e-Biuletyn/10/2018, numer (10), 30.10.2018
Z ŻYCIA SAMORZĄDU
Szanowni Państwo,
Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym numerem e-Biuletynu. Serdecznie zachęcamy do śledzenia naszych bieżących wydarzeń na stronie internetowej KIDP oraz odwiedzenia i polubienia Krajowej Izby Doradców Podatkowych na portalu społecznościowym facebook.
Zapraszamy do zamieszczania reklam w biuletynie elektronicznym oraz w wydaniu papierowym. Informacje: redakcja@kidp.pl
Wiesława Moczydłowska
Redaktor Naczelny Biuletynu „Doradca Podatkowy”
Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych
AKTUALNOŚCI Z KRAJOWEJ RADY DORADCÓW PODATKOWYCH
Prof. Adam Mariański w panelu podczas Forum Firm Rodzinnych Forbesa. Szczegóły
Prof. Adam Mariański o zarządzie sukcesyjnym w rozmowie z My Company. Szczegóły
Prof. Adam Mariański w panelu ZPP: Nowa Ordynacja podatkowa - rewolucja, czy kosmetyka? Szczegóły
Strumieniowanie wartości dla klientów kancelarii doradztwa podatkowego - konferencja w Sulejowie. Szczegóły
Prof. Adam Mariański na łamach Rzeczpospolitej o braku niezależności RPP. Szczegóły
Rzecznik Praw Podatnika - lekiem na podatkowe bolączki? - temat dnia w Polskim Radio z udziałem KIDP. Szczegóły
Najwyższa Izba Kontroli zaprasza doradców podatkowych do ankiety. Szczegóły
List otwarty KRDP, KRRP i NRA do posłanek i posłów Sejmu RP. Szczegóły
Zapraszamy na IV Forum Finanse i Podatki dla Przedsiębiorców. Szczegóły
Prof. Adam Mariański moderatorem panelu „Bezpieczny podatnik w dobie zmian systemu podatkowego”. Szczegóły
KIDP Partnerem Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach. Szczegóły
KIDP partnerem merytorycznym Europejskiego Forum Gospodarczego w Łodzi. Szczegóły
Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza na 137 konferencję podatkową. Szczegóły
Prof. Adam Mariański i Anna Misiak na spotkaniach doradczych i posiedzeniu Rady Głównej BCC. Szczegóły
Echa VIII Międzynarodowej Konferencji z cyklu „Podatki bez granic” pod hasłem: „Oszustwa podatkowe - fakty i mity”. Szczegóły
Echa konferencji „XX lat Ordynacji. Czas na nową?” - obszerna relacja na infor.pl. Szczegóły
Rzeczpospolita po konferencji KRDP: „Żelazna pięść fiskusa bez aksamitu”. Szczegóły
Polska Agencja Prasowa: „XX lat Ordynacji podatkowej. Czas na nową? Krajowa Rada Doradców Podatkowych zaprosiła autorytety wielu środowisk do debaty o ważnym dla podatników projekcie nowej Ordynacji podatkowej”. Szczegóły
TVP INFO i kilka stacji radiowych na konferencji KRDP o Ordynacji podatkowej. Szczegóły
Andrzej Ladziński w Rzeczpospolitej: Nadpłata podatku - czy nie da się prościej? Szczegóły
Debata „Brońmy tajemnicy zawodowej”. Szczegóły
Andrzej Ladziński w Rzeczpospolitej: Przy przedawnieniu nic się nie zmieni. Szczegóły
Anna Misiak wiceprzewodniczącą CFE Tax Advisers Europe. Szczegóły
Zawody prawnicze przeciwne ograniczaniu prawa do tajemnicy. Szczegóły
Prawo.pl: Doradcy: Nowe przepisy nie ochronią podatników. Szczegóły
Prof. Adam Mariański na łamach Forbes o exit tax. Szczegóły
Prof. Adam Mariański w My Company: Przedsiębiorca jak saper. Szczegóły
Iwona Biernat-Baran z KRDP w Rzeczpospolitej: Frontem do podatnika? - o nowej Ordynacji podatkowej. Szczegóły
REGIONALNE ODDZIAŁY IZBY INFORMUJĄ...
ŁÓDZKI OKIDP
Działalność szkoleniowa
4-6.10.2018 r. w hotelu Białowieskim Conference, Wellness & SPA w miejscowości Białowieża odbyło się szkolenie dla doradców podatkowych na temat „Ordynacja podatkowa - 20 lat doświadczeń. Wybrane problemy, perspektywa zmian”. Wykład wygłosił prof. dr hab. Dariusz Strzelec, doświadczony wykładowca, ceniony doradca podatkowy, adwokat specjalizujący się w prawie podatkowym.
Doradcy podatkowi uczestniczący w szkoleniu oprócz interesującego wykładu mieli możliwość podziwiania niezwykle malowniczych krajobrazów Białowieży i okolic. Z pewnością niezapomnianych wrażeń dostarczył uczestnikom przejazd Białowieskimi drezynami oraz Białowieskim Ekspresem. W czasie wolnym od zajęć, uczestnicy szkolenia mieli możliwość skorzystania z licznych atrakcji hotelowych m.in. z kompleksu wodnego, strefy wellness oraz strefy saun, łaźni i jacuzzi.
W najbliższym czasie w Łódzkim Oddziale KIDP odbędą się następujące szkolenia:
- 8.11.2018 r. - „Podatek VAT - planowane zmiany i aktualne problemy” - wykładowca: Tomasz Michalik - doradca podatkowy, ekspert w zakresie podatku od towarów i usług. UWAGA! Zmiana miejsca szkolenia: Hotel Rubin, ul. Lodowa 94;
- 12.11.2018 r. - „Podatek od towarów i usług - podstawowe problemy” - Konferencja - Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych - Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi, ul. Kopcińskiego 8/12;
- 13.11.2018 r. - „Podatek dochodowy - aktualne problemy i zmiany” - wykładowca: Bartosz Kubista, doradca podatkowy i adwokat. UWAGA! Zmiana miejsca i terminu szkolenia: (poprzednie terminy 29.10.2018 r. i 12.11.2018 r.) aktualna data: 13.11.2018 r., aktualne miejsce: Hotel Rubin, ul. Lodowa 94;
- 15,16.11.2018 r. - II część Seminarium „Zarząd Sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej” - Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi, ul. Kopcińskiego 8/12
- 21.11.2018 r. „Elektroniczne formy kontaktu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych” - prowadzący: pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Łodzi - Hotel „Borowiecki” w Łodzi, ul. Kasprzaka 7/9.
Wydarzenia
Europejskie Forum Gospodarcze
15-16 października br. w Łodzi odbyło się XI Europejskie Forum Gospodarcze, którego partnerem merytorycznym był Łódzki Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
W ostatnich latach dokonano licznych zmian w zakresie polskiego prawa podatkowego - w tym zmian związanych z tzw. uszczelnianiem systemu podatkowego. Intensywne zmiany w prawie podatkowym wymuszają na Przedsiębiorcy nieustanne aktualizowanie swojej wiedzy, aby uniknąć ryzyka poniesienia odpowiedzialności w przypadku błędnej interpretacji przepisów. Czy w dobie tak intensywnie zmieniającego się otoczenia podatkowego, uczciwy podatnik może czuć się bezpiecznie? Jeśli tak, jakie powinien podejmować czynności, aby rzetelnie wywiązywać się ze swoich obowiązków?
Na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy panelu „Bezpieczny podatnik w dobie zmian systemu podatkowego”, który odbył się podczas XI Europejskiego Forum Gospodarczego w Łodzi. Moderatorem panelu był prof. Adam Mariański, Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, a w charakterze uczestników dyskusji wystąpili: Prezes Najwyższej Izby Kontroli - Krzysztof Kwiatkowski, doradca podatkowy Jerzy Dworakowski - Przewodniczący Łódzkiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz doradca podatkowy Krzysztof Wiśniewski - Członek Zarządu ŁOKIDP.
Promocja zawodu
Uprzejmie informujemy, że przyjmowane są zgłoszenia doradców podatkowych z regionu łódzkiego zainteresowanych przystąpieniem do ogólnopolskiej Akcji START BIZNES oraz do Internetowego Katalogu Doradców Podatkowych. Szczegółowe informacje zamieszczone zostały na stronie internetowej ŁOKIDP www.lodzki.kidp.pl.
MAŁOPOLSKI OKIDP
W październiku w MOKIDP odbyły się następujące szkolenia:
- 4-6.10.2018 r. - wyjazdowe szkolenie dla doradców podatkowych w Sromowcach Niżnych,
- 22.10.2018 r. - „Podatek VAT w budownictwie” (szkolenie w Krakowie),
- 23.10.2018 r. - „Podatek VAT w budownictwie” (szkolenie w Tarnowie).
Na listopad zaplanowano następujące szkolenia:
- 13.11.2018 r. - „Zmiany w podatkach dochodowych PIT oraz CIT” (szkolenie w Krakowie),
- 14.11.2018 r. - „Zmiany w podatkach dochodowych PIT oraz CIT” (szkolenie w Tarnowie),
- 26.11.2018 r. - „Czas pracy w I połowie 2018 roku - praktyczne aspekty planowania i rozliczania, z uwzględnieniem najnowszych stanowisk PIP, MRPiPS oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego, omówienie przepisów dotyczących zakazu handlu w niedzielę”,
- 29.11.2018 r. - „Przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu w działalności kancelarii doradztwa podatkowego”.
Informacje nt. wszystkich szkoleń organizowanych w MOKIDP znajdują się w systemie mDoradca.
12-13 października 2018 r. w Zakopanem odbyła się VII Ogólnopolską Konferencję Doktorantów i Doktorów Prawa Podatkowego organizowana przez Stowarzyszenie Doktorantów i Doktorów Prawa Podatkowego wraz z Zakładem Prawa Finansowego Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy współpracy Małopolskiego Oddziału KIDP.
29 października odbyło się spotkanie „czwartkowe” w trakcie którego został przeprowadzony wykład nt. „Odpowiedzialność karna, dyscyplinarna i cywilna doradcy podatkowego”.
9-11.11.2018 r. w Zespole Zamkowo - Parkowym w Krasiczynie odbędzie się VI Podkarpacka Konferencja pod hasłem przewodnim „Zasady prawa podatkowego” organizowana przez Podkarpacki i Małopolski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Patronat nad konferencją objął Ośrodek Studiów Fiskalnych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Zakład Prawa Finansowego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zapraszamy Państwa do udziału w powyższej Konferencji!
W sposób ciągły Małopolski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych przy współpracy Urzędu Miasta Krakowa oraz Urzędu Miasta Tarnowa prowadzi akcję polegającą na udzielaniu informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą. Akcja polega na pełnieniu przez doradców podatkowych stałych dyżurów na terenie ww. Urzędów (w pierwszy oraz ostatni poniedziałek każdego miesiąca w godz. od 9.00 do 13.00 w Urzędzie Miasta Krakowa przy ul. Wielickiej 28a oraz w każdy pierwszy i ostatni dzień roboczy miesiąca w Urzędzie Miasta Tarnowa przy ul. Nowej 4). Podczas dyżurów zainteresowani podatnicy mogą bezpłatnie uzyskać informacje na tematy związane z zakładaniem działalności gospodarczej.
Od marca br. akcja odbywa się także, przy współpracy Gminy Krzeszowice, w Urzędzie Miejskim w Krzeszowicach, gdzie doradcy podatkowi w ramach akcji pełnią dyżury w pierwszą środę miesiąca w godz. 10.00-12.00.
Od kwietnia podobna akcja odbywa się również, przy współpracy Gminy Brzesko, w Urzędzie Miejskim w Brzesku, gdzie doradcy podatkowi w ramach akcji pełnią dyżury w pierwszy i ostatni wtorek miesiąca w godz. 12.00-14.00.
Zapraszamy doradców podatkowych do włączenia się do powyższych akcji. W sprawie ustalenia terminów dyżurów prosimy o kontakt z Biurem Małopolskiego Oddziału KIDP.
