e-Biuletyn/1/2024, numer (1), 07.02.2024

WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI

 • Ślubowanie nowych doradców podatkowych
  Środowisko doradców podatkowych powiększyło się w styczniu o 71 nowych osób, które dołączyły do zawodu składając uroczyste ślubowanie przed przedstawicielami organów KIDP. Relacja z tego wydarzenia:
  https://kidp.pl/slubowanie-nowych-doradcow-podatkowych-relacja 

 • Spotkanie legislacyjne w Kancelarii Premiera
  Doradcy podatkowi, adwokaci, lekarze oraz inni przedstawiciele zawodów zaufania wzięli udział w spotkaniu na temat konsultacji społecznych procesu tworzenia nowych przepisów prawa. Delegaci KRDP przekazali ministrom postulaty samorządu i środowiska doradców podatkowych, dotyczące konsultowania nowych przepisów podatkowych.
  https://kidp.pl/spotkanie-legislacyjne-w-kancelarii-premiera 

 • Przesunięcie wdrożenie KSeF i konsultacje ze środowiskami przedsiębiorców i doradców podatkowych
  Minister Finansów ogłosił zawieszenie wdrożenia KSeF. W ocenie resortu, Krajowy System e-Faktur w obecnym kształcie jest niedopracowany, zawiera błędy i jego wdrożenie mogłoby zagrażać stabilności prowadzenia działalności gospodarczej. Relacja ze spotkania w MF.
  https://kidp.pl/obowiazkowy-ksef-na-pewno-bedzie-wdrozony 

 • „Mediacje nową szansą dla doradców podatkowych”
  Wywiad z Przemysławem Hincem, doradcą podatkowym i mediatorem, przewodniczącym Komisji ds. Mediacji KRDP i Centrum Mediacji KIDP.
  https://kidp.pl/przemyslaw-hinc-mediacje-nowa-szansa-dla-doradcow-podatkowych 

 • Potrzebne zmiany w e-Urzędzie Skarbowym – apelują doradcy podatkowi
  KIDP wystąpiła do resortu finansów o rozwiązanie problemu, który mają doradcy podatkowi reprezentujący osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Ministerstwo Finansów tworząc e-Urząd Skarbowy, czyli internetową platformę do rozliczeń z fiskusem, zapomniało dostępie profesjonalnych pełnomocników do rozliczeń osób fizycznych. Środowisko doradców podatkowych wyłapało ten błąd i zgłosiło się do Ministerstwa Finansów z apelem o dodanie takiej funkcji.
  https://kidp.pl/potrzebne-zmiany-w-e-urzedzie-skarbowym-apeluja-doradcy-podatkowi 

 • Zniżki dla doradców podatkowych i pracownik firm doradztwa podatkowego od C.H. Beck
  25% zniżki od ceny katalogowej na publikacje C.H. Beck do egzaminu na doradcę podatkowego:
  • Egzamin na doradcę podatkowego. Testy https://www.ksiegarnia.beck.pl/21554-egzamin-na-doradce-podatkowego-testy-mariusz-jablonski
  • Egzamin na doradcę podatkowego. Kazusy https://www.ksiegarnia.beck.pl/21555-egzamin-na-doradce-podatkowego-kazusy-mariusz-jablonski
  • Egzamin na doradcę podatkowego. Pytania otwarte https://www.ksiegarnia.beck.pl/21556-egzamin-na-doradce-podatkowego-pytania-otwarte-henryk-dzwonkowski
  Treść kodu: DORADCA25

  15% zniżki na dostęp do pakietu testów online do egzaminu na doradcę podatkowego https://www.testy-prawnicze.pl/shop-package-39-Doradca-podatkowy Treść kodu: BCK-KIDP15

  15% zniżki od ceny katalogowej na najnowszy zbiór podatkowych aktów prawnych „Podatki 2024” https://www.ksiegarnia.beck.pl/21924-podatki-2024-z-aktualizacja-online Treść kodu: BKC21924

  Kody są ważne dodo 29.02.2024 r.

KIDP W MEDIACH

AKTUALNOŚCI REGIONALNE

GDAŃSK
Spotkanie ze studentami
21 stycznia w ramach podpisanego porozumienia o współpracy z WSB Merito w Gdańsku odbyło się spotkanie ze studentami studiów zaocznych. Zawód doradcy podatkowego studentom przybliżyła Iwona Golec – doradca podatkowy z Pomorskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Zdjęcia ze spotkania dostępne na naszym Facebooku.

Spotkanie z przedsiębiorcami
12 lutego 2024 odbędzie się uroczysta gala Diamentów Przedsiębiorczości i Aktywności w Centrum Samorządowym w Szemudzie. Krajową Izbę Doradców Podatkowych reprezentować będą: Lech Feder - Przewodniczący Zarządu Pomorskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz Iwona Golec – doradca podatkowy z Pomorskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Kapituła Pomorskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych
W imieniu Kapituły Pomorskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych zachęcamy do zgłaszania kandydatów do wyróżnienia Odznaczeniem - Medalem Bursztynowym. Odznaczenie to jest przyznawane doradcom podatkowym z Pomorskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych za promowanie pracy społecznej i wkładu osobistej pracy doradców podatkowych w rozwój samorządu doradców podatkowych. Kandydat powinien w dotychczasowej działalności na rzecz samorządu doradców podatkowych wykazać się szczególnym wkładem pracy społecznej na rzecz środowiska doradców podatkowych oraz działań mających na celu wspieranie, promowanie prawidłowego wizerunku i pozycji doradcy podatkowego w kontaktach zewnętrznych.
W celu zgłoszenia kandydata niezbędne jest przesłanie tej informacji w formie pisemnej wraz z uzasadnieniem do dnia 29 lutego 2024 r. na adres pomorski@kidp.pl

KATOWICE
XIV Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Podatkach
Śląski Oddział KIDP od 2008 roku organizuje Konkurs Wiedzy o Podatkach, który corocznie jest objęty patronatem Wojewódzkiego Kuratora Oświaty oraz od kilku lat honorowym patronatem Ministra Finansów. Od 2021 roku jego organizacja uległa zmianie z uwagi na sytuację pandemiczną w kraju. 
Pierwszy etap odbędzie się 29 lutego 2024 r. na platformie Moodle. Natomiast Finał Konkursu Wiedzy o Podatkach odbędzie się 5 kwietnia 2024 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.silesia.kidp.pl w zakładce Konkursy.

Śląskie Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego
Od stycznia 2024 r. przewodniczącym Śląskiego Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego został dr Mariusz Cieśla, Przewodniczący Zarządu Śląskiego Oddziału KIDP. W tym okresie prezydencję w organizacji obejmie nasz odział. Śląski Oddział KIDP jest członkiem forum i działa na podstawie porozumienia zawartego w 2016 w Katowicach. Więcej informacji na temat tej inicjatywy i podejmowanych działań: https://slaskieforum.pl/ Szczegóły wydarzeń znajdują się na naszej stronie https://slaski.kidp.pl/

KRAKÓW
Doradcy podatkowi na antenie Radia Kraków
W ramach współpracy z Radiem Kraków 2 lutego 2024 odbyła się emisja kolejnego wywiadu przedstawiciela Małopolskiego Oddziału KIDP, w ramach cyklu „Kwadrans z prawnikiem”.

Wykład dla uczniów szkół średnich
2 lutego 2024 w Auli ANS Wydziału Nauk Ekonomicznych w Nowym Sączu odbył się wykład dla uczniów szkół średnich, w ramach tzw. wykładów otwartych organizowanych w ramach porozumienia o współpracy podpisanego pomiędzy Małopolskim Oddziałem KIDP a Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Wykład poprowadził doradca podatkowy Paweł Wójciak. Podczas wykładu zatytułowanego „Podatki, których zapewne nie unikniesz" wiceprzewodniczący MO KIDP przedstawił młodzieży krótką charakterystykę najważniejszych podatków oraz przybliżył zawód i rolę doradcy podatkowego w praktyce funkcjonowania podatków w Polsce.

Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego w Krakowie
5 lutego 2024 odbyło się się kolejne spotkanie przedstawicieli Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego w Krakowie, w którym udział wzięła Przewodnicząca Zarządu MO KIDP. 
W czasie spotkania przedstawiciele samorządów omówili kierunki wspólnych działań oraz sprawy istotne dla poszczególnych samorządów. Było to I spotkanie Forum pod przewodnictwem Regionalnego Oddziału Polskiej Izby Biegłych Rewidentów w Krakowie.

