: Przemysław Sulich - I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Bolesławcu (opiekun: Anna Tarnachowicz).
Wszystkim uczniom, Opiekunom i Szkołom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział.
VIII Dolnośląski Konkurs wiedzy o Podatkach został objęty również honorowym patronatem poseł Lidii Geringer de Oedenberg, która ufundowała dla laureata konkursu i Jego nauczyciela nagrodę specjalną w postaci wizyty studyjnej w Brukseli, w terminie 28-31 sierpnia 2018 r. (w trakcie pobytu uczestnicy będą mieli możliwość m.in. odwiedzenia instytucji unijnych i zwiedzenia Brukseli), a także nagrody książkowe dla Opiekunów.
Nagrody główne dla laureatów ufundowali:
1. Kancelaria Podatkowa ,,Temida” z Bolesławca,
2. Kancelaria Podatkowa ,,Sikorscy” z Głogowa,
3. Kancelaria Podatkowa ,,A.F.O” z Wrocławia.
Gadżety dla uczniów i Opiekunów ufundowała firma Insert S.A. - krajowy lider wśród producentów oprogramowania komputerowego dla małych i średnich firm oraz Firma Soneta sp. z o.o., która zajmuje się produkcją oprogramowania dla biznesu - enova365.
Laureaci konkursu regionalnego wezmą udział w Ogólnopolskim Finale Konkursu w Katowicach 13 kwietnia 2018 r. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu jest ,,Swoboda działalności gospodarczej”.
LUBUSKI OKIDP
III Lubuski Konkurs Wiedzy o Podatkach
Lubuski Konkurs Wiedzy o Podatkach z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród młodzieży. Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu, który został objęty patronatem honorowym przez Lubuskiego Kuratora Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim oraz patronatem medialnym przez Gazetę Lubuską, była „Swoboda działalności gospodarczej”. W finale wojewódzkim, który odbył się 15 marca 2018 roku, udział wzięło 21 uczniów. Z ramienia Lubuskiego Kuratorium Oświaty do udziału w II etapie Konkursu wydelegowano Katarzynę Dąbrowę-Starszego wizytatora z Delegatury w Zielonej Górze. Uczniowie biorący udział w II etapie III Lubuskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach otrzymali zaświadczenia, finaliści dyplomy, natomiast nauczyciele podziękowania za pomoc w przygotowaniu młodzieży do udziału w Konkursie. Laureatami tegorocznego konkursu zostali:
- Tomasz Świątek z I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie (I miejsce),
- Joanna Węglewska z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach (II miejsce),
- Arkadiusz Porzucek z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach (III miejsce).
Zwycięzcy konkursu zakwalifikowali się do etapu ogólnopolskiego, który odbędzie się 13 kwietnia 2018 roku w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Akcja „START BIZNES” w Biznesie Lubuskim
Wydawnictwo Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej - Biznes Lubuski, rozpoczęło kampanię wspierającą akcję „Start Biznes” wśród nowych przedsiębiorców http://www.bizneslubuski.pl/aktualnosci/8805,start-biznes-z-krajowa-izba-doradcow-podatkowych
Przypominamy, że celem akcji jest wspieranie przedsiębiorców przez doradców podatkowych z naszego regionu. Usługa doradztwa podatkowego świadczona w ramach programu „START BIZNES” będzie obejmować jednorazową poradę podatkową dotyczącą optymalizacji przy wyborze formy opodatkowania przez osobę rozpoczynającą działalność gospodarczą. Przedsiębiorca nie będzie ponosił kosztów w/w jednorazowej porady.
Zgromadzenie Lubuskiego Oddziału KIDP
W związku z kończącą się 4-letnią kadencją Zarządu LO KIDP, 27 marca 2018 roku odbyło się Zgromadzenie Lubuskiego Oddziału KIDP mające na celu wyłonienie Członków Zarządu Lubuskiego Oddziału KIDP oraz Członków Lubuskiego Oddziału Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego KIDP. W trakcie zgromadzenia rozdawane były publikacje „Podatki 2018 z komentarzem z komentarzem Crido Taxand”, publikacje „Umowy o świadczenie usług doradztwa podatkowego na przykładach i wzorach” oraz broszury „Tajemnica zawodowa doradcy podatkowego”.
ŁÓDZKI OKIDP
Promocja zawodu doradcy podatkowego
15 marca 2018 roku się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi odbył się po raz szósty II etap Łódzkiego Konkursu Wiedzy o Podatkach pod honorowym patronatem Łódzkiego Kuratora Oświaty, Dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz firmy Plagiat.pl.
Tematem wiodącym tegorocznego Konkursu Wiedzy o Podatkach była „Swoboda działalności gospodarczej”. Uczniowie zmierzyli się również z zagadnieniami dotyczącymi innych podatków oraz Ustawy o doradztwie podatkowym wraz z rozporządzeniami.
Trzymamy kciuki za ośmiu finalistów zakwalifikowanych do etapu Ogólnopolskiego, którzy 13 kwietnia 2018 r. będą reprezentować region łódzki w Katowicach!
Przyjmowane są zgłoszenia doradców podatkowych z regionu łódzkiego zainteresowanych przystąpieniem do ogólnopolskiej Akcji START BIZNES. Szczegóły przedsięwzięcia oraz regulamin Akcji znajdują się na stronie internetowej Łódzkiego Oddziału KIDP www.lodzki.kidp.pl oraz na stronie: www.startbiznesdp.pl.