Zapraszamy do włączenia się doradców podatkowych do Akcji Start Biznes. Akcja polega na świadczeniu usług doradztwa podatkowego przez doradców podatkowych a także spółki doradztwa podatkowego dla osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Usługa doradztwa podatkowego, która jest świadczona w ramach akcji obejmuje jednorazową poradę podatkową, dotyczącą optymalizacji przy wyborze formy opodatkowania przez osobę, która rozpoczyna działalność gospodarczą. Przedsiębiorca nie ponosi kosztów takiej jednorazowej porady.
Małopolski Oddział KIDP przystąpił do Internetowego Katalogu Doradców Podatkowych, który jest elektroniczną wizytówką doradcy podatkowego zawierającą dane kancelarii doradcy podatkowego wraz z opisem specjalizacji usług świadczonych przez kancelarię. Celem katalogu jest ułatwienie dostępu szerokiej grupie podatników do doradców podatkowych. Katalog to szybki sposób zapoznania się z informacjami dotyczącymi doradcy podatkowego. Do Internetowego Katalogu Doradców Podatkowych będą mogli przystąpić doradcy, którzy wykonali zdjęcie profilowe (czynni doradcy podatkowi niezalegający w opłacaniu składek członkowskich - powyżej 3 składek). Doradca podatkowy jest zobowiązany do wykonania zdjęcia z obowiązującym dress codem biznesowo-klasycznym. Przypominamy, iż w terminie do 30 listopada 2018 r. (na hasło Krajowa Izba Doradców Podatkowych) doradcy podatkowi z MOKIDP mają możliwość wykonania bezpłatnie zdjęć do katalogu w wybranych punktach fotograficznych (informacja nt. adresów punktów fotograficznych znajduje się na stronie MOKIDP). Po wykonaniu zdjęcia doradca podatkowy otrzyma ankietę do wypełnienia danych, które zostaną zamieszczone w Internetowym Katalogu Doradców Podatkowych. Więcej informacji o katalogu, prezentacja oraz Regulamin widnieją na stronie internetowej Małopolskiego Oddziału KIDP.
Zapraszamy do odwiedzania profilu Małopolskiego Oddziału KIDP na portalu społecznościowym Facebook.
PODKARPACKI OKIDP
VI Podkarpacka Konferencja
9-11.11.2018 r. odbędzie się w Zespole Zamkowo - Parkowym w Krasiczynie VI Podkarpacka Konferencja pod hasłem przewodnim „Zasady prawa podatkowego” organizowana przez Podkarpacki i Małopolski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Patronat nad konferencją objął Ośrodek Studiów Fiskalnych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytety Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Zakład Prawa Finansowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Wśród prelegentów podczas konferencji zaprezentują się znakomici przedstawiciele doktryny prawa podatkowego m.in. prof. dr hab. Bogumił Brzeziński, prof. dr hab. Adam Mariański , dr hab. Krzysztof Lasiński-Sulecki, dr Karolina Tetłak, dr Jowita Pustuł, dr Adam Bartosiewicz, dr Michał Wilk, przedstawiciele środowiska naukowego podkarpacia dr Olgierd Łunarski , dr Paweł Majka oraz inni znakomici wykładowcy prawa podatkowego, a także przedstawiciele administracji państwowej reprezentujący sądownictwo administracyjne Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Stefan Babiarz.
Program konferencji poza prelekcjami, przewiduje również symulację rozprawy oraz panel dyskusyjny dotyczący bieżących problemów podatkowych.
Szkolenie Podatek akcyzowy najnowsze zmiany (bezpłatne szkolenie)
Zarząd Podkarpackiego Oddziału KIDP wspólnie z Izbą Administracji Skarbowej w Rzeszowie zapraszają 6 listopada br. o godz. 9.00 na bezpłatne szkolenie ze zmian w podatku akcyzowym. Prelekcja zostanie przeprowadzona przez trenerów z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie i skierowana jest do doradców podatkowych oraz pracowników kancelarii doradców.
Szkolenia
Zapraszamy do udziału w szkoleniach organizowanych przez Podkarpacki Oddział KIDP.
PODLASKI OKIDP
23-25 września 2018 r. odbyło się szkolenie z tematu: „Wybrane zagadnienia postępowania sądowo - administracyjnego w praktyce doradcy podatkowego.”, które organizowaliśmy wraz z Dolnośląskim i Warmińsko-Mazurskim Oddziałem KIDP. Impreza jak co roku miała również wymiar integracyjny.
18 października 2018 odbyły się już kolejne nasze warsztaty podatkowe, na których Joanna Turosińska, doradca podatkowy i adwokat, przybliżyła nam tematykę naszej tajemnicy zawodowej oraz obowiązujące nas procedury podczas przeszukania kancelarii doradztwa podatkowego. Spotkanie było tym bardziej ciekawe, gdyż został poruszony temat tajemnicy również na gruncie postępowania cywilnego. Nasze warsztaty to miejsce wymiany doświadczeń, tak też było i podczas ostatniego spotkania, kiedy to mogliśmy zweryfikować nasze wzajemne dotychczasowe doświadczenia.
Działania promocyjne
19 października 2018 r. Podlaski Oddział KIDP został zaproszony do udziału w II międzynarodowym seminarium poświęconym : „Procedury finansowe krajów Europy Środkowej i Wschodniej” zorganizowanym przez Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Mieliśmy przyjemność objąć patronatem to wydarzenie o charakterze międzynarodowym po raz pierwszy.
W zarządzie Podlaskiego Oddziału trwają prace nad organizacją konkursu wiedzy z zakresu podatków. Miło nam poinformować, iż do współorganizacji konkursu przyłączył się Zespół Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku przy ulicy Bema, gdzie odbędzie się finał konkursu.
Działania szkoleniowe
Na najbliższy okres zaplanowane są następujące spotkania:
- 25 października 2018 szkolenie z Jackiem Bajsonem: „O zarządzie sukcesyjnym i sukcesji. Praktyczne aspekty związane z sukcesją, sprzedażą firmy i poszukiwaniem inwestora”.
- warsztaty (termin jest w trakcie ustalania) z zakresu: Zmiany w cenach transferowych od 1 stycznia 2019 r. oraz IP Box, które poprowadzi doradca podatkowy Wojtek Kownacki.
POMORSKI OKIDP
Działalność szkoleniowa
3 października 2018 r. odbyły się warsztaty na temat: „Ceny transferowe”.
30 października 2018 r. odbędzie się szkolenie na temat: „Doradca podatkowy, a przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy.”
Integracja
Klub Integracyjny Doradców Podatkowych przy Pomorskim Oddziale KIDP w miesiącu październiku 2018 r. zorganizował wyjazd integracyjny do Gruzji w terminach:
- 5.10.2018 r. - 13.10.2018 r. I grupa,
- 9.10.2018 r. - 17.10.2018 r. II grupa,
Nowe inicjatywy / Promocja zawodu doradcy podatkowego
W związku z podjętą uchwałą przez Zarząd POKIDP na organizację VIII Pomorskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach w latach 2018-2019 Kuratorium Oświaty w Gdańsku wyraziło zgodę na objęcie Honorowym Patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty VIII Pomorski Konkurs Wiedzy o Podatkach.
W ramach współpracy z Gminą Miasta Gdańsk w okresie od 27.08.2018 r. do 27.02.2019 r. prowadzony jest projekt: „Biznes w Gdańsku - bezpłatne doradztwo podatkowe na start”. Projekt ma na celu zapewnienie możliwości nieodpłatnego skorzystania z fachowej porady podatkowej początkującym przedsiębiorcom oraz osobom planującym rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej. Doradcy podatkowi będą udzielać porad
w Urzędzie Miejskim w Gdańsku w każdą pierwszą i ostatnią środę miesiąca w godzinach od 9.00-12.00.
Kontynuowane są dyżury doradców podatkowych w ramach współpracy z Urzędem Miasta w Gdyni. Dyżury odbywają się w Gdyńskim Centrum Wspierania Przedsiębiorczości w każdy pierwszy i ostatni wtorek miesiąca w godzinach od 10.00-13.00. Podczas dyżurów udzielane są porady dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą.
Serdecznie zapraszamy do włączenia się do powyższych akcji i zgłoszenie swojej gotowości do pełnienia dyżurów w dogodnej dla Państwa lokalizacji. Zgłoszenia proszę przesyłać na adres pomorski@kidp.pl.
Prowadzone są rozmowy z Wyższą Szkołą Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku w sprawie podjęcia współpracy dotyczącej organizacji szkoleń prowadzonych przez doradców podatkowych dla słuchaczy Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku oraz wspólnej ze szkołą organizacji konferencji naukowej w roku 2018.
ŚLĄSKI OKIDP
3.10.2018 r. - posiedzenie Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego KIDP.
4.10.2018 r. - spotkanie grupy dyskusyjnej.
5.10.2018 r. - szkolenie „Rozliczenia krajowych i zagranicznych podróży służbowych w 2018 r. oraz konsekwencje na gruncie PIT, CIT, VAT, ZUS” - wykładowca Gniłka Aleksander.
9.10.2018 r. - szkolenie „Prawo Pracy” - wykładowca Pogłódek Przemysław.
12.10.2018 r. - szkolenie „Gospodarka odpadami w firmach - wymagania prawne, najnowsze zmiany, BDO” - wykładowca Jagoda-Siegmund Anna.
16.10.2018 r. - szkolenie „Podatek dochodowy” - wykładowca Tomala Katarzyna.
29.10.2018 r. - „Podatki - Finanse - Przedsiębiorstwo” Wspólna Konferencja Śląskiego Oddziału KIDP oraz Uniwersytetu Ekonomicznego.
30.10.2018 r. - posiedzenie Zarządu Śląskiego Oddziału KIDP.
29 października 2018 r. odbyła się szósta Konferencja dla doradców podatkowych oraz studentów z cyklu „Podatki -Finanse -Przedsiębiorstwo” zorganizowana wraz z Katedrą Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
W ramach Konferencji przeprowadzona została kolejna edycja konkursu na najlepszą pracę licencjacką i magisterską z tematyki podatków.
17-19 października br. w Katowicach odbył się Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Krajowa Izba Doradców Podatkowych została Partnerem Kongresu, a Śląski Oddział KIDP włączył się w jego organizację. Podczas Kongresu odbył się panel dyskusyjny, gdzie tematem przewodnim był „Bezpieczny podatnik”.
10 października 2018 r. odbył się „Jaworznicki dzień dla biznesu”. Podczas spotkania swoimi doświadczeniami dzielili się przedsiębiorcy, przedstawiciele rządu i samorządu, m.in. Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert i Poseł na Sejm RP Dariusz Starzycki. W Jaworznickim Dniu dla Biznesu wzięło udział 70 uczestników - przedstawicieli różnych instytucji i pracodawców. Wydarzenie zorganizowane zostało przez: Powiatowy Urząd Pracy w Jaworznie wraz z Urzędem Miejskim w Jaworznie, Izbą Skarbową w Jaworznie, Jaworznicką Izbą Gospodarczą oraz Jaworzno Biznes Mixer. To II edycja przedsięwzięcia zainicjowanego przez sektor publiczny - poświęcona lokalnym przedsiębiorcom. Celem wydarzenia było przybliżenie tematyki rynku pracy. W wydarzeniu wzięli udział również przedstawiciele Zarządu Śląskiego Oddziału KIDP Piotr Maciejewski oraz Hanna Kozub-Głownia, doradcy podatkowi, promujący zawód doradcy podatkowego oraz akcję Start Biznes.
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, pełen ciepła, serdecznych życzeń, rodzinnych spotkań. To także doskonały moment aby wspólnie spędzić czas i odnowić bądź nawiązać znajomości wśród naszego grona doradców podatkowych. Korzystając z tej okazji już teraz Zarząd Śląskiego Oddziału KIDP zaprasza wszystkich doradców podatkowych na wspólne spotkanie wigilijne oraz koncert „Boże Narodzenie na jazzowo”, który odbędzie się 14 grudnia 2018 r. w Hotelu Arsenal Palace z siedzibą w Chorzowie przy ul. Paderewskiego 35.
