e-Biuletyn/2/2021 , numer (2), 05.03.2021

e-Biuletyn/2/2021 , numer (2), 05.03.2021
Z ŻYCIA SAMORZĄDU

 


WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI

IV Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych
W sobotę 27 lutego zakończyły się obrady IV Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych. Delegaci reprezentujący środowisko doradców podatkowych w Polsce podjęli decyzję o zakupie nowej siedziby KIDP. Ze względu na epidemię COVID-19 i obowiązujące zasady bezpieczeństwa, zjazd odbył się w formule online. Ponad 170 delegatów uczestniczyło w obradach prowadzonych w formie wideokonferencji.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6878 

Prof. Adam Mariański na temat podatku reklamowego - opinia
Ważny komentarz merytoryczny przewodniczącego KRDP, na temat tego czy nowa danina jest zgodna z konstytucją, który trafił do redakcji prasowych oraz serwisów internetowych i został szeroko rozpowszechniony w mediach.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6859 

KIDP patronem 147. konferencji podatkowej CDiSP Uniwersytetu Łódzkiego
147. konferencja podatkowa pod hasłem „Ordynacja podatkowa”, organizowana przez Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych UŁ została objęta patronatem Krajowej Izby Doradców Podatkowych. W trakcie konferencji online omówiono tematy związane z procesami zawieszenia biegu terminu przedawnienia, orzecznictwem sądów w tym zakresie i nowoczesnymi instrumentami kontroli podatnika (oraz wiele innych). W wydarzeniu wzięli udział prof. dr hab. Włodzimierz Nykiel. dr hab. Dariusz Strzelec, Artur Zajączkowski, Roman Wiatrowski, dr Stefan Babiarz, Ireneusz Krawczyk oraz Iwona Biernat-Baran.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6855 

6 nowych bezpłatnych szkoleń dla doradców podatkowych
KIDP opublikowało kolejne szkolenia online. Wszystkie materiały e-learningowe są udostępniane doradcom za darmo. Szkolenia w formie punktowanych wykładów oraz prezentacji znajdują się w panelu mDoradca.
https://mdoradca.krdp.pl/admin.php?m=elerning&o=showListaSzkolenia 

Konferencja WPiA Uniwersytetu Szczecińskiego pod patronatem KIDP
KIDP zaprasza na organizowaną przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego - we współpracy z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Szczecinie oraz Stowarzyszeniem Amicus Facultatis Iuris Stetinensis - konferencję naukową „Zawody zaufania publicznego - tradycje i wyzwania współczesności”. Konferencja odbędzie się w dniach 11-12 marca 2021 przy wykorzystaniu platformy Clickmeeting.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6871 


KIDP W MEDIACH

JEDYNKA Polskie Radio – audycja „Sygnały Dnia”. Temat: tegoroczne rozliczenia podatkowe. Dr Mariusz Cieśla wiceprzewodniczący KRDP, radzi, co warto sprawdzić w deklaracji Twój e-Pit, omawia ulgi, które można uwzględnić i przypomina o możliwości przekazania 1% podatku na rzecz OPP. (od 1:08 minuty)
https://soundcloud.com/user-935939805/dr-mariusz-ciesla-jedynka-program-i-polskiego-radia-sygnaly-dnia 

Polsat News - program „Debata Dnia”. Prof. Adam Mariański w rozmowie z innymi ekspertami na temat aktualnej sytuacji epidemicznej i jej wpływie na gospodarkę. Przewodniczący KRDP mówił o aktualnej polityce budżetowej i jakości systemu tarcz antykryzysowych dla przedsiębiorców.
https://www.youtube.com/watch?v=TZT8v8ZqwJA&ab_channel=polsatnews.pl 

Radio TOK FM – Temat: podatek od reklamy. Czy nowa danina może być traktowana jako podwójne opodatkowanie? Czy narusza zasady równości i sprawiedliwości? Jakie jeszcze zagrożenia niesie ze sobą? Na te i inne pytania Mikołaja Lizuta, w audycji radia TOK FM, odpowiadał prof. Adam Mariański, przewodniczący KRDP.
https://soundcloud.com/user-935939805/prof-adam-marianski-radio-tok-fm-nowy-podatek-od-reklam-bylby-niezgodny-z-konstytucja 

Business Insider Artykuł prezentujący opinię Przewodniczącego KRDP, prof. Adama Mariańskiego, na temat niekonstytucyjności podatku reklamowego.
https://businessinsider.com.pl/firmy/podatki/podatek-od-reklam-bylby-niekonstytucyjny-prof-adam-marianski-krdp/r4jx7j7 