Działalność szkoleniowa
Od stycznia 2018 r. w Łódzkim Oddziale KIDP odbyły się następujące szkolenia:
11.01.2018 r.- „Ordynacja podatkowa po reformie KAS. Wybrane problemy, perspektywa zmian” –wykładowca: dr hab. Dariusz Strzelec
16.02.2018 r. „Czas pracy w I połowie 2018 roku - praktyczne aspekty planowania i rozliczania, z uwzględnieniem najnowszych stanowisk PIP, MRPiPS oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego” – wykładowca: Przemysław Pogłódek
27.02.2018 r. „Podatek VAT – najnowsze zmiany i wybrane problemy” – wykładowca: Tomasz Michalik
2.03.2018 r. „Rachunkowość. Zamknięcie roku oraz specyfika rachunkowości spółek osobowych”- wykładowca: dr hab. Agnieszka Wencel
9.03.2018 r. „Zmiany w przepisach dotyczących zatrudniania i wynagradzania osób niepełnosprawnych” – wykładowca: Adam Hadław
17.03.2018 r. „Warsztaty z ochrony danych osobowych dla kancelarii podatkowych”- prowadzący: Rafał Andrzejewski
Harmonogram szkoleń na I półrocze 2018 roku dostępny jest na stronie internetowej Łódzkiego Oddziału KIDP oraz w systemie mDoradca.
9 kwietnia 2018 roku (poniedziałek) w sali „kinowej” Łódzkiego Domu Kultury, ul. Traugutta 18. odbędzie się Zgromadzenie Łódzkiego Oddziału KIDP.
Zgodnie z § 47 Statutu Krajowej Izby Doradców Podatkowych Zgromadzenie Regionalnego Oddziału Izby ma na celu:
1. ustalenie liczby i wybór członków Zarządu Regionalnego Oddziału Izby,
2. przyjęcie sprawozdania ustępującego Zarządu Regionalnego Oddziału Izby,
3. wybór członków Oddziału Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego.
Wszystkich doradców podatkowych z regionu łódzkiego zachęcamy do licznego uczestnictwa w Zgromadzeniu, gdyż podjęte w tym dniu decyzje będą miały wpływ na przyszłe działania Łódzkiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Przypominamy o zabraniu ze sobą dokumentu potwierdzającego tożsamość.
W celach organizacyjnych prosimy o potwierdzenie uczestnictwa za pośrednictwem systemu mDoradca w terminie do 4 kwietnia 2018 r.
Rejestracja doradców podatkowych biorących udział w Zgromadzeniu rozpocznie się o godzinie 9.30 i potrwa do godziny 10.00.
MAŁOPOLSKI OKIDP
Informacje o działalności Oddziału w marcu 2018 r. oraz plany na kwiecień 2018 r.
22 marca 2018 r. w Krakowie odbyło się szkolenie „Obowiązki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w Czechach, które poprowadzili Dariusz Powaga oraz prof. Renata Hotova.
W sposób ciągły Małopolski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych przy współpracy Urzędu Miasta Krakowa oraz Urzędu Miasta Tarnowa prowadzi akcję polegającą na udzielaniu informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą. Akcja polega na pełnieniu przez doradców podatkowych stałych dyżurów na terenie ww. Urzędów (w pierwszy oraz ostatni poniedziałek każdego miesiąca w godz. od 9.00 do 13.00 w Urzędzie Miasta Krakowa przy ul. Wielickiej 28a oraz w każdy pierwszy i ostatni dzień roboczy miesiąca w Urzędzie Miasta Tarnowa przy ul. Nowej 4). Podczas dyżurów zainteresowani podatnicy mogą bezpłatnie uzyskać informacje na tematy związane z zakładaniem działalności gospodarczej.
Od marca br. podobna akcja odbywa się także, przy współpracy Gminy Krzeszowice, w Urzędzie Miejskim w Krzeszowicach, gdzie doradcy podatkowi w ramach akcji pełnią dyżury w pierwszą środę miesiąca w godz. 10.00-12.00.
W dniach 21 lutego - 9 marca br. trwała bezpłatna akcja pod hasłem „Doradcy Podatkowi pomagają osobom z niepełnosprawnością wypełnić PIT za 2017 rok”, której celem była pomoc osobom z niepełnosprawnością w wypełnianiu zeznań rocznych. Akcja miała charakter i formę „Dni otwartych”. W ramach akcji doradcy podatkowi sporządzili 130 zeznań rocznych dla osób z niepełnosprawnością.
23 kwietnia 2018 r. w Krakowie odbędą się warsztaty „Praktyczne warsztaty z ochrony danych osobowych dla Kancelarii Podatkowych po zmianach przepisów prawem wymagana dokumentacja, wymogi, zabezpieczanie danych osobowych ze szczególnym uwzględnieniem unijnego rozporządzenia o ochronie danych”, które poprowadzi Rafał Andrzejewski.
Zapraszamy do włączenia się doradców podatkowych do Akcji START BIZNES. Akcja polega na świadczeniu usług doradztwa podatkowego przez doradców podatkowych a także spółki doradztwa podatkowego dla osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Usługa doradztwa podatkowego, która będzie świadczona w ramach programu START BIZNES będzie obejmować jednorazową poradę podatkową, dotyczącą optymalizacji przy wyborze formy opodatkowania przez osobę, która rozpoczyna działalność gospodarczą. Przedsiębiorca nie będzie ponosił kosztów takiej jednorazowej porady.
