e-Biuletyn/9/2023, numer (9), 09.10.2023

WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI

Wszystko o KSeF – w nowym numerze Kwartalnika Doradca Podatkowy
Zapraszamy do lektury nowego wydania kwartalnika tworzonego przed doradców podatkowych. Tym razem, w ręce czytelników przekazujemy wydanie tematyczne – poświęcone Krajowemu Systemowi e-Faktur. Doradcy podatkowi i eksperci od KSeF dzielą się w nim wiedza na temat praktycznych aspektów funkcjonowania systemu. Wydanie cyfrowe Kwartalnika Doradca Podatkowy dostępne jest za darmo.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/8286 

Akademia Doradcy Podatkowego - projekt KIDP i Wolters Kluwer Polska
Akademia Doradcy Podatkowego to seria 3 webinariów na których doradcy mogą uzupełnić swoją wiedzę na aktualne tematy związane z praktyką doradztwa podatkowego. Pierwsze spotkanie już za nami - dotyczyło wdrożenia KSeF w praktyce doradcy podatkowego. Kolejny bezpłatny webinar - „Fundacje rodzinne i inne modele sukcesji międzypokoleniowej. Nowe możliwości podatkowe” odbędzie się 30 października.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/4/8258 

Doradcy podatkowi na Pikniku Zawodów Zaufania
KIDP wzięła udział w pikniku organizowanym przez 11 samorządów zawodowych zrzeszonych w Ogólnopolskim Porozumieniu Samorządów Zawodów Zaufania publicznego. W wydarzeniu, które odbyło się w Multimedialnym Parku Fontann w Warszawie udział wzięło ponad 5000 odwiedzających.
https://zaufani.org/sukces-pikniku-zawodow-zaufania-tysiace-warszawiakow-bawilo-sie-nad-wisla/ 

O tajemnicy zawodowej podczas Konferencji Zawodów Zaufania
Wraz z innymi samorządami zawodów zaufania wzięliśmy udział w pierwszej ogólnopolskiej konferencji „Zawody zaufania publicznego: etyka, autonomia i społeczna odpowiedzialność” która odbyła się w Warszawie. Samorząd doradców podatkowych reprezentowali członkowie KRDP: dr Anna Leszczyńska, Iwona Wojsław, Mateusz Stańczyk i Iwona Biernat-Baran, która wzięła udział w debacie eksperckiej na temat tajemnicy zawodowej.
https://zaufani.org/etyka-autonomia-i-spoleczna-odpowiedzialnosc-relacja-z-konferencji-zawodow-zaufania/ 

KIDP W MEDIACH

Prawo.pl: „Zawód doradcy podatkowego to ciągłe wyzwanie” - Krystyna Waga, przewodnicząca Komisji Doskonalenia Zawodowego i Szkoleń KRDP w rozmowie o rosnącej popularności zawodu doradcy podatkowego w Polsce.
https://www.prawo.pl/podatki/krystyna-waga-o-zawodzie-doradcy-podatkowego,522985.html 

Rzeczpospolita: „Rządowy projekt tak zły, że PiS go schował do szuflady” – artykuł o planach zmiany ordynacji wyborczej w której wspomina się o krytyczne ocenie projektu autorstwa Krajowej Rady Doradców Podatkowych
https://www.rp.pl/podatki/art39061011-rzadowy-projekt-tak-zly-ze-pis-schowal-go-przed-wyborami-do-szuflady 

Prawo.pl: „Wdrożenie KSeF bez doradcy podatkowego będzie trudne” – artykuł Iwony Biernat-Baran i Patrycji Kubiesy o zaletach współpracy z doradcą podatkowym przy wdrożeniu Krajowego Systemu e-Faktur.
https://www.rp.pl/podatki/art39061011-rzadowy-projekt-tak-zly-ze-pis-schowal-go-przed-wyborami-do-szuflady 


 

AKTUALNOŚCI REGIONALNE

KATOWICE
I Ogólnopolskie Zawody Doradców Podatkowych w Narciarstwie i w Snowboardzie
Śląski Oddział KIDP organizuje I Ogólnopolskie Zawody Doradców Podatkowych w Narciarstwie i w Snowboardzie, które odbędą się w dniu 10 stycznia 2024 r. w Szczyrku jako impreza towarzysząca szkoleniu wyjazdowemu organizowanemu w dniach od 11 stycznia 2024 r. do 13 stycznia 2024 w Spa Hotelu Jawor w Jaworzu.

Konferencja „PODATKI – FINANSE – PRZEDSIĘBIORSTWO”
Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz Katedra Finansów Publicznych Wydział Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach organizują Dziesiątą Jubileuszową Konferencję z cyklu „PODATKI – FINANSE – PRZEDSIĘBIORSTWO” Tematem tegorocznej konferencji będą „Nieruchomości w przedsiębiorstwie a podatki” Konferencja odbędzie się 13 listopada 2023 r. w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, ul. Bogucicka 5 (Budynek CNTI).

XXI Ogólnopolska Konferencja Podatkowa
27 listopada 2023 r. w Sali Sejmu Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach organizujemy XXI Ogólnopolską Konferencję Podatkową z cyklu: „Doradca podatkowy obrońcą praw podatnika” Tematem przewodnim konferencji będzie „Kontrola podatkowa czy kontrola podatnika” 

KRAKÓW
Radiowy „Kwadrans z prawnikiem”
1 i 8 września 2023 r. w Radiu Kraków odbyły się kolejne audycje z cyklu "Kwadrans z prawnikiem" podczas której doradca podatkowy, Patrycja Kubiesa poruszyła temat "Najem prywatny - jak opodatkować dochód?" oraz "Wynajmowanie mieszkań w ramach prowadzonej działalności gospodarczej". Linki do audycji: https://open.spotify.com/episode/6qOTaGWdnVGETxPDCDCWMx,
https://open.spotify.com/episode/08UhQ0UvjFFqVP6X8FMZQz 

Spotkania czwartkowe
Zapraszamy na kolejne stacjonarne „spotkania czwartkowe” doradców podatkowych, które odbędą się w Hotelu Galaxy w Krakowie ul. Gęsia 22A. Najbliższe spotkanie już 12 października 2023. Szczegóły w mDoradcy.

Bal Andrzejkowy
18 listopada 2023 r. w Hotelu Galaxy w Krakowie odbędzie się Bal Andrzejkowy organizowany przez Małopolski Oddział KIDP. Podczas Balu, poza uroczystą kolacją oraz zabawą przy muzyce DJ na uczestników będą czekały zabawy i atrakcje andrzejkowe. Szczegółowe informacje dotyczące spotkania znajdują się w zaproszeniu, karcie zgłoszenia oraz programie spotkania. Zapraszamy do udziału.

OLSZTYN
IV Ogólnopolski Rejs Doradców Podatkowych im. Ryśka Małkiewicza
Tradycją Warmińsko – Mazurskiego Oddziału KIDP stał się rejs doradców podatkowych po Wielkich Jeziorach Mazurskich. Po raz kolejny, 2 września do Portu Koncha zawitali doradcy z różnych regionów Polski, aby wspólnie cieszyć się wyjątkowym czasem odpoczynku, zabawy i żeglarskiej przygody. Był to niezwykle sentymentalny rejs poświęcony pamięci naszego kolegi Ryszarda Małkiewicza, inicjatora i pomysłodawcy. Nie zabrakło wspomnień o Nim, a w naszej pamięci zapisał się jako osoba niebywale aktywna i charyzmatyczna, wytrawny żeglarz i miłośnik Wielkich Jezior Mazurskich. W tym roku uczestnicy zdecydowanie nie mogli narzekać na brak pogody. Region Mazur powitał ich wyjątkowo wysokimi jak na tą porę roku temperaturami, które sprzyjały zażywaniu kąpieli wodnych jak i słonecznych. Załogi jachtów przepłynęły jezioro Tajty, Dargin oraz Mamry a na szlaku zawitały do portów Nowy Harsz, Kietlice, Zatoka Kal, Trygort i Zdorkowo, gdzie wspólnie mogły biesiadować i cieszyć się swoim towarzystwem w klimatycznej i kameralnej atmosferze. Wyprawę zakończoną w 9 września zdecydowanie należy zaliczyć do udanych.