Program 3 Polskiego Radia – Rozmowa z Andrzejem Marczakiem, wiceprzewodniczącym KRDP, który w przystępny sposób wyjaśnia, jakie dane można modyfikować w e-PIT i jak logować się do serwisu podatkowego.
https://soundcloud.com/user-935939805/andrzej-marczak-trojka-program-ii-polskiego-radia-zapraszamy-do-trojki 

Echodnia.eu „Media bez wyboru: "Nałożenie na media podatku od reklamy oznacza podwójne opodatkowanie. Nowa danina narusza konstytucyjne zasady równości"”. Kolejna popularna publikacja w oparciu o komentarz merytoryczny prof. Adama Mariańskiego.
https://echodnia.eu/media-bez-wyboru-nalozenie-na-media-podatku-od-reklamy-oznacza-podwojne-opodatkowanie-nowa-danina-narusza-konstytucyjne-zasady/ar/c1-15438481 

Radio Dla Ciebie – audycja „Poranek RDC”. Czy fiskus spojrzy życzliwym okiem na przedsiębiorców, którzy skorzystali z tarcz? Co zmieniło się w PIT? Odpowiedzi na te pytania w rozmowie z Anną Misiak, wiceprzewodniczącą KRDP.
https://soundcloud.com/user-935939805/anna-misiak-radio-dla-ciebie-magazyn-ekonomiczny 

AKTUALNOŚCI REGIONALNE

WROCŁAW
Plan szkoleń na marzec:
10 marca - szkolenie: „Wybrane zagadnienia oraz instytucje w Kodeksie karnym skarbowym w praktyce stosowania prawa podatkowego” - wykładowca dr Piotr Stanisławiszyn.
12 marca - szkolenie: „Pracownicze Plany Kapitałowe – zasady wdrażania, rozliczania i współpracy między Doradcą Podatkowym a Klientem” - wykładowca Agnieszka Łapińska.
15 marca - szkolenie: „Sukcesja biznesu rodzinnego w 2020/2021 r. – przekształcenie osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą oraz zarząd sukcesyjny” - wykładowca dr Andrzej Dmowski.
18 marca - szkolenie: „Seminarium: Opodatkowanie spółek osobowych (komandytowa, jawna)” - wykładowca dr Krzysztof Biernacki.

ŁÓDŹ
Współpraca z Uniwersytetem Łódzkim
W związku z wieloletnią współpracą Uniwersytetu Łódzkiego i Łódzkiego Oddziału KIDP, zorganizowano specjalne zajęcia laboratoryjne dla studentów studiów podyplomowych międzywydziałowego kierunku „Prawo Podatkowe i Rachunkowość”. Kierunek prowadzony jest wspólnie przez Wydział Prawa i Administracji oraz Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku i jego celem jest wykształcenie wysokiej klasy specjalistów z zakresu prawa podatkowego i rachunkowości.

ŁÓDŹ
Kalendarz szkoleń w marcu:
11 marca – szkolenie: „Pracownicze Plany Kapitałowe - zasady wdrażania, rozliczania i współpracy między Doradcą Podatkowym a Klientem.” - wykładowca Agnieszka Łapińska. Zapisy na szkolenia są możliwe tylko za pośrednictwem systemu mDoradca.

KRAKÓW
Konsultacje dla osób zakładających działalność gospodarczą
Małopolski Oddział KIDP wznowił współpracę z Urzędem Miasta Tarnowa, dotyczącą organizacji stałej akcji udzielania informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą. Doradcy podatkowi będą odbywać stałe dyżury w pierwszy dzień roboczy każdego miesiąca, w godz. od 9:00 do 13:00 w Tarnowskim Centrum Przedsiębiorczości - pok. 5, ul. Wałowa 10, 33-100 Tarnów (nastąpiła zmiana lokalizacji).
Od lutego 2021 r. Małopolski Oddział KIDP wznowił współpracę z Urzędem Miasta Krakowa polegającą na udzielaniu informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą. Doradcy podatkowi odbywają stałe dyżury w pierwszy oraz ostatni poniedziałek miesiąca w godz. od 9:00 do 13:00 w Urzędzie Miasta Krakowa przy ul. Wielickiej 28 a. Od kwietnia 2021 r. planowana jest zmiana częstotliwości oraz godzin tych dyżurów – będą odbywać się w każdy roboczy poniedziałek miesiąca w godz. od 10:00 do 12:00.
Podczas ww. dyżurów zainteresowani podatnicy mogą bezpłatnie uzyskać informacje na tematy związane z zakładaniem działalności gospodarczej np. wybór formy opodatkowania, wyłączenie z form opodatkowania, obowiązek rejestracji do podatku VAT, obowiązek zgłoszenia do podatku akcyzowego, obowiązek zgłoszenia kasy rejestrującej itp.