Informujemy, że na 5 kwietnia 2018 r. (czwartek) na godz. 11.00 w Auli Centrum Kongresowego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Wydział Leśny, Al. 29-go Listopada 46 zwołane zostało Zgromadzenie Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Rejestracja doradców podatkowych biorących udział w Zgromadzeniu rozpocznie się o godzinie 9.30 i potrwa do godziny 10.45. Przypominamy o konieczności zabrania ze sobą legitymacji doradcy podatkowego lub urzędowego dokumentu ze zdjęciem np. paszportu czy dowodu osobistego (brak tego dokumentu uniemożliwi udział w Zgromadzeniu).
W systemie mDoradca została udostępniona Państwu możliwość zapisów na Zgromadzenie MOKIDP.
Jednocześnie Zarząd Małopolskiego Oddziału KIDP przypomina, że obowiązek zwołania Zgromadzenia RO KIDP wynika ze Statutu KIDP. Mając zatem na względzie powyższe, Zarząd MOKIDP pragnie przypomnieć, iż zgodnie z par. 9 ust. 1 Statutu KIDP członkowie Izby w związku z wykonywaniem zawodu zobowiązani są w szczególności do przestrzegania m.in. statutu oraz uchwał Rady. Nieusprawiedliwioną nieobecność doradcy podatkowego w Zgromadzeniu MOKIDP należy traktować jako naruszenie przepisów wewnątrzkorporacyjnych.
OPOLSKI OKIDP
Działalność szkoleniowa
Zarząd OOKIDP realizując zadania statutowe zorganizował 6 marca szkolenie nt.: „Najważniejsze zmiany w VAT, PIT i CIT na rok 2018”. Szkolenie poprowadził doradca podatkowy Sebastian Ząbczyk.
Promocja i ochrona zawodu
20 marca 2018 r. w ramach podpisanego w roku 2016 Opolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego - odbyło się kolejne posiedzenie sygnatariuszy tegoż Porozumienia. Podczas spotkania, które tym razem miało miejsce w siedzibie Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych omawiano tematykę z zakresu działalności poszczególnych samorządów. Uczestników szczególnie zainteresowały założenia akcji START BIZNES i akcji Doradcy Podatkowi osobom z niepełnosprawnością. Oddział nasz reprezentowała Przewodnicząca Zarządu OOKIDP Elżbieta Konopka.
PODLASKI OKIDP
Pierwszy kwartał 2018 roku Podlaski Oddział KIDP rozpoczął szkoleniem w zakresie:” Prawne, praktyczne aspekty legalnego przetwarzania danych osobowych w doradztwie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem rozporządzenia unijnego o ochronie danych osobowych wraz z prawem wymaganą dokumentacją (polityka bezpieczeństwa, instrukcja zarządzania systemem informatycznym oraz inne wymagane prawem dokumenty”. Szkolenie ostatecznie przybrało formę warsztatów, gdyż jego uczestnicy aktywnie brali udział w dyskusji nad problemami, przed jakimi staną doradcy podatkowi po wejściu w życie ustawy o ochronie danych osobowych w maju 2018 r. Również szkolenie przeprowadzone przez dr Pawła Małeckiego 2 lutego 2018 r. było dla nas czasem polemiki i wymiany doświadczeń. Poświęciliśmy je zagadnieniu opodatkowania wspólników spółek osobowych ze szczególnym uwzględnieniem spółki komandytowej na tle zmian w podatku dochodowym w 2017 i 2018 roku.
Tradycyjnie już spotkaliśmy się również na szkoleniu poświęconym: „Bilansowemu zamknięciu roku 2017”. Szkolenie przeprowadził biegły rewident Piotr Zaniewski - wieloletni praktyk i były członek Zarządu Regionalnego Podlaskiego Oddziału Biegłych Rewidentów. Spotkanie było bardzo istotne z uwagi na zmiany w ustawie o rachunkowości i ustawie o KRS, które to „zrewolucjonizowały” dotychczasowe zasady składania sprawozdań finansowych do Krajowego Rejestru Sądowego.
12 marca 2018 r. odbyło się Zgromadzenie Wyborcze Podlaskiego Oddziału KIDP, na którym poprzedni Zarząd złożył sprawozdanie ze swojej dotychczasowej działalności i został wybrany nowy skład Zarządu na lata 2018-2022. W skład nowego Zarządu weszli:
Wiesław Dąbrowski - Przewodniczący
Dariusz Grabowski - Wiceprzewodniczący
Izabella Trochimczuk - Wiceprzewodnicząca,
Joanna, Dorota Turosińska - Sekretarz
Marek Lebensztejn - Skarbnik,
Jadwiga Pogońska - Członek Zarządu
Grzegorz Jarosiewicz - Członek Zarządu,
Wojciech Kownacki - Członek Zarządu.
Członkowie Zarządu POKIDP wraz z członkiem Krajowej Rady Doradców Podatkowych - Michałem Laskowskim biorą czynny udział w pracach Podlaskiego Forum Zawodów Zaufania Publicznego. Planujemy w okresie jesiennym wspólną konferencję poświęconą odpowiedzialności wszystkich zawodów zaufania publicznego.
Nowy Zarząd rozpoczął już pracę, zapadły już pierwsze uchwały, jak chociażby w zakresie organizacji Dnia Doradcy Podatkowego, na który serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych członków naszej Izby.
POMORSKI OKIDP
Działalność szkoleniowa
6 marca 2018 r. odbyło się szkolenie nt. „Zmiany w podatkach w 2018 r.”, które przeprowadził dr Adam Bartosiewicz.
Nowe inicjatywy / Promocja zawodu doradcy podatkowego
Kontynuowane są dyżury doradców podatkowych w ramach współpracy z Urzędem Miasta w Gdyni. Dyżury odbywają się w Gdyńskim Centrum Wspierania Przedsiębiorczości w każdy drugi i czwarty wtorek miesiąca w godz. 12.00-14.00.
15 marca 2018 r. w hotelu Faltom w Rumi odbył się wojewódzki finał VII Pomorskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach. Młodzież zaprezentowała swoja wiedzę podczas części pisemnej, a także podczas pytań ustnych.
Laureatami VII Pomorskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach zostali:
I miejsce Paulina Różycka - uczennica Zespołu Szkół Technikum im. Stefana Bieszka w Chojnicach
II miejsce Michał Kłos - uczeńZespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kwidzynie
III miejsce Łucja Lesneruczennica VI Liceum Ogólnokształcącego im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni
IV miejsce Patrycja Pawlikowska - Bobrowska uczennicaSzkół Ekonomiczno - Handlowych im. Macierzy Szkolnej w Gdańsku
V miejsce Joanna Łaszewska - uczennica Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte w Kartuzach
Laureaci finału wojewódzkiego wezmą udział w ogólnopolskim finale Konkursu Wiedzy o Podatkach organizowanym przez Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych, który odbędzie się 13 kwietnia br. w Katowicach.
Inne
22 marca 2018 r. odbyło się Zgromadzenie Pomorskiego Oddziału KIDP, podczas którego dokonano wyboru członków Zarządu Pomorskiego Oddziału KIDP oraz członków Pomorskiego Oddziału Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego KIDP.
Członkami Zarządu Pomorskiego Oddziału KIDP V Kadencji zostali:
1. Alicja Błaszczyk, nr wpisu 01298
2. Adam Borawski, nr wpisu 13035
3. Urszula Cyszka, nr wpisu 01050
4. Lech Feder, nr wpisu 01913
5. Justyna Mielewska, nr wpisu 02315
6. Wiesław Szymański, nr wpisu 04206
7. Jarosław Żuchowski, nr wpisu 01877
Członkami Pomorskiego Oddziału Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego KIDP V Kadencji zostali:
1. Jadwiga Gronek, nr wpisu 02520
2. Magdalena Jutrzenka-Trzebiatowska, nr wpisu 05812
3. Agnieszka Krzemińska, nr wpisu 10364
4. Małgorzata Pałuczak, nr wpisu 02313
5. Barbara Stramska, nr wpisu 01318
6. Elżbieta Tyńska, nr wpisu 02312
Serdecznie dziękujemy Państwu za udział w Zgromadzeniu Pomorskiego Oddziału KIDP.
ŚLĄSKI OKIDP
5.03.2018 r. - Zmiany dotyczące Doradztwa podatkowych w przepisach o ochronie danych osobowych po wejściu w życie unijnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) - Banasik Tomasz
7.03.2018 r. - Posiedzenie Zamiejscowego Oddziału Sądu Dyscyplinarnego KIDP
13.03.2018 r. - Szkolenie odwołane - Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców w Polsce od 1.01.2018 r. - Anna Stokłosa
19-20.03.2018 r. - Wdrożenie RODO w Doradztwie Podatkowym - Warsztaty. Dwudniowe warsztaty - Wieczorkiewicz Katarzyna
22.03.2018 r. - Posiedzenie Zarządu Śl. O.KIDP
26.03.2018 r. - Zmiany dotyczące Doradztw podatkowych w przepisach o ochronie danych osobowych po wejściu w życie unijnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO). Częstochowa - Banasik Tomasz, Wieczorkiewicz Katarzyna
27.03.2018 r. - Prawo pracy w praktyce w i połowie 2018 roku - najnowsze stanowiska i interpretacje przepisów, z uwzględnieniem orzecznictwa sądowego
26 lutego 2018 roku odbyło się Zgromadzenia Śląskiego Oddziału KIDP na, którym wybrano członków Zarządu Śląskiego Oddziału KIDP oraz Śląskiego Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego V Kadencji. Skład Zarządu V Kadencji przedstawia się następująco:
Przewodnicząca Zarządu SOKIDP - Marzena Ćwioro
Wiceprzewodniczący Zarządu SOKIDP - Piotr Maciejewski
Wiceprzewodnicząca Zarządu SOKIDP - Wanda Nowak
Wiceprzewodnicząca Zarządu SOKIDP - Iwona Wojsław
Sekretarz SOKIDP - Barbara Rajchman
Skarbnik SOKIDP - Michał Franc
Członek Zarządu SOKIDP - Krzysztof Janas
Członek Zarządu SOKIDP - Hanna Kozub-Głownia
Członek Zarządu SOKIDP - Justyna Siwicka
Skład Śląskiego Oddziału Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego V Kadencji przedstawia się następująco:
1. Zbigniew Błaszczyk, nr wpisu 00129,
2. Wiesław Dobrowolski, nr wpisu 09584,
3. Wiesława Dyszy, nr wpisu 00648,
4. Halina Głośna, nr wpisu 06614,
5. Agata Howaniec, nr wpisu 05425,
6. Edyta Klimek, nr wpisu 07433,
7. Zdzisława Koziara, nr wpisu 03838,
8. Małgorzata Nowak, nr wpisu 05509,
9. Anna Rajwa, nr wpisu 10370.
10. Zbigniew Szmyt, nr wpisu 02609,
11. Dariusz Bam, nr wpisu 07724 - sędzia wybrany podczas V KZDP.
Uprzejmie informujemy, iż 15 marca 2018 r. na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się X Śląski Konkurs Wiedzy o Podatkach, w którym wzięło udział 92 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego.
