e-Biuletyn/3/2017, numer (3), 29.03.2017

e-Biuletyn/3/2017, numer (3), 29.03.2017
Z ŻYCIA SAMORZĄDU
Szanowni Państwo,

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym numerem e-Biuletynu. Serdecznie zachęcamy do śledzenia naszych bieżących wydarzeń na stronie internetowej KIDP oraz odwiedzenia i polubienia Krajowej Izby Doradców Podatkowych na portalu społecznościowym facebook.

Redakcja e-Biuletynu

AKTUALNOŚCI Z KRAJOWEJ RADY DORADCÓW PODATKOWYCH

Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza na 130 konferencję podatkową Szczegóły

Przewodnicząca KRDP w „Debacie Jedynki” Polskiego Radia Szczegóły

Wiceprzewodniczący KRDP o zeznaniach rocznych w Polskim Radio 24 Szczegóły

Zmiany zasad wydawania interpretacji indywidualnych od 1.03.2017 r. Szczegóły

Polska Agencja Prasowa opublikowała Depeszę „Doradcy podatkowi przed sądami administracyjnymi” Szczegóły

Podatek VAT w całej UE jest w okresie schyłkowym - twierdzą eksperci KIDP Szczegóły

Wiceprzewodniczący KRDP w Polskim Radiu 24 o nietypowych ulgach podatkowych Szczegóły


Prestiżowe studia podatkowe dla Lidera Księgowości 2017!

REJESTRACJA TYLKO DO KOŃCA MARCA!

Jeszcze można wziąć udział w ogólnopolskim konkursie LIDER KSIĘGOWOŚCI 2017, którego celem jest wyłonienie najlepszych merytorycznie księgowych i pokazanie nowoczesnego oblicza działów księgowości i biur rachunkowych. Nagrodą główną w szóstej edycji konkursu są podatkowe studia podyplomowe na Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska S.A. już po raz szósty zaprasza wszystkie osoby fizyczne, które zawodowo są związane z dziedziną rachunkowości i podatków, księgowych, księgowych małych i dużych firm oraz biur rachunkowych do walki o prestiżowy tytuł LIDERA KSIĘGOWOŚCI 2017.

Patronat Honorowy nad VI edycją konkursu objęły:
- Krajowa Izba Doradców Podatkowych
- Stowarzyszenie Księgowych w Polsce
- Krajowa Izba Biegłych Rewidentów
- Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej

Pierwszy etap konkursu, w którym uczestnicy rozwiązują test sprawdzający wiedzę teoretyczną z zakresu rachunkowości, podatków i prawa pracy, trwa do końca marca 2017 r.

100 uczestników, którzy otrzymają największą liczbę punktów, zostanie zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu. W czasie jego trwania uczestnicy będą musieli rozwiązać zadanie sytuacyjne. Zadanie zostanie udostępnione nie wcześniej niż 1 kwietnia 2017 r. Ten etap konkursu będzie trwał do 31 maja 2017 r.

Wyłącznie 10 najlepszych graczy dotrze do ostatniego - trzeciego etapu. Finaliści konkursu spotkają się na indywidualnych rozmowach z Jury konkursu, które wyłoni zwycięzcę konkursu. Rozmowy z Jury odbędą się przed uroczystą Galą Finałową, która będzie mieć miejsce w czerwcu 2017 r.

Wszystkie szczegóły organizacyjne oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie http://liderksiegowosci.pl/

REGIONALNE ODDZIAŁY IZBY INFORMUJĄ...

DOLNOŚLĄSKI OKIDP

Działalność szkoleniowa i integracyjna
6 marca 2017 - Bolesławiec: „Zmiany w prawie pracy - 2017” - wykładowca Jarosław Uhornicki
23 marca 2017 - Wrocław: Opodatkowanie dochodów transgranicznych - obcokrajowcy w Polsce, Polacy za granicą - wykładowca: Marcin Grześkowiak - doradca podatkowy.

Wydarzenia
W ramach projektu „Edukacja prawna młodzieży” 3 marca 2017 odbyły się lekcje z prawa podatkowego dla klas z profilem ekonomicznym we wskazanym przez koordynatora akcji Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA Oddział we Wrocławiu Liceum Ogólnokształcącym nr XXX przy ul. Nowodworskiej 70. Zajęcia poprowadziła doradca podatkowy Danuta Bącler

7 marca 2017 r. odbyła się we Wrocławiu konferencja drugiej edycji cyklu konferencji „Rozliczenia w firmie. Zarządzanie dokumentacją i zmiany w podatkach” organizowanych przez My Company Polska, której patronat objęła Krajowa Izba Doradców Podatkowych. Zaproszeni eksperci zaprezentowali i przybliżyli przedsiębiorcom wiedzę, jak sobie radzić w gąszczu informacji na temat rozliczeń dla przedsiębiorców (w tym CIT, PIT i VAT). Przedstawili też główne zagrożenia, jakie mogą wynikać z nieprawidłowej interpretacji przepisów oraz podpowiedzieli, gdzie szukać oszczędności i jak powinna wyglądać prawidłowa optymalizacja kosztów. Dolnośląski Oddział KIDP wsparł tę konferencję wskazaniem wykładowcy w zakresie VAT oraz obecnością doradców podatkowych.

O nowych obowiązkach i wymogach rejestracyjnych dla podatników VAT, do jakich towarów będzie trzeba stosować odwrotne obciążenie VAT i jakie się z tym wiążą problemy oraz o nowych obowiązkach w VAT dla przedsiębiorców (likwidacja deklaracji kwartalnych, obowiązek składania deklaracji w formie elektronicznej, zwroty VAT) mówił doradca podatkowy Sebastian Ząbczyk.

O sankcjach i zasadach zwrotu podatku VAT, podstawowe informacje związane z obniżeniem stawki CIT z 19 do 15-proc. (dla kogo?, Czy opłaca się przechodzić z PIT na CIT?, Czy warto dzielić spółki na mniejsze, aby skorzystać z niższego CIT?) oraz jak uniknąć negatywnych konsekwencji podatkowych związanych z płatnościami gotówkowymi (powyżej 15 tys. zł, jak traktować zaliczki, bartery i kompensaty należności - mówili doradcy podatkowi: Anna Ganczarska oraz Wojciech Kosarzecki,

13 marca 2017 roku spotkał się zespół DO KIDP do spraw zmian prawa wewnątrzkorporacyjnego. W trakcie dyskusji identyfikowano cztery podstawowe obszary w ramach dyskusji o zmianach w statucie i wypełniania tych obszarów szczegółowymi propozycjami.
- sposób wyboru do władz krajowych i regionalnych
- wygaśnięcie mandatu i uzupełnianie składów organów
- Regiony jako organy Izby
- zasady finansowania

W dniu 16 marca 2017 r. w Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej we Wrocławiu odbył się finał VII Dolnośląskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach, organizowanego pod honorowym patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Pani poseł Lidii Geringer de Oedenberg, KRDP Warszawa, Wyższej Szkoły Handlowej, Zarządu InsERT S.A.

