e-Biuletyn/3/2009, numer (3), 23.06.2009
AKTUALNOŚCI
Portal społecznościowy - informacje o szkoleniach regionalnych oddziałów KIDP w jednym miejscu
W portalu społecznościowym, działającym w ramach serwisu internetowego KIDP, można znaleźć informacje o szkoleniach organizowanych przez dziewięć z szesnastu regionalnych Oddziałów KIDP. Tyle bowiem oddziałów posiada strony internetowe powiązane z serwisem www.kidp.pl. Są to następujące regiony:
- Dolnośląski
- Kujawsko-Pomorski
- Lubuski
- Łódzki
- Małopolski
- Śląski
- Świętokrzyski
- Warmińsko-Mazurski
- Wielkopolski
- Lubelski - już wkrótce.
Aby uzyskać informacje na temat bieżącej oferty szkoleń w ww. oddziałach, bez konieczności wchodzenia na stronę internetową każdego z nich, wystarczy odwiedzić portal społecznościowy, w którym znajduje się lista szkoleń i kursów z wszytskich oddziałów oraz organizowanych przez Biuro KIDP w Warszawie. Wybór ułatwia wyszukiwarka sortująca informację wg miejsca oraz tematyki szkolenia. Po zalogowaniu się do portalu społecznościowego (login i hasło takie jak w mDoradcy), można zapisać się na wybrane szkolenie.
ZADAJ PYTANIE
Serdecznie zachęcamy o zadawania pytań związanych z codziennym funkcjonowaniem kancelarii podatkowych w zakresie organizacji biura, zarządzania pracownikami oraz marketingu.
Jeśli chcieliby Państwo wiedzieć, jak przeprowadzić z klientem udaną rozmowę o podwyżce honorarium, poszukują Państwo sposobu na uniknięcie odejścia sprawdzonych pracowników lub skutecznych i zgodnych z prawem oraz zasadami etyki instrumentów pozwalających zdobyć nowe zlecenia i utrzymać dotychczasowych klientów – zapraszamy do zadawania pytań.
W tym celu prosimy o wypełnienie formularza Zadaj pytanie. Odpowiedzi będą zamieszczane w kolejnych wydaniach e-Biuletynu.
PODATKI
Korzystna nowelizacja Ordynacji podatkowej
Polscy przedsiębiorcy oczekiwali, że od początku 2009 roku rząd i Parlament ostro wezmą się do pracy nad wprowadzaniem rozwiązań antykryzysowych. Tymczasem, jak wynika z "Barometru przyjazności legislacyjnej Sejmu dla gospodarki i przedsiębiorczości", przygotowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą, Parlament w pierwszym kwartale 2009 roku praktycznie nie zaingerował legislacyjnie na wydarzenia kryzysowe i nie wykorzystał szansy na uchwalenie ustaw zmniejszających dolegliwość kryzysu finansowego dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.
Spośród ustaw ocenionych pozytywnie (choć najwyższa ocena to 2,7 w skali pięciopunktowej) najbardziej korzystne zapisy dla gospodarki zawiera m.in. ustawa o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz ustawy o opłacie skarbowej.
Źródło: Krajowa Izba Gospodarcza
Co było tematem Forum Podatkowego OECD?
Tematem tegorocznego forum podatkowego, które odbyło się w maju 2009 r., były rozwiązania, które pozwalają rządom złagodzić skutki narastającego kryzysu finansowego. Jednym z rozwiązań ma być zwiększenie efektywności systemu poboru podatku. Przedstawiciele władz podatkowych państw należących do OECD wskazali na dwa obszary zainteresowania: działalność banków i aktywność w rajach podatkowych.
Raport, który opublikowany został podczas spotkania podkreśla, że działalność banków wiąże się z ryzykiem obniżenia wpływów budżetowych ponieważ często zaangażowane są one w agresywne strategie podatkowe. Przedstawiciele władz podatkowych podkreślili, że banki muszą liczyć się z tym, że administracje podatkowe poszczególnych państw zmienią postępowanie wobec nich na oparte na podwyższonym ryzyku podatkowym.
Źródło: TaxNews
PRZEGLĄD ORZECZNICTWA I INTERPRETACJI
Na czym polega swobodna ocena dowodów?
Swobodna ocena dowodów musi być dokonana zgodnie z normami prawa procesowego oraz zachowaniem określonych reguł oceny.
Wyrok WSA w Gdańsku z 19 maja 2009 r., I SA/Gd 18/09
Zobowiązanie osoby trzeciej ma charakter akcesoryjny
Wygaśnięcie zobowiązania podatnika powoduje wygaśniecie zobowiązania osoby trzeciej, także wówczas, gdy nie upłynął jeszcze termin przedawnienia zobowiązania wynikającego z decyzji o odpowiedzialności osoby trzeciej.
Wyrok WSA w Warszawie z 6 maja 2009 r., III SA/Wa 3054/08.
Jak opodatkować świadczenie ekwiwalentne?
Dostawa towarów lub świadczenie usług podlega VAT wtedy, gdy są wykonane odpłatnie oraz gdy pomiędzy dostawcą towaru lub świadczącym usługę i ich odbiorcą istnieje jawny lub dorozumiany stosunek prawny, w ramach którego spełniane są świadczenia wzajemne.
Wzajemne świadczenia stron wykonywane w ramach wspólnej akcji marketingowej, polegającej na promocji wydawanych przez bank kart płatniczych/kredytowych oraz towarów i usług oferowanych przez partnerów, stanowią odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Podejmowane działania mają bowiem charakter świadczenia ekwiwalentnego, którego wartość stanowi wysokość poniesionych kosztów.
Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 31 marca 2009 r., IPPP3-443-25/09-4/JF.
WSKAZÓWKI PODATKOWE
Czy spółka, która podwyższyła kapitał zakładowy z zysku za 2008 r. może zapłacić podatek z zysku bieżącego? czytaj więcej
Aporty przedsiębiorstw i ich zorganizowanych części – czynności zwolnione od pcc od 1 maja 2004 r. czytaj więcej
Straciłeś pracę, państwo pomoże Ci spłacić kredyt mieszkaniowy. czytaj więcej