19 listopada br. w Filharmonii Śląskiej w Katowicach odbędzie się XVI Ogólnopolska Konferencja Podatkowa w ramach cyklu „Doradca Podatkowy Obrońcą Praw Podatnika”,. Tematem przewodnim konferencji będzie „Uszczelnianie systemu podatkowego: sukces czy porażka?”.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom doradców podatkowych zorganizowaliśmy pierwsze spotkanie szkoleniowo-integracyjne. Celem spotkania była integracja połączona z jednoczesnym podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Spotkanie odbyło się 21-22 września 2018 r. w Hotelu Premium w Wiśle.
W ramach spotkania miał miejsce wykład „Odpowiedzialność Doradcy Podatkowego związana ze świadczeniem usług doradztwa podatkowego (cywilna, karna i karno-skarbowa, wewnątrzkorporacyjna). W drugim dniu doradcy wzięli udział w szkoleniu miękkim z tematu „Konflikt - dobrodziejstwo czy zło?” W ramach integracji natomiast zaproponowaliśmy uczestnikom spotkania występ zespołu Trio Appassionata - MUZYKA SZKLANEGO EKRANU, a po koncercie był czas na wspólne spędzenie czasu i rozmowy.
Zarząd Śląskiego Oddziału KIDP podjął decyzję o rozpoczęciu cyklu spotkań integracyjnych dla doradców podatkowych pod hasłem „AKCJA-INTEGRACJA”. Będą to spotkania o tematyce kulturalnej, rozrywkowej, rekreacyjnej, hobbistycznej. Celem spotkań ma być wspólne spędzanie czasu, lepsze poznanie się i przekonanie się o tym, że zawód doradcy podatkowego to nie tylko świadczenie usług doradztwa podatkowego - to również przynależność do aktywnego, pełnego pasji i pomysłów grona osób czynnych kulturalnie, społecznie, czy też sportowo. 10 sierpnia 2018 r. odbyło się kolejne tego typu spotkanie w Kinie Grajfka w Chorzowie. Tym razem doradcy podatkowi wraz z osobami towarzyszącymi obejrzeli film „SZEF” (2014). Szczegóły akcji znajdują się na naszej stronie http://www.slaski.kidp.pl/.
Wraz z kilkoma Regionami KIDP (Łódzkim, Mazowieckim, Małopolskim i Wielkopolskim) w ramach promocji zawodu podjęliśmy się współtworzenia Internetowego Katalogu Doradców Podatkowych, który jest elektroniczną wizytówką doradcy podatkowego zawierającą dane kancelarii doradcy podatkowego wraz z opisem specjalizacji usług świadczonych przez doradcę podatkowego. Celem katalogu jest ułatwienie dostępu szerokiej grupie potencjalnych klientów do doradców podatkowych.
Przystąpiliśmy do akcji „START BIZNES”, zainicjowanej przez Wielkopolski Oddział KIDP, polegającej na oferowaniu bezpłatnych porad przez doradców podatkowych ze Śląskiego Oddziału KIDP dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Celem akcji jest wspieranie przedsiębiorców przez śląskich doradców podatkowych. Podejmujemy działania na terenie wielu urzędów miast oraz powiatowych urzędów pracy, w których nowy przedsiębiorca zostanie poinformowany o możliwości uzyskania nieodpłatnej porady podatkowej związanej z założeniem własnego biznesu. W Powiatowych Urzędach Pracy oraz Urzędach Skarbowych w województwie śląskim zostały rozmieszczone tablice informując o zawodzie doradcy podatkowego oraz o akcji Start Biznes. Poniżej przekazujemy informację o miejscach oraz terminach konsultacji:
- Urząd Miasta Katowice, konsultacje w każdy ostatni czwartek miesiąca w godzinach 9.00-12.00 przy ul. Rynek 1 w sali 701 na VII piętrze;
- Powiatowy Urząd Pracy w Jaworznie, ul. Północna 9B, 43-600 Jaworzno, terminy ustalane są każdorazowo;
- Zabrzańskie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości, ul. Powstańców Śląskich 3, 41-800 Zabrze, konsultacje odbywają się w każdy piątek miesiąca 11.00-15.00;
- Urząd Miasta Świętochłowice, konsultacje odbędą się 28.08.2018 r., 11.09.2018 r., 26.10.2018 r., 27.11.2018 r. oraz 11.12.2018 r. w godz. 12.00-15.00, ul. Katowicka 54, 41-600 Świętochłowice.
Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych zaprasza doradców podatkowych oraz pracowników doradców podatkowych na organizowane szkolenia i konferencje w miesiącach od listopada do grudnia 2018 r.:
Ordynacja podatkowa
Termin i miejsce: 14.11.2018 r., godz. 10.00-15.45, sala konferencyjna (wysoki parter) Biuro Centrum Katowice, ul. Mickiewicza 29 Katowice.
XVI Ogólnopolska Konferencja Podatkowa
Termin i miejsce: 19.11.2018 r. (poniedziałek), sala konferencyjna Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego Katowice, ul. Sokolska 2.
Bilansowe i podatkowe zamknięcie roku 2017
Termin i miejsce: 6.12.2018 r., godz. 10.00-15.45, sala konferencyjna (wysoki parter) Biuro Centrum Katowice, ul. Mickiewicza 29 Katowice.
Zmiany w VAT. Katowice
Termin i miejsce: 10.12.2018 r., godz. 10.00-15.45, sala konferencyjna (wysoki parter) Biuro Centrum Katowice, ul. Mickiewicza 29 Katowice.
Zmiany w VAT. Częstochowa
Termin i miejsce: 12.12.2018 r., godz. 10.00-15.45, sala konferencyjna w budynku OHP (obok US), ul. Tkacka 5a, Częstochowa
W celu zapoznania się z ofertą innych szkoleń organizowanych przez KIDP zapraszamy na stronę http://www.slaski.kidp.pl/szkolenia.php.
ŚWIĘTOKRZYSKI OKIDP
IV Forum Finanse i Podatki dla Przedsiębiorców
Krajowa Izba Doradców Podatkowych, Polska Izba Biegłych Rewidentów, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz Targi Kielce zapraszają na IV Forum Finanse i Podatki dla Przedsiębiorców, które odbędzie się 7 listopada br. przy ul. Zakładowej 1 w Kielcach.