W etapie regionalnym konkursu wzięło udział 34 uczniów szkół ponadgimnazjalnych Dolnego Śląska, 15 najlepszych uczniów zakwalifikowało się do ścisłego finału. Laureatami konkursu zostali:
I miejsce: Oktawian Stefaniak, Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Bogatyni, ul. II Armii Wojska Polskiego 5, 59-920 Bogatynia (opiekun: Joanna Wąsowska-Zając)
II miejsce: Wiktoria Szczepańska, I Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego w Bolesławcu, ul. H.W. Tyrankiewiczów 11, 59-700 Bolesławiec (opiekun: Anna Tarnachowicz)
III miejsce: Aleksandra Tyczyńska, Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Miliczu, ul. Trzebnicka 4, 56-300 Milicz (opiekun: Krystyna Dutkowiak)
IV miejsce: Klaudia Mazurkiewicz, Zespół Szkół Ekonomiczno - Turystycznych im. Unii Europejskiej w Jeleniej Górze, ul. Piłsudskiego 27, 58-500 Jelenia Góra (opiekunowie: Danuta Adamowicz, Anna Drozd)
V miejsce: Paulina Mazurkiewicz, Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości w Kłodzku, ul. Szkolna 8, 57-300 Kłodzko (opiekun: Ryszard Klimaszewski)

Nagrody rzeczowe dla laureatów konkursu oraz upominki dla finalistów i ich opiekunów ufundowała firma InsERT S.A. Dodatkowo dwie nagrody specjalne dla zwycięzców ufundowali:
- Pani Poseł Lidia Geringer de Oedenberg ufundowała dla laureata konkursu oraz opiekuna wizytę studyjną w Parlamencie Europejskim w Brukseli w dniach 25-28 czerwca 2017 r.
- Wyższa Szkoła Handlowa we Wrocławiu ufundowała roczne stypendium na studiach na tej uczelni.

KUJAWSKO-POMORSKI OKIDP

Działalność szkoleniowa
Zarząd Kujawsko-Pomorskiego Oddziału KIDP, realizując zadania statutowe, prowadzi przede wszystkim działalność szkoleniową. W marcu 2017 r. zrealizowano szkolenia:
1) 1.03.2017 r. - „Podatek dochodowy od osób prawnych i fizycznych oraz podatek od towarów i usług - z uwzględnieniem zmian od 1 stycznia 2017 r.” Prelegent: Tomasz Wojewoda
2) 6.03.2017 r. - „Zmiany w Prawie Pracy 2017 roku” Prelegent: Rafał Andrzejewski
3) 8.03.2017 r. - „Zmiany w VAT w 2017 r.” Prelegent: Adam Bartosiewicz
4. 22.03.2017 r. - „Dokumenty elektroniczne w praktyce doradcy podatkowego” Prelegent: Marek Kwietko-Bębnowski

Poruszone w nich zostały następujące kwestie:
- Jednolity Plik Kontrolny
- Klauzula nadużycia prawa w ustawie o VAT
- Nowe zasady rozliczania należnego podatku VAT
- Orzecznictwo sądów administracyjnych oraz Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości
- Najważniejsze zmiany zaistniałe w roku 2016 r. i planowane na 2017 r. w zakresie podatków: PIT, CIT i VAT
- Zmiany w umowach zlecenia i umów o świadczenie usług
- Najważniejsze zagadnienia dot. czasu pracy, ewidencjonowanie godzin
- Zmiana w przepisach dotyczących ochrony pracy kobiet w ciąży i karmiących
- Świadectwo pracy - najnowsze zasady
- Uprawnienia PIP
- Kolejne ułatwienia dla pracodawców
- Przetwarzanie danych osobowych w kadrach
- Pełnomocnictwo szczególne i ogólne od 1 lipca 2016 r.
- Epuap i pisma elektroniczne w teorii i praktyce aparatu skarbowego

Szkolenia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem doradców podatkowych z regionu kujawsko-pomorskiego jak i doradców z sąsiednich województw.

Promocja zawodu
Wzorem ubiegłych miesięcy zachęcamy doradców podatkowych naszego regionu, do przyłączenia się do akcji wspierania przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą pod hasłem „Start Biznes”. Jest to przedsięwzięcie edukacyjne, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o podatkach wśród przedstawicieli małego i średniego biznesu. W ramach akcji przewidziana jest nieodpłatna pomoc początkującym biznesmenom w założeniu firmy, wyborze najkorzystniejszej formy opodatkowania, wskazaniu konsekwencji podatkowych zawieranych umów i wielu innych zagadnieniach, które pojawiają się przy zakładaniu firmy.

Kujawsko-Pomorski Oddział KIDP objął honorowy patronat nad Ogólnopolską Konferencją Naukową pod tytułem „III Ogólnopolskie Studenckie Forum Podatkowe” oraz VI już edycją „Ogólnopolskiego Konkursu na Glosę do wyroku w sprawie podatkowej”. Organizatorami wydarzeń są Studenckie Koło Naukowe Prawa Podatkowego, które działa przy katedrze Prawa Finansów Publicznych oraz Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici. Konkurs na glosę kierowany jest do studentów Wydziałów Prawa i Administracji w całym kraju. Zarząd dla laureata konkursu ufundował nagrodę finansową. Wręczenie nagród odbędzie się podczas Konferencji w dniu 8 kwietnia 2017 r. adresowanej w szczególności do studentów i doktorantów z całej Polski oraz prelegentów z większości polskich ośrodków naukowych. Podczas konferencji poruszane będą bieżące kontrowersje z zakresu podatku PIT, CIT oraz VAT.

LUBUSKI OKIDP

Szkolenia
W miesiącu marcu br. Lubuski Oddział KIDP zorganizował trzy szkolenia:
- w dniach 02-03 marca 2017 roku szkolenie warsztatowe z cen transakcyjnych, które poprowadził doradca podatkowy Jakub Gierszewski,
- w dniu 24 marca 2017 roku szkolenie z podatku VAT przeprowadzone przez Pana Krzysztofa Woźniaka, które objęło swoim zakresem m.in.: transakcje trójstronne oraz transakcje łańcuchowe, odwrotne obciążenie, VAT w rolnictwie, miejsce świadczenia usług w transporcie osób i transporcie towarów. Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony doradców podatkowych.
- w dniach 30-31 marca 2017 roku szkolenie z Ordynacji podatkowej, które zgodził się przeprowadzić nasz kolega Sławomir Zieleń.

II Lubuski Konkurs Wiedzy o Podatkach
Dnia 16 marca 2017 roku odbył się II etap II Lubuskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach, który został objęty honorowym patronatem przez Lubuskiego Kuratora Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim oraz patronatem medialnym przez Gazetę Lubuską. Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu były „Podatki samorządowe - definicja, klasyfikacja i rola”. W II etapie Konkursu, który składał się z części pisemnej oraz części ustnej, udział wzięło 13 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych województwa lubuskiego. Laureatami tegorocznego konkursu zostali:
- Wojciech Sikora z I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Dembowskiego w Zielonej Górze (I miejsce),
- Emilian Rusiniak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Świebodzinie (II miejsce),
- Paweł Potaniec z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kostrzynie nad Odrą (III miejsce).

