Data publikacji: 2024-12-11

Piąte ślubowanie w tym roku – 50 specjalistów dołączyło do zawodu

Informacje

10 grudnia 2024 roku odbyła się uroczysta ceremonia ślubowania, podczas której 50 osób oficjalnie dołączyło do grona doradców podatkowych zrzeszonych w Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

- Przyrzekam, że jako doradca podatkowy będę wykonywać ten zawód kierując się dobrem swoich klientów, z całą sumiennością i rzetelnością, zgodnie z prawem, wiedzą i zasadami etyki zawodowej. Poznane w związku z wykonywaniem zawodu fakty i informacje zachowam w tajemnicy wobec osób trzecich - to słowa przyrzeczenia, które składają osoby wstępujące do zawodu. W ostatnim tegorocznym ślubowaniu wzięło udział 50 kandydatów, wśród których zdecydowaną większość stanowiły kobiety – aż 29 osób, podczas gdy 21 to mężczyźni. Geograficznie, podobnie jak w poprzednich ślubowaniach, dominowały dwa województwa: mazowieckie, z którego pochodzi 20 nowych doradców podatkowych oraz wielkopolskie, reprezentowane przez 8 osób.

Droga do uzyskania tytułu doradcy podatkowego w Polsce jest wieloetapowa i wymagająca. Każda ze ślubujących dziś osób musiała spełnić szereg rygorystycznych warunków, które gwarantują najwyższe standardy profesjonalizmu w dziedzinie podatkowej:

1. Wykształcenie: Wymagane jest posiadanie wyższego wykształcenia (minimum licencjat). Kierunek studiów jest dowolny, ale w praktyce doradcy podatkowego najlepiej sprawdzają się kierunki ekonomiczne, finansowe lub prawo..

2. Egzamin państwowy: Kluczowym etapem jest zdanie wymagającego, dwuczęściowego egzaminu państwowego, który sprawdza kompleksową wiedzę z zakresu prawa podatkowego i rachunkowości.

3. Praktyka zawodowa: Przed wpisem na listę doradców podatkowych wymagane jest odbycie min. półrocznej praktyki zawodowej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wyjątkowego wydarzenia, które utrwaliły chwile towarzyszące ślubowaniu nowych doradców podatkowych. Autorem fotografii jest Jacek Waszkiewicz.