e-Biuletyn/8/2023, numer (8), 06.09.2023

WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI

Opinia KRDP w sprawie ustawy Ordynacji podatkowej
Pomimo tego, że nowelizacja ordynacji podatkowej - wbrew zapowiedziom - nie trafiła do rządowego wykazu prac legislacyjnych i tym samym nie będzie procedowana w kończącej się kadencji Sejmu, to Krajowa Rada Doradców Podatkowych postanowiła przedstawić główne uwagi do projektowanych przepisów. 
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/8246 

Doradcy podatkowi za ochroną tajemnicy zawodowej
Ogólnopolskie Porozumienie Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, którego członkiem jest Krajowa Izba Doradców Podatkowych, po raz kolejny przypomina o ustawowej gwarancji ochrony tajemnicy zawodowej osób wykonujących zawody zaufania publicznego. Więcej na temat można znaleźć w stanowisku, które 9 sierpnia zostało przyjęte przez OPSZZP.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/8230 

Konferencja zawodów zaufania publicznego
Przedstawiciele samorządów zawodów zaufania publicznego spotkają się 12 września w Warszawie na Konferencji Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego. Istotą tego wydarzenia jest debata ekspercka na tematy kluczowe dla zawodów zaufania publicznego: tajemnicy zawodowej, samorządności i roli zawodów zaufania publicznego w społeczeństwie. Konferencja będzie transmitowana online.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/9/8238 

KIDP W MEDIACH

„Dziennik Gazeta Prawna” - Bruksela ochroni sekrety adwokatów i doradców podatkowych https://serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia/artykuly/9284903,bruksela-ochroni-sekrety-adwokatow-i-doradcow-podatkowych.html#gazetaprawna-no-paylock 

„Prawo.pl” - Samorząd odpowie, czy doradczyni podatkowa nie narusza zasady etyki
https://www.prawo.pl/podatki/feminatyw-doradczyni-podatkowa-zasady-etyki-zawodowej,522808.html 

AKTUALNOŚCI REGIONALNE

GDAŃSK
Spotkanie Przedstawicieli Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego w Gdańsku
11 września – w siedzibie Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Gdańsku odbędzie się spotkanie Przedstawicieli Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego województwa pomorskiego. Wezmą w nim udział m.in:
• prof. Krzysztof Wilde - Przewodniczący Rady Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa
• Sylwia Grzybowska i Bartosz Golejewski - Adwokaci z Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku
• lek. dent. Dariusz Kutella - Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku
• mgr farm. Michał Pietrzykowski - Prezes Gdańskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej
• Wacław Jankowski – Prezes Rady Notarialnej w Gdańsku
• Magdalena Witkowska – Dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku
• Małgorzata Wolny – Przewodnicząca Rady Izby Komorniczej w Gdańsku 

Krajową Izbę Doradców Podatkowych reprezentował będzie Lech Feder Przewodniczący Zarządu Pomorskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Na spotkaniu zostaną omówione kierunki i zasady współpracy samorządów, będące kontynuacją działań podjętych w styczniu 2023 roku, jak również ustaleń Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego z dnia 27 września 2021 roku.

Klub Integracyjny – wycieczka do Portugalii
Razem odwiedziliśmy Włochy, Turcję, Egipt, Kenię, Tajlandię, Gruzję, Kazachstan to teraz przyszła pora na słoneczną Portugalię. W dniach 28 września 2023 r. – 05 października 2023 r. organizujemy wycieczkę objazdową podczas której zwiedzimy Lizbonę, staniemy na Cabo Da Roca, obejrzymy pałace w Sintrze, odwiedzimy Fatimę, Coimbrę oraz wiele innych. Zachęcamy do zapoznania się z planem wycieczki.

KATOWICE
Międzynarodowa Konferencja Podatkowa
Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych organizuje międzynarodową konferencję podatkową pt. "Taxes of Tomorrow. Directions of tax law development in European countries".
Konferencja odbędzie się 22 września 2023 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w godz. 10.00-17.00.
Referaty i prelekcje poświęcone będą kierunkom rozwoju prawa podatkowego w Europie i dotykać między innymi takich obszarów jak:
• opodatkowanie nowych technologii, wyzwania opodatkowania w dobie popularyzacji i rozwoju pracy robotów i sztucznej inteligencji;
• cyfryzacja funkcjonowania administracji podatkowych, w tym automatyzacja raportowania;
• unifikacja europejskiego prawa podatkowego.
Przedstawiamy poszczególnych wykładowców: 
• dr Bartosz Kubista: Taxes and metaversum
• Antoni Kołek: Taxation of robots' work or taxation of products and effects of robots' work. Between robot income tax and tax on income from intellectual property rights
• Mikołaj Kondej: Implementation of Pilar II and its impact on state incentives - why EU seems to be at a disadvantage??
• Michał Bernat: EU Foreign Subsidies Regulations as a Tool to Combat International Tax Competition
• Anna Karczewska: MLI and Its practical perspectives
W terminie późniejszym przedstawimy pozostałych wykładowców. Konferencja została objęta patronatem Dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