Zwycięzcy konkursu zakwalifikowali się do etapu ogólnopolskiego, który odbędzie się dnia 7 kwietnia 2017 roku w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

ŁÓDZKI OKIDP

Promocja zawodu doradcy podatkowego
16 marca 2017 roku się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi odbył się II etap Piątego Łódzkiego Konkursu Wiedzy o Podatkach pod honorowym patronatem Łódzkiego Kuratora Oświaty, Dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz firmy Plagiat.pl.

Tematem przewodnim Konkursu były „PODATKI SAMORZĄDOWE - DEFINICJA, KLASYFIKACJA I ROLA”. Uczniowie zmierzyli się również z zagadnieniami dotyczącymi innych podatków oraz Ustawy o doradztwie podatkowym wraz z rozporządzeniami.

Trzymamy kciuki za ośmiu finalistów zakwalifikowanych do etapu Ogólnopolskiego, którzy 7 kwietnia 2017 r. będą reprezentować region łódzki w Katowicach!

Działalność szkoleniowa
Od stycznia 2017 r. w Łódzkim Oddziale KIDP odbyły się następujące szkolenia:
- 10 stycznia 2017 r. „Zamknięcie roczne ksiąg rachunkowych. Sprawozdanie finansowe”- prowadząca: dr Agnieszka Wencel
- 22 lutego 2017 r. „Ceny transferowe - aktualne problemy” - prowadzący: Jakub Gierszewski
- 27 lutego 2017 r. „Podatek dochodowy od osób prawnych i fizycznych - z uwzględnieniem zmian od 1 stycznia 2017 r.” - wykładowca: Tomasz Wojewoda
- 1 marca 2017 r. „Nowe zasady kontroli przestrzegania przepisów prawa podatkowego w 2017. Kontrola celno - skarbowa i podatkowa przedsiębiorców” - wykładowca: dr Dariusz Strzelec
- 10 marca 2017 r. „Podatek VAT- aktualne problemy” - wykładowca: Zdzisław Modzelewski

MAŁOPOLSKI OKIDP

W dniach 13-14 marca w Małopolskim Oddziale KIDP odbyły się warsztaty „Ceny transferowe i dokumentacja podmiotów powiązanych”.
W dniu 23 marca 2017 r. w ramach „spotkania czwartkowego” odbyły się warsztaty „Ciekawa sprawa podatkowa: Podatnik wobec zarzutu fikcyjności transakcji. Zachowanie należytej staranności. Przykłady praktyczne”, które poprowadził doradca podatkowy p. Wiesław Ostręga.

W kwietniu zaplanowano następujące szkolenia i warsztaty:
- 4 kwietnia szkolenie „Rozliczanie podatku u źródła. Zasady opodatkowania dochodów osiąganych z zagranicy”, które poprowadzi p. Szymon Wilga,
- 26 kwietnia warsztaty „Procedury przy kontroli podatkowej, postępowaniu kontrolnym i postępowaniu przed sądem administracyjnym, które poprowadzi p. Piotr Jańczak.

W dniach 27 lutego-3 marca br. odbyła się bezpłatna akcja pod hasłem „Doradcy Podatkowi pomagają osobom z niepełnosprawnością wypełnić PIT za 2016 r.”. Celem akcji była pomoc osobom z niepełnosprawnością w wypełnianiu zeznań rocznych. Akcja miała charakter i formę „Drzwi otwartych” (pomoc non-profit udzielana przez doradców podatkowych osobom zainteresowanym bezpośrednio w kancelariach doradców podatkowych). Dodatkowo w dniu 2 marca doradcy pełnili dyżur w jednym z największych Domów Pomocy Społecznej w Krakowie.

W dniu 3 marca br. w siedzibie Izby Administracji Skarbowej w Krakowie odbyła się konferencja dot. wdrożenia Krajowej Administracji Skarbowej. W konferencji uczestniczył Pan Tadeusz Gibas Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie, Pan Bogusław Płonka Naczelnik Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie, Pan Jarosław Chłoń Zastępca Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie nadzorujący Pion Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej, Pan Tomasz Kierski Oficer Prasowy Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie oraz Pan Konrad Zawada Rzecznik Prasowy Izby Administracji Skarbowej w Krakowie. Podczas konferencji została przedstawiona prezentacja multimedialna dot. wdrażanej reformy służb skarbowych. Na powyższe spotkanie zostali zaproszeni przedstawicieli małopolskich mediów jak również organizacji, które zrzeszają przedsiębiorców. Małopolski Oddział KIDP reprezentował Pan Andrzej Bazarnik Przewodniczący Zarządu MOKIDP.

W dniu 22 marca br. w siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie odbyło się spotkanie w sprawie zawarcia regionalnego porozumienia samorządów zaufania publicznego. W trakcie spotkania dyskutowano nad projektem porozumienia powołującego Małopolskie Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego. Z ramienia Zarządu MOKIDP w powyższym spotkaniu uczestniczył Pan Zygmunt Tabisz Wiceprzewodniczący Zarządu.

W dniu 24 marca br. przedstawiciele Zarządu MOKIDP uczestniczyli w spotkaniu Zarządów Regionalnych Oddziałów KIDP, które odbyło się w Łodzi. Celem spotkania była współpraca i wymiana doświadczeń pomiędzy RO KIDP w tematyce promocji zawodu doradcy podatkowego jak również omówienie zagadnień z zakresu ochrony zawodu doradcy podatkowego, zmian w prawie wewnątrzkorporacyjnym oraz przyszłości zawodu doradcy podatkowego.

Trwa akcja Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych przy współpracy Urzędu Miasta Krakowa oraz Urzędu Miasta Tarnowa polegająca na udzielaniu informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą. Akcja polega na pełnieniu przez doradców podatkowych stałych dyżurów na terenie w/w Urzędów (w pierwszy oraz ostatni poniedziałek każdego miesiąca w godz. od 9.00 do 13.00 w UMK przy ul. Wielickiej 28a oraz w każdy pierwszy i ostatni dzień roboczy miesiąca w UMT przy ul. Nowej 4). Podczas dyżurów zainteresowani podatnicy mogą bezpłatnie uzyskać informacje na tematy związane z zakładaniem działalności gospodarczej.

Małopolski Oddział KIDP przystąpił do Akcji START BIZNES. Akcja polega na świadczeniu usług doradztwa podatkowego przez doradców podatkowych a także spółki doradztwa podatkowego dla osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Akcja ma na celu wspieranie przedsiębiorców przez doradców podatkowych. Usługa doradztwa podatkowego, która będzie świadczona w ramach programu START BIZNES będzie obejmować jednorazową poradę podatkową, dotyczącą optymalizacji przy wyborze formy opodatkowania przez osobę, która rozpoczyna działalność gospodarczą. Przedsiębiorca nie będzie ponosił kosztów takiej jednorazowej porady. Zapraszamy do włączenia się w w/w akcję.
Zapraszamy do odwiedzania profilu Małopolskiego Oddziału KIDP na portalu społecznościowym Facebook www.facebook.com/malopolskioddzialkidp.