Wyjazd integracyjny - Nadbałtyckie klimaty, Ryga 
Warmińsko – Mazurskie Oddział KIDP we współpracy z Dolnośląskim Oddziałem KIDP oraz Podlaskim Oddziałem KIDP w dniach 23 – 28 września zorganizował niezwykłą podróż przez magiczne zakątki Łotwy pod hasłem „Nadbałtyckie klimaty” wraz ze zwiedzaniem Rygi. Pogoda dopisała, w związku z czym udało się przedłużyć wakacyjny nastrój. Walizki koniecznie musiały być zaopatrzone w wygodne buty, aby przemierzyć rozmaite i rozległe szlaki turystyczne. Głównym punktem programu było zwiedzanie Rygi w formie spaceru po najciekawszej części miasta, obfitującej w obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uczestnicy mogli zobaczyć między innymi: XIV wieczny zamek, dawną siedzibę inflanckiej gałęzi zakonu krzyżackiego, obecnie rezydencję prezydenta Łotwy, kościół Matki Boskiej Bolesnej, kompleks oryginalnych kamieniczek zwanych Trzej Bracia, kościół świętego Jakuba, pozostałości murów miejskich z Basztą Prochową i Bramą Szwedzką, plac Wolności z górującą na 35 metrów kolumną, będącą jedną z najwyższych świeckich pomników w Europie, gmach Opery Narodowej, dawny plac targowy, przy którym zachowały się barokowe kamieniczki i dawne gildie kupieckie, Plac Katedralny oraz wiele innych ciekawych i imponujących miejsc.
Punktem programu był także wyjazd do nadmorskiego kurortu Jūrmali, znanego z pięknej drewnianej architektury oraz szerokich, czystych i piaszczystych plaż. Atrakcję stanowił rejs statkiem po rzece Dźwina i możliwość podziwiania panoramy Rygi. W pamięci pozostaną również wspomnienia z Muzeum Motoryzacji, gdzie na powierzchni ponad 3 tysięcy metrów kwadratowych zgromadzono prawie 300 oryginalnych eksponatów, z których najstarsze mają ponad 100 lat. Eksponaty zachwyciły nie tylko fanów motoryzacji, ale spotkały się także z szerokim uznaniem całej wycieczki. W programie przewidziano również zwiedzanie malowniczego miasteczka Siguldy, położonego nad klifowymi brzegami rzeki Gauji a także zwiedzanie ruin dawnego zamku Kawalerów Mieczowych i Krzyżaków, zamku biskupów ryskich w Turaidzie oraz ruin zamku Krimulda. 
Podczas wycieczki, poza piękną pogodą oraz dużą dawką wrażeń estetycznych dopisał dobrych humor uczestników oraz atmosfera sympatii a regionalna kuchnia łotewska i życzliwość lokalnych mieszkańców dopełniły pozytywne emocje.

Warsztaty podatkowe „Podatki przy kawie’’
Po wakacyjnej przerwie Zarząd Warmińsko – Mazurskiego Oddziału KIDP zaprasza na cykliczne spotkania „Podatki przy kawie” poświęcone dyskusji na temat bieżącej problematyki podatkowej. Spotkania zaplanowane są na ostatni czwartek każdego miesiąca. Szczegóły i zapisy znajdują się w panelu mDoradca.

OPOLE
Opolski Piknik Zawodów Zaufania Publicznego
16 września 2023 Opolski Oddział KIDP we współpracy z 10 innymi samorządami zawodów zaufania zorganizował Piknik Zawodów Zaufania Publicznego. Na Placu Wolności w Opolu odbyła się promocja zawodu doradcy podatkowego, licznie zgromadzeni mieszkańcy Opola mogli dowiedzieć się kim jest doradca podatkowy, dlaczego warto korzystać z pomocy doradcy, ale i również jak zostać doradcą podatkowym. Dla młodszych uczestników zorganizowane były zabawy, konkursy oraz mnóstwo gadżetów i nagród. W fotobudce każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z logo KIDP, a na koniec osłodzić się przygotowanym poczęstunkiem. 

POZNAŃ
III Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Opodatkowanie świadczeń i czynności nieodpłatnych”
Zapraszamy na III Ogólnopolską Konferencję Naukową „Opodatkowanie świadczeń i czynności nieodpłatnych”, która odbędzie się 16-17 listopada 2023 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy al. Niepodległości 53 (Aula prof. Z. Radwańskiego).
Podczas konferencji w pięciu panelach tematycznych zostaną omówione praktyczne, a także teoretycznoprawne zagadnienia związane ze świadczeniami oraz czynnościami nieodpłatnymi w kontekście podatków dochodowych, podatku od towarów i usług, podatku od spadków i darowizn, a także konstytucyjnego prawa podatkowego. Konferencja będzie miała nowatorską formułę, podczas której w każdym panelu tematycznym uczestnicy będą mogli wysłuchać referatów prezentowanych przez ekspertów z zakresu praktyki oraz teorii prawa podatkowego. Dodatkowo będą prowadzone dyskusje panelowe z przedstawicielami środowisk zawodowych związanych z prawem podatkowym takich jak naukowcy, sędziowie sądów administracyjnych, przedstawiciele organów podatkowych, doradcy podatkowi oraz księgowi. 
Współorganizatorzy konferencji:
1. Lubuski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych
2. Wielkopolski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych
3. Zachodniopomorski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych
4. Zakład Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza Poznaniu
5. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu
6. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu

Konferencję objęli Patronatem:
1. Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu
2. Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Udział w konferencji jest bezpłatny.
Konferencja będzie transmitowana online. Link do transmisji zostanie udostępniony przed konferencją za pośrednictwem strony internetowej oraz mediów społecznościowych organizatorów. Harmonogram konferencji, zapisy, szczegóły dotyczące konferencji znajdują się na stronie: www.konferencja.skwp.poznan.pl

