Informacje

Podatki

Instrumentalne wszczynanie postępowań KKS – weź udział w badaniu KIDP i Pracodawców RP

Data publikacji: 2024-06-05

Krajowa Izba Doradców Podatkowych wspólnie z Pracodawcami Rzeczpospolitej Polskiej podjęła inicjatywę przeprowadzenia badania ankietowego dotyczącego praktyki wszczynania postępowań karnych skarbowych i stosowania w następstwie tego art. 70 § 6 pkt 1 ordynacji podatkowej. Dzięki temu badaniu, chcemy dowiedzieć się czy praktyka KAS w tej materii uległa zmianie w ostatnich latach.

Ankieta jest w całości anonimowa, tzn. nie ma możliwości sprawdzenia kto wypełnił i przesłał ankietę. Składa się z kilkunastu pytań, link do niej znajduje się poniżej: 
  
WYPEŁNIJ ANKIETĘ
  
Ponieważ założone przez nas badanie dotyczy zjawiska powszechnie krytykowanego i uważanego za jedną z największych patologii w działaniu administracji skarbowej, liczymy, że doradcy podatkowi zaangażują się w przekonanie  podatników do udziału w ankiecie oraz wesprą ich w jej wypełnieniu. 

Ankieta ma na celu zebranie danych, których agregacja pozwoli zweryfikować, czy i w jakim zakresie zmieniło się podejście organów administracji skarbowej do stosowania w/w art. 70 § 6 pkt 1 po uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24.05.2021 r. (I FPS 1/21). Dlatego prosimy o ujęcie w ankiecie wyłącznie tych przypadków, w których wszczęcie postępowania karnego skarbowego nastąpiło po wskazanej wyżej dacie 24.05.2021 r.

Każdy przypadek wszczęcia postępowania karnego skarbowego i zastosowania art. 70 § 6 pkt 1 o.p. będzie wymagał odrębnego wypełnienia ankiety. Wypełnienie ankiety wymaga podania informacji dotyczących zarówno postępowania podatkowego (kontroli celnoskarbowej lub kontroli podatkowej), przed zakończeniem którego wszczęto postępowanie karne skarbowe, jak również informacji dotyczących wszczętego postępowania karnego skarbowego. 

Zebrane na podstawie wypełnionych ankiet dane zostaną zagregowane i poddane zbiorczej analizie. Informacje ujęte w poszczególnych ankietach pozostaną znane wyłącznie osobom, które z ramienia Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz Pracodawców RP będą zajmować się ich opracowaniem, a następnie przygotowaniem raportu podsumowującego wyniki badania. 

Wszelkie pytania dotyczące wątpliwości związanych z wypełnieniem ankiety prosimy kierować na biuro@kidp.pl 

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o wypełnienie ankiety do 10 czerwca 2024 r.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.