OPOLSKI OKIDP

Zarząd kontynuował działania mające na celu rozpropagowanie zawodu doradcy podatkowego i akcji START BIZNES na Opolszczyźnie. W związku z powyższym do dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu zostało wysłane pismo z prośbą o spotkanie poświęcone rozpropagowaniu akcji. Pismo z taką prośbą zostało również przesłane do dyrektora Oddziału Regionalnego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W piśmie tym Zarząd zobowiązał się do oddelegowania wybranych doradców do udziału w spotkaniach z rolnikami, którym zostałyby przedstawione informacje z zakresu form prowadzenia własnej działalności.

Ponadto doradcy podatkowi z województwa opolskiego zaangażowali się - wzorem lat ubiegłych - w akcję „PIT 2016: DORADCY PODATKOWI OSOBOM Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ”. Akcja trwać będzie od 27.03. do 31.03. br., w godz. 10:00-15: 00. Dodatkowo na dzień 27.03. planowany jest dzień otwarty, kiedy to poradę będzie można uzyskać przychodząc do wybranej Kancelarii doradcy podatkowego. Pisma z prośbą o rozpropagowanie akcji zostały przesłane do redaktora naczelnego Nowej Trybuny Opolskiej, Prezesa Zarządu Polskiego Radia Regionalnej Rozgłośni w Opolu RADIO OPOLE S.A oraz do Dyrektora TVP 3 Opole.

W dniu 23.02. Przewodniczący Zarządu OOKIDP Mieczysław Sałatyński
przeprowadził - w ramach współpracy z Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości Uniwersytetu Opolskiego - wykład dla studentów na tematy związane z podatkowymi aspektami działalności gospodarczej.

Ponadto w dniu 14.03. Przewodniczący Zarządu OOKIDP Mieczysław Sałatyński wziął udział - w ramach podpisanego Opolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego - w spotkaniu, podczas którego odbyła się dyskusja dotycząca działalności Rzeczników Odpowiedzialności Zawodowej i Sądów Dyscyplinarnych.

Działalność szkoleniowa
Zarząd OOKIDP realizując zadania statutowe zorganizował w dniu 28.02.2017 szkolenie kierowane do doradców podatkowych oraz pracowników kancelarii i biur rachunkowych na temat: „Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce i delegowanie pracowników”. Wykład poprowadził Paweł Ziółkowski.

Kreowanie wizerunku
W dniu 15.03. w Urzędzie Skarbowym w Nysie odbyło się spotkanie przedstawicieli tegoż Urzędu z doradcami i przedsiębiorcami. Spotkanie
dotyczyło Krajowej Administracji Skarbowej.

PODKARPACKI OKIDP

Szkolenia
Zapraszamy do udziały w szkoleniach organizowanych przez Podkarpacki Oddział KIDP:
- 4.04.2017 r. - Podatki dochodowe w 2017 r. - wybrane problemy
- 10.04.2017 r. - Optymalizacja dokumentów księgowych po zmianach w 2016/2017 r.
- 24.04.2017 r. - Praca obcokrajowców w Polsce
- 16.05.2017 r. - Zmiany w Ordynacji podatkowej oraz nowe regulacje w zakresie Krajowej Administracji Skarbowej

VII Podkarpacki Konkurs Wiedzy o Podatkach
Tradycją lat ubiegłych Oddział już po raz siódmy zorganizował Podkarpacki Konkurs Wiedzy o Podatkach, pod honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty, który skierowany jest do uczniów i słuchaczy wszystkich typów publicznych i niepublicznych szkół ponadgimnazjalnych, dla młodzieży z województwa podkarpackiego. Do Oddziału wpłynęło ok. 65 prac z 10 szkół z regionu, z których Komitet Organizacyjny do drugiego etapu zakwalifikował prace 32 osób.

Finał Konkursu odbył się w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie.

POMORSKI OKIDP

Działalność szkoleniowa
W dniu 17 marca 2017 r. odbyło się szkolenie na temat: „Krajowa Administracja Skarbowa”, które przeprowadził Pan Sebastian Ząbczyk.

W dniach 24-25 marca odbyło się dwudniowe szkolenie na temat: „Ceny Transferowe”, które przeprowadził Pan Jakub Gierszewski.

Nowe inicjatywy / Promocja zawodu doradcy podatkowego
Kontynuowane są dyżury doradców podatkowych w ramach współpracy z Urzędem Miasta w Gdyni. Dyżury odbywają się w Gdyńskim Centrum Wspierania Przedsiębiorczości w każdy drugi i czwarty wtorek miesiąca w godz. 12:00 - 14:00. Podczas nich udzielane są porady dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

W dniu 16 marca 2017 r. w hotelu Faltom w Rumi odbył się wojewódzki finał VI Pomorskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach. Młodzież zaprezentowała swoja wiedzę podczas części pisemnej, a także podczas pytań ustnych.

Laureatami VI Pomorskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach zostali:
I miejsce - Urszula Cygan, uczennica Zespołu Szkól Ekonomicznych i Technicznych im. Stanisława Staszica w Słupsku;
II miejsce - Kacper Łąsiak, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Kwidzynie;
III miejsce - Bartosz Olejniczak, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Słupsku;
IV miejsce - Szymon Jedliński, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. dr Władysława Pniewskiego w Gdańsku:
V miejsce - Maja Porożyńska, uczennica Zespołu Szkól Ekonomicznych i Technicznych im. Stanisława Staszica w Słupsku

Laureaci finału wojewódzkiego wezmą udział w ogólnopolskim finale Konkursu Wiedzy o Podatkach organizowanym przez Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych, który odbędzie się w dniu 07 kwietnia br. w Katowicach.

ŚLĄSKI OKIDP

1.03.2017 r. - Posiedzenie Zamiejscowego Oddziału Sądu Dyscyplinarnego KIDP.
2.03.2017 r. - Spotkanie grupy dyskusyjnej.
16.03.2017 r. - IX Śląski Konkurs Wiedzy o Podatkach.
21.03.2017 r. - Posiedzenie Zarządu Śląskiego OKIDP.
25.03.2017 r. - I bal Śląskiego Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego.
27.03.2017 r. - Zmiany w podatkach 2017 r. cd. - Warsztaty podatkowe w Częstochowie.
27.03.2017 r. - Coroczne spotkanie z policjantami.
28.03.2017 r. - Posiedzenie Śląskiego Forum Samorządów Zaufania Publicznego.
28.03.2017 r. - Szkolenie „Zmiany dotyczące Biur Rachunkowych w przepisach o ochronie danych osobowych po wejściu w życie unijnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO). Szkolenie dla doradców podatkowych oraz ich pracowników” -Wieczorkiewicz Katarzyna.
30.03.2017 r. dyżur w Urzędzie Miasta w Katowicach w ramach akcji Start Biznes.

Uprzejmie informujemy, iż w połowie lutego br. przekazaliśmy doradcom podatkowym z naszego regionu publikację „PODATKI 2017 DLA DORADCÓW PODATKOWYCH” w wersji dedykowanej członkom KIDP. Zainicjowane przedsięwzięcie ma na celu merytoryczne wsparcie doradców podatkowych w pracy zawodowej oraz wzmocnienie przynależności członków naszej Izby do samorządu zawodowego. Przekazany zbiór zawiera najważniejsze akty prawa podatkowego według stanu prawnego na początek roku 2017.

Zarządy Regionów Warmińsko-Mazurskiego, Mazowieckiego, Śląskiego oraz Wielkopolskiego podjęły się organizacji I Ogólnopolskich Regat Doradców Podatkowych, które obędą się w dniach 4-7.05.2017 r. w Wilkasach/k Giżycka na jeziorze Niegocin.

Śląski Oddział KIDP wraz z Wydziałem Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego po raz ósmy organizuje akcji „Doradcy podatkowi dla niepełnosprawnych”. Akcja polega na udzielaniu przez doradców podatkowych bezpłatnych porad podatkowych w sprawie rozliczeń rocznych na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Udzielanie porad odbędzie się dwa razy w tygodniu (we wtorki i w czwartki) w godzinach od 9.00 do 15.00 w okresie od 21 marca 2017 roku do 27 kwietnia 2017 roku. Patronat nad akcją objął Marszałek Województwa Śląskiego.

Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych od 15 lat organizuje spotkania o charakterze warsztatowym mające na celu zwalczanie podmiotów nieuprawnionych działających na rynku w zakresie doradztwa podatkowego. W spotkaniach tych uczestniczą przedstawiciele Komisji ds. Ochrony Zawodu oraz Komisji Prawnej działających przy Śląskim Oddziale Krajowej Izby Doradców Podatkowych, Zarządu Śląskiego Oddziału KIDP, Urzędu Kontroli Skarbowej, Komendy Wojewódzkiej Policji, Prokuratury Okręgowej, Sądu Rejonowego. Wzorem lat poprzednich w planowanym tegorocznym spotkaniu 27 marca 2017 r. wezmą również udział przedstawiciele wymienionych instytucji. Tematem przewodnim spotkania będzie zagadnienie „ Doradcy Podatkowi wspierają tylko legalny biznes.

Decyzją Zarządu KPO KIDP, nasz Oddział przyłączył się do akcji wspierania przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą pod hasłem „Start Biznes”. Jest to przedsięwzięcie edukacyjne, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o podatkach wśród przedstawicieli małego i średniego biznesu. W ramach akcji przewidziana jest nieodpłatna pomoc początkującym biznesmenom w założeniu firmy, wyborze najkorzystniejszej formy opodatkowania, wskazaniu konsekwencji podatkowych zawieranych umów i wielu innych zagadnieniach, które pojawiają się przy zakładaniu firmy.

WARMIŃSKO-MAZURSKI OKIDP

W dniu 10 lutego 2017 r. w olsztyńskim Zamku odbyła się V Gala „Kosynierzy Przedsiębiorczości”. Gala „Kosynierów Przedsiębiorczości” jest największą i najbardziej prestiżową imprezą w regionie warmińsko-mazurskim, w której udział biorą nie tylko liderzy przedsiębiorczości naszego Regionu, ale również przedstawiciele wszystkich wojewódzkich urzędów samorządowych i rządowych, przedstawiciele świata kultury Warmii i Mazur oraz szeroka rzesza przedsiębiorców. Tegoroczna Gala zorganizowana została już tradycyjnie, przez Olsztyńską Lożę Business Centre Club. Warmińsko-Mazurski Oddział KIDP uzyskał status partnera Gali.

Podczas uroczystości Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Pan Gustaw Marek Brzezin oraz Pani Sylwia Jaskólska, Członek Zarządu Województwa wręczyli statuetki doradcom podatkowym naszego Regionu, którzy zgodnie z uchwałą Zarządu, w związku z obchodami 20-lecia zawodu doradcy podatkowego, zostali wyróżnieni za szczególne zaangażowanie i ogromny wkład pracy na rzecz rozwoju samorządu zawodowego doradców podatkowych

Wśród wyróżnionych znaleźli się Koleżanki: Barbara Chachiel oraz Barbara Kułakow za udział w pracach organizacyjnych I-go Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych, Wanda Sudoł, Przewodnicząca Zarządu Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych I kadencji, Małgorzata Sobieraj, Członek Zarządu Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych I kadencji oraz Przewodnicząca Zarządu Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych II kadencji, Irena Kozioł, Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego KIDP I i II kadencji oraz Przewodnicząca Zarządu Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych III kadencji i Koledzy: Marek Kwietko-Bębnowski, od 2001 roku Członek Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego oraz w latach 2002-2010 Członek Krajowej Rady Doradców Podatkowych i Sławomir Sadocha, w latach 2002-2010 Członek Krajowej Rady Doradców Podatkowych oraz 2010-2014 Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego KIDP.

W trakcie Gali, doradcy podatkowi specjalnymi statuetkami nagrodzili Pana Marka Goliszewskiego, założyciela i Prezesa Business Center Club za propagowanie idei przedsiębiorczości. W imieniu Doradców Podatkowych Regionu Warmińsko-Mazurskiego statuetkę oraz kwiaty wręczył Pan Ryszard Małkiewicz Wiceprzewodniczący KRDP oraz Pan Tomasz Kaczyński Przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Oddziału KIDP.

Drugą osobą nagrodzoną przez doradców podatkowych był Pan Wiesław Łubiński, Kanclerz Olsztyńskiej Loży Business Center Club. Pan Kanclerz został uhonorowany przez środowisko doradców podatkowych za życzliwość i współpracę na rzecz umacniania wizerunku doradców podatkowych jako naturalnych partnerów przedsiębiorców. W imieniu Zarządu Warmińsko-Mazurskiego Oddziału KIDP statuetkę i kwiaty wręczyli Pan Ryszard Małkiewicz, Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych oraz Tomasz Kaczyński, Przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Zapraszamy na stronę naszego oddziału www.warminsko-mazurski.kidp.pl, gdzie można znaleźć fotorelację oraz linki do materiałów zamieszczonych w internecie na temat Gali.

Akcja „Doradcy podatkowi niepełnosprawnym”
W dniach 13-15 marca 2017 r. doradcy podatkowi z regionu warmińsko-mazurskiego prowadzili akcję pod hasłem „Doradcy podatkowi osobom z niepełnosprawnością”. Celem akcji była pomoc prawna osobom z niepełnosprawnością w wypełnieniu zeznań rocznych za 2016 r. Istota akcji sprowadzała się do udzielenia przez doradców podatkowych za pośrednictwem infolinii bezpłatnych porad podatkowych w zakresie rozliczeń rocznych na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Podobnie jak w latach poprzednich, w toku tegorocznej akcji najczęściej zadawane były pytania dotyczące możliwości skorzystania z odliczeń wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz sposobów udokumentowania tych wydatków.

Patronat honorowy nad akcją objęli:
- Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pan Gustaw Marek Brzezin
- Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
- Polskie Radio Olsztyn
- Telewizja Polska Olsztyn

Wojewódzki VII Konkurs Wiedzy o Podatkach
Tradycją lat ubiegłych Warmińsko-Mazurski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych zorganizował finał Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Podatkach. W dniu 16 marca 2017 r., już po raz siódmy młodzież ze szkół ponad gimnazjalnych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego stanęła w szranki, poddając weryfikacji swoją wiedzę z zakresu prawa podatkowego.