Śląski Oddział KIDP już po raz kolejny organizuje akcję pomocy w rozliczeniach podatkowych „Doradcy podatkowi niepełnosprawnym”.
Z bezpłatnej pomocy doradców podatkowych przy sporządzaniu zeznań podatkowych za rok 2017 skorzystać będą mogli podatnicy z niepełnosprawnością, jak i osoby, na których utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne. Będą oni mogli uzyskać m.in. niezbędne informacje na temat możliwości skorzystania z odliczeń wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz sposobów udokumentowania tych wydatków. Akcja ta potrwa od 20.03.2018 r. do 26.04.2018 r. Porady udzielane będą pod numerem telefonu 513-152-218.
Wraz z kilkoma Regionami KIDP (Łódzkim, Mazowieckim, Małopolskim i Wielkopolskim) w ramach promocji zawodu podjęliśmy się współtworzenia Internetowego Katalogu Doradców Podatkowych, który jest elektroniczną wizytówką doradcy podatkowego zawierającą dane kancelarii doradcy podatkowego wraz z opisem specjalizacji usług świadczonych przez doradcę podatkowego. Celem katalogu jest ułatwienie dostępu szerokiej grupie potencjalnych klientów do doradców podatkowych.
Przystąpiliśmy do akcji „START BIZNES”, zainicjowanej przez Wielkopolski Oddział KIDP, polegającej na oferowaniu bezpłatnych porad przez doradców podatkowych ze Śląskiego Oddziału KIDP dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Celem akcji jest wspieranie przedsiębiorców przez śląskich doradców podatkowych. Podejmujemy działania na terenie wielu urzędów miast oraz powiatowych urzędów pracy, w których nowy przedsiębiorca zostanie poinformowany o możliwości uzyskania nieodpłatnej porady podatkowej związanej z założeniem własnego biznesu. W powiatowych urzędach pracy w województwie śląskim zostały rozmieszczone tablice informując o zawodzie doradcy podatkowego oraz o akcji Start Biznes. Poniżej przekazujemy informację o miejscach oraz terminach konsultacji:
- Urząd Miasta Katowice, konsultacje w każdy ostatni czwartek miesiąca w godzinach 9.00-12.00 przy ul. Rynek 1 w sali 701 na VII piętrze.
- Powiatowy Urząd Pracy w Jaworznie, ul. Północna 9B, 43-600 Jaworzno, terminy ustalane są każdorazowo.
- Zabrzańskie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości, ul. Powstańców Śląskich 3, 41-800 Zabrze, konsultacje odbywają się w każdy piątek miesiąca 11.00-15.00.
- Miejskie Centrum Kultury w Żywcu, os. 700-lecia 9, klub Akwarium, konsultacje odbywają się w każdą trzecią sobotę miesiąca w godzinach 10.00-12.00.
WARMIŃSKO-MAZURSKI OKIDP
Zgromadzenie Warmińsko-Mazurskiego OKIDP
23 marca 2018 r. w Hotelu Wileńskim w Olsztynie odbyło się Zgromadzenie Warmińsko - Mazurskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych na którym dokonano wyboru członków Zarządu Warmińsko-Mazurskiego Oddziału KIDP V kadencji, członków Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego V Kadencji oraz wybrano kandydata na Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Szkolenia
Zarząd Warmińsko-Mazurskiego Oddziału KIDP 23 marca 2018 r. w Hotelu Wileńskim w Olsztynie zorganizował szkolenie nt. Reformy przepisów ochrony danych osobowych po 24 maja 2018 roku, zmiany związane z wejściem w życie RODO. Wykład poprowadził Tomasz Trzciałkowski.
Konkurs Wiedzy o Podatkach
15 marca 2018 r. w salach Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyła się VIII edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Podatkach dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Patronat honorowy nad Konkursem objął prof. dr hab. Jerzy Kasprzak, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Kurator Oświaty w Olsztynie Krzysztof Marek Nowacki, który zaszczycił nas swoją obecnością podczas konkursu. Laureatami tegorocznego konkursu zostali:
I miejsce - Aleksandra Bludau, Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Iławie
II miejsce - Łukasz Łużyński, Zespół Szkół w Lubawie
III miejsce - Damian Tuszyński, Zespół Szkół w Lubawie
IV miejsce - Zuzanna Kołecka, Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Iławie
V miejsce - Sylwia Pruchniewska, Zespół Szkół w Lubawie
Zwycięzcy konkursu zakwalifikowali się do etapu ogólnopolskiego VIII Konkursu Wiedzy o Podatkach, który odbędzie się 13 kwietnia 2018 roku w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Planowana działalność szkoleniowa
Zarząd Warmińsko-Mazurskiego Oddziału KIDP serdecznie zaprasza Koleżanki i Kolegów na udział w szkoleniach organizowanych w miesiącu kwietniu:
- 9 kwietnia 2018 r. nt. Zatrudnienie cudzoziemców, nowe przepisy i procedury.
