e-Biuletyn/7/2023, numer (7), 07.08.2023

WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI

Nowy adres biura KIDP
Biuro Krajowej Izby Doradców Podatkowych zostało przeniesione do nowej siedziby. Informujemy, że nasz nowy adres to:
Krajowa Izba Doradców Podatkowych
ul. Grzybowska 85 lok. U7
00-844 Warszawa
Będziemy wdzięczni za adresowanie przyszłej korespondencji zgodnie ze wskazanymi danymi. Dziękujemy!

Relacja z uroczystego otwarcia nowej siedziby KIDP [ZDJĘCIA]
Po kilku latach starań i przygotowań samorząd doradców podatkowych w Polsce może się przeprowadzić do nowego biura. To wysokiej klasy dwupoziomowy lokal przy ulicy Grzybowskiej 85 w Warszawie. Biuro KIDP położone jest na warszawskiej Woli, w nowym, biznesowym zagłębiu stolicy.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/8151 

Reprezentacja KIDP na X Zjeździe Polskiej Izby Biegłych Rewidentów
Dr Anna Leszczyńska, skarbnik KRDP reprezentowała środowisko doradców podatkowych na otwarciu X Zjazdu Polskiej Izby Biegłych Rewidentów, podczas którego wyłoniono nowy skład organów samorządu.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/8166 

KIDP W MEDIACH

Rzeczpospolita: „Lex Tusk: co z tajemnicą zawodową doradców podatkowych?” Artykuł red. Pawła Rochowicz, w którym autor opisuje jak przepisy kontrowersyjnej ustawy mogą naruszać tajemnicę zawodową doradcy podatkowego
https://www.rp.pl/zawody-prawnicze/art38553431-lex-tusk-co-z-tajemnica-zawodowa-doradcow-podatkowych 

Money.pl: "To będzie maszynka do zarabiania pieniędzy". Firmy boją się nowej "zabawki" fiskusa - czy przedsiębiorcy powinni się obawiać startu Krajowego Systemu e-Faktur? 
https://www.money.pl/gospodarka/to-bedzie-maszynka-do-zarabiania-pieniedzy-firmy-boja-sie-nowej-zabawki-fiskusa-6905677934021504a.html 

Prawo.pl” Zmiany w prawie przytłaczają branżę księgowo-podatkową - popularny portal prawny o bolączkach pracy doradcy podatkowego i księgowych
https://www.prawo.pl/podatki/lexometr-prawno-gospodarczy-2023-raport-o-kondycji-branzy,521740.html 

Polska Agencja Prasowa: Rzecznik MŚP przyznał Filary Przedsiębiorczości – relacja z gali, na której wyróżnienie otrzymała Krajowa Izba Doradców Podatkowych
https://www.pap.pl/mediaroom/1584758%2Crzecznik-malych-i-srednich-przedsiebiorcow-przyznal-filary-przedsiebiorczosci 

AKTUALNOŚCI REGIONALNE

GDAŃSK
Porozumienie o współpracy
Informujemy, że w lipcu planowane jest zawarcie porozumienia o współpracy między Polską Izbą Biegłych Rewidentów Oddział w Gdańsku, Polskim Towarzystwem Ekonomicznym Oddział w Gdańsku, Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Gdańsku, a Pomorskim Oddziałem Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Celem porozumienia jest promowanie i realizowanie wspólnych przedsięwzięć oraz projektów. Już niedługo będziemy informować o pierwszych wydarzeniach. Proszę śledzić naszego Facebooka. 

Dyżury doradców podatkowych
Kontynuowane są dyżury eksperckie Doradców Podatkowych w ramach współpracy z Urzędem Miasta Gdańska, Urzędem Miasta Gdyni oraz Urzędem Gminy Szemud. Serdecznie zachęcamy do włączenia się do akcji poprzez zgłoszenie gotowości do pełnienia dyżurów w dogodnej dla Państwa lokalizacji.
Zgłoszenia proszę kierować na adres e-mail: pomorski@kidp.pl

KRAKÓW
Konferencja „Innowacyjna Małopolska z udziałem doradców podatkowych
15 czerwca w Wieliczce odbyła się regionalna konferencja z cyklu „Innowacyjna Małopolska” organizowana przez Województwo Małopolskie. Wydarzenie stanowiło przestrzeń do wymiany poglądów i dyskusji przedstawicieli świata biznesu i administracji samorządowej, a także instytucji otoczenia biznesu w zakresie perspektyw rozwoju zrównoważonego transportu i komunikacji oraz problematyki sukcesji w firmach rodzinnych. W ramach powyższego wydarzenia Przewodnicząca Zarządu MOKIDP wzięła udział w rozmowie eksperckiej, która była poświęcona tematowi sukcesji w firmach rodzinnych. 