Edukacja podatkowa dla młodzieży szkół ponadpodstawowych
Małopolski Oddział KIDP skierował do kilkunastu liceów w Krakowie pisma w sprawie organizacji lekcji w zakresie edukacji podatkowej dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. W ramach przygotowanych lekcji podatkowych MOKIDP chce:
- omówić zagadnienia dot. szeroko rozumianej przedsiębiorczości,
- uświadomić młodzieży, dlaczego płacenie podatków jest tak istotne,
- przybliżyć uczniom zawód doradcy podatkowego.
Pierwsze lekcje w ramach powyższego przedsięwzięcia odbędą się już w marcu. Zapraszamy doradców, którzy chcą włączyć się w powyższą akcję.

Konferencja "Doradcy podatkowi dla biznesu – czy podatki mogą być proste, przyjazne i przejrzyste?" 
13 marca 2024 w Krakowie odbędzie konferencja "Doradcy podatkowi dla biznesu – czy podatki mogą być proste, przyjazne i przejrzyste?" współorganizowana przez Małopolski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz Krakowską Akademię im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Wydarzenie skierowane jest do przedsiębiorców. 

Szybko rozwijająca się technologia, cyfryzacja i bezpieczeństwo podatkowe przedsiębiorstw to tematy, które zostaną omówione. Jak sięgnąć po dodatkowe pieniądze dla biznesu? Jak wykorzystać system ulg podatkowych? Jak w zarządzaniu ryzykiem podatkowym wykorzystywać narzędzia informatyczne? Tych zagadnień spodziewać się należy podczas dwóch sesji wykładowych. Sesje dyskusyjne poświęcone będą kontrolom podatkowym i czynnościom sprawdzającym. Eksperci podpowiedzą jak skutecznie chronić się przed długimi i wykraczającymi poza zakres kontrolami przedsiębiorców. Czy interpretacje indywidualne i wiążące informacje stawkowe na pewno chronią podatnika? Jak można wpłynąć na to, aby interpretacje te zabezpieczały interes przedsiębiorcy? Jakie problemy mogą spotkać podatnika podczas składania takich wniosków? To tematy trzeciego panelu dyskusyjnego. Wydarzenie będzie wyjątkową okazją do rozmowy z doradcami podatkowymi, ekspertami w zakresie stosowania w praktyce prawa podatkowego, którzy podzielą się swoim doświadczeniem. Eksperci wskażą na najważniejsze obszary, na których powinny już teraz koncentrować się firmy.

Udział w konferencji jest bezpłatny i możliwy wyłącznie po zarejestrowaniu się przez formularz dostępny na stronie Doradcy podatkowi dla biznesu – czy podatki mogą być proste, przyjazne i przejrzyste? (ka.edu.pl) Zgłoszenia przyjmowane są do 6 marca 2024 r. Miejsce konferencji - kampus Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, aula A026. Wszelką korespondencję w sprawie konferencji należy kierować wyłącznie na adres konf-podatki@afm.edu.pl
Serdecznie zapraszamy do udziału.

ŁÓDŹ
Konkurs Wiedzy o Podatkach
Mając na uwadze zeszłoroczny sukces uczniów z regionu łódzkiego w finale Konkursu Wiedzy o Podatkach w Katowicach, także w tym roku Łódzki Oddział KIDP postanowił zachęcić uczniów ze szkół z naszego województwa do udziału i walki o najlepsze miejsca w konkursie. 
Do szkół zostały rozesłane plakaty i ulotki oraz maile informacyjne. Pragniemy także poinformować, że Łódzki Kurator Oświaty po raz kolejny objął patronatem nasz konkurs.

POZNAŃ 
Wielkopolskie Forum Podatkowe Poznań 2024 - 29.02.2024 r. 
Zapraszamy na Wielkopolskie Forum Podatkowe Poznań 2024, które odbędzie się w Poznaniu w Concordia Design przy ul. Zwierzynieckiej 3 w dniu 29 lutego 2024 r. w godz. 10:00-15:00. Współorganizatorami Forum są: Wielkopolski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski oraz Regionalny Oddział Polskiej Izby Biegłych Rewidentów w Poznaniu.
Podczas Forum odbędą się trzy następujące panele:
Panel 1 - „Jaki powinien być KSeF?”
Panel 2 - „Dokąd zmierza audyt i rachunkowość?”
Panel 3 - „Jak naprawić polskie podatki”
W Forum można wziąć udział w formie stacjonarnej lub online (YouTube). Więcej informacji o Wielkopolskim Forum Podatkowym Poznań 2024: www.wfppoznan.pl

