Odpowiedzi na pytania i wątpliwości dotyczące nowych zasad stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych doradców podatkowych, przygotowane zostały w oparciu o uchwałę nr 750/2010 z dnia 8 grudnia 2010 r. w sprawie zmiany załącznika do uchwały nr 28/2006 Drugiego Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych z dnia 22 stycznia 2006 r. w sprawie zasad etyki doradców podatkowych (ze zm.). Przypominamy, że aktualny (jednolity) tekst zasad etyki doradców podatkowych został przyjęty uchwałą nr 237/2018 Krajowej Rady Doradców Podatkowych z dnia 22 maja 2018 r. w sprawie przyjęcia tekstu jednolitego Zasad etyki doradców podatkowych. W związku z powyższym każdą z poniższych odpowiedzi należy dodatkowo zweryfikować z aktualnym stanem prawnym.
Pytania skierowane do Biura KIDP zostały przeredagowane na potrzeby niniejszej publikacji m.in. poprzez usunięcie danych pozwalających na identyfikację ich Autorów, a także poprzez usunięcie treści nie mieszczącej się w konwencji pytań związanych z problematyką nowych zasad stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych doradców podatkowych.
„Stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych doradców podatkowych obejmuje wybrane, według potrzeb doradcy podatkowego, formy kształcenia:
1. udział w szkoleniach specjalistycznych o tematyce zbieżnej z zawodową działalnością doradcy podatkowego,
2. samokształcenie doradcy podatkowego polegające w szczególności na aktualizacji wiedzy zawodowej,
3. udział w innych formach prezentacji dorobku i rozwiązań w zakresie prawa podatkowego i dziedzin pokrewnych - konferencje, sympozja, zjazdy, wykłady, szkolenia e-learningowe organizowane przez Krajową Radę Doradców Podatkowych oraz publikacje itp.”.
Czy doradca podatkowy, który odpowie, iż realizuje podnoszenie kwalifikacji na zasadach określonych w pkt b - oznacza, że wypełnił nałożone obowiązki? Jeśli tak, to cała dalsza treść uchwały wydaje się bezprzedmiotowa, bo każdy będzie mógł odpowiedzieć, że w takiej formie realizuje nałożony obowiązek. Jeśli nie, to jak punktowo będzie rozliczane samokształcenie?
2) Zgodnie z treścią art.11d (poprzednie oznaczenie 11e) Zasad Etyki, doradcy podatkowi zobowiązani są do stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych według zasad określonych w rozdziale VIa tych Zasad, w zakresie odpowiadającym tematyce egzaminu na doradcę podatkowego. Przez stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych doradców podatkowych rozumie się w szczególności, według potrzeb doradcy podatkowego, samokształcenie doradcy podatkowego polegające w szczególności na aktualizacji wiedzy zawodowej. Oznacza to, iż dla wypełnienia ustawowego obowiązku podnoszenia kwalifikacji wystarczy samokształcenie doradcy podatkowego.
Natomiast art. 11f wprowadza punktowy system oceny podnoszenia kwalifikacji doradców podatkowych i wymóg uzyskania 32 punktów w ciągu dwóch lat. Oznacza to, iż wyżej wymieniona uchwała zawiera sprzeczne uregulowania, a do wypełnienia obowiązku podnoszenia kwalifikacji wystarczy samokształcenie doradcy podatkowego.
Zgodnie bowiem z treścią art. 11g pkt 2 ww. uchwały: „W celu wypełnienia obowiązku określonego w ust. 1 zarządy regionalnych oddziałów Krajowej Izby Doradców Podatkowych mogą zawierać porozumienia o współpracy w zakresie organizowania form podnoszenia kwalifikacji”.
W pkt 5 ww. artykułu czytamy: „Doradca podatkowy może wypełnić obowiązek podnoszenia kwalifikacji, poprzez udział we wszystkich formach podnoszenia kwalifikacji organizowanych przez jednostki organizacyjne Krajowej Izby Doradców Podatkowych lub inne podmioty w szczególności uczelnie wyższe, stowarzyszenia i organizacje w zakresie działania zbieżnym z tematyką egzaminu na doradcę podatkowego”.