Swoją obecnością zaszczycił nas Pan dr Robert Dziembowski Prodziekan ds. Studenckich. Laureatami tegorocznego konkursu zostali:
I miejsce - Pan Dominik Szlaza, Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Iławie
II miejsce - Pani Aleksandra Bludau, Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Iławie
III miejsce - Pan Damian Tuszyński, Zespół Szkół w Lubawie
IV miejsce - Pani Agnieszka Bukowska, Zespół Szkół w Lubawie
V miejsce - Pani Magdalena Panek, Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu.

Zwycięzcy konkursu zakwalifikowali się do etapu ogólnopolskiego VII Konkursu Wiedzy o Podatkach, który odbędzie się w dniu 7 kwietnia 2017 roku w Katowicach. W tym roku po raz pierwszy laureat Konkursu otrzymał indeks Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Dotychczas, we wszystkich siedmiu edycjach Konkursu regionalnego udział wzięło 480 uczniów. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod patronatem Dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Pana Profesora dr hab. Jerzego Kasprzaka i Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty Pana Krzysztofa Marka Nowickiego

W dniu 27 marca br. w Olsztynie w Hotelu Omega odbyło się szkolenie dotyczące nowych zasad prowadzenia kontroli przez organy podatkowe. Wykład wygłosił Pana dr. Andrzej Melezini sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.

Zarządy Regionów Warmińsko-Mazurskiego, Mazowieckiego, Śląskiego oraz Wielkopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych organizują I OGÓLNOPOLSKIE REGATY DORADCÓW PODATKOWYCH. Odbędą się one w dniach 4-7 maja 2017 r. w Wilkasach k/Giżycka. Regaty są imprezą o charakterze integracyjnym. Zapraszamy do udziału w niej wszystkich doradców podatkowych wraz z bliskimi. Udział w regatach mogą wziąć WSZYSCY!!!! Jest to impreza skierowana zarówno do wytrawnych żeglarzy, jak i do tych, którzy nigdy nie żeglowali.

Zapewniamy, że każdy z uczestników znajdzie odpowiednią dla siebie formę udziału w tej imprezie. Ze strony Organizatorów zapewniamy doskonałą zabawę, łódki typu OMEGA, doskonały wilgotny mazurski klimat, noclegi, wyżywienie na wysokim, żeglarskim poziomie. Już dziś możemy zdradzić, że podczas Regat wystąpią takie zespoły jak „Czyści jak łza”, „Załoga dr. Bryga” oraz niesamowity olsztyński zespół „KORZUH”.

Wszystkie osoby (pływające oraz niepływające) chcące wziąć udział w Regatach proszone są o zgłoszenie siebie oraz członków swoich Rodzin poprzez portal mDoradca.

Osoby, które są zainteresowane nie tylko udziałem w samej imprezie, ale również ściganiem się na wodzie, proszone są o dokonywanie dodatkowych zgłoszeń za pośrednictwem strony internetowej Regat, tj. regatykidp.pl w zakładce ZAWODNICY/ZGŁOSZENIA.

Na tej stronie internetowej znajdziecie Państwo szczegółowe informacje na temat Regat, zasad ścigania. Serdecznie w imieniu Organizatorów zapraszam do udziału w Regatach.

WIELKOPOLSKI OKIDP

Zarząd WOKIDP serdecznie zaprasza do udziału w szkoleniach oraz innych wydarzeniach organizowanych przez nasz Oddział. Przypominamy, że pierwszeństwo przyjęcia na listę uczestników mają zgłoszenia potwierdzone wpłatami. Dokonać zapisu na szkolenia można poprzez www.mdoradca.krdp.pl. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w marcu i kwietniu w poniższych wydarzeniach:
27.03.2017 r. - szkolenie „Postępowanie przed sądami administracyjnymi w praktyce. Doświadczenia i wnioski płynące z sali rozpraw w WSA (potknięcia większe i mniejsze)”
06.03.2017 r.- szkolenie „Zatrudnianie cudzoziemców i delegowanie pracowników (nowe zasady i optymalizacja)”
11.04.2017 r.- szkolenie „Kodeks Karny Skarbowy dla praktyków”
04-07.05.2017 r. na jeziorze Niegocin odbędą się I Ogólnopolskie Regaty Doradców Podatkowych organizowane przez Mazowiecki, Śląski, Warmińsko-Mazurski oraz Wielkopolski Oddział KIDP.
11.05.2017 r. w Poznaniu w Kolegium Rungego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbędą się uroczyste obchody Dnia Doradcy Podatkowego. W programie:
1) Wykład inauguracyjny „Psychologia biznesu w pracy doradcy podatkowego” Prelegent: Pan Tomasz Sęk
2) Wręczenie nagród laureatom II edycji Konkursu Wiedzy o podatkach „Podatkowy zawrót głowy”
3) Wręczenie nagród laureatom II edycji Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską z zakresu prawa podatkowego „Tax Master”
4) Koncert „Niezapomniane przeboje Anny German”. Repertuar Anny German w wykonaniu Pani Katarzyny Zawady.
5) Koktajl
08-11.06.2017 r. w Kurojadach odbędzie się IX Spływ Kajakowy Wielkopolskich Doradców Podatkowych. Zapisy na spływ poprzez

Dużym zainteresowaniem Doradców Podatkowym cieszą się spotkania w ramach Klubu Doradcy Podatkowego. Podczas spotkań omawiane są problemy zawodowe oraz zagadnienia wspierające funkcjonowanie kancelarii doradcy podatkowego. Najbliższy Klub Doradcy Podatkowego odbędzie się w dniu 30.03.2017 r. w Restauracji „U Myśliwych”.

Od 2015 r. trwa cykl dyżurów doradców podatkowych w Urzędach Miasta oraz Urzędach Gminy w Wielkopolsce polegający na udzielaniu bezpłatnych porad podmiotom rozpoczynającym działalność gospodarczą. Zainteresowanych doradców podatkowych pełnieniem dyżurów w Urzędach prosimy o zgłaszanie się na e-mail: wielkopolski@kidp.pl

Zarząd WOKIDP gorąco zachęca wszystkich doradców podatkowych do wzięcia udziału w zainicjowanej przez WOKIDP ogólnopolskiej akcji START BIZNES wspierającej przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą. Szczegóły dotyczącej akcji na www.startbiznesdp.pl

WOKIDP w ramach porozumienia ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu od października 2016 r. do czerwca 2017 r. organizuje bezpłatne konsultacje z zakresu podatków, które są prowadzone przez doradców podatkowych dla członków Stowarzyszenia Księgowych oraz bezpłatne konsultacje z zakresu rachunkowości, które są prowadzone przez księgowych dla Członków Wielkopolskiego Oddziału KIDP. Konsultacje służą wymianie informacji, doświadczeń i bieżącej wiedzy związanej z pracą doradców podatkowych oraz księgowych, a także promocji zawodu. Wszystkich zainteresowanych doradców podatkowych pełnieniem bezpłatnych konsultacji prosimy o zgłaszanie się na e-mail: wielkopolski@kidp.pl

Przypominamy, że Wielkopolski Oddział KIDP po raz siódmy wraz z „Głosem Wielkopolskim” włączył się w akcję non-profit „Pomoc w wypełnianiu PIT-ów”. Akcja skierowana jest do rencistów, emerytów oraz osób niezamożnych z województwa wielkopolskiego. Zestawienie kancelarii, które wyraziły zgodę na przystąpienie do akcji zostanie opublikowane w „Głosie Wielkopolskim” w dniu 23 marca 2017 r. oraz w dniu 30 marca 2017 r.

