x x
x x

KRDP popiera projekty zmierzające do innowacyjności gospodarki i wnioskuje do Kancelarii Prezydenta o korzystne rozwiązania

Krajowa Rada Doradców Podatkowych zajęła stanowisko w sprawie przesłanych jej do analizy projektów zmian prawnych, zmierzających do zwiększenia innowacyjności i poprawy konkurencyjności naszej gospodarki.
KRDP odnosi się z wielkim uznaniem do działań Prezydenta RP na polu usprawnienia prawa podatkowego oraz poprawy jakości legislacji w tym zakresie.
W opinii KRDP, najnowsze propozycje w pełni wpisują się w ten nurt.
Odnosząc się do konkretnych zagadnień KRDP przesłała do Biura Projektów Programowych Kancelarii Prezydenta pismo, w którym wskazała do rozważenia następujące propozycje:
1. W zakresie zmian w podatkach dochodowych dotyczących zniesienia obowiązku opodatkowania wnoszonej aportem własności intelektualnej i przemysłowej, KRDP zaproponowała sformułowanie definicji pojęcia komercjalizowanej własności intelektualnej dla potrzeb podatkowych – odpowiednim miejscem byłby tu art. 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Aprobując w pełni celowość proponowanego rozwiązania zwróciła uwagę, że zdefiniowanie omawianego pojęcia pozwoliłoby uniknąć sporów interpretacyjnych, które niestety mają w praktyce miejsce już na etapie konkretnych postępowań podatkowych lub kontroli skarbowych.
2. Uregulowania dotyczące szczególnych przedsiębiorców - spółek podwyższonego ryzyka wymagają zdaniem KRDP oceny pod kątem zgodności z przepisami Wspólnotowymi. Proponowane zwolnienie, merytorycznie uzasadnione, może spowodować, że udziałowcy spółek podwyższonego ryzyka będą przed zbyciem udziałów (akcji) zmieniać rezydencję podatkową na Polskę w celu uniknięcia opodatkowania dochodów ze zbycia tychże. Związane jest to z sytuacją, że inne państwa członkowskie nie będą rozpoznawać w swojej legislacji tego typu podmiotów. Konsekwencją może być zarzut tworzenia przepisów zakłócających równowagę zasad opodatkowania dochodów. Celowe jest jednak prowadzenie badań i ewentualne wprowadzenie propozycji zmian, gdyż z całą pewnością pozwolą one udziałowcom-akcjonariuszom na uniknięcie negatywnych finansowych skutków wahań na rynkach finansowych lub działań osób zarządzających aktywami w spółkach podwyższonego ryzyka.
3. Krajowa Rada Doradców Podatkowych nie wniosła uwag do propozycji dotyczących zmiany zasad i terminów określania kosztów uzyskania przychodów z tytułu prac rozwojowych i naukowo-badawczych. Uznaje je jako przepisy szczególne wspierające udział nauki w rozwoju naszej gospodarki.

Krajowa Rada Doradców Podatkowych w pełni popiera inicjatywy zmierzające do tworzenia zachęt inwestycyjnych dla przedsiębiorców, które mogą znaleźć odzwierciedlenie przede wszystkim na gruncie podatków dochodowych. KRDP zadeklarowała wsparcie dla przedstawionych propozycji w dalszych etapach procesu legislacyjnego.

oprac. Wiesława Moczydłowska, dział PR, Biuro KIDP

17.03.2015 r.

Kalendarium

sierpień 2022
pn wt śr czw pt so nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja

Kontakt

tel.: (693 920 360)
KIDP (centrala)

ul. Giełdowa 4c/34
Warszawa 01-211
e-mail: biuro@kidp.pl

tel.: 693 920 360

x x x
x