Wydarzenie objęli patronatem: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Prezydent Miasta Kielce.
Podczas Forum omówione zostaną perspektywy dla przedsiębiorców w świetle pakietu zmian - „KONSTYTUCJA DLA BIZNESU” oraz uproszczenia dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym.
Prof. Adam Mariański, Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych przedstawi prezentację „Bezpieczny podatnik w czasach rewolucyjnych zmian prawa podatkowego”.
Mowa też będzie o należytej staranności w transakcjach gospodarczych. Dowiedzieć się będzie można także co wniosła konstytucja dla Biznesu w kontekście ZUS.
Urząd Miasta Kielce zaprezentuje informacje jakie kompetencje pomogą osiągnąć sukces w biznesie i wskaże projekty z zakresu edukacji przedsiębiorczości.
Będą też punkty konsultacyjne, gdzie można będzie zasięgnąć porady i informacji.
Świętokrzyski Odział Krajowej Izby Doradców Podatkowych prowadził będzie przy swoim stoisku konsultacje w zakresie prawa podatkowego.
Izba Biegłych Rewidentów uruchomi konsultacje z prawa bilansowego a przy stoisku Stowarzyszenia Księgowych w Polsce odbywać się będą konsultacje z rachunkowości i prawa bilansowego. Dodatkowo, Zakład Ubezpieczeń Społecznych udzielał będzie porad z zakresu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.
Podczas Form odbędzie się także panel dyskusyjny pt.: „Czy zasada wolności i swobody prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce jest w pełni przestrzegana?”.
Program zapowiada się więc niezwykle interesująco.
Udział w konferencji po uprzedniej rejestracji na stronie wydarzenia www.dnidlabiznesu.pl.
Zapraszamy!
WIELKOPOLSKI OKIDP
Działalność szkoleniowa i integracyjna
W miesiącu listopadzie zapraszamy na następujące wydarzenia:
• 8.11.2018 r. - Podróże służbowe krajowe i zagraniczne, Tomasz Wojewoda;
• 13.11.2018 r. - cykl spotkań „Dyskusje Praktyków”, Filip Siwek;
• 15.11.2018 r. - Koszty uzyskania przychodów w aspekcie podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług. Eksport, import usług, podatek u źródła, Tomasz Wojewoda;
• 21.11.2018 r. - Doradca Podatkowy jako pełnomocnik w postępowaniu podatkowym, egzekucyjnym i sądowym, Maciej Jaśniewicz;
• 23.11.2018 r. - Klub Doradcy Podatkowego - Ostrów Wielkopolski;
• 29.11.2018 r. - Klub Doradcy Podatkowego - Poznań;
• 30.11.-2.12.2018 r. - Zmiany w ordynacji podatkowej. Zmiany w VAT, VAT marża-biura podróży, sprzedaż samochodów, dzieł sztuki. Podatek dochodowy, Filip Siwek, Zdzisław Modzelewski, dr inż. Paweł Małecki.
Już teraz zapraszamy doradców podatkowych na szkolenie, które odbędzie się w dniach 7 stycznia - 10 stycznia 2019 r. w Harmony Club Hotel w Szpindlerowym Młynie (Czechy). Wykłady będą dotyczyły poniższych tematów:
• „Symulacja rozprawy w sprawie karno-skarbowej - zajęcia praktyczne”,
• „Zakładanie działalności gospodarczej w Czechach i jej opodatkowanie”.
Harmonogram szkoleń na kolejne miesiące znajduje się w panelu mDoradca.
Promocja zawodu
Dyżury doradców podatkowych w Urzędach Miasta, Urzędach Gminy oraz w innych instytucjach
Od 2015 r. organizowany jest cykl bezpłatnych dyżurów doradców podatkowych w Urzędach Miasta oraz w Urzędach Gminy, a także w innych instytucjach w Wielkopolsce. Dyżury polegają na udzielaniu bezpłatnych porad podatkowo-prawnych podmiotom rozpoczynającym działalność gospodarczą.Dyżury odbywają się między innymi w Mosinie, Ostrowie Wielkopolskim, Poznaniu, Przygodzicach, Rychwale, Stęszewie, Tarnowie Podgórnym i Kościanie. Zainteresowanych doradców podatkowych pełnieniem dyżurów prosimy o zgłaszanie się na e-mail: wielkopolski@kidp.pl.
Akcja Start Biznes
Już ponad 500 doradców przystąpiło do Ogólnopolskiej Akcji Start Biznes mającej na celu wsparcie przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą, podniesienie świadomości prawno-podatkowej podatników, a także promowanie usług świadczonych przez doradców podatkowych. Zachęcamy wszystkich doradców podatkowych do wzięcia udziału w akcji. Szczegóły www.startbiznesdp.pl.
Internetowy Katalog Doradców Podatkowych
Wielkopolski Oddział KIDP we współpracy z innymi Regionami KIDP podjął się współtworzenia Internetowego Katalogu Doradców Podatkowych, który jest elektroniczną wizytówką doradcy podatkowego zawierającą dane kancelarii doradcy podatkowego wraz z opisem specjalizacji usług świadczonych przez kancelarię. Celem katalogu jest ułatwienie dostępu szerokiej grupie podatników do doradców podatkowych oraz zasięgnięcie wiedzy o zawodzie. Serdecznie zapraszamy doradców do przystąpienia do Internetowego Katalogu Doradców Podatkowych www.twojdoradcapodatkowy.info. Informujemy, iż w terminie do 31 grudnia 2018 r. doradcy podatkowi z WOKIDP mają możliwość wykonania bezpłatnie zdjęć do katalogu (szczegóły dotyczące miejsca wykonania zdjęcia znajdują się na stronie Oddziału w zakładce Katalog DP).