Integracyjny Piknik Rodzinny Zawodów Zaufania Publicznego
17 czerwca w Parku Strzeleckim przy ul. Lubicz 16 odbył się Integracyjny Piknik Rodzinny Zawodów Zaufania Publicznego współorganizowany m.in. przez Małopolski Oddział KIDP. Na uczestników czekało wiele atrakcji w tym animacje i zabawy sportowe, dmuchańce, warsztaty plastyczne i edukacyjne, występy zespołów muzycznych, konkursy z nagrodami i wiele innych.

Lekcje podatkowe dla licealistów
19 czerwca odbyła się lekcja podatkowa dla uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, którą poprowadziły doradca podatkowy Patrycja Kubiesa oraz Magdalena Kobos przedstawiciel Izby Administracji Skarbowej w Krakowie. Podatkowe lekcje, które będą odbywać się pod hasłem „Budżet, podatki i Ty. Zrozumiesz finanse publiczne" to inicjatywa w ramach współpracy Małopolskiego Oddziału KIDP z Izbą Administracji Skarbowej w Krakowie w zakresie kształtowania wiedzy podatkowej dzieci i młodzieży.

Szkolenia dla przedsiębiorców i urzędników ZUS
W ramach współpracy Małopolskiego Oddziału KIDP z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w dniu 21 czerwca 2023 r. odbyło się szkolenie dla przedsiębiorców, które poprowadzili przedstawiciele Zarządu Małopolskiego Oddziału KIDP.
Dwa dni później, 23 czerwca, w ramach współpracy MO KIDP z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych odbyło się szkolenie dla pracowników ZUS, które poprowadziła doradca podatkowy Patrycja Kubiesa.

Konsultacje dla przyszłych przedsiębiorców z Tarnowa
Małopolski Oddział KIDP kontynuuje współpracę z Urzędem Miasta Krakowa oraz z Urzędem Miasta Tarnowa polegającą na organizacji stałej akcji udzielania informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą. Akcja polega na pełnieniu przez doradców podatkowych stałych dyżurów:
- w każdy roboczy poniedziałek w godz. 10.00-12.00 oraz dodatkowo w każdą roboczą środę miesiąca (od października do odwołania) w godz. 10.00-12.00 w nowej lokalizacji: Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych ul. Zabłocie 20.22.
- w pierwszy dzień roboczy każdego miesiąca w godz. od 9.00 do 13.00 w Tarnowskim Centrum Przedsiębiorczości - pok. 5, ul. Wałowa 10 w Tarnowie. 
Podczas w/w dyżurów zainteresowani podatnicy mogą bezpłatnie uzyskać informacje na tematy związane z zakładaniem działalności gospodarczej. Zapraszamy do zapisów na w/w dyżury. W tym celu prosimy o kontakt z biurem Małopolskiego Oddziału KIDP. 

