Data publikacji: 2019-01-29

Prof. Adam Mariański: Doradcy podatkowi są właściwą grupą zawodową do przeprowadzania przeglądów podatkowych

Informacje

„Nie ma w Polsce innej grupy zawodowej, która byłaby odpowiednia do przeprowadzania audytów podatkowych, tak dla podatników, jak i dla organów podatkowych” – stwierdził prof. Adam Mariański, Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, w komentarzu udzielonym portalowi prawo.pl. Prof. Mariański podkreślił, że tylko doradcy podatkowi są do tego przygotowani i nie ma tu żadnego uprzywilejowania.

Artykuł „Współpraca ze skarbówką z przywilejami i … problemami?” autorstwa red. Krzysztofa Koślickiego informuje o tym, że w czerwcu Ministerstwo Finansów uruchomi pilotaż programu monitoringu horyzontalnego - ma on polegać na bieżącej współpracy podatnika z fiskusem. „W zamian za udostępnienie danych i rozliczeń, firma będzie rzadziej kontrolowana, nie będzie płaciła odsetek i szybciej dostanie zwrot VAT– informuje red. Koślicki.

„Na ewentualne ryzyka związane ze współpracą z administracją skarbową zwraca również uwagę prof. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Jego zdaniem, sama idea monitoringu horyzontalnego jest słuszna” – czytamy na portalu prawo.pl.

„Musimy jednak poczekać, jak ta współpraca będzie wyglądała w praktyce. Może się bowiem okazać, że wcale nie będzie to rozwiązanie idealne. Prof. Mariański tłumaczy, że firmy będą udostępniać organom podatkowym całą swoją dokumentację, ale nie będą miały gwarancji, że otrzymają od fiskusa oczekiwaną odpowiedź. Może się zdarzyć, że dla podatnika bardziej opłacalny byłby spór z fiskusem przed sądem, niż akceptowanie jakiegoś rozwiązania w ramach współpracy z MF” – informuje red. Koślicki.

„Na pytanie o kwestię uprzywilejowania doradców podatkowych przez resort finansów, prof. Mariański odpowiada, że nie ma w Polsce innej grupy zawodowej, która byłaby odpowiednia do przeprowadzania audytów podatkowych, tak dla podatników, jak i dla organów podatkowych. – Nie widzę tutaj żadnego przejawu uprzywilejowania – podkreśla przewodniczący KRDP” – czytamy na portalu prawo.pl.

W artykule czytamy, że w pierwszej kolejności, w ramach monitoringu horyzontalnego, z Ministerstwem Finansów będą mogły współpracować największe podmioty, o minimalnym obrocie 50 mln euro. Podstawą współpracy będzie umowa zawarta między firmą a Krajową Administracją Skarbową. Na jej podstawie przedsiębiorstwo zyska pewność, że jego rozliczenia podatkowe są prawidłowe.

Monitoring horyzontalny ma także zapewnić stałe wsparcie pracowników skarbówki w procesach raportowania rozliczeń podatkowych. Kontrole będą mogły się odbywać na bieżąco, więc organy podatkowe będą mogły natychmiast reagować na wykryte nieprawidłowości. Przystąpienie do programu, a także wycofanie się z niego, ma być w pełni dobrowolne. Firma współpracująca z fiskusem ma być rzadziej kontrolowana w zakresie VAT i CIT. Dodatkową zachętą ma być także szybszy zwrot VAT, niepodleganie przepisom karnym skarbowym i zwolnienie z obowiązku płacenia odsetek. Aby współpracować ze skarbówką w ramach monitoringu, konieczne będzie poddanie się wstępnemu przeglądowi podatkowemu. Przeprowadzi go Krajowa Administracja Skarbowa i doradcy podatkowi. W dalszej kolejności konieczne będą również coroczne przeglądy rozliczeń przez doradcę.

https://www.prawo.pl/podatki/monitoring-horyzontalny-firmy-beda-wspolpracowac-z-ministerstwem,363816.html

29.01.2019 r.
Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych.