Data publikacji: 2013-05-09
W dzienniku "Rzeczpospolita" 9 maja br. ukazał się artykuł informujący, że doradcy podatkowi coraz częściej reprezentują klientów przed sądami administracyjnymi.
Autor powołuje statystyki Naczelnego Sądu Administracyjnego zgodnie z którymi w ubiegłym roku przed NSA wystąpiło rekordowo dużo doradców podatkowych jako pełnomocników stron walczących z administracją skarbową. Było ich 1713, czyli ponad dwa i pół razy więcej niż rok wcześniej. W sądach administracyjnych prowadzili już prawie 4 tys. spraw (w 2012 r. – 3081).
W artykule wskazano, że takie rosnące zainteresowanie pomocą doradców podatkowych jest o tyle ważne, że sprawy podatkowe stanowią największy odsetek (niemal 1/3) wszystkich spraw rozstrzyganych przez sądy administracyjne.
Autor zauważa, że w sprawach podatkowych rozpatrywanych przez Izbę Finansową NSA skarżący i uczestnicy postępowania na swoich pełnomocników wybierali doradców podatkowych częściej niż radców czy adwokatów. W artykule powołano statystyki NSA w świetle których w 2012 r. doradcy prowadzili w tym sądzie 1713 spraw, podczas gdy radcowie prawni – 647, a adwokaci – 237.
Tomasz Michalik, Przewodniczący KRDP komentuje te dane podkreślając, że widać wyraźnie, iż podatki to obszar, w którym obywatele mają rzeczywisty dostęp do pomocy prawnej przed sądami i chętnie z niej korzystają. Dodaje, że to specyficzna dziedzina prawa, a prowadzenie takich spraw w sądach wymaga nie tylko wiedzy prawnej, ale też znajomości wielu innych zagadnień, w tym księgowych, finansowych i gospodarczych.
W artykule Pawła Rochowicza czytamy, że w samych superlatywach o doradcach podatkowych wypowiada się prof. Marek Zirk-Sadowski, prezes Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego. Bardzo wysoko ocenia kompetencje doradców podatkowych, którzy występują przed NSA w roli pełnomocników.