OLSZTYN
VI Ogólnopolskie Regaty Doradców Podatkowych
W dniach 15 – 18 czerwca odbyły się VI Ogólnopolskie Regaty Doradców Podatkowych. Wydarzenie to z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością a swoją obecnością zaszczycają zarówno stali bywalcy, jak również nowi uczestnicy pragnący poczuć żeglarską atmosferę. Wydarzenie organizowane przez Zarząd Warmińsko - Mazurskiego Oddziału KIDP nie mogłoby się odbyć bez wsparcia oraz współpracy innych Oddziałów. Współorganizatorami tegorocznej edycji Regat były następujące oddziały regionalne: Lubuski Oddział KIDP, Dolnośląski Oddział KIDP, Śląski Oddział KIDP, Lubelski Oddział KIDP, Mazowiecki Oddział KIDP oraz Wielkopolski Oddział KIDP. Nad prawidłową organizacją czuwali przede wszystkim Komandor Grzegorz Niezbecki oraz Przewodniczący Warmińsko - Mazurskiego Oddziału KIDP Tomasz Kaczyński. Regaty odbyły się w miejscowości Wilkasy nad Jeziorem Niegocin, gdzie uczestnicy mogli korzystać z pełnej infrastruktury hotelowej, gastronomicznej oraz żeglarskiej. W tym roku w zawodach wystartowało 19 załóg pod wodzą doświadczonych sterników. Członkami załóg byli zarówno wprawieni żeglarze, jak również debiutanci pragnący poczuć żeglarskiego ducha. Pozostali uczestnicy mogli sprawdzić się jako kibice i obserwować zawody z bliska, podczas rejsu statkiem Dźwina. Po dniu pełnym wrażeń oraz sportowych wyzwań doradcy oraz goście mieli okazję do odpoczynku, zabawy i integracji przy muzyce na żywo. Nad oprawą muzyczną czuwały zespoły “Czyści jak Łza”, “Korzuh”, “Załoga Dr. Bryga” oraz zespół “Martinz Band”. Podczas imprezy uczestnicy mogli wesprzeć Ogólnopolską Fundację Doradców Podatkowych przekazując środki na szczytny cel, czemu towarzyszyły szczególne emocje. Niewątpliwie Regaty Doradców Podatkowych stały się doskonałą możliwością integracji środowiska doradców podatkowych o zasięgu ogólnopolskim i jako szczególne wydarzenie będą kontynuowane w kolejnych latach.

POZNAŃ
Telefoniczne dyżury doradców podatkowych 
W ramach współpracy z Urzędem Miasta Poznania od września planujemy wznowienie po przerwie wakacyjnej bezpłatnych telefonicznych dyżurów doradców podatkowych dla przyszłych oraz obecnych przedsiębiorców. Doradców podatkowych zainteresowanych pełnieniem telefonicznych dyżurów prosimy o kontakt: wielkopolski@kidp.pl

Stacjonarne dyżury doradców podatkowych dla obywateli Ukrainy organizowane z Urzędem Miasta Poznania 
Wspólnie z Urzędem Miasta Poznania od września planujemy zorganizowanie kolejnych bezpłatnych stacjonarnych dyżurów doradcy podatkowego dla osób pochodzących z Ukrainy, które prowadzą
lub zamierzają zarejestrować działalność gospodarczą w Polsce. Urząd Miasta Poznania podczas trwania dyżuru zapewnia tłumacza języka ukraińskiego. Doradców podatkowych zainteresowanych pełnieniem stacjonarnego dyżuru prosimy 
o kontakt: wielkopolski@kidp.pl 

Współpraca z Ośrodkiem Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie
Wielkopolski Oddział KIDP wraz z Ośrodkiem Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie organizują raz w miesiącu w godz. 14:00-16:00 bezpłatne dyżury doradcy podatkowego dla małych i średnich przedsiębiorców. W dniu 26 czerwca 2023 r. dyżur poprowadził Wojciech Felman. Najbliższy dyżur doradcy podatkowego odbędzie się w dniu 31 lipca 2023 r.

Doradców podatkowych zainteresowanych pełnieniem stacjonarnego dyżuru prosimy o kontakt: wielkopolski@kidp.pl 

Współpraca z Wielkopolskim Funduszem Rozwoju 
Wielkopolski Oddział KIDP współorganizował w czerwcu 2023 r. wraz z Wielkopolskim Funduszem Rozwoju poniższe wydarzenia:
1) Bezpłatna Konferencja „Wielkopolska konkurencyjna. Możliwości rozwoju MŚP i JST” w dniu 
27 czerwca 2023 r. w Kórniku, podczas której wykład „Ostatnie zmiany podatkowe i fundacje rodzinne” poprowadziła Małgorzata Ostrowska-Krzewina Zastępca Przewodniczącego Zarządu Wielkopolskiego Oddziału KIDP. 
2) Bezpłatna Konferencja „Wielkopolska konkurencyjna. Możliwości rozwoju MŚP i JST” w dniu 
30 czerwca 2023 r. w Swarzędzu, podczas której prelekcję „Zmiany w systemie podatkowym. Wyzwania dla przedsiębiorców i samorządów” poprowadził Remigiusz Pytlik Przewodniczący Zarządu Wielkopolskiego Oddziału KIDP. 

Spoty informacyjne - jak może pomóc Ci doradca podatkowy
Zapraszamy do obejrzenia serii spotów informacyjnych przygotowanych przez Wielkopolski Oddział KIDP. Link do spotów: https://podatkibezryzyka.pl/.../klopoty-podatkowe-pomoze...