Współpraca z II Liceum Ogólnokształcącym im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu
Wielkopolski Oddział KIDP kontynuuje zeszłoroczną współpracę z II Liceum Ogólnokształcącym im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu, współorganizując w okresie od marca do kwietnia 2024 r. zajęcia dla uczniów klas licealnych promujące zawód doradcy podatkowego, samorząd zawodowy oraz przybliżające w przystępny sposób obowiązujące przepisy prawno-podatkowe. Prelekcje dla licealistów poprowadzą członkowie zarządu Wielkopolskiego Oddziału KIDP: Małgorzata Ostrowska-Krzewina, Katarzyna Surma, Konrad Bednarowski oraz Remigiusz Pytlik.

Współpraca z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Poznań
W ramach wieloletniej współpracy Wielkopolskiego Oddziału KIDP z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Poznań zostaną współorganizowane w 2024 r. niżej wymienione projekty:
1) VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Nieruchomości 
2) Akademia Praktykanta 
3) Ogólnopolskie Dni Praktyk Prawniczych 
4) Wydziałowe Targi Praktyk i Staży 

Klub Doradcy Podatkowego w Poznaniu w 2024 r.
Serdecznie zapraszamy na kolejny, X cykl spotkań Klubu Doradcy Podatkowego w Poznaniu w 2024 r., czyli na spotkania zawodowe mające na celu dyskusję nad obowiązującymi przepisami podatkowymi oraz zagadnieniami wspierającymi funkcjonowanie kancelarii doradcy podatkowego, a także służące do omawiania bieżących problemów zawodowych.
Miejsce spotkań: Poznań, Hotel Mercure Poznań Centrum, ul. Roosevelta 20 
Zapisy: panel mDoradca.
Kolejne spotkania Klubu Doradcy Podatkowego w Poznaniu odbędą się 25 stycznia, 29 lutego, 28 marca, 25 kwietnia, 23 maja, 27 czerwca, 26 września, 24 października, 28 listopada oraz 12 grudnia 2024.

WARSZAWA
XI Edycja konkursu na najlepszą pracę z prawa podatkowego „Podatki Proste jak drut”
Do 15 marca 2024 r. trwa nabór prac magisterskich do XI Edycji Konkursu „Podatki Proste jak drut”. Konkurs organizowany przez Mazowiecki Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych, stanowi promocję zawodu doradcy podatkowego w środowiskach akademickich oraz upowszechnia wiedzę o podatkach. Naszą misją jest budowanie świadomości istnienia zawodu doradcy podatkowego wśród studentów różnych uczelni i kierunków a także promowanie zawodu jako jednej ze ścieżek kariery. Jesteśmy przekonani, że Konkurs stanowi doskonały instrument motywujący dla studentów poszukujących możliwości rozwoju swojej kariery zawodowej i jest doskonałym forum owocnej debaty na temat współpracy między sektorem nauki a samorządem doradców podatkowych.
Do konkursu mogą być zgłaszane prace obronione do 31 grudnia 2023 r. Szczegóły konkursu zawarte są na stronie www.prostejakdrut.pl
Termin nadsyłania prac magisterskich wraz z drukiem rekomendacji upływa 15 marca 2024 r. na adres e-mail: prostejakdrut@kidp.pl Na Laureatów Konkursu I, II, III miejsca czekają atrakcyjne nagrody pieniężne i rekomendacje członków komisji MO KIDP.

WROCŁAW
Spotkanie dwóch pokoleń doradców podatkowych
W lutym 2024 r. Zarząd Dolnośląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych zaplanował spotkanie doradców podatkowych wpisanych na listę w latach 2020 – 2024 oraz doradców podatkowych jubilatów, którzy przekroczyli 25 lat pracy w zawodzie doradcy podatkowego, wpisanych na listę w latach 1997-1999.
Spotkanie odbędzie się w 7 lutego 2024 r. o godz. 17.00. w Oratorium Marianum - barokowej sali muzycznej w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego (Plac Uniwersytecki 1, 50-137 Wrocław). W programie wydarzenia przewidziano krótki koncert oraz poczęstunek dla uczestników spotkania i zaproszonych gości. Uroczystość będzie okazją do poznania się, integracji środowiska doradców podatkowych i międzypokoleniowej wymiany doświadczeń zawodowych.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.