W celu przystąpienia do katalogu należy:
1. Wykonać zdjęcie profilowe zgodne z wymogami administratora strony;
2. Wypełnić ankietę z danymi, które zostaną zamieszczone w Internetowym Katalogu Doradców Podatkowych.
Konsultacje doradców podatkowych i księgowych
Wielkopolski Oddział KIDP wraz ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu organizuje cykl wspólnych bezpłatnych konsultacji z zakresu podatków, które prowadzone są przez doradców podatkowych dla członków Stowarzyszenia Księgowych oraz bezpłatnych konsultacji z zakresu rachunkowości, które prowadzone są przez księgowych dla Członków Wielkopolskiego Oddziału KIDP. Konsultacje mają służyć wymianie informacji, doświadczeń i wiedzy związanej z pracą doradców podatkowych oraz księgowych, a także promocji zawodu.
Terminy najbliższych dyżurów:
- 13.11.2018 r. - dyżur doradcy podatkowego dla księgowych,
- 28.11.2018 r. - dyżur księgowych dla doradców podatkowych.
Konsultacje odbywają się w siedzibie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu przy ul. Ziębickiej 18 w godz. 15.00-17.00. Zainteresowanych doradców podatkowych pełnieniem konsultacji prosimy o zgłaszanie się na e-mail: wielkopolski@kidp.pl.
Posiedzenia Zarządu Wielkopolskiego Oddziału KIDP
Zachęcając Państwa do wspólnego działania na rzecz samorządu zawodowego, zapraszamy do udziału w Posiedzeniach Zarządu. Termin najbliższego posiedzenia to 6.11.2018 r., godz. 15.00 w siedzibie Oddziału.
Pozostałe informacje
Zarząd Wielkopolskiego Oddziału KIDP podjął decyzję o organizacji V Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach dla młodzieży szkół średnich z województwa wielkopolskiego. Aktualnie czekamy na zgłoszenia od uczniów szkół ponadpodstawowych. Regulamin oraz szczegóły dostępne są na naszej stronie internetowej.
Chcesz wiedzieć więcej o działaniach Wielkopolskiego Oddziału KIDP:
- skontaktuj się z Biurem Oddziału, e-mail: wielkopolski@kidp.pl, tel. 61/ 843 42 55;
- wejdź na stronę Oddziału www.wielkopolski.kidp.pl;
- odwiedź Facebook’a Oddziału www.facebook.com/WOKIDP oraz dołącz do grupy zamkniętej „Doradcy Podatkowi”.
PRACE LEGISLACYJNE
PRACE LEGISLACYJNE
Na platformie „Konsultowane akty prawne” zostały zamieszczone kolejne projekty aktów prawnych, przekazanych do zaopiniowania Krajowej Radzie Doradców Podatkowych.
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Szczegóły
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Szczegóły
Rządowy projekt ustawy o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Szczegóły
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Szczegóły
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Szczegóły
PODATKI W PRAKTYCE
NAJNOWSZE ZMIANY W PRZEPISACH
MF przygotowuje wielką reformę egzekucji administracyjnej
W pierwszym kwartale przyszłego roku Ministerstwo Finansów przedstawi założenia nowej ustawy dotyczącej postępowania egzekucyjnego w administracji. Zmiany dotkną m.in. egzekucji pieniężnej i niepieniężnej. Wcześniej jednak czeka nas jeszcze nowelizacja obowiązujących przepisów. Szczegóły
Organy podatkowe będą mogły nadużywać prawa
Nie będzie klauzuli zakazującej organom podatkowym nadużywania prawa. Na jej wprowadzenie do nowej ordynacji podatkowej nie zgodził się minister finansów. Projekt ustawy został więc zmieniony. Szczegóły
Darowizna na rzecz samorządu terytorialnego obniży podatek
Firmy zajmujące się wydobyciem miedzi, srebra, gazu ziemnego lub ropy naftowej będą mogły skorzystać z ulgi w podatku od wydobycia niektórych kopalin.
Nowe przepisy mają wprowadzić możliwość obniżenia kwoty podatku od wydobycia niektórych kopalin o dokonane darowizny na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, na obszarze których jest prowadzona działalność wydobywcza. Jak tłumaczy rząd, ideą proponowanego rozwiązania jest wzmocnienie związku przedsiębiorstw zajmujących się wydobyciem tych kopalin z miejscem prowadzenia tej działalności. Szczegóły
Projekt rozporządzenia o kasach fiskalnych już gotowy
Nowe przepisy w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących wejdą w życie 1 stycznia 2019 roku. Większość obowiązujących obecnie zasad zostanie utrzymana. Zakres zwolnień zostanie jednak nieco ograniczony. Szczegóły
Nowe zasady raportowania o podejrzanych transakcjach
Obowiązuje już nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przekazywania informacji o tzw. transakcjach ponadprogowych do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Do 13 lipca 2019 r. instytucje obowiązane muszą przystosować do niego swoje systemy informatyczne. Tylko do tego dnia można raportować na starych zasadach, co wcale nie oznacza brak kłopotów. Szczegóły
Zmiany w opodatkowaniu samochodów już od stycznia 2019 roku
Dla większości przedsiębiorców kosztem uzyskania przychodów będzie 75 proc. wydatków związanych z używaniem pojazdów, a nie jak obecnie - 100 procent. Spowoduje to wzrost obciążeń podatkowych. Przedsiębiorcy, korzystający z samochodów do celów biznesowych i prywatnych zapłacą więc wyższy podatek. Szczegóły
Producenci patriotycznych gier zapłacą niższy podatek
Rząd chce wprowadzenia ulgi podatkowej dla twórców patriotycznych gier komputerowych. Mają z niej skorzystać firmy promujące polskie treści kulturowe. Trzeba będzie jednak przejść specjalny test kwalifikacyjny. Szczegóły
Wyższe składki na rzecz organizacji w kosztach
Projekt nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych zakłada podwyższenie limitu składek na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, które mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Zmiany wejdą w życie najprawdopodobniej już od stycznia 2019 roku. Szczegóły
Od stycznia 2019 roku zmiany w opodatkowaniu VAT bonów