Publikacja „Podatki 2024 dla doradców podatkowych”
Informujemy, że Zarząd Wielkopolskiego Oddziału KIDP chciałby wydać publikację „Podatki 2024 
dla doradców podatkowych”. Publikacja wzorem lat ubiegłych będzie zawierała najważniejsze aktualne akty prawa podatkowego. Celem publikacji jest wsparcie merytoryczne kancelarii doradców podatkowych. Publikacje „Podatki 2024 dla doradców podatkowych” zostaną przekazane nieodpłatnie doradcom podatkowym z Wielkopolskiego Oddziału KIDP. Zamówione publikacje będą wysyłane do doradców podatkowych bezpośrednio z wydawnictwa na adres podany w formularzu zgłoszenia. Prosimy o wpisywanie w formularzu dokładnych adresów. Wszystkich zainteresowanych otrzymaniem jednego bezpłatnego egzemplarza publikacji „Podatki 2024 dla doradców podatkowych” prosimy o zapisanie się wyłącznie poprzez panel mDoradca (zakładka „Szkolenia”) do dnia 31 sierpnia 2023 r.
UWAGA! Publikacja „Podatki 2024 dla doradców podatkowych” zostanie wydana, jeśli zapisze się odpowiednia liczba zainteresowanych.

Konferencja „Pracuj i zatrudniaj w Poznaniu - to proste!” dla Ukrainy z Urzędem Miasta Poznania

Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania zorganizował bezpłatną Konferencję „Pracuj i zatrudniaj w Poznaniu – to proste!”, która odbyła się w dniu 25 maja 2023 r. w godz. 09:00-16:00 w Poznaniu. Konferencja adresowana była do obywatelek i obywateli Ukrainy przebywających w Poznaniu i okolicach. Celem konferencji była pomoc w aktywizacji gospodarczej oraz zawodowej. Na konferencję zostali również zaproszeni obywatele Ukrainy, którzy prowadzą już firmy lub pracują w Polsce. Osoby te podzielili się swoimi doświadczeniami oraz wskazówkami z uczestnikami konferencji. Ważną częścią konferencji były panele dyskusyjne, podczas których uczestnicy mieli okazję poznać zagadnienie dotyczące podejmowania pracy w Polsce z dwóch perspektyw: przedsiębiorców, którzy zatrudniają cudzoziemców oraz migrantów z Ukrainy, którzy są już zatrudnieni w polskich przedsiębiorstwach. W trakcie konferencji uczestnicy mogli skorzystać również z konsultacji doradczych w strefie doradczej. Konsultacje dotyczyły między innymi legalizacji pobytu, zatrudnienia oraz kwestii podatkowo-prawnych. Wielkopolski Oddział KIDP uczestniczył w strefie doradczej, w której doradca podatkowy dr inż. Paweł Małecki udzielał konsultacji z zakresu wyboru najkorzystniejszej formy opodatkowania w firmie oraz rezydencji podatkowej. 

WARSZAWA
XI edycja Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską z Zakresu Prawa Podatkowego „Podatki są proste jak drut”
Komisja Promocji Zawodu rozpoczęła prace związane organizacją kolejnej – już XI edycji Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską z Zakresu Prawa Podatkowego „Podatki są proste jak drut”. Informacja na temat szczegółów Konkursu oraz Regulamin wkrótce zamieszczone zostaną m.in. na stronie www.prostejakdrut.pl oraz Mazowieckiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz na stronach Regionalnych Oddziałów KIDP biorących udział w Konkursie. Do uczestnictwa ponownie zapraszamy absolwentów uczelni wyższych, których praca magisterska poświęcona została ściśle zagadnieniom z zakresu prawa podatkowego i obroniona do dnia 31 grudnia 2023 roku. Termin nadsyłania prac magisterskich wraz z drukiem rekomendacji upływa 15 marca 2024 roku. Na Laureatów Konkursu I, II, III miejsca czekają atrakcyjne nagrody pieniężne i rekomendacje Członków Komisji MO KIDP.