- 16 kwietnia 2018 r. nt. Zmiany w prawie pracy.
WIELKOPOLSKI OKIDP
Informacje o działalności Oddziału w marcu 2018 r. oraz plany na kwiecień 2018 r.
Działalność szkoleniowa i integracyjna
W miesiącu marcu odbyły się następujące wydarzenia:
- 8.03.2018 r. (Poznań) Szkolenie „Transakcje kryptowalutowe - wybrane aspekty podatkowe”, Marcelina Szwed-Ziemichód
- 12.03.2018 r. (Poznań) Szkolenie „RODO”, Bartosz Kubista
- 13.03.2018 r. (Poznań) Szkolenie „Zatrudnianie cudzoziemców - nowe przepisy i procedury”, Mariusz Makowski
- 26.03.2018 r. (Poznań) Szkolenie „Zmiany w przepisach dotyczących zatrudniania i wynagradzania osób niepełnosprawnych”, Adam Hadław
- 29.03.2018 r. (Poznań) Klub Doradcy Podatkowego.
W miesiącu kwietniu zaplanowano następujące szkolenia:
- 16.04.2018 r. (Ostrów Wielkopolski) Szkolenie „RODO”, Bartosz Kubista
- 26.04.2018 r. (Poznań) Klub Doradcy Podatkowego.
Przypominamy o trwających przygotowaniach do organizacji X Spływu Kajakowego Doradców Podatkowych, który odbędzie się w Darłowie w dniach 8-10.06.2018 r. Szczegóły wkrótce!
Promocja zawodu
Konsultacje doradców podatkowych i księgowych
Wielkopolski Oddział KIDP wraz ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu organizują cykl wspólnych bezpłatnych konsultacji z zakresu podatków, które będą prowadzone przez doradców podatkowych dla członków Stowarzyszenia Księgowych oraz bezpłatnych konsultacji z zakresu rachunkowości, które będą prowadzone przez księgowych dla Członków Wielkopolskiego Oddziału KIDP. Konsultacje służyć mają wymianie informacji, doświadczeń i wiedzy związanej z pracą doradców podatkowych oraz księgowych, a także promocji zawodu.
10.04.2018 r. - odbędzie się dyżur doradców podatkowych dla księgowych
24.04.2018 r. - odbędzie się dyżur księgowych dla doradców podatkowych
Konsultacje odbywają się w siedzibie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu przy ul. Ziębickiej 18 w godz. 15.00-17.00. Zainteresowanych doradców podatkowych pełnieniem konsultacji prosimy o zgłaszanie się na e-mail: wielkopolski@kidp.pl
Dyżury doradców podatkowych w Urzędach Miasta, Urzędach Gminy oraz w innych instytucjach.
Od 2015 r. organizowany jest cykl bezpłatnych dyżurów doradców podatkowych w Urzędach Miasta oraz w Urzędach Gminy, a także w innych instytucjach w Wielkopolsce. Dyżury polegają na udzielaniu bezpłatnych porad podatkowo-prawnych podmiotom rozpoczynającym działalność gospodarczą.Dyżury odbywają się między innymi w Mosinie, Ostrowie Wielkopolskim, Poznaniu, Przygodzicach, Rychwale, Stęszewie oraz Tarnowie Podgórnym. Zainteresowanych doradców podatkowych pełnieniem dyżurów prosimy o zgłaszanie się na e-mail: wielkopolski@kidp.pl
Współpraca z Uczelniami oraz kołami studenckimi
Wielkopolski Oddział KIDP realizując strategię promocji zawodu doradcy podatkowego, aktywne wspieranie oraz edukację studentów, a także propagowanie wiedzy prawno-podatkowej współpracuje z Uczelniami wyższymi takimi jak Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, a także ze studenckimi stowarzyszeniami i kołami naukowymi między innymi z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Poznań, Studenckim Kołem Naukowym Finansów Przedsiębiorstw „Kapitał” oraz z Kołem Naukowym Prawa Finansowego „Pecunia”.
W ramach wieloletniej współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Poznań od marca do maja 2018 r. wspólnie realizowane są trzy projekty. W dniach 19-21.03.2018 r. odbyły się Ogólnopolskie Dni Praktyk Prawniczych. W kwietniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawa Nieruchomości: Prawo w przestrzeni biznesu” natomiast w maju Dni Prawnika.
XV edycja Konkursu o tytuł Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości
Wielkopolski Oddział KIDP kolejny raz włączył się w roli partnera do XV edycji Konkursu o tytuł Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości. Organizatorem Konkursu jest Prezydent Miasta Poznania oraz Starosta Poznański. Głównym celem Konkursu jest pomaganie wyróżniającym się przedsiębiorstwom, zaliczanym do sektora MSP oraz STARTUP w budowaniu trwałej pozycji na rynku poprzez stwarzanie możliwości prezentowania ich oferty szerokiemu gronu partnerów i potencjalnych klientów, a także promocja oraz rozpowszechnienie udanych wdrożeń innowacyjnych produktów, usług czy technologii.
Wielkopolski Oddział KIDP wpisując się w strategię public relations KIDP promuje wizerunek doradcy podatkowego jako partnera biznesowego przedsiębiorcy.
Akcja Start Biznes
Ogólnopolska akcja zainicjowana przez Wielkopolski Oddział KIDP mająca na celu wsparcie przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą, podniesienie świadomości prawno-podatkowej podatników, a także promowanie usług świadczonych przez doradców podatkowych.