Na podstawie natomiast art. 11h pkt 4 ww. uchwały: „Doradca podatkowy uczestniczący w formach kształcenia organizowanych przez inne podmioty niż organy lub jednostki organizacyjne Krajowej Izby Doradców Podatkowych zobowiązany jest niezwłocznie, nie później niż do 31 marca roku następnego, dokonać właściwe wpisy w centralnej ewidencji, z jednoczesnym przesłaniem uwierzytelnionych przez siebie kopii uczestnictwa w tych formach kształcenia do właściwego regionalnego oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych (...)”.
Z cytowanych wyżej przepisów jednoznacznie wynika, że oprócz form kształcenia organizowanych przez Regionalne Oddziały Krajowej Izby Doradców Podatkowych, Zarządy tych Oddziałów mogą zawierać porozumienia o współpracy w zakresie organizowania form podnoszenia kwalifikacji. Dlatego też Zarząd Spółki z o.o. zwraca się z prośbą o możliwość podpisania takiego porozumienia.
Wzór:
Wiedeń, dnia [...]
Zaświadczenie
Zaświadcza się, iż Pan (…) w dniach [...] - [...] stycznia 2011 r. wziął udział w warsztatach – studia przypadków w zakresie interpretacji umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, organizowanych przez [...].
Wymiar czasu trwania warsztatów wyniósł:
1. data – czas warsztatów
2. data – czas warsztatów
3. data – czas warsztatów
[podpis/pieczątka]
Nowe brzmienie zostało nadane nowelą z sierpnia 2010, która to dała uprawnienia Radzie przyjęcia nowych zasad etyki, niezależnie od postanowień Zjazdu, w terminie 6 miesięcy. Dodatkowo mamy jeszcze:
- Uchwałę Nr 750/2010 Rady oraz:
- Uchwałę Nr 25 Zjazdu z dnia 21 stycznia 2006 r.,
- Uchwałę Nr 46/2010 Zjazdu z dnia 16 stycznia 2010 r.
Pytanie brzmi - czy Rada może wydawać uchwały sprzeczne z uchwałami Zjazdu? I dalej - kto optował za tym, aby zapisy dotyczące szkolenia były dublowane w ustawie? Wszak na takiej podstawie mogą powstać (i w tym wypadku powstały) akty prawa korporacyjnego wydawane na podstawie różnych delegacji (pkt 8 i pkt 10 ust. 1 art.51) przez różne podmioty (będące w stosunku zależności), a dotyczące tej samej materii? Jak to się zatem stało, że tak ”nieelegancko” mamy skonstruowane przepisy w art. 51? Jakie widzę rozwiązanie? Otóż proponuję: w trybie pilnym zawiesić wykonanie uchwały Nr 750/2010 Rady i wystąpić do ministra, aby zgłosił inicjatywę ustawodawczą w zakresie nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym. Celem nowelizacji winno być wykreślenie w art.51 pkt 10 ust.1 albo w pkt 8 tegoż ustępu lit. c. Ja optuję za tą drugą opcją. Zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych są już określone stosownymi uchwałami naszej najwyższej władzy (tj. Zjazdu) i nie widzę powodu, aby „doprecyzowywać” je w trybie ekstraordynaryjnym. Osobiście stoję na stanowisku, że stosowanie się do Uchwał Zjazdu, a nie Uchwał Rady, w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych, nie może stanowić podstawy do uznania za naruszenie zasad etyki zawodowej, i tym samym nie da podstawy do wszczęcia postępowania przed Sądem Dyscyplinarnym naszej korporacji.
Proszę Koleżanki i Kolegów z naszego oddziału o przekazanie moich
wątpliwości (zwłaszcza zawartych w ostatnim akapicie) do Rady.