XVIII Piknik Rodzinny Doradców Podatkowych
Mazowiecki Oddział KIDP 9 września 2023 roku organizuje XVIII Piknik Rodzinny Doradców Podatkowych z motywem przewodnim – „Zielono mi”. Wydarzenie po raz kolejny odbędzie się na terenie rekreacyjnym Olimpic Golf Club w Warszawie i tradycyjnie będzie doskonałą okazją do integracji środowiska doradców podatkowych. W trakcie Pikniku będą mogli Państwo uczestniczyć w „Zabawa w niby licytację” organizowanej przez Ogólnopolską Fundację Doradców Podatkowych. Osoby, które wezmą udziału w „zabawie w niby licytację” będą mogły wylicytować niepowtarzalne i wyjątkowe rękodzieła stworzone przez dzieci doradców podatkowych, a tym samym przekazać darowizny na rzecz Ogólnopolskiej Fundacji Doradców Podatkowych. „Zabawa w niby licytację” to połączenie pomocy z zabawą, do której wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy. 

Turniej szachowy
17 czerwca 2023 roku Mazowiecki Oddział KIDP zaprosił wszystkich pasjonatów królewskiej gry do udziału w drugim turnieju szachowym. Rozgrywki odbywały się systemem szwajcarskim (15 minut plus 15 sek.). Podczas wydarzenia uczestnicy mieli możliwość zdobycia kategorii szachowej oraz nowych umiejętności szachowych. Całość wydarzenia była zorganizowana na najwyższym, profesjonalnym poziomie. Turniej stanowił doskonałą okazję do integracji naszego środowiska, popularyzacji szachów oraz sprawdzenia swoich umiejętności. Organizacja II edycji Turnieju ponownie okazała się udanym przedsięwzięciem o czym świadczą słowa uznania ze strony uczestników rozgrywek. Wydarzenie to było kolejną odsłoną turnieju, którego pierwsza edycja odbyła się 5 listopada 2022 roku.

Piknik Rodzinny Mazowieckiego Forum Zawodów Zaufania Publicznego
Mazowieckie Forum Zawodów Zaufania Publicznego, którego członkiem jest Mazowiecki Oddział KIDP w dniu 3 czerwca 2023 roku zorganizowało „Piknik Zaufanych nad Wisłą” na Bulwarach Wiślanych. Piknik podzielono na dwie strefy: rozrywkową i edukacyjną. Część edukacyjna odbywała się w „Przystani Samorządowej”, gdzie poszczególne samorządy przygotowały wyjątkowe atrakcje dla dorosłych i dzieci, natomiast w namiocie Letniej Akademii Zaufanych nad Wisłą co 20 minut prezentowane były prelekcje dotyczące prawa, zdrowia, architektury, budownictwa, podatków oraz opieki nad zwierzętami. Ok. godziny 17.00 przemówienie wygłosiła Maja Rezanko-Zielińska członek Zarządu Mazowieckiego Oddziału KIDP poruszając tematy: „Polski ład a składka zdrowotna” oraz zagadnienia związane z opodatkowaniem spadków i darowizn. Piknik był doskonałą okazją do przybliżenia zawodu doradcy podatkowego szerokiej opinii publicznej, która licznie przybyła na Bulwary Wiślane.

WROCŁAW
Wręczenie nagród dla finalistów i najlepszych uczestników Konkursu Wiedzy o Podatkach
23 czerwca 2023 w ramach promocji zawodu doradcy podatkowego, przedstawiciele Zarządu Dolnośląskiego Oddziału KIDP wzięli udział w uroczystościach zakończenia roku szkolnego w wybranych szkołach średnich Dolnego Śląska i wręczyli nagrody uczniom zakwalifikowanym do finału Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach, a także upominki i podziękowania dla opiekunów i dyrektorów szkół. Przewodnicząca DO KIDP Alicja Marciniak uczestniczyła w zakończeniu roku szkolnego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, skarbnik Danuta Bącler w Zespole Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Miliczu, a członkowie zarządu Anna Wierzbicka i Maciej Piotrowski odpowiednio w Kłodzkiej Szkole Przedsiębiorczości i w Zespole Szkół Politechnicznych w Głogowie. Dolnośląski Odział KIDP na uroczystym zakończeniu roku w Zespole Szkół Ekonomicznym im. Wincentego Stysia w Świdnicy reprezentowała Romana Lewandowska – doradca podatkowy z regionu. Łącznie uhonorowano 15 uczniów, którzy uzyskali najlepsze wyniki w Konkursie Wiedzy o Podatkach na etapie regionalnym.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.