Data publikacji: 2017-04-27

Polska Agencja Prasowa o akcjach PIT Krajowej Izby Doradców Podatkowych

Informacje

Polska Agencja Prasowa o akcjach PIT Krajowej Izby Doradców Podatkowych

„Pomoc podatnikom wciąż niezbędna tak jak edukacja podatkowa” – pod takim hasłem ukazała się kolejna depesza Polskiej Agencji Prasowej, powielana przez różne media.

Depesza została opublikowana 25 kwietnia br., w ostatnim gorącym okresie sporządzania zeznań rocznych. Polska Agencja Prasowa przypomniała o akcjach PIT organizowanych przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych, mających na celu pomoc podatnikom w wywiązaniu się z obowiązku złożenia zeznania. Komentarzy udzielili: Dariusz M. Malinowski, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, Iwona Żurawlow, członek Zarządu Mazowieckiego Oddziału KIDP oraz Danuta Celeda-Kapela ze Śląskiego Oddziału KIDP.

Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych Dariusz M. Malinowski pozytywnie ocenił rosnące zainteresowanie akcjami pomocowymi w oddziałach KIDP i kancelariach doradców podatkowych. Jego zdaniem świadczy to o rosnącym prestiżu doradców wśród zawodów prawniczych. Wiceprzewodniczący KRDP zapewnił, że akcje będą kontynuowane w następnych latach także ze względów edukacyjnych.

„Inicjatywa rozwija się od lat i jest koordynowana przez poszczególne oddziały regionalne. To bardzo dobra formuła działalności pro bono charakterystycznej dla naszego zawodu” - powiedział Dariusz M. Malinowski.

Danuta Celeda-Kapela ze Śląskiego Oddziału KIDP oceniła, że zainteresowanie „Akcją PIT - doradcy podatkowi dla osób z niepełnosprawnością” jest większe niż w poprzednich latach, co nie wynika jej zdaniem nie z większej liczby problemów, tylko z rozpowszechniania informacji, że taka forma nieodpłatnej pomocy w ogóle istnieje.

Zapotrzebowanie na takie usługi jest jej zdaniem ogromne, gdyż - jak ocenia - „przepisy są zmienne i skomplikowane, a wielu ludziom brakuje nawet elementarnej, prostej wiedzy podatkowej”.

Iwona Żurawlow przypomniała o ważnych ulgach dla osób z niepełnosprawnością. Przykładem może być ulga dla osób niewidomych, które mogą odliczyć np. koszty utrzymania psa przewodnika. Zdaniem Iwony Żurawlow ze względów humanitarnych nie powinno być żadnego limitu na ulgę na opiekuna-przewodnika osoby niewidomej lub psa przewodnika, gdyż – jak podkreśla - „wydatki na te cele są życiowo konieczne i dość wysokie”.

Fiskus ustalił 2 tys. 280 zł rocznego limitu na opłacanie przewodników osób niewidomych z I i II grupy inwalidztwa oraz z niepełnosprawnością narządów ruchu zaliczanych do I grupy. Wychodzi więc po 190 zł miesięcznie, a często wydaje się więcej, np. na szkolenie czworonożnego przyjaciela, jego wyżywienie, wizyty u weterynarza i leki. Tak czy inaczej wydatki warto dokumentować – radzą doradcy.

Więcej:

http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/96544,25,pomoc-podatnikom-wciaz-niezbedna-tak-jak-edukacja-podatkowa

Na podstawie depeszy Polskiej Agencji Prasowej napisali miedzy innymi: Gazeta Prawna, Rzeczpospolita i kilka portali internetowych. Depeszę zacytowało także Polskie Radio i zamieściło ją na swojej stronie internetowej:

http://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/170429449-Pomoc-podatnikom-wciaz-niezbedna-tak-jak-edukacja-podatkowa.html

http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1037726,podatnikom-brakuje-podstawowej-wiedzy-pit.html

http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1756915,Pomoc-podatnikom-wciaz-niezbedna-tak-jak-edukacja-podatkowa

Depesza została także zauważona przez portale społecznościowe, w tym przez portal Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych:

Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
www.facebook.com | 25 kwi 2017 | Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych - OBPON

Nowość

Pomoc podatnikom wciąż niezbędna, tak jak edukacja podatkowa Pomoc podatnikom długo jeszcze będzie niezbędna, gdyż często brakuje im podstaw

Oprac. Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych