Data publikacji: 2016-02-16
Ryszard Małkiewicz, Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych w Polskim Radiu 24
Informacje
Z danych statystycznych wynika, że rośnie lawinowo liczba anonimowych donosów do urzędów skarbowych związanych z podejrzeniem uzyskiwania dochodów z nieujawnionych źródeł. W związku z tym, coraz częściej fiskus prowadzi postępowania sprawdzające czy zapłaciliśmy należne podatki – mówił Ryszard Małkiewicz.
Ryszard Małkiewicz wytłumaczył, czym są nieujawnione dochody.
– Wszelkie istotne wydatki z punktu widzenia budżetu domowego są monitorowane przez organy skarbowe. Chodzi np. zakup nowego samochodu, co przy określonej wysokości zarobków może być podejrzane. Jeśli jeszcze do tego dołożymy niechętna postawę sąsiadów i ludzi niechętnie patrzących na nasz status, to mamy donos do organów skarbowych. Anonim jest sygnałem, który prowadzi do wstępnych działań sprawdzających – mówił doradca podatkowy, wiceprzewodniczący KRDP.
Gość Polskiego Radia 24 przybliżył, jak wygląda procedura badania, czy nie doszło do zatajenia źródła dochodów.
– Jeśli matematycznie wynika, że dochody nie są do końca prawidłowo rozliczone, to organ skarbowy podejmuje określone działania. Zaczyna się od wyjaśnienie skąd wzięły się pieniądze i czy istniała możliwość zakupu – powiedział Ryszard Małkiewicz.
Wiceprzewodniczący KRDP wyjaśniał, co uległo zmianie po nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych. Odniósł się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, którego skutkiem była przedmiotowa nowelizacja.
Wskazał też na fakt, że w sytuacji problemów lepiej nie ryzykować sankcji w postaci 75 proc. podatku tylko udać się do doradcy podatkowego.
Więcej o donosach skarbowych i zatajaniu dochodów w całej rozmowie.
http://www.polskieradio.pl/130/2787/Artykul/1582934,Opodatkowanie-nieujawnionych-dochodow
oprac. Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych