e-Biuletyn/10/2023, numer (10), 07.11.2023

WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI

Kolejna odsłona Akademii Doradcy Podatkowego
Przed nami kolejna, trzecia odsłona Akademii Doradcy Podatkowego - wyjątkowego projektu zorganizowanego przez KIDP i Wolters Kluwer Polska. Akademia to cykl bezpłatnych dla doradców podatkowych webinariów na których poruszane są tematy związane z praktyką doradztwa podatkowego i prowadzenia kancelarii. Najbliższe webinarium poświęcone skutecznej komunikacji w praktyce doradcy podatkowego odbędzie się 27 listopada o godz. 10.00. Za udział w Akademii Doradcy Podatkowego doradcom przysługują punkty szkoleniowe.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/8327

Stanowisko KRDP ws. delegowania zadań Szefa KAS na organy skarbowe
Komisja Prawna KRDP sformułowała krytyczne stanowisko do rozporządzenia Ministra Finansów które deleguje zadania Szefa KAS na organy Krajowej Administracji Skarbowej. W ocenie komisji przedstawiona propozycja jest niewłaściwą próbą usprawnienia działalności Szefa KAS w tym zakresie oraz może prowadzić do powstania różnic w sposobie załatwiania spraw przez upoważnione cztery organy KAS. Zdaniem Krajowej Rady Doradców Podatkowych takie delegowanie zadań do innego organu KAS nie przyczyni się do sprawnego i efektywnego wykonywania uprawnień z zakresu przeciwdziałania unikaniu opodatkowania.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/8324


KIDP W MEDIACH

Sukces po poznańsku: „Przedsiębiorco, odzyskaj swoje pieniądze” – publikacja promująca zawód doradcy podatkowego. Grzegorz Symotiuk z Wielkopolskiego Oddziału KIDP, wyjaśnia przedsiębiorcom z jakich ulg podatkowych mogą skorzystać.
https://sukcespopoznansku.pl/pl/aktualnosci/przedsiebiorco-odzyskaj-swoje-pieniadze/ 

Radio Wrocław: „X Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja z cyklu „Podatki bez granic” – medialna zapowiedź głośnego wydarzenia organizowanego przez Dolnośląski Oddział KIDP.
https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/134908/X-Jubileuszowa-Miedzynarodowa-Konferencja-z-cyklu-Podatki-bez-granic 


Radio Kraków: „Kwadrans z prawnikiem” z udziałem małopolskich doradców podatkowych
Audycje podczas których doradcy podatkowi z Krakowa: Ewa Sokołowska i Patrycja Kubiesa poruszyły temat Krajowego Systemu e-Faktur https://open.spotify.com/episode/18dpemtdSkX7QCIFrhpF2p oraz działalności nierejestrowanej https://open.spotify.com/episode/7HLFt0ufoKVihbHi7kj2mb 


AKTUALNOŚCI REGIONALNE

GDAŃSK
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości
W dniach 16-17 listopada z okazji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości odbędzie się kolejna edycja spotkań z przedsiębiorcami w Centrum Samorządowym w Gminie Szemud. 
16 listopada w godzinach: 10:00 – 14:00 planowane są konsultacje:
- Agencji Pomorza S.A. „Finansowanie projektów z Funduszy Europejskich”
- Powiatowego Urzędu Pracy w Wejherowie „Zatrudnianie cudzoziemców i formy wsparcia dla pracodawców”.
W dniu 17 listopada w godzinach: 10:00 – 14:00 planowane są konsultacje:
- Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Sp. z o.o. „Zwolnienie z podatku dochodowego na nowe inwestycje”
- Pomorskiego Oddziału KIDP „Konsultacje doradcy podatkowego dla przedsiębiorców”.
Krajową Izbę Doradców Podatkowych reprezentował będzie Lech Feder Przewodniczący Zarządu Pomorskiego Oddziału KIDP oraz Joanna Przyjemska. 