KRAKÓW
Przestrzeń do organizacji spotkań biznesowych
Zarząd Małopolskiego Oddziału KIDP postanowił udostępnić dla doradców podatkowych pokój w celu organizacji spotkań biznesowych. Zapraszamy do korzystania z tej przestrzeni - pokój zlokalizowany jest w siedzibie Oddziału w Krakowie przy ul. Kopernika 22 lok. 4. Rezerwacja pokoju odbywa się według następujących wytycznych i zasad:
termin: poniedziałek- piątek w godz. 10:00 – 15:00,
maksymalna ilość osób mogących jednorazowo przebywać w pokoju biznesowym – 3 osoby,
forma rezerwacji: e-mail: malopolski@kidp.pl lub tel. (12) 429-20-31 – każda zgłoszona rezerwacja wymaga mailowego potwierdzenia przez Biuro Małopolskiego Oddziału KIDP o dokonaniu danej rezerwacji. Terminarz rezerwacji prowadzony jest przez Biuro MOKIDP.
Mając na uwadze aktualną sytuację epidemiczną, w celu zapewnienia bezpieczeństwa zarówno pracownikom Biura MOKIDP, jak i osobom przybywającym do Biura MOKIDP, informujemy, iż spotkania biznesowe mogą odbywać się przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego.

KRAKÓW
Kalendarz szkoleń w marcu:
4 marca - szkolenie: „Ulga BR”
19-22 marca – szkolenie: „Delegowanie pracowników za granicę po zmianach w 2020 r.” - odtworzenie webinarium z dnia 5 listopada 2020 r.
23 marca – szkolenie: „Koszty reprezentacji, reklamy, sponsoring w podatki PIT, CIT, VAT”.
W ramach spotkań „czwartkowych” za pośrednictwem systemu Clickmeeting w marcu odbędą się następujące webinaria:
12 marca – temat: „Opodatkowanie działalności sportowej”,
26 marca - temat: „Wybrane orzecznictwo TSUE w 2020 r.”.

KRAKÓW
Współpraca z ELSA Kraków
W ramach współpracy Małopolskiego Oddziału KIDP z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Kraków przy organizacji XVI Ogólnopolskich Dni Praktyk Prawniczych (które odbędą się w dniach 8-10 marca 2021 r.), p. Patryk Prus, Członek Zarządu Małopolskiego Oddziału KIDP przeprowadzi w dniu 9 marca 2021 r., w godz. 11:45-13:15 warsztaty online nt. spółek komandytowych i jawnych jako podatników CIT w 2021 r.

OPOLE
Kalendarz szkoleń w marcu:
3 marca – szkolenie: „Bilansowe zamknięcie roku 2020 - w dobie COVID 19” – wykładowca dr Monika Król-Stępień.
9 marca – szkolenie: „Nowe zasady rozliczania korekt faktur oraz interpretacje dotyczące JPK” - dr Adam Bartosiewicz.
12 marca – szkolenie: „Rewolucyjne zmiany w PIT i CIT od 2021 r.” – wykładowca r.pr Michał Staniek.

KATOWICE
Kalendarz szkoleń w marcu:
5 marca - szkolenie: „Webinarium. Podatek CIT - wybrane zagadnienia związane z zamknięciem roku 2020”. Szkolenie dla doradców podatkowych oraz ich pracowników – wykładowca Katarzyna Tomala.
17 marca – szkolenie: „Webinarium. Podatki w 2021 roku - usystematyzowanie wiedzy w obszarze PIT/CIT/VAT”. Szkolenie dla doradców podatkowych oraz ich pracowników – wykładowca Kędzierska-Adamczyk Anna.
26 marca – szkolenie: „Webinarium. Kontrola celno - skarbowa i podatkowa przedsiębiorców. Kontrole a postępowania karne skarbowe - wątpliwości na styku procedur”. Szkolenie dla doradców podatkowych oraz ich pracowników. – wykładowca dr hab. Strzelec Dariusz.
Planowane szkolenia w kolejnych miesiącach:
1 kwietnia – szkolenie: „Webinarium. Tematyka szkolenia - prawo pracy” Szkolenie dla doradców podatkowych oraz ich pracowników” – wykładowca Przemysław Pogłódek.

KATOWICE
Akcja pomocy dla osób niepełnosprawnych
Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych wraz z Departamentem Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa realizuje w dniach od 6 kwietnia 2021 do 29 kwietnia 2021 akcję „Doradcy Podatkowi Niepełnosprawnym”. Pomoc skierowana jest do osób niepełnosprawnych i ich rodzin. W ramach akcji doradcy podatkowi udzielają bezpłatnych konsultacji telefonicznych z zakresu ulg i uprawnień podatkowych przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Jest to już 12 tego typu kooperacja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Śląskiego Oddziału KIDP. Akcji patronuje Marszałek Województwa Śląskiego.

POZNAŃ
Kalendarz szkoleń w marcu:
3 marca – szkolenie: „Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz podatek u źródła” – wykładowca Marcin Grześkowiak.
9 marca – szkolenie: „Bilansowe i podatkowe zasady kalkulacji i rozliczenia umów długoterminowych (kontraktów), w tym budowlanych” – wykładowca Jacek Kołaczyński.
10 marca – szkolenie: „Bezpieczeństwo prowadzenia kancelarii przez doradcę podatkowego – odpowiedzialność wobec fiskusa i wobec klienta” – wykładowca dr Andrzej Dmowski.
15 marca – szkolenie: „Podatek od nieruchomości” – Barbara Spychała-Krzesaj.
26 marca – szkolenie: „Skarga Nadzwyczajna w praktyce Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców” – wykładowca Paweł Chrupek.
30 marca - warsztaty „Metody kalkulacyjne cen transferowych - praktyczne warsztaty” - wykładowca dr Andrzej Dmowski.

POZNAŃ
Konferencja: Jak rozliczyć pomoc uzyskaną w ramach tarcz antykryzysowych
W ramach współpracy z Urzędem Miasta Poznania, a także Zakładem Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Poznaniu, zapraszamy na bezpłatną konferencję online ,,Jak rozliczyć pomoc uzyskaną w ramach tarcz antykryzysowych”, która odbędzie się w dniu 16 marca 2021 r., godz. 10:00 - 13:00. Konferencja zostanie przeprowadzona za pośrednictwem aplikacji Zoom. Wydarzenie przeznaczone jest dla przedsiębiorców, który korzystali z pomocy w ramach tzw. tarcz antykryzysowych.

Program:
10:00 - 10:30 Tarcza 6.0 PFR2.0 - nowe wsparcie dla przedsiębiorców - szansa na pomoc i ograniczenia w stosowaniu. Prelegent: Pan dr inż. Paweł Małecki, doradca podatkowy.
10:30 - 11:00 Odpowiedzialność karna za uzyskanie nienależnych środków wypłaconych na podstawie tarcz antykryzysowych. Prelegent: Pan Remigiusz Pytlik, Wiceprzewodniczący Zarządu Wielkopolskiego Oddziału KIDP, doradca podatkowy, adwokat.
11:00 - 11:30 Zmiany terminów w ramach tzw. tarcz antykryzysowych. Prelegent: Pan Filip Siwek, Wiceprzewodniczący Zarządu Wielkopolskiego Oddziału KIDP, doradca podatkowy.
11:30 - 12:00 Zasady kumulacji pomocy w ramach tarcz antykryzysowych. Prelegent: Pani Małgorzata Ostrowska-Krzewina - Członek Zarządu Wielkopolskiego Oddziału KIDP, doradca podatkowy.
12:00 – 12:30 Zakład Ubezpieczeń Społecznych - wsparcie obywateli i przedsiębiorców. Prelegent: Anna Pankiewicz-Gałązka - Przedstawiciel II Oddziału ZUS w Poznaniu, Zastępca dyrektora ds. dochodów
Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu proszone są o kontakt i rejestrację drogą mailową, pod adresem: ods@um.poznan.pl

POZNAŃ
Współpraca z ELSA Poznań
W dniach 8-10 marca 2021 odbędą się organizowane, przy współpracy ze stowarzyszeniem studentów prawa ELSA Poznań, XVI Ogólnopolskie Dni Praktyk Prawniczych (online). W trakcie wydarzenia planowane jest wystąpienie, które poprowadzi p. Filip Siwek, wiceprzewodniczący zarządu Wielkopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Temat wystąpienia: „3 kroki do zawodu - doradca podatkowy”. Termin: 10 marca o godz. 18:45.