KRAKÓW
Kwadrans z prawnikiem w Radiu Kraków
25 sierpnia w Radiu Kraków odbyła się kolejna audycja z cyklu "Kwadrans z prawnikiem", w czasie której doradca podatkowy Iwona Biernat-Baran omówiła temat: "Kasy fiskalne i hub paragony". (link do audycji: https://open.spotify.com/episode/319klYL6fIZWmzUldpzSQy)

Akcja udzielania informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą
Małopolski Oddział KIDP kontynuuje współpracę z Urzędem Miasta Krakowa oraz z Urzędem Miasta Tarnowa polegającą na organizacji stałej akcji udzielania informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą. Akcja polega na pełnieniu przez doradców podatkowych stałych dyżurów:
• w każdy roboczy poniedziałek w godz. 10.00-12.00 oraz dodatkowo w każdą roboczą środę miesiąca (od października do odwołania) w godz. 10.00-12.00 w nowej lokalizacji: Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych ul. Zabłocie 20.22.
• w pierwszy dzień roboczy każdego miesiąca w godz. od 9.00 do 13.00 w Tarnowskim Centrum Przedsiębiorczości - pok. 5, ul. Wałowa 10 w Tarnowie. 
Podczas ww. dyżurów zainteresowani podatnicy mogą bezpłatnie uzyskać informacje na tematy związane z zakładaniem działalności gospodarczej.
Zapraszamy do zapisów na dyżury. W tym celu prosimy o kontakt z biurem Małopolskiego Oddziału KIDP. 

Spotkania czwartkowe
Po wakacyjnej przerwie zapraszamy na kolejne stacjonarne „spotkania czwartkowe” doradców podatkowych, które odbędą się w Hotelu Galaxy w Krakowie ul. Gęsia 22A. Najbliższe spotkanie już 14 września 2023 – zapraszamy! Szczegóły w mDoradcy.

POZNAŃ
Konferencja Podatkowa 24-26.11.2023 r.
Zapraszamy na organizowaną przez Lubuski Oddział KIDP oraz Wielkopolski Oddział KIDP Konferencję Podatkową, która odbędzie się w dniach 24-26 listopada 2023 r. w Cukrowni Żnin (ul. Klemensa Janickiego 1, 88-400 Żnin, www.cukrowniaznin.pl). 
1. Zapisy do 5 listopada 2023 r.: panel mDoradca.
2. Bezkosztowa rezygnacja z udziału w konferencji: do 5 listopada 2023 r.
3. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (100 miejsc) o przyjęciu na listę uczestników konferencji decyduje kolejność zgłoszeń w panelu mDoradca.
4. Harmonogram konferencji, odpłatność, szczegóły organizacyjne: panel mDoradca

Telefoniczne dyżury doradców podatkowych organizowane z Urzędem Miasta Poznania 
Wielkopolski Oddział KIDP wraz z Urzędem Miasta Poznania organizują w drugim półroczu 2023 r. kolejne bezpłatne telefoniczne dyżury doradcy podatkowego dla przyszłych i obecnych przedsiębiorców. Terminy dyżurów: 
• 28 września 2023 r.
• 26 października 2023 r.
• 30 listopada 2023 r. 
Konsultacje odbywają się w godz. 12:00-14:00. Dyżury poprowadzi doradca podatkowy Agnieszka Śliwińska. Konsultacja może trwać maksymalnie 30 minut. Doradców podatkowych zainteresowanych pełnieniem telefonicznych dyżurów w następnych miesiącach prosimy o kontakt: wielkopolski@kidp.pl 

Stacjonarne dyżury doradców podatkowych dla obywateli Ukrainy organizowane z Urzędem Miasta Poznania
Wraz z Urząd Miasta Poznania organizujemy bezpłatny dyżur doradcy podatkowego dla osób pochodzących z Ukrainy, które prowadzą lub zamierzają zarejestrować działalność gospodarczą w Polsce. 

• Data i godz.: 6 września 2023 r., godz. 10:00-13:00
• Miejsce: Poznań, Urząd Miasta Poznania, Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa, ul. 28 czerwca 1956 r. nr 404.
• Dyżur będzie pełnić dr inż. Paweł Małecki.
Przy zapisach na dyżur prosimy o podanie zakresu tematyki lub wskazanie problemu podatkowego jaki będzie omawiany podczas konsultacji. Konsultacja może trwać maksymalnie 45 minut.