Konferencja szkoleniowa połączona ze spotkaniem świątecznym 
1-2 grudnia 2023 w Jastrzębiej Górze odbędzie się konferencja szkoleniowa „Zmiany w podatkach” poprowadzona przez dr. Andrzeja Dmowskiego. Konferencja odbędzie się w położonym nad samym Morzem Bałtyckim Hotelu Primavera. Po szkoleniu odbędzie się uroczysta kolacja świąteczna zakończona zabawą taneczną. Serdecznie Państwa zachęcamy do zapisów.

Dni Edukacji Prawniczej
27 października odbyło się spotkanie z przedstawicielami Europejskiego Stowarzyszenia Studentów ELSA Gdańsk. Z okazji Dni Edukacji Prawniczej w ramach naszej współpracy w dniu 14 listopada 2023 r. w godz. 18:00-19:00 zostanie przeprowadzona prelekcja przez doradcę podatkowego Magdalenę Michałowską na temat „Opodatkowanie osób do 26 roku życia”. 

Klub Integracyjny Doradców Podatkowych
W dniach 28 września – 5 października 2023 r. odbył się wyjazd Klubu Integracyjnego Doradców Podatkowych do Portugalii. Oprócz zwiedzania Lizbony i Porto, uczestnicy zobaczyli także perełki architektury w Fatimie, Evorze, Coimbrze i innych miastach. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i zachęcamy do zapisywania się na następne wyjazdy klubu.

KATOWICE
Konferencja „PODATKI – FINANSE – PRZEDSIĘBIORSTWO”
Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz Katedra Finansów Publicznych Wydział Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach organizują Dziesiątą Jubileuszową Konferencję z cyklu „PODATKI – FINANSE – PRZEDSIĘBIORSTWO” Tematem tegorocznej konferencji będą „Nieruchomości w przedsiębiorstwie a podatki” Konferencja odbędzie się 13 listopada 2023 r. w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, ul. Bogucicka 5 (Budynek CNTI).

XXI Ogólnopolska Konferencja Podatkowa
27 listopada w Sali Sejmu Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach organizujemy XXI OGÓLNOPOLSKĄ KONFERENCJĘ PODATKOWĄ z cyklu: „Doradca podatkowy obrońcą praw podatnika” Tematem przewodnim konferencji będzie „Kontrola podatkowa czy kontrola podatnika” 

I Ogólnopolskie Zawody Doradców Podatkowych w Narciarstwie i w Snowboardzie
Śląski Oddział KIDP organizuje I Ogólnopolskie Zawody Doradców Podatkowych w Narciarstwie i w Snowboardzie, które odbędą się w dniu 10 stycznia 2024 r. w Szczyrku jako impreza towarzysząca szkoleniu wyjazdowemu organizowanemu w dniach od 11 stycznia 2024 r. do 13 stycznia 2024 w Spa Hotelu Jawor w Jaworzu.

Szkolenie wyjazdowe w Jaworzu
11-13 stycznia 2024 roku odbędzie się coroczne szkolenie wyjazdowe organizowane w Spa Hotelu Jawor w Jaworzu k/Bielsko-Białej (ul. Turystyczna 204). Przedmiotem szkolenia, będą planowane zmiany w podatku VAT, w podatkach dochodowych oraz w prawie pracy. Szczegóły szkoleń/wydarzeń znajdują się na stronie https://slaski.kidp.pl/szkolenia.php 

KRAKÓW
Spotkania czwartkowe
Zapraszamy na kolejne stacjonarne „spotkania czwartkowe” doradców podatkowych, które odbędą się w Hotelu Galaxy w Krakowie, ul. Gęsia 22A. Najbliższe spotkanie już 16 listopada 2023. Szczegóły w systemie mDoradca. Ponadto już dzisiaj zapraszamy na wyjątkowe noworoczne „spotkanie czwartkowe”, które odbędzie się 11 stycznia 2024 r. w tym samym miejscu.

Bal Andrzejkowy
18 listopada 2023 r. w Hotelu Galaxy w Krakowie odbędzie się Bal Andrzejkowy organizowany przez Małopolski Oddział KIDP. Podczas Balu, poza uroczystą kolacją oraz zabawą przy muzyce. Na uczestników będą czekały zabawy i atrakcje andrzejkowe. 