POZNAŃ
Bezpłatne porady doradców podatkowych
W dniu 29 marca 2021 r. w godz. 14.00-16.00 w Ośrodku Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie odbędzie się zdalne spotkanie z doradcą podatkowym. Podczas dyżuru udzieli on bezpłatnych porad osobom chcącym założyć działalność gospodarczą. Osoby zainteresowane bezpłatnymi konsultacjami proszone zostaną o wcześniejsze zgłoszenie w celu ustalenia godziny (pod nr. tel. 65 512 77 83/797 508 207 lub pod adresem mailowym biuro@owp.koscian.net).

POZNAŃ
VIII Konferencja Zawodowa
W dniu 16 lutego 2021 roku odbyła się „VIII Konferencja Zawodowa. Tarcze antykryzysowe w praktyce - wsparcie ekspertów dla podmiotów gospodarczych”, zrealizowana przy współpracy z Polską Izbą Biegłych Rewidentów. Wydarzenie zgromadziło wielu specjalistów ze środowiska doradców podatkowych i biegłych rewidentów. Prowadzącymi byli m. in. przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Konferencję po raz pierwszy przeprowadzono w formule online (za pośrednictwem platformy ClickMeeting). Udział w wydarzeniu wzięło 400 osób.

PODATKI W PRAKTYCE

 


ZMIANY W PRAWIE

Sejm zmienił zasady opodatkowania importu towarów oraz ustawę o grach hazardowych
Sejm uchwalił nowelizację prawa celnego, która ma usprawnić wydawanie decyzji dotyczących naliczania należności celnych i podatkowych oraz opłaty paliwowej i emisyjnej w związku z importem towarów. Są w niej także zmiany dotyczące identyfikacji cudzoziemców do celów podatkowych i gier hazardowych. I te ostatnie budzą wątpliwości.
https://www.prawo.pl/podatki/zmiany-w-ustawie-o-grach-hazardowych-i-prawie-celnym-nowe-zasady,504911.html 

Skarbówka będzie teraz do podatników mówić prosto
Nadchodzi rewolucja w komunikacji fiskusa z podatnikami. - Chcemy mówić i pisać tak, aby odbiorcy naszych komunikatów potrafili usłyszeć i odczytać to, co chcemy im przekazać – to fragment Deklaracji na rzecz upraszczania języka, którą podpisały dziś szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska oraz dyrektor generalna Ministerstwa Finansów Renata Oszast.
https://www.prawo.pl/podatki/komunikacja-organow-podatkowych-z-podatnikami-deklaracja-na,506735.html 

Firmy z Wielkiej Brytanii nie będą musiały mieć pełnomocnika podatkowego
podmioty brytyjskie handlujące z Polską nie muszą ustanawiać przedstawiciela podatkowego. Zmiana ma istotne znaczenie, zwłaszcza teraz – po brexicie. Pisaliśmy o tym problemie kilka tygodni temu. Pełnomocnika nie będą musiały mieć także firmy z Norwegii.
https://www.prawo.pl/podatki/pelnomocnik-podatkowy-dla-firmy-z-wielkiej-brytanii-po-brexicie,506423.html 

MF: Od października e-faktury będą dostępne dla przedsiębiorców
Liczymy, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z e-faktury już w październiku tego roku - poinformował wiceminister finansów Jan Sarnowski. Obowiązek stosowania e-faktur przez wszystkich przedsiębiorców ma wejść w życie w 2023 roku.
https://www.prawo.pl/podatki/e-faktury-beda-dostepne-dla-przedsiebiorcow-od-pazdziernika,506639.html 

Resort finansów szykuje SLIM VAT 2
Ministerstwo Finansów rozpoczyna prekonsultacje pakietu kolejnych zmian w przepisach o VAT. Mają one dotyczyć piętnastu nowych rozwiązań, które w założeniu MF, ułatwią rozliczanie podatku. Chodzi m.in. o fakturowanie, zmniejszenie formalności oraz poprawę płynności finansowej firm.
https://www.prawo.pl/podatki/slim-vat-2-prekonsultacje-zmian-w-vat-luty-2021,506558.html 

MF: Zaliczki na PIT pobrane za styczeń odroczone do sierpnia
Minister finansów podpisał rozporządzenie, które przedłuża do 20 sierpnia 2021 roku termin przekazania zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowany podatek dochodowy pobrany przez płatników w styczniu 2021 r. MF szacuje, że rozwiązanie to obejmie około 90 tysięcy przedsiębiorców.
https://www.prawo.pl/podatki/zaliczki-na-pit-pobrane-za-styczen-maja-byc-odroczone-do-sierpnia,506240.html 