Oczekuję, że Rada zajmie stanowisko i poinformuje nas jak widzi sprzeczność, która moim zdaniem, występuje w art.51 oraz pomiędzy Uchwałami Rady oraz Uchwałami Zjazdu. Oczywiście nie jest to żądanie, ale jedynie prośba mająca na celu wyjaśnienie wątpliwości i niepokojów.
Rodziłoby to sytuację, w której uczestnicy dwugodzinnego szkolenia zakończonego testem otrzymają za udział 4 punkty, podczas gdy prowadzący szkolenie (2 osoby) otrzymaliby tych punkt6w 3.
Pytanie to odnosi się częściowo do odpowiedzi udzielonej na pytanie nr 16.
1. Szkolenia tradycyjne (tzw. classroom) prowadzone przez doradców podatkowych;
2. Szkolenie w formie webcast, prowadzone na żywo przez doradców podatkowych. Uczestnicy szkolenia na żywo, poprzez Internet biorąc udział w szkoleniu, słuchając wykładu oraz mają możliwość zadawania pytań prowadzącym. Udział uczestników w szkoleniu jest rejestrowany.
3. Szkolenia e-learning dotyczące zagadnień podatkowych, zakończone testem wiedzy merytorycznej
Druga część pytania dotyczy przydzielenia punktów za prowadzenie wymienionych dwóch form szkolenia a mianowicie szkoleń tradycyjnych i w formie webcast.
Pytanie jest zadawane w kontekście odpowiedzi na Pytanie 31 oraz Pytanie 30., w którym pada stwierdzenie, iż:
„Z przytoczonych przepisów nie wynika, że doradca podatkowy, który wysłuchał wykładu lub ten wykład wygłosił w spółce doradztwa podatkowego, w której jest zatrudniony, nie uzyska punktów w ramach podnoszenia kwalifikacji.
Pamiętać jednocześnie należy, że punkty z tytułu podnoszenia kwalifikacji nie są przyznawane przez jednostkę (podmiot) organizujący szkolenie, wykład czy publikujący artykuł napisany przez doradcę lub wydający książkę, lecz przez właściwe miejscowo dla doradcy Regionalne Oddziały Krajowej Izby Doradców Podatkowych.”
Ale również w kontekście odpowiedzi na Pytanie 32.
„Jak wynika z treści tej jednostki redakcyjnej, szkolenia prowadzone w trybie e-learningowym są formą podnoszenia kwalifikacji tylko wtedy, gdy są organizowane przez Krajową Radę Doradców Podatkowych. Tak więc udział w szkoleniach e-learningowych organizowanych przez inne podmioty niż Krajowa Rada Doradców Podatkowych nie są formą kształcenia, która jest podnoszeniem kwalifikacji zgodnie z treścią Zasad Etyki.”
Chcielibyśmy zaznaczyć, że wskazane w punkcie 2 szkolenie w formie webcast, nie jest szkoleniem „e-learning” w sensie strice oraz w tym, w jakim zostały przedstawione w pytaniu nr 32.
Z udzielonej odpowiedzi wynika, że za uczestnictwo w szkoleniu lub konferencji całodniowej można uzyskać maksymalnie 5 punktów. Prosimy o potwierdzenie:
1. Ile maksymalnie można uzyskać punktów za prowadzenie całodniowego szkolenia lub konferencji (np. 5 godzin bez przerw kawowych). Zgodnie z art. Ile (poprzednio 1) pkt 3.c — „1 godzina wygłoszonego wykładu, prelekcji lub podobnej formy — 3 punkty”
2. Czy rzeczywiście uczestnicy za całodzienne szkolenie mogą otrzymać tylko maksymalnie 5 punktów:
a. Bez względu na to czy wysłuchują wykładu z testem bądź bez testu 1,5 pkt zgodnie z art. 11e (poprzednio e) pkt 3.b oraz 3.a
b. Bez względu na to czy wykład / szkolenie trwa 3 godziny czy 5 godzin
W odpowiedzi na pytanie 12 znajduje się bowiem stwierdzenie zgodne z art. 11e (poprzednio f), że:
„Należy przy tym pamiętać, że punkty uzyskuje się za godzinę wysłuchanego lub wygłoszonego wykładu, bez przerw kawowych, lunchowych oraz przeznaczonych na prezentacje na przykład sponsora szkolenia.”
Czy jeżeli osoba zdała egzamin na doradcę podatkowego w 2011 roku (i w tym samym roku została wpisana na listę i rozpoczęła działalność) to czy w związku z tym zrealizowała już ona obowiązek zdobycia 32 punktów na okres 2011-2012 czy też musi w roku 2012 zdobyć jeszcze 25% limitu - czyli 8 pkt.
Czy szkolenia e-learning (wymienione w art. 11d (poprzednio e) ust. 2 pkt c, zgodnie z udzieloną odpowiedzią zostały wyłączone z akceptowanych form zdobywania punktów? Część odpowiedzi, do której odnosi się pytanie brzmi:
„…ale problem mierzalności samokształcenia okazał się na tyle znaczący, iż KRDP zdecydowała o wyłączeniu samokształcenia zasad punktowania podnoszenia kwalifikacji. Punkty, które pozwalają wypełnić określone minimum, można uzyskać, tak jak wspomniałem wcześniej, jedynie za udział w formach kształcenia określonych w art. 11e ust 3.”
W odpowiedzi na pytanie nr 18 stwierdza się, że doradca uzyska punkty prowadząc komercyjny wykład dla np. firmy szkoleniowej natomiast, zgodnie z odpowiedzią na pytanie 9., nie uzyska on punktów prowadząc wykład dla swoich Klientów.
Pytanie zatem brzmi dlaczego doradca podatkowy prowadzących 2 godzinne szkolenie np. z zakresu zmian w ustawie o VAT, może otrzymać punkty prowadząc takie szkolenie dla Klientów firmy szkoleniowej ale nie własnych lub Klientów firmy, w której pracuje. Można przecież przyjąć, że jeśli jest to identyczne szkolenie to wymagało ono od doradcy takiego samego zaangażowania w jego przygotowanie i przeprowadzenie.
Uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi.
Formalnie osoba, pod redakcją której została napisana książka, nie jest jej autorem, a zgodnie z zapisami Zasad Etyki jedynie z tytułu autorstwa publikacji można uzyskać punkty w systemie podnoszenia kwalifikacji.
Jednocześnie ogrom pracy włożony przez redaktora publikacji nie jest bez znaczenia dla samej publikacji, w tym również w zakresie merytorycznym.
2) Doradca uczestniczący dwukrotnie w szkoleniu o tej samej tematyce (szkolenia prowadzą inni wykładowcy). Czy naliczane są punkty za każde szkolenie, czy tylko za jedno, gdyż tematyka jest ta sama. Uchwała nr 750/2010 Krajowej Rady Doradców Podatkowych tego nie określa.
Państwa odpowiedź:
”Treść przepisu, moim zdaniem, nie budzi wątpliwości. Doradca podatkowy zobowiązany jest do uzyskania 32 punktów w okresie następujących po sobie dwóch lat, przy czym w jednym (nie w pierwszym), lub inaczej, każdym roku, przynamniej 25% limitu dwuletniego, to jest 8 punktów. Chodzi o to, aby podnoszenie kwalifikacji następowało przez cały okres dwuletni.”
Mam jednak dodatkowe pytanie. Jak Państwo liczą te punkty? W tym roku zdobyłam 162 punkty (wiem że w każdym roku muszę ich zdobyć minimum 8). Czy mogę zatem uznać, iż w tym roku zdobyłam 24 punkty i w przyszłym roku muszę uzyskać tylko 8? Czy w tym roku zdobyłam ich tylko 8 a w przyszłym roku muszę zdobyć resztę.
Moje pytanie brzmi: jak będzie liczony okres zawieszenia wykonywania zawodu do podnoszenia kwalifikacji , czy całe trzy lata, czy tylko okres od stycznia do kwietnia 2011 roku. Jaką ilość punktów muszę zdobyć w ciągu dwóch lat? Proszę o przeliczenie, bo niestety nigdzie w waszych publikacjach nie znalazłam odpowiedzi na takie pytania.
Doradcy podatkowi zatrudnieni w X przygotowują broszury informacyjne dla jej potencjalnych lub obecnych klientów. Broszury te dotyczą zagadnień związanych z problematyką prawa podatkowego (np. informacje o zmianach w prawie, wybór orzeczeń lub interpretacji indywidualnych poświęconych danemu zagadnieniu bądź branży) oraz możliwości poprawy efektywności rozliczeń podatkowych.
Czy przygotowanie broszur informacyjnych jest formą podnoszenia kwalifikacji zawodowych doradcy podatkowego?
Doradcy podatkowi zatrudnieni w X mogą skorzystać z szerokiego zakresu możliwości podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Są to m.in. różnorodne szkolenia oraz stałe rubryki X w prasie codziennej i fachowej, zawierające artykuły i komentarze pracowników dotyczące zagadnień związanych z prawem podatkowym. Czy X może przygotowywać dla poszczególnych pracowników, będących doradcami podatkowymi, zbiorczą, roczną informację dotyczącą podnoszenia ich kwalifikacji zawodowych, ze wskazaniem liczby punktów? Czy X może przekazywać informacje o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych przez zatrudnionych doradców w ich imieniu? Jakie wymogi formalne powinno spełniać takie zaświadczenie?
W samym szkoleniu także uczestniczyli dwaj doradcy podatkowi, będący pracownikami spółki organizującej szkolenie. W związku z przeprowadzonym szkoleniem chciałam zapytać, czy takie szkolenie jest podstawą do uzyskania wymaganych punktów przez doradcę przeprowadzającego szkolenie oraz przez doradców biorących udział w szkoleniu?
- czy to będzie wysłuchanie wykładu, prelekcji lub podobnej formy zakończonej testem,
- czy to będzie udział w konferencji wielodniowej,
- czy to będzie ukończenie fakultetu, studiów podyplomowych, studiów doktoranckich.
Rozumiem, że kurs przebyty w Polskiej Akademii Rachunkowości będzie uznawany przez KIDP jako podnoszenie kwalifikacji - zaświadczenie zawiera wymagane informacje takie jak tematyka, godziny wykładowe.
W związku z uchwałą nr 750/2010 Krajowej Izby Doradców Podatkowych z dnia 8 grudnia 2010r. jestem zobowiązany do stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Wskazane w uchwale formy kształcenia nie wymieniają jednak uzyskania uprawnień radcy prawnego, aczkolwiek punktują ukończenie kolejnego fakultetu studiów magisterskich, studiów podyplomowych oraz studiów doktoranckich.
W związku z powyższym chciałbym się dowiedzieć, czy uzyskanie przeze mnie prawa wykonywania zawodu radcy prawnego może zostać uznane za formę podnoszenia kwalifikacji zawodowych i skutkować przyznaniem odpowiedniej liczy punktów jak w przypadku studiów podyplomowych. Jednocześnie informuję, iż mój przypadek nie jest odosobniony.
Proszę o wyjaśnienie, czy fakt zdania egzaminu podlegał zgłoszeniu w systemie oraz czy brak takiego zgłoszenia można w jakiś sposób sanować etc.
Proszę również o potwierdzenie, czy prawidłowo rozumiem, że mimo, iż uzyskałem 32 punkty za zdanie egzaminu, to punkty te alokowane są do okresu 2011-2012 (czyli ex tunc), który właśnie się zamknął. Bynajmniej, nie jest tak, że 32 punkty uzyskuje się niejako 'na przyszłość' (ex nunc) - czyli od zdania egzaminu.
ul. Grzybowska 85 lok. U7
Warszawa 00-844
tel.: 693 920 360
e-mail: biuro@kidp.pl