Zachęcamy wszystkich doradców podatkowych do wzięcia udziału w akcji Start Biznes. Szczegóły dotyczące akcji na www.startbiznesdp.pl
III edycja Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską z zakresu prawa podatkowego „Tax Master” w latach 2017/2018
Realizując działania związane z propagowaniem zawodu doradcy podatkowego w środowiskach akademickich oraz rozpowszechnianiem wiedzy o podatkach, Wielkopolski Oddział KIDP postanowił zorganizować kolejną, III edycję Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską z zakresu prawa podatkowego „Tax Master” w latach 2017/2018. Konkurs skierowany jest do absolwentów uczelni wyższych z Wielkopolski, których praca magisterska poświęcona jest ściśle zagadnieniom podatkowym.
Internetowy Katalog Doradców Podatkowych
Wielkopolski Oddział KIDP we współpracy z innymi Regionami KIDP podjął się współtworzenia Internetowego Katalogu Doradców Podatkowych, który jest elektroniczną wizytówką doradcy podatkowego zawierającą dane kancelarii doradcy podatkowego wraz z opisem specjalizacji usług świadczonych przez kancelarię. Celem katalogu jest ułatwienie dostępu szerokiej grupie podatników do doradców podatkowych oraz zasięgnięcie wiedzy o zawodzie. Katalog to szybki sposób zapoznania się z informacjami dotyczącymi doradcy podatkowego.
Serdecznie zapraszamy doradców do przyłączenia się do Internetowego Katalogu Doradców Podatkowych www.twojdoradcapodatkowy.info.
Pozostałe informacje
Zgromadzenie Wielkopolskiego Oddziału KIDP
Uprzejmie informujemy, że Zgromadzenie Wielkopolskiego Oddziału KIDP odbędzie się 9.04.2018 r. w World Trade Center przy ul. Bukowskiej 12 w Poznaniu. W godz. 09.00-10.30 odbędzie się rejestracja doradców podatkowych, natomiast o godz. 10.30 nastąpi otwarcie Zgromadzenia Wielkopolskiego Oddziału KIDP. Dla doradców podatkowych został zapewniony bezpłatny parking na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (wjazd od ul. Śniadeckich na hasło „KIDP”).
Chcesz wiedzieć więcej o działaniach Wielkopolskiego Oddziału KIDP:
- skontaktuj się z Biurem Oddziału, e-mail: wielkopolski@kidp.pl, tel. 61 843 42 55
- wejdź na stronę Oddziału www.wielkopolski.kidp.pl
- odwiedź Facebook’a Oddziału www.facebook.com/WOKIDP oraz dołącz do grupy zamkniętej „Doradcy Podatkowi”
PRACE LEGISLACYJNE
PRACE LEGISLACYJNE
Na platformie „Konsultowane akty prawne” zostały zamieszczone kolejne projekty aktów prawnych, przekazanych do zaopiniowania Krajowej Radzie Doradców Podatkowych.
Poselski projekt ustawy o sołtysach i radach sołeckich oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Szczegóły
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. Szczegóły
PODATKI W PRAKTYCE
NAJNOWSZE ZMIANY W PRZEPISACH
Zmiany w CIT i PIT
20 marca minął termin wpłaty zaliczek na podatek dochodowy za luty. Po raz kolejny trzeba będzie zastosować przepisy, o których wszyscy wiedzą, że są złe i będą zmienione. Na poprawę ustawy trzeba jeszcze poczekać. Szczegóły
Rozporządzenie o kasach fiskalnych do zmiany
Przepisy grudniowego rozporządzenia o kasach rejestrujących zobowiązywały kantory do wystawiania paragonów fiskalnych od kwietnia 2018 r. Przepisy zostaną teraz jednak zmienione. Szczegóły
Znamy projekt zmian w ustawie o VAT
Co najmniej 14 zmian zostanie wprowadzonych do przepisów ustawy o VAT. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się właśnie ich projekt. Szczegóły
Będę nowe deklaracje dla potrzeb VAT
Od lipca 2018 r. będą obowiązywały zmienione formularze deklaracji VAT. Szczegóły
Czy doradcy podatkowi będą musieli ujawniać unikanie opodatkowania przez swoich klientów
Rada UE osiągnęła porozumienie w sprawie zmian w dyrektywie w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania, które mają rozwiązać problem agresywnego transgranicznego planowania podatkowego. Projekt dyrektywy jest ostatnim z szeregu środków mających na celu zapobieganie unikaniu opodatkowania osób prawnych. Szczegóły
Jest już projekt otwierający granice stref ekonomicznych
Rząd chce całkowicie zrezygnować z ograniczeń terytorialnych przy stosowaniu zwolnień podatkowych w nowej formule specjalnych stref ekonomicznych, a decyzja o zwolnieniu z podatku dochodowego wydawana będzie standardowo na 10 -15 lat. Szczegóły
Wkrótce kolejne zmiany w podatkach?