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy nowelizującej przepisy o VAT. Zmiany mają być implementacją przepisów dyrektywy unijnej. Nakłada ona obowiązek wprowadzenia nowych zasad opodatkowania bonów do końca 2018 roku. Szczegóły
NAJNOWSZE ORZECZNICTWO
NSA: Żona nie wybuduje łatwo domu na gruncie męża
Fakt pozostawania w związku małżeńskim nie oznacza, że żona może sobie rościć prawa do gruntu męża. Budowa domu na jego ziemi nie jest realizacją jej własnych celów mieszkaniowych. Tym samym nie może ona skorzystać ze zwolnienia z PIT - wynika to z najnowszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Szczegóły
NSA: Sprzedaż nieruchomości z domem z dwiema stawkami VAT
Obniżoną 8-proc. stawkę VAT można zastosować jedynie do dostawy budynku i gruntu. Natomiast infrastruktura towarzysząca, czyli ogrodzenie, brama, furtka, przyłącza i droga dojazdowa podlega opodatkowaniu stawką 23-proc. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny. Szczegóły
NSA: Zmiana tytułu dziedziczenia ma wpływ na rozliczenie podatku
Jeśli dla tej samej masy spadkowej tego samego spadkobiercy jest wydawane nowe postanowienie, które stwierdza na nowo nabycie spadku, to przysługuje mu nowy termin na złożenie oświadczenia, aby skorzystać ze zwolnienia podatkowego. Wynika to z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Szczegóły
NSA: Dochody z nierządu trzeba udowodnić
By nie płacić wysokiego podatku od przychodów z nieujawnionych źródeł, podatniczka chciała wykazać, że oszczędności posiadała z nierządu. Fiskus nie uznał jednak jej twierdzeń za prawdziwe i stwierdził, że konkubinat to nie sponsoring. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny. Szczegóły
NSA potwierdza 8-proc. VAT na sprzęt medyczny i jego wyposażenie
Szpitale i przychodnie, diagności oraz pacjenci mogą cieszyć się z korzystnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego potwierdził w nim prawo do stosowania 8-proc. stawki VAT dla dostaw wyposażenia wyrobów medycznych. Oznacza to klarowniejsze zasady stosowania obniżonych stawek VAT (np. w przetargach) oraz potencjalnie niższe ceny usług medycznych - tłumaczy Radosław Maćkowski, doradca podatkowy w MVP TAX. Szczegóły
NSA: Liniowy w firmie wyklucza wspólne rozliczenie małżonków
Jedna szczególna forma opodatkowania wyklucza możliwość zastosowania drugiej, nie można ich łączyć. Bez znaczenia pozostaje fakt, że są stosowane do różnych dochodów w odniesieniu do tego samego podatnika. Wynika to z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Szczegóły
NAJNOWSZE INTERPRETACJE
Wynajem mieszkania może być kosztem
Przedsiębiorca ma prawo do wynajęcia mieszkania w innej miejscowości niż ta, w której mieszka. Taki wydatek można odliczyć od przychodu i zmniejszyć należny PIT. Potwierdził to właśnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Szczegóły
KOMENTARZ PODATKOWY
Zarząd sukcesyjny - wątpliwości w podatkach
W dniu 25.11.2018 r. wejdzie w życie ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Ma ona stanowić odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie praktyki w zakresie stworzenia regulacji umożliwiających skuteczne przeciwdziałanie prawnym barierom w sprawnym przekazaniu przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną na wypadek śmierci przedsiębiorcy. Ustawa odnosi się w swoich założeniach zarówno do podmiotów działających w formie jednoosobowych działalności gospodarczych, jak również do wspólników spółek cywilnych.
Niewątpliwie obecny stan regulacji stanowi przeszkodę dla sprawnego przejęcia biznesu zarówno w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jak również na wypadek zaistnienia zdarzeń o charakterze nagłym i losowym. Szereg komplikacji powstaje na gruncie niedostatecznego uregulowania kwestii odnoszących się do sukcesji podatkowej.
Ustawa zakłada wprowadzenie nowych instytucji, takich jak przedsiębiorstwa w spadku czy zarząd sukcesyjny. Jak czytamy w uzasadnieniu ustawy, wprowadzenie do systemu prawa wskazanych instytucji, determinuje szereg zmian także w zakresie prawa podatkowego. Mają one istotne znaczenie dla efektywnego rozwiązania problemu sukcesji podatkowej w obrębie przedsiębiorstwa po śmierci przedsiębiorcy - osoby fizycznej. Warto skupić się na zmianach w zakresie ustaw podatkowych i odpowiedzieć na pytanie, czy są one wystarczające i kompletne. Szczegóły
Zakończenie kontroli podatkowej działalności gospodarczej przedsiębiorców
Komentarz poświęcony jest zagadnieniu zakończenia kontroli podatkowej oraz kontroli celno-skarbowej, z uwzględnieniem praw i obowiązków kontrolowanego i kontrolujących wynikających z tzw. Konstytucji biznesu. Autor omawia w nim termin zakończenia kontroli, przedłużenie terminu zakończenia kontroli, sposoby zakończenia kontroli, sposób dokumentowania ustaleń kontroli, możliwość składania sprzeciwu, wnoszenie uwag i zastrzeżeń po zakończeniu kontroli oraz skutki zakończenia kontroli. Szczegóły
PYTANIA I ODPOWIEDZI
Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych i jestem płatnikiem podatku VAT. Kupuję towar, ale na fakturze jest brak mojego numeru NIP (nazwa firmy jest prawidłowa).
Czy mogę odliczyć podatek VAT i sam dopisać swój NIP? Odpowiedź i uzasadnienie
Wykorzystuję w działalności gospodarczej samochód ciężarowy spełniający wymagania VAT-2 (wbite w dowód rejestracyjny). Samochód kupiony był prywatnie kiedy nie miałem jeszcze firmy (zakup na mnie i na moją żonę). Nie wprowadziłem go do ewidencji środków trwałych i nie prowadzę kilometrówki. Kupując paliwo i materiały eksploatacyjne dotyczące tego pojazdu biorę faktury na firmę i odliczam 100% VAT.
Czy moje postępowanie jest prawidłowe?
Czy mogą wystąpić jakieś negatywne skutki związane z niewprowadzeniem pojazdu do ewidencji środków trwałych? Odpowiedź i uzasadnienie