Wielkopolski Oddział KIDP włączył się w roli partnera do XIV edycji Konkursu o tytuł Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości, którego organizatorem jest Urząd Miasta Poznania. Głównym celem konkursu jest pomaganie wyróżniającym się przedsiębiorstwom, zaliczanym do sektora MSP oraz STARTUP w budowaniu trwałej pozycji na rynku poprzez stwarzanie możliwości prezentowania ich oferty szerokiemu gronu partnerów i potencjalnych klientów, a także promocja oraz rozpowszechnienie udanych wdrożeń innowacyjnych produktów, usług czy technologii. Jednym z zadań korporacji jest promowanie wizerunku doradcy podatkowego jako partnera biznesowego przedsiębiorcy, zatem przyłączenie się do powyższego konkursu jak najbardziej wpisuje się w cele public relations KIDP.

Zarząd Wielkopolskiego Oddziału KIDP jest w trakcie organizacji II edycji Konkursu Wiedzy o Podatkach „Podatkowy zawrót głowy”, który został objęty Patronatem Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu. Współorganizatorem Konkursu jest Studenckie Koło Naukowe Opodatkowania Przedsiębiorstw przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Celem Konkursu jest promowanie wiedzy o zawodzie oraz budowanie pozytywnego wizerunku zawodu doradcy podatkowego.

W dniu 8 marca 2017 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu roku odbyła się współorganizowana z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Poznań Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Turystycznego „Prawne aspekty współczesnej turystyki”. Prelegentem z ramienia Oddziału był doradca podatkowy Pan dr inż. Paweł Małecki. Przewodnicząca Zarządu Wielkopolskiego Oddziału KIDP Pani Ewa Szypowicz przywitała uczestników konferencji. Zarządu Wielkopolskiego Oddziału KIDP włączył się w organizacje czterech projektów związanych z propagowaniem wiedzy z zakresu prawa podatkowego. Krajowa Izba Doradców Podatkowych jest „Partnerem Naukowym ELSA Poland”.

Serdecznie zapraszamy do udziału w posiedzeniach Zarządu Wielkopolskiego Oddziału KIDP, które odbywają się o godz. 15:00 w siedzibie Oddziału przy ul. Romana Maya 1 w Poznaniu. Harmonogram posiedzeń na 2017 r. dostępny na www.wielkopolski.kidp.pl

Chcesz wiedzieć więcej o działaniach Wielkopolskiego Oddziału KIDP:
- skontaktuj się z Biurem Oddziału, e-mail: wielkopolski@kidp.pl, tel. 61/ 843 42 55
- wejdź na stronę Oddziału www.wielkopolski.kidp.pl
- odwiedź Facebooka Oddziału www.facebook.com/WOKIDP oraz dołącz do grupy zamkniętej doradców podatkowych

ZACHODNIOPOMORSKI OKIDP

W marcu 2017 r. zarząd ZOKIDP przygotował dla doradców podatkowych i pracowników ich kancelarii 3 szkolenia oraz warsztaty podatkowe. 3 marca sędzia Anna Sokołowska poprowadziła trzecią część szkolenia „Wykładnia podatkowego prawa krajowego”, 17 marca pan Marek Rotkiewicz wygłosił wykład: „Prawo pracy 2017. Umowy zlecenia a umowy o pracę i umowy o dzieło”, a 27 marca pani Joanna Kleina-Galińska omówiła kwestie „Metodyki pracy DP w postępowaniu egzekucyjnym”. Czwartkowe warsztaty w siedzibie ZOKIDP dotyczące „Odpowiedzialności karno-skarbowej doradców podatkowych” poprowadzi 30 marca br. doradca podatkowy, adwokat pan Jacek Kerplik. Na 3 kwietnia zarząd ZOKIDP przygotował szkolenie „Krajowa Administracja Skarbowa - kontrowersje wokół nowych procedur kontroli, jak się przygotować”, które poprowadzi pan Tomasz Gzela.

16 marca w Izbie Administracji Skarbowej w Szczecinie odbył się finał VII Zachodniopomorskiego Konkurs Wiedzy o Podatkach pod honorowym patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. Komisja konkursowa złożona z doradców podatkowych i przedstawiciela Izby Administracji Skarbowej wyłoniła ośmioro laureatów, którzy zakwalifikowali się do ogólnopolskiego finału konkursu w Katowicach. Uczniowie uczestniczący w finale konkursu uzyskali zaświadczenia, a finaliści dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe.

Na 12 maja zarząd ZOKIDP zaplanował konferencję z okazji Dnia Doradcy Podatkowego. Konferencja dotyczyć będzie „Zmian ustrojowych w Krajowej Administracji Skarbowej, roli podatnika i pełnomocnika w nowych realiach” i adresowana będzie do doradców podatkowych, przedstawicieli władz miasta Szczecina, uczelni i administracji skarbowej i Wieczorem w dniu 12 maja br. odbędzie się Bal Doradców Podatkowych w Hotelu Park w Szczecinie. Zapraszamy!

PRACE LEGISLACYJNE
PRACE LEGISLACYJNE

Na platformie „Konsultowane akty prawne” zostały zamieszczone kolejne projekty aktów prawnych, przekazanych do zaopiniowania Krajowej Radzie Doradców Podatkowych. Poniżej zamieszczamy te, które są jeszcze w fazie konsultacji, pozostałe znajdują się na platformie Konsultowane akty prawne. Zachęcamy Państwa do umieszczania swoich komentarzy oraz zgłaszania postulatów.