Faktury korygujące dużym problemem dla kupujących
Okazuje się, że ostatnie zmiany w VAT, zamiast uprościć, w rzeczywistości skomplikowały rozliczenia podatku. Problem mają zwłaszcza nabywcy towarów i usług. Muszą zmodyfikować stosowane dotychczas procedury. Konieczna jest także bieżąca komunikacja między podatnikami a biurami rachunkowymi.
https://www.prawo.pl/podatki/faktury-korygujace-rozliczenie-u-sprzedawcow-i-nabywcow-w-2021,506499.html 

Morskie farmy wiatrowe zapłacą dodatkowy podatek
Ustawodawca od dłuższego czasu szukał sposobu na opodatkowanie morskich farm wiatrowych. Jako usytuowane na morzu, nie podlegały i nie podlegają podatkowi od nieruchomości. Od 18 lutego będą jednak płaciły dodatkową opłatę koncesyjną. Jak twierdzą eksperci, w praktyce, mimo innej nazwy, będzie to typowy podatek - zamiast do gmin, trafi jednak do budżetu państwa.
https://www.prawo.pl/podatki/oplata-i-podatek-od-morskich-farm-wiatrowych-od-lutego-2021-roku,506432.html 

MF uruchamia Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych
Od 1 lutego 2021 r. dotychczasowe rejestry podmiotów akcyzowych prowadzone przez naczelników urzędów skarbowych zastąpił Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych. Według resortu finansów oznacza to rezygnację z papierowych zgłoszeń rejestracyjnych i większe bezpieczeństwo w obrocie gospodarczym wyrobami akcyzowymi.
https://www.prawo.pl/podatki/akcyza-mf-uruchamiacentralny-rejestr-podmiotow-akcyzowych,506202.html 

NAJNOWSZE ORZECZNICTWO I INTERPRETACJE

WSA: Zarobki w skarbówce jawne dla osób, przeciwko którym prowadzone są postępowania
Osoba, przeciwko której wszczęto postępowanie karnoskarbowe złożyła wniosek o udzielenie informacji o wynagrodzeniach pracowników skarbówki związanych z jej sprawą. Organ odmówił, zasłaniając się prywatnością tych osób. Rozstrzygnięcie to zostało jednak uznane za przedwczesne, ponieważ informacja o zarobkach na określonym stanowisku jest publiczna. Natomiast, gdyby zatrudniona na nim była tylko jedna osoba, to udostępnienie wymagałoby jej zgody. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
https://www.prawo.pl/podatki/zarobki-w-urzedach-skarbowych-to-informacja-publiczna-czasami,506623.html 

MF wyjaśnia problem VAT od kart paliwowych
Ministerstwo Finansów opublikowało we interpretację ogólną dotyczącą kwalifikowania dla celów VAT transakcji z wykorzystaniem kart paliwowych. Stanowisko resortu uwzględnia wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie. Udostępnianie kart paliwowych to świadczenie usług. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.
https://www.prawo.pl/podatki/interpretacja-ogolna-w-sprawie-vat-od-kart-paliwowych-luty-2021,506502.html 

Zwrot za wyposażenie do pracy zdalnej bez podatku dochodowego
Pojawiają się pierwsze interpretacje dotyczące rozliczania dofinansowań do zakupu sprzętu, który pracownicy, pracując zdalnie, wykorzystują w domu. Najnowsze stanowisko skarbówki potwierdza, że takie świadczenie nie tylko nie jest opodatkowane, ale w ogóle nie stanowi przychodu w PIT. Podstawą są tu przepisy tarczy antykryzysowej.
https://www.prawo.pl/podatki/zwrot-za-wyposazenie-do-pracy-zdalnej-od-pracodawcy-a-pit,506469.html 

Pączek od szefa nie jest przychodem pracownika
W sytuacji, gdy firma nie ma możliwości ustalenia wartości pączków, które zjadł pracownik, nie musi mu doliczać z tego tytułu przychodu i pobierać podatku. Aby zjedzone ciastko było opodatkowane, pracodawca musiałby wcześniej dokładnie wiedzieć, że przykładowo Tomasz P. skonsumował pięć ciastek i w sumie kosztowały one 10 złotych. Potwierdzają to interpretacje skarbówki.
https://www.prawo.pl/podatki/paczek-w-pracy-nie-jest-przychodem-pracownika,498032.html 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.