Egzaminy

Deregulacja - rozmowa z Przewodniczącym KRDP

Data publikacji: 2012-05-10

Deregulacja - rozmowa z Przewodniczącym KRDP

W Dzienniku Gazeta Prawna z 9 maja br. opublikowano rozmowę z Tomaszem Michalikiem - Przewodniczącym KRDP na temat deregulacji prowadzonej przez Ministra Sprawiedliwości.
Tomasz Michalik pytany o to, co by się stało, gdyby zawód doradcy podatkowego został w ogóle rozwiązany odpowiada, że nie zakłada takiej ekstremalnej formy deregulacji, ponieważ uderzałoby to, jego zdaniem, zarówno w interes państwa, jak i obywateli. Przewodniczący KRDP zwrócił uwagę, że powrót do stanu sprzed ustawy o doradztwie nie byłby korzystny,  choćby ze względu na skutecznie wykorzystywaną możliwość reprezentowania obywateli przez doradców podatkowych przed sądami administracyjnymi.
W wywiadzie czytamy, że nie zawsze pamięta się, iż doradca podatkowy, jako jeden z zawodów zaufania publicznego, pełni w systemie finansów państwa bardzo istotną rolę: gwarantuje Skarbowi Państwa, że podatnicy, którym pomaga, rozliczą się właściwie, czyli zapłacą tyle, ile należy - ani więcej, ani mniej.
Tomasz Michalik podkreślił, że doradcy nie mają niczym nieograniczonej dowolności działań w wykonywaniu czynności zawodowych. Ograniczenia wynikają np. z zasad etyki, które dają klientom gwarancję, że doradca będzie zachowywał się profesjonalnie, dbając o ich interesy. Rolą organów samorządu jest czuwanie nad przestrzeganiem tych zasad. Przewodniczący KRDP wskazał niektóre gwarancje profesjonalizmu i bezpieczeństwa – zarówno podatników, jak i fiskusa: obowiązek stałego podnoszenia kwalifikacji, obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej oraz egzamin państwowy i dwuletnią praktykę zawodową, jako warunek wykonywania zawodu. Tomasz Michalik zaznaczył, że egzamin nie wydaje się realną przeszkodą w zdobyciu uprawnień zawodowych z uwagi na fakt, że może do niego przystąpić każdy, kto ma odpowiednią wiedzę, wszystkie pytania egzaminacyjne są publikowane i ogólnodostępne, ponadto jest to egzamin państwowy, co gwarantuje absolutny obiektywizm.
Tomasz Michalik nie wyklucza  zmian w przepisach regulujących wykonywanie zawodu  - jego zdaniem na ulepszenie systemu zawsze jest czas. Zasadne byłoby np. skrócenie obowiązkowych praktyk odbywanych w organach podatkowych, czy zmiana zakresu przedmiotowego egzaminu.

Źródło: Nie ma miejsca na deregulację doradców, Dziennik Gazeta Prawna z 9 maja 2012 r.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.