Nowa definicja małego podatnika, zaliczanie do kosztów podatkowych pracy małżonka, zmiana zasad rozliczania ulgi na złe długi w VAT - to tylko niektóre planowane zmiany ogłoszone właśnie przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Szczegóły
NAJNOWSZE ORZECZNICTWO
NSA: rygor natychmiastowej wykonalności przed upływem przedawnienia
Okres krótszy niż trzymiesięczny do upływu terminu przedawnienia wystarczy, aby organy mogły nadać decyzji rygor natychmiastowej wykonalności - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Szczegóły
NSA: przekształcenie podmiotu nie zawsze oznacza sukcesję generalną
Podatnik przekształcający się z jednoosobowego przedsiębiorstwa w spółkę prawa handlowego skorzysta po raz drugi z ulgi na kasy fiskalne - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Szczegóły
NSA: termin nabycia lokalu liczy się od daty wpisu do księgi wieczystej
Skuteczne nabycie lokalu ma miejsce wtedy, gdy kumulatywnie dojdzie do zawarcia umowy w formie aktu notarialnego i dokonania wpisu do księgi wieczystej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Szczegóły
NSA: bieg terminu przedawnienia nie zawsze przerwie egzekucja
Pobranie nienależnego podatku nie może powodować przerwania biegu terminu przedawnienia - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Szczegóły
NSA: karta podatkowa nie dla wszystkich usług budowlanych
Usług budowlanych, które mają charakter usług deweloperskich, nie można rozliczyć w formie karty podatkowej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Szczegóły
NSA: zmiana interpretacji zawsze z uzasadnieniem
Fiskus, dokonując zmiany interpretacji indywidualnej, nawet na korzyść podatnika, zawsze musi uzasadnić samą zmianę, jak i przyjęte stanowisko - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Szczegóły
NSA: przechowywanie komórek macierzystych nie jest usługą medyczną
Bank komórek macierzystych przechowuje komórki, co nie stanowi realizacji celów medycznych, dopiero ich późniejsze wykorzystanie wpisuje się w cele terapeutyczne i profilaktyczne - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Szczegóły
NSA: dzieła lepiej tworzyć samemu niż z kimś
Jeśli podatnik tworzy programy komputerowe z pomocą osób trzecich, to musi udowodnić swój wkład twórczy, aby móc zastosować 8-proc. stawkę VAT na jego sprzedaż - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Szczegóły
NAJNOWSZE INTERPRETACJE
Ślub dziecka pozbawi rodziców ulgi
Odliczenie nie przysługuje od miesiąca, w którym dziecko wstąpiło w związek małżeński. Fakt, że jest ono niepełnosprawne i mieszka z rodzicami nie jest warunkiem wystarczającym, aby móc skorzystać z ulgi prorodzinnej. Szczegóły
Dla VAT wstęp na salę taneczną to jeszcze nie taniec
Od kwietnia zmieniają się przepisy dot. kas fiskalnych. Sprzedaż biletów wstępu m.in. do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki i sale taneczne - bez względu na wysokość obrotu - będzie musiała być potwierdzona paragonem. Okazuje się, że inaczej będzie traktowane wejście na salę taneczną, a inaczej lekcja tańca w tej sali. Szczegóły
KOMENTARZ PODATKOWY
Konwencja Wielostronna - wpływ na umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarte przez Polskę
W artykule dokonano analizy możliwego wpływu Konwencji Wielostronnej implementującej środki traktatowego prawa podatkowego, mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku, sporządzonej w Paryżu 24.11.2016 r. Ponieważ jednym z sygnatariuszy Konwencji jest Polska, przybliżone zostaną najistotniejsze elementy Konwencji oraz proponowane zmiany do umów podatkowych, uwzględniając ich wpływ na umowy zawarte przez Polskę. Szczegóły
PYTANIA I ODPOWIEDZI
Czynny podatnik VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje zakupu usług transportu międzynarodowego osób (bilety lotnicze), usług hotelowych, opłat parkingowych i najmu samochodu w kraju oraz na terenie UE i poza terytorium UE, związanego ze świadczeniem usług informatycznych dla podmiotu zagranicznego będącego zarejestrowanym podatnikiem VAT-UE. Podatnik działa w oparciu o zawartą stałą umowę współpracy z Kontrahent UE za uzgodnionym comiesięcznym wynagrodzeniem. Dodatkowo na podstawie warunków umowy Podatnik obciąża Kontrahenta UE ww. kosztami podróży na podstawie faktury z zachowaniem reguły wynikającej z art. 28b ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u. tj. „reverse charge”. Kontrahent UE wymaga jednak, aby na fakturze Podatnik dokładnie wskazał usługę główną z umownym wynagrodzeniem oraz osobno wykazał koszty podróży, którymi obciąża Kontrahenta UE ze wskazaniem kwot.
Czy takie sztuczne oddzielenie na fakturze wystawionej przez Podatnika kosztów podróży kwalifikuje to jako refakturowanie kosztów będących osobnym świadczeniem usług (art. 29a u.p.t.u.), co do których nie będzie można zastosować reguły reverse charge w celu przerzucenia obowiązku podatkowego na Kontrahenta UE?
A tym samym powstaje obowiązek opodatkowania tej usługi przez Podatnika w kraju lub poza terytorium kraju zgodnie z miejscem powstania obowiązku podatkowego w rozumieniu u.p.t.u.? Odpowiedź i uzasadnienie
Podatnik w lutym otrzymał fakturę od firmy leasingowej za miesięczną ratę. Faktura wystawiona w lutym, a data sprzedaży marzec. W tym samym terminie otrzymał fakturę korygującą zwiększającą do poprzedniej faktury, data wystawienia luty, a data sprzedaży marzec.
Kiedy może odliczyć podatek VAT z obu faktur, w lutym czy w marcu? Odpowiedź i uzasadnienie