Ogólnopolskie Zawody Doradców Podatkowych w Narciarstwie i w Snowboardzie
Małopolski Oddział KIDP przystąpił wraz z Oddziałem Śląskim KIDP, Oddziałem Łódzkim KIDP, Oddziałem Wielkopolskim KIDP oraz Oddziałem Warmińsko-Mazurskim KIDP do współorganizacji I Ogólnopolskich Zawodach Doradców Podatkowych w Narciarstwie i w Snowboardzie, które odbędą się w dniu 10 stycznia 2024 w Szczyrku (jako impreza towarzysząca szkoleniu wyjazdowemu organizowanemu przez Śląski Oddział KIDP w dniach od 11 do 13 stycznia 2024 w Spa Hotelu Jawor w Jaworzu). Na prośbę doradców podatkowych termin zapisów do udziału w I Ogólnopolskich Zawodach Doradców Podatkowych w Narciarstwie i w Snowboardzie został przedłużony do 30 listopada.

Bezpłatne konsultacje dla nowych przedsiębiorców
Małopolski Oddział KIDP kontynuuje współpracę z Urzędem Miasta Krakowa oraz z Urzędem Miasta Tarnowa polegającą na organizacji stałej akcji udzielania informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą. Akcja polega na pełnieniu przez doradców podatkowych stałych dyżurów:
- w każdy roboczy poniedziałek w godz. 10.00-12.00 oraz dodatkowo w każdą roboczą środę miesiąca (od października do odwołania) w godz. 10.00-12.00 w nowej lokalizacji: Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych ul. Zabłocie 20.22.
- w pierwszy dzień roboczy każdego miesiąca w godz. od 9.00 do 13.00 w Tarnowskim Centrum Przedsiębiorczości - pok. 5, ul. Wałowa 10 w Tarnowie. 
Podczas dyżurów zainteresowani podatnicy mogą bezpłatnie uzyskać informacje na tematy związane z zakładaniem działalności gospodarczej. Zapraszamy do zapisów na w/w dyżury. W tym celu prosimy o kontakt z biurem Małopolskiego Oddziału KIDP. 

ŁÓDŹ
Edukacja podatkowa z udziałem uczniów szkół średnich
5 października 2023 Mirosława Fastyn, zastępca przewodniczącego zarządu Łódzkiego Oddziału KIDP, spotkała się z młodzieżą klas drugich z XXVI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Spotkanie miało na celu przybliżenie uczniom wiedzy z zakresu podatków oraz opłat, jakie obowiązują w Polsce, a także możliwości założenia działalności gospodarczej. Tematyka spotkania obejmowała również zagadnienia dotyczące wykonywania zawodu doradcy podatkowego – w tym wymagania oraz perspektywy zawodu. Doradca zachęcał uczniów do zgłębiania wiedzy w temacie podatków, między innymi poprzez wzięcie udziału w corocznym Konkursie Wiedzy o Podatkach.

POZNAŃ
Konferencja podatkowa w Cukrowni Żnin
Zapraszamy na organizowaną przez Lubuski Oddział KIDP oraz Wielkopolski Oddział KIDP Konferencję Podatkową, która odbędzie się w dniach 24-26 listopada 2023 r. w Cukrowni Żnin (ul. Klemensa Janickiego 1, 88-400 Żnin, www.cukrowniaznin.pl). 
1. Zapisy do 5 listopada 2023 r.: panel mDoradca.
2. Bezkosztowa rezygnacja z udziału w konferencji: do 5 listopada 2023 r.
3. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (100 miejsc) o przyjęciu na listę uczestników konferencji decyduje kolejność zgłoszeń w panelu mDoradca.
4. Harmonogram konferencji, odpłatność, szczegóły organizacyjne: panel mDoradca