Projekt ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz niektóre inne ustawy z pakietu „Konstytucji Biznesu” (nr UD196 w wykazie prac RM)


PODATKI W PRAKTYCE
NAJNOWSZE ZMIANY W PRZEPISACH

Określono zasady sporządzania wykazu umorzeń zaległości podatkowych

Wykaz osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym umorzono zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłaty prolongacyjne w kwocie przewyższającej 5000 zł sporządzać będzie dyrektor izby administracji skarbowej. Szczegóły

Deklaracje PIT można opatrzyć podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP

Uzupełnienie obecnego katalogu podpisów elektronicznych o podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP, który będzie miał zastosowanie do deklaracji i podań przesyłanych przez portal podatkowy, przewidują zmiany w rozporządzeniu w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone. Szczegóły

MF uruchamia system monitorowania przewozu SENT

Zbliża się termin wejścia w życie ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, w związku z tym resort finansów uruchomił narzędzie do walki z nieuczciwymi podmiotami, które nielegalnie handlują m.in. paliwami płynnymi, olejami roślinnymi, alkoholem całkowicie skażonym oraz suszem tytoniowym - elektroniczny rejestr zgłoszeń SENT. Szczegóły

Zaniechanie poboru podatku z tytułu umorzenia należności związanych z użytkowaniem lokalu mieszkalnego

Minister Rozwoju i Finansów zarządził zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia przez organ stanowiący JST należności związanych z użytkowaniem lokalu mieszkalnego. Szczegóły

Nowe wzory formularzy PIT-36, PIT-36L i PIT-BR

Obowiązują nowe wzory formularzy PIT-36, PIT-36L oraz PIT/BR do rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2017 r., które uwzględniają zmiany w zakresie przepisów regulujących ulgę B+R. Nowe wzory mają zastosowanie do dochodów osiągniętych od 1.01.2017 r. Szczegóły

NAJNOWSZE ORZECZNICTWO

VAT dla e-booków: niekorzystny dla wydawnictw wyrok TS UE nie rozstrzyga sporu

Niekorzystny dla wydawnictw wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE potwierdzający zgodność wyższej stawki VAT dla e-booków w porównaniu do tradycyjnych książek nie musi wcale oznaczać ostatecznej przegranej wydawnictw - wynika z rozmowy z Agnieszką Wesołowską, doradcą podatkowym i autorką ponad 200 komentarzy do orzeczeń podatkowych. Sprawa wraca bowiem teraz do Trybunału Konstytucyjnego, a ten wobec wielu głosów krytycznych dotyczących konstytucyjności tego rozwiązania i kontrowersji dotyczących zakresu stosowania zasady pierwszeństwa prawa UE nad prawem polskim, nie musi wcale rozstrzygnąć jej tak samo jak TS UE. Szczegóły

Wniesienie znaku towarowego do spółki nie czyni podatnikiem VAT

Wniesienie do spółki jawnej, z majątku osobistego, wkładu niepieniężnego w postaci posiadanego udziału w prawie ochronnym na znak towarowy, otrzymanego uprzednio tytułem darowizny od rodziców nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Szczegóły

Kara umowna za odwołanie z funkcji prezesa bez zwolnienia z PIT

Jeżeli strony umowy przewidziały, iż świadczenie - zwane też odprawą, czy odszkodowaniem - otrzymane przez członka zarządu spółki kapitałowej z tytułu pozbawienia go tej funkcji, jako świadczenie organizacyjne, ma charakter kary umownej, to stanowi ono przychód z działalności wykonywanej osobiście, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT - wskazał Naczelny Sąd Administracyjny. Szczegóły

Puste faktury: należy ostrożnie dobierać kontrahentów

W interesie stron transakcji leży zachowanie szczególnej ostrożności w doborze kontrahentów. W przeciwnym wypadku należy liczyć się z koniecznością oddania podatku odliczonego z fikcyjnych faktur wystawionych przez nierzetelnego dostawcę. Tak wynika z wyroku WSA w Szczecinie. Szczegóły

CIT: wynagrodzenie wypłacane podmiotowi powiązanemu można ująć w kosztach

Ujęcie w całości w kosztach uzyskania przychodów wynagrodzenia wypłacanego na rzecz podmiotu powiązanego jest możliwe pod warunkiem, że jego wysokość ustalona została na warunkach rynkowych. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 20.02.2017 r. Szczegóły

NAJNOWSZE ORZECZNICTWO I INTERPRETACJE

CIT: budynek do rozbiórki powiększy wartość nowej inwestycji

Wydatek na nabycie budynku przeznaczonego do rozbiórki zwiększy wartość początkową nowego środka trwałego, a w związku z tym będzie podlegał zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej nowo wybudowanego budynku. Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Szczegóły

Dla kosztów nie jest ważne, kto udziela pożyczki

Spółka może zaliczyć odsetki od pożyczki do kosztów uzyskania przychodów, niezależnie od tego, kto jest drugą stroną umowy. Tak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Szczegóły

Sam fakt przebywania za granicą nie przesądza o ograniczonym obowiązku podatkowym

Sam fakt przebywania podatnika za granicą i wykonywanie tam pracy, nie przesądza od tym, że od tego dnia posiada w Polsce ograniczony obowiązek podatkowy. Spowodować to może przeprowadzka małżonka z dziećmi. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie. Szczegóły

PIT: inwestorzy giełdowi nie wrzucą w koszty wszystkich poniesionych wydatków

Osoby uzyskujące przychód ze sprzedaży giełdowych akcji nie wrzucą w koszty wszystkich wydatków związanych z inwestycjami. Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 7.02.2017 r. Szczegóły

PIT: do korekty przychodu z pracy twórczej nie wystarczy z góry ustalony parametr

Do podziału wynagrodzenia za pracę w poprzednich latach na wynagrodzenie za pracę twórczą i wynagrodzenie za wykonywanie pozostałych obowiązków nie można zastosować z góry ustalonego parametru. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach. Szczegóły

KOMENTARZ PODATKOWY

Karuzela podatkowa - zabezpieczenie przed konsekwencjami nieświadomego uczestnictwa

Czasami, mimo dołożenia należytej staranności, podatnikowi nie uda się uniknąć udziału w karuzeli podatkowej. Czy fakt, że ten udział jest nieświadomy może wpłynąć na zakres jego odpowiedzialności? Zapraszamy do lektura komentarza, w którym autorzy wskazują w jaki sposób podatnik może zabezpieczyć się przed konsekwencjami nieświadomego uczestnictwa w transakcji z nieuczciwym kontrahentem. Szczegóły

Ulga na działalność badawczo-rozwojową w praktyce

Po raz pierwszy przedsiębiorcy mają możliwość rozliczyć nową ulgę podatkową na prace badawczo-rozwojowe (tzw. ulga B+R). W tym celu do deklaracji głównej CIT-8 za 2016 r. muszą złożyć załącznik CIT-BR. Istota ulgi sprowadza się do tego, że koszty poniesione na prace B+R umożliwiają uzyskanie premii w postaci dodatkowego odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania i tym samym zmniejszenia podatku do zapłaty. Pojawiło się jednak wiele wątpliwości jakie koszty można uznać za kwalifikowalne. Podpowiadamy więc: kto, na jakich zasadach i w jaki sposób może rozliczyć nową ulgę na badania i rozwój. Szczegóły

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Do faktur zaliczkowych wystawiliśmy faktury rozliczające. W związku z wystawieniem faktury zaliczkowej na 100% transakcji, faktury rozliczające są na wartość zero. Fakturę wysyłamy do odbiorcy. Faktury umieszczają się w rejestrze sprzedaży VAT, a nie umieszczają się w pliku JPK. W związku z tym mamy różnicę w ilości pozycji między rejestrem VAT a plikiem JPK. Czy to jest prawidłowo? Czy te pozycje powinny być zgodne? Odpowiedź i uzasadnienie

Czy decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego wysłaną e-mailem do podatnika można uznać za skutecznie doręczoną? Odpowiedź i uzasadnienie 
 
 
 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.