Konferencja Podatkowa w Żninie
Zapraszamy na organizowaną przez Lubuski Oddział KIDP oraz Wielkopolski Oddział KIDP Konferencję Podatkową, która odbędzie się w dniach 24-26 listopada 2023 r. w Cukrowni Żnin (ul. Klemensa Janickiego 1, 88-400 Żnin, www.cukrowniaznin.pl). 
- Zapisy do 5 listopada 2023 r.: panel mDoradca.
- Bezkosztowa rezygnacja z udziału w konferencji: do 5 listopada 2023 r.
- Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (100 miejsc) o przyjęciu na listę uczestników konferencji decyduje kolejność zgłoszeń w panelu mDoradca.
- Harmonogram konferencji, odpłatność, szczegóły organizacyjne: panel mDoradca

Prelekcja o kryptowalutach
W ramach współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Poznań w dniu 5 października 2023 r. o godz. 18:00 prelekcję "Kryptowaluty a prawo podatkowe” poprowadzą Katarzyna Surma oraz Konrad Bednarowski członkowie zarządu Wielkopolskiego Oddziału KIDP. 
https://www.facebook.com/events/s/kryptowaluty-a-prawo-podatkowe/754383906399310/

Bezpłatna konferencja "Wielkopolska konkurencyjna"
Wielkopolski Oddział KIDP współorganizuje z Wielkopolskim Funduszem Rozwoju bezpłatną Konferencję "Wielkopolska konkurencyjna", podczas której prelekcję "Zmiany w systemie podatkowym. Wyzwania dla przedsiębiorców i podmiotów publicznych” poprowadzi Remigiusz Pytlik Przewodniczący Zarządu Wielkopolskiego Oddziału KIDP. 
Konferencja odbędzie się w dniu 19 października 2023 r. w godz. 10:00-12:20 we Wronkach (Wroniecki Ośrodek Kultury, ul. Poznańska 59).
https://www.wfr.org.pl/wydarzenie/konferencja-biznesowa-we-wronkach/

Szkolenie w Austrii
Zapraszamy na Spotkanie Integracyjno-Szkoleniowe w Neustift-Gasteig w Dolinie Stubai w Austrii, które odbędzie się w dniach 27.01.-03.02.2024 r. 
Zakwaterowanie: Austria, Neustift-Gasteig, „Aparthaus Aktiv”, www.aparthaus-aktiv.at
W programie:
- Panel dyskusyjny z podatku VAT, PIT i CIT - prowadzący Krzysztof Klaczyński (Doradca podatkowy).
- Panel dyskusyjny z fundacji rodzinnych - prowadzący dr Waldemar Szewc (Doradca podatkowy).
- Zajęcia integracyjne.

Szczegóły organizacyjne, harmonogram szkolenia, zapisy: www.mdoradca.krdp.pl 
W celu prawidłowego zorganizowania szkolenia prosimy doradców podatkowych do zapisywania się poprzez panel mDoradca (www.mdoradca.krdp.pl) najpóźniej do dnia 15 grudnia 2023 r. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc o przyjęciu na listę uczestników szkolenia decyduje kolejność zgłoszeń w panelu mDoradca. Doradcy podatkowi przyjęci na listę uczestników zobligowani są do dokonania wpłaty za udział w szkoleniu do dnia 15 grudnia 2023 r. Po tym terminie przyjęte zgłoszenia bez opłaty zostaną „odrzucone” z panelu mDoradca. W następnej kolejności na listę uczestników szkolenia będą przyjmowane osoby z listy rezerwowej.

WARSZAWA
III Turniej szachowy
21 października Mazowiecki Oddział KIDP zaprasza wszystkich pasjonatów królewskiej gry do udziału w już trzecim turnieju szachowym. Rozgrywki podobnie jak w dwóch pierwszych edycjach odbywać się będą systemem szwajcarskim (15 minut plus 15 sek.). Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli możliwość zdobycia kategorii szachowej oraz nowych umiejętności szachowych. Dotychczas organizowane spotkania pokazały, że stanowią one doskonałą okazję do integracji środowiska doradców podatkowych. Już wkrótce wskażemy miejsce turnieju. 

Integracja i szkolenie w Białowieży
W dniach 26 – 28 października odbędzie się szkolenie wyjazdowe w Hotelu Białowieskim Conference Wellness & SPA przy ul. Stoczek 218 B, 17-230 w Białowieży, które jest współorganizowane przez trzy regionalne oddziały: Podlaski, Lubelski i Mazowiecki. Serdecznie zachęcamy do udziału. 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.