Telefoniczne dyżury doradców podatkowych organizowane z Urzędem Miasta Poznania 
Wielkopolski Oddział KIDP wraz z Urzędem Miasta Poznania organizują w drugim półroczu 2023 r. kolejne bezpłatne telefoniczne dyżury doradcy podatkowego dla przyszłych i obecnych przedsiębiorców. Doradców podatkowych zainteresowanych pełnieniem telefonicznych dyżurów w następnych miesiącach prosimy o kontakt: wielkopolski@kidp.pl

Klub Doradcy Podatkowego w Poznaniu
Zapraszamy na Klub Doradcy Podatkowego w Poznaniu, który odbędzie się w dniu 30 listopada 2023 r. w godz. 17:00-20:00 w Restauracji „U Myśliwych” przy ul. Libelta 37. Spotkanie ma na celu dyskusję nad obowiązującymi przepisami podatkowymi oraz służy pomocą w omawianiu bieżących problemów zawodowych. Uczestnictwo w Klubie Doradcy Podatkowego jest bezpłatne. Szczegóły organizacyjne i zapisy: www.mdoradca.krdp.pl

Współpraca z Ośrodkiem Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie
Wielkopolski Oddział KIDP wraz z Ośrodkiem Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie organizują raz w miesiącu w godz. 14:00-16:00 bezpłatne dyżury doradcy podatkowego dla małych i średnich przedsiębiorców. Doradców podatkowych zainteresowanych pełnieniem stacjonarnego dyżuru prosimy o kontakt: wielkopolski@kidp.pl

Bezpłatne doradztwo podatkowe dla osób pochodzących z Ukrainy 
Urząd Miasta Poznania wraz z Wielkopolskim Oddziałem KIDP organizują bezpłatny dyżur doradcy podatkowego dla osób pochodzących z Ukrainy, które prowadzą lub zamierzają zarejestrować działalność gospodarczą w Polsce. 

Spotkanie Integracyjno-Szkoleniowe w Neustift-Gasteig w Dolinie Stubai w Austrii
Zapraszamy na Spotkanie Integracyjno-Szkoleniowe w Neustift-Gasteig w Dolinie Stubai w Austrii, które odbędzie się w dniach 27 stycznia-03 lutego 2024 r. Zakwaterowanie: Austria, Neustift-Gasteig, „Aparthaus Aktiv”, www.aparthaus-aktiv.at
W programie:
1. Panel dyskusyjny z podatku VAT, PIT i CIT - prowadzący Krzysztof Klaczyński (Doradca podatkowy).
2. Panel dyskusyjny z fundacji rodzinnych - prowadzący dr Waldemar Szewc (Doradca podatkowy).
3. Zajęcia integracyjne.
Szczegóły organizacyjne, harmonogram szkolenia, zapisy: www.mdoradca.krdp.pl 
W celu prawidłowego zorganizowania szkolenia prosimy doradców podatkowych do zapisywania się poprzez panel mDoradca (www.mdoradca.krdp.pl) najpóźniej do dnia 15 grudnia 2023 r. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc o przyjęciu na listę uczestników szkolenia decyduje kolejność zgłoszeń w panelu mDoradca. Doradcy podatkowi przyjęci na listę uczestników zobligowani są do dokonania wpłaty za udział w szkoleniu do dnia 15 grudnia 2023 r. Po tym terminie przyjęte zgłoszenia bez opłaty zostaną „odrzucone” z panelu mDoradca. W następnej kolejności na listę uczestników szkolenia będą przyjmowane osoby z listy rezerwowej.