Klub Doradcy Podatkowego w Poznaniu – 28 września 2023 r.
Zapraszamy na Klub Doradcy Podatkowego w Poznaniu, który odbędzie się w dniu 28 września 2023 r. w godz. 17:00-20:00 w Restauracji „U Myśliwych” przy ul. Libelta 37. Spotkanie ma na celu dyskusję nad obowiązującymi przepisami podatkowymi oraz służy pomocą w omawianiu bieżących problemów zawodowych. Uczestnictwo w Klubie Doradcy Podatkowego jest bezpłatne.
Już teraz zachęcamy do rejestracji na spotkania Klubu Doradcy Podatkowego w Poznaniu, które odbędą się w drugim półroczu 2023 r.
Terminy spotkań: 
• 28 września 2023 r.
• 26 października 2023 r.
• 30 listopada 2023 r.
• 14 grudnia 2023 r. 
Szczegóły organizacyjne i zapisy: www.mdoradca.krdp.pl  

Współpraca z Ośrodkiem Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie
Wielkopolski Oddział KIDP wraz z Ośrodkiem Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie organizują raz w miesiącu w godz. 14:00-16:00 bezpłatne dyżury doradcy podatkowego dla małych i średnich przedsiębiorców. Najbliższy dyżur doradcy podatkowego odbędzie się w dniu 25 września 2023 r. i zostanie poprowadzony przez Izabelę Kaczmarek.
Doradców podatkowych zainteresowanych pełnieniem stacjonarnego dyżuru prosimy 
o kontakt: wielkopolski@kidp.pl 

WARSZAWA
Piknik Rodzinny Doradców Podatkowych
9 września Mazowiecki Oddział KIDP po raz kolejny organizuje Rodzinny Piknik Doradców Podatkowych. W tym roku Piknik organizowany jest pod hasłem: Zielono mi! i odbędzie w godzinach 12.00 – 20.00 na terenie rekreacyjnym OLYMPIC GOLF CLUB, ul. Wybrzeże Gdyńskie 2 w Warszawie. Przewidziano moc atrakcji. Po raz kolejny zapraszamy do wzięcia udziału w „Zabawie w niby licytację” organizowaną przez Ogólnopolską Fundację Doradców Podatkowych. Zainteresowani będą mogli wylicytować niepowtarzalne i wyjątkowe prace stworzone przez dzieci doradców podatkowych, a tym samym przekazać darowizny na rzecz Ogólnopolskiej Fundacji Doradców Podatkowych. „Zabawa w niby licytację” to połączenie pomocy z zabawą. Podczas Pikniku przewidziano m.in. spektakl, mecz piłki nożnej, mecz piłki siatkowej, badminton, putting green – zabawa konkursowa, warsztaty kreatywne, zjeżdżalnie, dmuchańce, autka elektryczne, Laser game system, Euro bungee, malowanie buziek.

WROCŁAW
X Międzynarodowa Konferencja z cyklu „Podatki bez granic” 
Zapraszamy do udziału w X Międzynarodowej Konferencji z cyklu „Podatki bez granic” pod hasłem: „Międzynarodowe rozliczenia podatków dochodowych” w dniu 27 października 2023 r. w Hotelu Double Tree by Hilton we Wrocławiu. Wydarzenie organizowane jest przez Dolnośląski i Lubuski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych wraz z Izbą Doradców Podatkowych Republiki Czeskiej, pod patronatem Krajowej Rady Doradców Podatkowych, Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Konsulatu Honorowego Republiki Czeskiej we Wrocławiu. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Wrocław.
Harmonogram tematyczny Konferencji obejmuje 3 panele:
• ,,Podatek u źródła” (paneliści: m.in. dr Krzysztof Biernacki; Prof. Dr. Adrian Cloer, dr Mariusz Cieśla, prof. SGH; Tereza Petrášová - Deloitte, Senior Tax Manager, International tax).
• ,,Ceny transferowe i podmioty powiązane” (paneliści m.in. dr Andrzej Dmowski; dr hab. Adam Bartosiewicz, prof. UJD; dr hab. Krzysztof Lasiński – Sulecki, prof. UMK; Lenka Lopatová - BDO, Partner, Head of Transfer Pricing).
• ,,Działania BEPS i wybrane rozliczenia spółek” (m.in. dr hab. Michał Biernacki, prof. UEW; dr Waldemar Szewc; Anna Misiak; DR. Withold Wollgarten Jana Fuksová KPMG, Tax Senior Manager, Legal).

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.