WARSZAWA
Zakończenie III edycji cyklu Warsztatów Podatkowych
4 października 2023 na terenie Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów uczestnikom III edycji cyklu Warsztatów Podatkowych współorganizowanych przez Studenckie Koło Naukowe Prawa Podatkowego. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz uczelni, kadry dydaktycznej, Zarządu Mazowieckiego Oddziału KIDP oraz uczestnicy warsztatów. Jako pierwszy głos zabrał prof. ALK dr hab. Artur Mudrecki, kierownik Zakładu Prawa Finansowego i Podatkowego, opiekun naukowy Studenckiego Naukowego Koła Podatkowego, który przywitał zebranych, podsumował dotychczasową, udaną współpracę uczelni z Mazowieckim Oddziałem oraz zapowiedział realizację kolejnych, wspólnych przedsięwzięć. W imieniu władz uczelni, na ręce Magdaleny Verdun Sekretarza Zarządu Mazowieckiego Oddziału KIDP został wręczony dyplom uznania za organizację i przeprowadzenie Warsztatów dla studentów propagujących prawo podatkowe i zawód doradcy podatkowego oraz pomoc w organizacji Naukowej Konferencji pt. „VAT w Gminach” przez prof. ALK dr hab. Aleksander Maziarz, Prorektor ds. Dydaktycznych uczelni. Magdalena Verdun podziękowała w imieniu Zarządu Mazowieckiego Oddziału KIDP oraz zapowiedziała kolejną edycję wydarzenia.

Szkolenie w Białowieży - podsumowanie
W ramach współpracy regionalnych oddziałów Izby Zarządy Lubelskiego Oddziału KIDP, Mazowieckiego Oddziału KIDP oraz Podlaskiego Oddziału KIDP w dniach 26-28 października 2023 r. zorganizowały szkolenie w Hotelu Białowieskim przy ul. Stoczek 21B w Białowieży. Pierwszego i drugiego dnia szkolenia wykłady poświęcone były tematowi: „Podatek od towarów i usług – omówienie nowelizacji ustawy o VAT wchodzących w życie w 2023 r. i 2024 r., ze szczególnym uwzględnieniem kwestii faktur ustrukturyzowanych, a także orzecznictwo TSUE m.in. w zakresie odliczeń oraz korekt podatku naliczonego, opodatkowania metodą „marży”, wystawiania tzw. „pustej faktury” i in.”, które poprowadził Krzysztof Woźniak. Natomiast trzeciego dnia szkolenia został omówiony temat: „Zasady sporządzania skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie podatkowej”, które poprowadził dr hab. Piotr Pietrasz prof. Uniwersytetu w Białymstoku. W szkoleniu udział wzięło prawie 80 osób. Wydarzenie było znakomitą formą połączenia możliwości podnoszenia kwalifikacji oraz integracji środowiska doradców podatkowych. 

Relacja z turnieju szachowego doradców podatkowych
Dnia 21 listopada 2023 Mazowiecki Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych już po raz trzeci zaprosił wszystkich pasjonatów królewskiej gry do udziału w Turnieju Szachowym. Rozgrywki odbywały się systemem szwajcarskim (15 minut plus 15 sek.). Podczas wydarzenia uczestnicy mieli możliwość zdobycia kategorii szachowej oraz nowych umiejętności szachowych.
Spośród uczestników zostali wyłonieni następujący zwycięzcy: 
I miejsce – Dariusz Fistek
II miejsce – Rafał Sidorowicz
III miejsce – Karol Wadełek
Tegoroczne wydarzenie odbyło się w klimatycznych wnętrzach barki zacumowanej na Wiśle. Turniej stanowił doskonałą okazję do integracji środowiska doradców podatkowych, popularyzacji szachów oraz sprawdzenia swoich umiejętności. Tak jak poprzednie edycje, tak i III Turniej zostały wysoko ocenione przez uczestników rozgrywek. Organizacja wydarzenia stanowi nową tradycję w naszym regionie. 

Spotkanie Świąteczne Doradców Podatkowych
Zarząd Mazowieckiego Oddziału KIDP organizuje Spotkanie Świąteczne Doradców Podatkowych, które odbędzie się 14 grudnia 2023 o godz. 18.00 w Hotelu Bristol w Warszawie. Wydarzenie będzie okazją do podsumowania doświadczeń zawodowych w 2023 r doradców podatkowych z Mazowieckiego Oddziału. Wieczór uprzyjemni Koncert tria jazzowego pod egidą Piotra Rodowicza – kontrabasisty i kompozytora. Na wydarzenie serdecznie zapraszamy wszystkich doradców podatkowych.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.